Προς το περιεχόμενο

Διάγνωση και read errors σε αυτοκινητο


giannisv6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θα ήθελα να σας ρωτήσω για αυτά τα φτηνιάρικα διαγνωστικα που συνδέονται είτε με pc ή smartphone μέσω bluetooth.
Απο τα πιο δημοφιλές ειναι το παρακάτω

ELM327 Bluetooth OBDII OBD2 CAN-BUS Auto Car Diagnostic Scanner

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς είναι τόσο εύκολο και ανέξοδο να έχω πρόσβαση σε τόσες πληροφορίες ?
Καμία εντύπωση κάτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Το παράξενο που σου φαίνεται; :P Η διαφορά με τα "μεγάλα και καλά" είναι οτι αυτά δεν γράφουν, δεν μπορούν δηλαδή να σβήσουν βλάβες (αν και υπάρχουν με 20ρικο κάτι παρόμοια για συγκεκριμένες δουλειές). Κατα τα άλλα το συνδέεις με το κινητό ή τον υπολογιστή και στα δίχνει τα πάντα όλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Παράξενο μου φαινόταν οτι είναι τόσο απλό να το κάνω μόνος μου μιας και πήγαινα καθε βδομάδα σχεδόν στο εξουσιοδοτημενο μπλα μπλα... για να μου σβήσει το check engine.....

Έχεις και εσυ κάτι αντίστοιχο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έχω και εγώ, σε πιο μικρή έκδοση αλλά το τσίπ είναι το ίδιο.

Το συγκεκριμένο δεν σβήνει το check engine όμως, θα μπορείς να δεις οτι έχει θέμα με σκανάρισμα αλλά οχι να το σβήσεις. Για αυτήν την δουλειά θες κάτι τέτοιο (ανάλογα την φίσα του αμαξιού σου βέβαια).

 

Τι πρόβλημα σου βγάζει btw? Στο λέω γιατί άν το βγάζει σινέχεια μήπως έχει όντως πρόβλημα; (ή ο αισθητήρας τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλιστα, εσύ έχει κάτι τέτοιο να φανταστώ ?
Αυτό που έδειξες πιο πάνω είναι από τα πιο οικονομικά που σβήνουν errors ?
Ίδια φίσα πρέπει να εχω/ obd2 (corolla 01).

Κακό μείγμα στον αισθητήρα "λ" μου βγάζει το χαμένο,αλλά λειτουργεί :P

Edit:
 

Clear trouble codes and turn off the MIL ("Check Engine" light).

Αυτό σημαίνει οτι σβήνει το Check Engine σωστά ?

Αν και ειμαι σιγουρος σε ρωτάω γιατί αυτο το γράφει οτι το κάνει και το elm327 που εχω ανεβάσει στο 1ο post :huh:
 

Επεξ/σία από giannisv6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αυτό έχω εγώ, το ίδιο πράγμα είναι στην ουσία βέβαια.

 

Όντως τώρα που το λες γράφει το άλλο οτι σβήνει τα errors... Εμένα που είναι το ίδιο πάνω κάτω πάντως δεν σβήνει... Αναζήτηση στο internet κάνει όταν πατήσεις απάνω στην βλάβη...  

 

ps Απο τον υπολογιστή δεν δοκίμασα τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί εκεί να μπορείς, όπως και να έχει αν δεν έχει BT το λάπτοπ σου πάρε ένα module απο το ebay να σου έρθουν μαζί γιατί το torque δεν πρέπει να κάνει κάτι.

 

Edit ξανά :P Τώρα είδα και το torque που έχει την επιλογή για το σβήσιμο... Δεν έχω errors να το δοκιμάσω βέβαια αλλά επιλογή υπάρχει. Άρα πάρτο και αν δεν κάνεις δουλειά για τον Α ή Β λόγο παίρνεις το άλλο που δεν θέλει κινητά κτλπ (αυτό μπορώ να σου πω δοκιμασμένα σβήνει τα errors :P).

 

Πάντως για να σου βγάζει συνέχεια θέμα λογικά κάτι παίζει, μπορεί να θέλει και ο αισθητήρας καθάρισμα / άλλαγμα, δεν είναι ακριβός.

Επεξ/σία από nikos903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 Δεν θα δώσω για αυτό, μέχρι 5 έχω σκοπό :mrgreen:
Προτιμώ να πάρω το φθηνό και ας μην σβήνει άμα είναι να δώσω 10+ για κατι τέτοιο.

 

Αλλά τώρα το θέμα μου είναι οτι ρώτησα τον πωλητή εαν λειτουργεί για Toyota Corolla g6 vvt-i , year: 2001 , και μου απάντησε νομίζουμε οτι δεν κάνει...

Τώρα ψάχνω τρόπο να βεβαιωθώ τι OBD protocol  εχει το αμάξι...

 

Εσυ Νίκο έχεις obd 2 υποθέτω.
Τι αμάξι και τι χρονιάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι μην θες και αντάπτορα για την φίσα.... Μέσα την έχει εσένα ή στην μηχανή; Είναι ODB ή τίποτα παράξενο;

Αυτό είναι το δικό σου; Link 

Εδώ (link) γράφει οτι είναι ISO 9141 (υπάρχουν pin στα 4-5-7-15-15 στην φίσα) άρα δεν πρέπει να έχεις θέμα, θα κάνεις δουλειά και με αυτό που λες.

Πάντως μετά το 96-97 τα περισσότερα ODB II είχαν, άρα γιατί οχι και το δικό σου :P 

 

Εμένα ναι, ODB II είναι, φόρντ του 06 αλλά δεν έχει να κάνει με την μάρκα, τα περισσότερα (αν όχι όλα) βάζουν φίσα πλέον ODB II για διάγνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OBD είναι σίγουρα,και βρίσκεται κάτω απο το τιμόνι προς συμπλέκτη μεριά.

 

Πάντως δεν είναι αυτό που ανέβασες.
Αυτό που ανέβασες είναι 2006 και μετά, πολλοί το ξέρουν corolla E12 εκείνο, εγώ έχω την Ε11 facelift(2000-2001), η στρογγυλοφάναρη ήταν η Ε11 επίσης, αλλά προ-facelift(πριν το 2000).

Θα το τσεκάρω και αύριο από κοντά βλέποντας και αυτό γιατί τώρα είμαι εκτός Αθήνας.

Λογικά θα δουλεύει πιστεύω και εγώ αλλά μου έκοψε την φόρα ο Κινέζος......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τότε δες τον κονέκτρα και βρες ποια πινάκια υπάρχουν (δεν υπάρχουν και τα 16 στην φίσα) και απο εκεί θα καταλάβεις τι είναι. Αλλά για να υπάρχει εκεί ODB II την κόβω...

Επεξ/σία από nikos903
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπερδεύεστε, λάθη σβήνουν και τα "φτηνιάρικα" και προφανώς σβήνουν και το check-engine!!! Το γράφει και στο λινκ που παραθέτεις clear trouble codes. Από το πρόγραμμα εξαρτάται!

Τον εγκέφαλο προφανώς δεν μπορούν να προγραμματίσουν... Ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου έχει την "ρομ" που έχει το κυρίως πρόγραμμα και απαιτεί ειδικό πρόγραμμα και φύσα αλλά κυρίως γνώσεις για να προγραμματιστεί, και την "ραμ" όπου αποθηκεύει προσωρινές ρυθμίσεις (adaption), λάθη και άλλα στα οποία έχουν πρόσβαση τα περισσότερα προγράμματα που κυκλοφορούν με συμβατές φύσες.

Από εκεί και πέρα έχω δουλέψει με πάρα πολλά. Πολύ καλά είναι τα vgate όσον αφορά το κόστος τα οποία εκτός από bluetooth, βγαίνουν και με wifi αν και ακόμα το wifi δεν υποστηρίζεται από πολλά προγράμματα.

Απλά όσο ανεβαίνεις στο κόστος ανεβαίνεις σε αξιοπιστία, σε ταχύτητα και συμβατότητα με αυτοκίνητα και προγράμματα. Οι λειτουργίες είναι οι ίδιες, αν σου δουλέψει το φθηνό τέλος! Τα πολύ πιο ακριβά έρχονται με αποκλειστικά δικά τους προγράμματα με πολύ πιο εξειδικευμένες λειτουργίες ανά μοντέλο αυτοκινήτου.

Επεξ/σία από harris78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

harris78
 

Όλα καλά, αλλά η αμφιβολία μου εμένα που παραμένει είναι το εαν θα λειτουργεί με την δική μου φίσα( ή το εαν έχω OBD2 )... Διοτι οι Κινέζοι ειπαν οτι δεν νομίζουν.

Έβγαλα φωτό την φίσα όπως βλέπετε και εχει όντως 16 pins όχι όλα κατειλημμένα προφανώς, ε τι σκατά αν δεν είναι OBD2 τι διαολο να είναι ε???

post-145236-0-85609300-1421360395_thumb.jpg

Επεξ/σία από giannisv6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια, κάτι τελευταίο, αυτό με αυτό (το Β) τι διαφορές έχουν ?

Το οτι το 1o γράφει V2.1 το κάνει καλύτερο / πιο καινούργιο/κλπ... ??

Επεξ/σία από giannisv6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...