Προς το περιεχόμενο

Το Facebook εμφανίζει πλέον Amber Alerts στο χρονολόγιο, αρχικά στις Ηνωμένες Πολιτείες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύντομα το Facebook αναμένεται να προσθέσει στο χρονολόγιο σας (timeline), ενημερώσεις Amber Alert για ανθρώπους που έχουν εξαφανιστεί, συμβάλλοντας αποφασιστικά στην εύρεση τους.Ξεκινώντας τις δοκιμές του από τις Ηνωμένες Πολιτείες, το Facebook θα εμφανίζει ανάλογα με την περιοχή του χρήστη, ειδοποιήσεις κυρίως για παιδιά που έχουν εξαφανιστεί ή απαχθεί, περιλαμβάνοντας στο μήνυμα τη φωτογραφία, το όνομα και πληροφορίες για άμεση επικοινωνία σε περίπτωση που ο χρήστης γνωρίζει κάτι. Εξαιτίας του γεωγραφικού περιορισμού, υπολογίζεται ότι κάθε χρήστης από το σύνολο του 1.3 δισ. μελών της ιστοσελίδας, θα βλέπει ετησίως περίπου 2 τέτοιες ειδοποιήσεις, είτε στο desktop είτε αν χρησιμοποιεί κάποια εφαρμογή του Facebook για smartphone.

 

Η προσθήκη αυτή εντάσσεται σε μια μεγάλη προσπάθεια του Facebook να φέρει μεγαλύτερη χρησιμότητα αλλά και χρήσιμα εργαλεία στο Χρονολόγιο κάθε μέλους, όπως τον περασμένο Οκτώβρη με την προσθήκη ενημερώσεων για φυσικές καταστροφές, ζητώντας παράλληλα από τους χρήστες του να προχωρήσουν σε δωρεές προκειμένου να καταπολεμηθεί ο ιός Έμπολα.

 

Οι ειδοποιήσεις για εξαφανισμένα παιδιά δε θα στέλνονται μέσω συστήματος Push όσον αφορά τα smartphones, ενώ κάθε χρήστης θα μπορεί να διαμοιραστεί το μήνυμα εξαφάνισης με τους δικούς του φίλους έτσι ώστε να επεκταθεί πολύ γρήγορα η ενημέρωση. Όπως αναφέρει το Facebook, ως αποτέλεσμα της λειτουργίας των Amber Alert, από το 1996 έχουν βρεθεί 725 παιδιά, ευελπιστώντας ότι θα βοηθήσει στην αύξηση αυτού του αριθμού.

 

Link.png Site: Recode

Link.png Site: Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ιασονα θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου γι αυτο εδω και ενα  μηνα το εχω διαγραψει(οχι γτ δεν ειμαι κοινωνικος,αντιθετα)αλλα καταλαβα ποσα παραπανω ειναι τα μειονεκτηματα και οχι τα πλεονεκτηματα του...και δεν μ λιπει καθολου

 

Να και κάτι καλό στα τόσα κακά που έχει το Facebook

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μόνο που χω στενοχωρεθεί με το fb είναι όχι για μένα... Αλλά ότι χωρίς αυτό είσαι καταδικασμένος να χάσεις την επικοινωνία σου με κάποια άτομα.

 

Αναγκάστηκα να κάνω μούφα προφιλ για να χω επαφή με κάποια άτομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... με τους οποίους πρέπει οπωσδήποτε να έχεις επαφή;

Ε που και που. Δοκίμασα να μιλάω με αυτούς με viber αλλά είτε βαριόντουσαν να μπαίνουν, είτε το ξεχνάγαν. Γενικά δεν δίνουν σημασία σε άλλα chat εκτός απ το φβ.

 

Μη μου πεις για κλήσεις, βαριέμαι να μιλάω στο τηλέφωνο αφόρητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι iOS developer με 26 δημοσιευμένες εφαρμογές στο App Store. Είχα προτείνει πριν από 1.5 χρόνο στο χαμόγελο του παιδιού να τους φτιάξω δωρεάν εφαρμογή που να κάνει αυτό και ακόμα περισσότερα. Ακόμα περιμένω τηλ για follow up...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μόνο που χω στενοχωρεθεί με το fb είναι όχι για μένα... Αλλά ότι χωρίς αυτό είσαι καταδικασμένος να χάσεις την επικοινωνία σου με κάποια άτομα.

 

Αναγκάστηκα να κάνω μούφα προφιλ για να χω επαφή με κάποια άτομα...

Και που εχω καποιους μπορουν απλα να με παρουν τηλ,το fb το εχω καθαρα μονο για το καναλι του youtube που εχω,τα ατομα που εχω σαν φιλους ειναι μονο ατομα που συναστρεφομαι μαζι τους εξω και οχι τα ακυρο απο το αλλο ακρο της ελλαδας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε Παλι Τα Ιδια Ανουσιες Ενημερώσεις Γεμιζουν Τον Τοιχο Μας.Λες Και Πραγματι Εχουμε Απλετο Χρονο Και Διαθεση Να Μπουμε Σε Τέτοιες Διαδικασιες Αναγνώρισης Η Δε Ξερω Γω Τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε Παλι Τα Ιδια Ανουσιες Ενημερώσεις Γεμιζουν Τον Τοιχο Μας.Λες Και Πραγματι Εχουμε Απλετο Χρονο Και Διαθεση Να Μπουμε Σε Τέτοιες Διαδικασιες Αναγνώρισης Η Δε Ξερω Γω Τι...

 

Εν μέρει συμφωνώ μαζί σου. Όσο καλό αν φαίνεται σαν πρόθεση, θα είναι ακόμα καλύτερα να υπάρχει επιλογή εμφάνισης ή μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι iOS developer με 26 δημοσιευμένες εφαρμογές στο App Store. Είχα προτείνει πριν από 1.5 χρόνο στο χαμόγελο του παιδιού να τους φτιάξω δωρεάν εφαρμογή που να κάνει αυτό και ακόμα περισσότερα. Ακόμα περιμένω τηλ για follow up...

 

Άλλο να έχεις εφαρμογή μόνο για αυτό το θέμα και άλλο να το βλέπεις μέσα από το Facebook

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να έχεις εφαρμογή μόνο για αυτό το θέμα και άλλο να το βλέπεις μέσα από το Facebook

...και άλλο να μην έχεις καθόλου όπως στην περίπτωση που αναφέρομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...