Προς το περιεχόμενο

Το δικαστήριο απέρριψε ασφαλιστικά μέτρα της ΑΕΠΙ κατά εγχώριων ISPs για να μπλοκάρουν torrent sites


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά εντάξει.Η Γερμανοί είναι ανόητοι που έχουν μπλοκάρει το YouTube;Η δεν έχουν δικαιοσύνη και ελευθερία λόγου;
ναι, ειναι ανοητοι. Το να μπλοκαρεις το μεγαλυτερο κοινωνικο δικτυο με εκκατομυρια βιντεο μονο και μονο επειδη μια μεριδα απο αυτα ειναι κοπιραιτς τραγουδια, δεν σε κανει και πολυ εξυπνο. Φασιστα σε κανει οπου θελεις να στραγγιξεις την μυγα για να βγαλεις κερδος.Ανοητος εισαι που το αποδεχεσαι και δεν καις την μιση πολη μεχρι να καταλαβουν πως 5-10 δικαστες δεν εχουν το δικαιωμα να οριζουν την ζωη 50 εκκατομυρια πολιτων.

 

Η Γάλλοι δεν έχουν έχουν δημοκρατία όταν μετά την τρίτη φορά που κατεβάζεις πειρατικό υλικό σου μπλοκάρουν την σύνδεση;
Οχι, δεν εχουν δημοκρατια ουτε και οι Γαλλοι. Ρωτα ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ Γαλλο, οποιονδηποτε ομως για αυτο το θεμα του HADOPI , και βρες εναν που να συμφωνει.ολοι ειναι εξοργισμενοι και απαλυνουν τον πονο τους με vpn.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ανοητος εισαι που το αποδεχεσαι και δεν καις την μιση πολη μεχρι να καταλαβουν πως 5-10 δικαστες δεν εχουν το δικαιωμα να οριζουν την ζωη 50 εκκατομυρια πολιτων.

 

Βασικά και πάλι ανόητος είσαι, καλύτερα να κάψεις τους υπεύθυνους δικαστές παρά τη μισή πόλη. Δες τη θετική πλευρά όμως, τουλάχιστον οι Γερμανοί έστειλαν έναν πειρατή στο Ευρωπαϊκό κοινοβούλιο, η οποία μάλιστα γράφει την πρόταση για αλλαγή των νόμων περί πνευματικών δικαιωμάτων. Μάλλον λοιπόν τους ενοχλεί η πολιτική που ακολουθεί η κυβέρνησή τους για το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕΠΙ μια απο τις μεγαλυτερες απατες διεθνως, εδω για να παιξει γενικα μουσικη σε ενα μαγαζι πρεπει να πληρωσεις αυτους τους νταβαδες καλα να παθουν λοιπον.

Γεια σου Drop

 

Ειμαι ενας απο αυτους τους μερικες χιλιαδες μουσικους που γραφουνε τραγουδια στην Ελλαδα και ζουν την οικογενεια τους απο τα πνευματικα δικαιωματα που πληρωνονται απο την ΑΕΠΙ.

 

Παραγω ενα ''προιον'' που απαιτει σπουδες ολη μου τη ζωη,πολυ δουλεια και κοπο, το οποιο το πουλαω , δε το χαριζω σε κανεναν, ουτε παραχωρω  το  δικαιωμα να εκμεταλλευετε τη μουσικη μου και να κερδιζει απο αυτο.

 

Οτι αφορα τα μαγαζια.

 

Αν εσυ εχεις ενα Ελληναδικο-club που εκει μεσα παιζεις τη μουσικη μου και γουσταρει ο κοσμος και εσυ κερδιζεις απο αυτο τοτε πρεπει να με πληρωσεις γιατι χρησιμοποιεις το ''προιον'' μου το οποιο δε σου το παραχωρησα ουτε στο χαρισα.

Εκει ερχετε η αεπι και απαιτει να με πληρωσεις γιατι  εμενα εκπροσωπει,εγω της παραχωρησα το δικαιωμα.

---------------------------

Αν δε θες να πληρωσεις  τοτε, μπορεις να παιξεις στο μαγαζι σου μουσικη,καλλιτεχνες και τραγουδια που δεν ειναι μελη της αεπι.

Τοσο απλα!

----------------------------

Η μουσικη  ειναι  το πιο πολυτιμο εργαλειο σε ενα club.Δε πρεπει να πληρωθω απο αυτο το μαγαζι που δεν μπορει να λειτουργησει χωρις το δικο μου προιον?

Δηλαδη τη καβα με τα ποτα  δε τη πληρωνει?

Τα φρουτα ,τους ξηρους καρπους δε τους πληρωνει?

Εμενα που γραφω τη μουσικη που παιζει ολη νυχτα στο μαγαζι του γιατι δε πρεπει να με πληρωσει?

 

Ειναι ενα προιον που παραγω εγω ,που δε του το χαριζω αλλα το πουλαω προς χρησην.

Αν θες μη το χρησιμοποιεις,αλλα μη μου το κλεβεις κι ολας γιατι ζω απο αυτο που παραγω.

 

 

 

Οτι αφορα τωρα τα torrents sites

 

Δεν ειμαι εταιρεια,αλλα παραγωγος με ενα πολυ μικρο ποσοστο επι των πωλησεων απο καθε νεα μου κυκλοφορια.

Δηλαδη πληρωνομε ΜΟΝΟ αν πουλησει το προιον μου,

 

Τον δικο μου τομεα τον εχει καταστρεχει η πειρατεια.

Ακομα και μια μεγαλη επιτυχια να κανω  δεν υπαρχει πια κερδος καθως με 2 κλικ σε ενα τορρεντ σιτε και το χεις στο σκληρο σου...Συνεπως μεγαλο προβλημα για τις εταιρειες αλλα για μενα τιθεται τεραστιο προβλημα επιβιωσης,,,

 

Ακομα και στο youtube να ακους τη μουσικη που σ αρεσει ειναι καλυτερο για τους δημιουργους ,καθως εκει θα εχουν ενα ελαχιστο κερδος απο τις διαφημησεις.

 

Ακομα καλυτερα

Με 0.99 μπορεις να κατεβασεις το αγαπημενο σου τραγουδι και θα βοηθησεις  παρα πολυ κοσμο που ειναι πισω απο τα φωτα και εχει κοπιασει πολυ για να φτασει το προιον στα χερια σου

Τεχνικους,ηχοληπτες,μουσικους και αλλους πολλους.

 

Δεν ειναι ολοι οι δημιουργοι  μαιντανοι στα καναλια,,ουτε ολοι γραφουνε φτηνα σκυλοτραγουδα...Πισω απο τη μουσικη που παραγετε υπαρχει παρα πολυς κοσμος που κοπιαζει σκληρα και τρωει ολη του τη ζωη στις σπουδες στη μελετη και στη κλεισουρα του στουνιο για να μπορεσει να επιβιωσει μεσα σε αυτες τις πολυ δυσκολες καταστασεις που περναμε ολοι.

 

Ειναι θεμα παιδειας να τους στηριξεις εστω και με 1 download το μηνα 0,99Ε σε κατι που σ αρεσει πολυ ετσι δειχνεις καποιο σεβασμο στη τη προσπαθεια που εγινε απο πολυ κοσμο για να φτασει στα χερια σου ενα τραγουδακι αγαπημενο.

 

Πολυ φιλικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Drop

 

Ειμαι ενας απο αυτους τους μερικες χιλιαδες μουσικους που γραφουνε τραγουδια στην Ελλαδα και ζουν την οικογενεια τους απο τα πνευματικα δικαιωματα που πληρωνονται απο την ΑΕΠΙ.

 

Παραγω ενα ''προιον'' που απαιτει σπουδες ολη μου τη ζωη,πολυ δουλεια και κοπο, το οποιο το πουλαω , δε το χαριζω σε κανεναν, ουτε παραχωρω  το  δικαιωμα να εκμεταλλευετε τη μουσικη μου και να κερδιζει απο αυτο.

 

Οτι αφορα τα μαγαζια.

 

Αν εσυ εχεις ενα Ελληναδικο-club που εκει μεσα παιζεις τη μουσικη μου και γουσταρει ο κοσμος και εσυ κερδιζεις απο αυτο τοτε πρεπει να με πληρωσεις γιατι χρησιμοποιεις το ''προιον'' μου το οποιο δε σου το παραχωρησα ουτε στο χαρισα.

Εκει ερχετε η αεπι και απαιτει να με πληρωσεις γιατι  εμενα εκπροσωπει,εγω της παραχωρησα το δικαιωμα.

---------------------------

Αν δε θες να πληρωσεις  τοτε, μπορεις να παιξεις στο μαγαζι σου μουσικη,καλλιτεχνες και τραγουδια που δεν ειναι μελη της αεπι.

Τοσο απλα!

----------------------------

Η μουσικη  ειναι  το πιο πολυτιμο εργαλειο σε ενα club.Δε πρεπει να πληρωθω απο αυτο το μαγαζι που δεν μπορει να λειτουργησει χωρις το δικο μου προιον?

Δηλαδη τη καβα με τα ποτα  δε τη πληρωνει?

Τα φρουτα ,τους ξηρους καρπους δε τους πληρωνει?

Εμενα που γραφω τη μουσικη που παιζει ολη νυχτα στο μαγαζι του γιατι δε πρεπει να με πληρωσει?

 

Ειναι ενα προιον που παραγω εγω ,που δε του το χαριζω αλλα το πουλαω προς χρησην.

Αν θες μη το χρησιμοποιεις,αλλα μη μου το κλεβεις κι ολας γιατι ζω απο αυτο που παραγω.

 

 

 

Οτι αφορα τωρα τα torrents sites

 

Δεν ειμαι εταιρεια,αλλα παραγωγος με ενα πολυ μικρο ποσοστο επι των πωλησεων απο καθε νεα μου κυκλοφορια.

Δηλαδη πληρωνομε ΜΟΝΟ αν πουλησει το προιον μου,

 

Τον δικο μου τομεα τον εχει καταστρεχει η πειρατεια.

Ακομα και μια μεγαλη επιτυχια να κανω  δεν υπαρχει πια κερδος καθως με 2 κλικ σε ενα τορρεντ σιτε και το χεις στο σκληρο σου...Συνεπως μεγαλο προβλημα για τις εταιρειες αλλα για μενα τιθεται τεραστιο προβλημα επιβιωσης,,,

 

Ακομα και στο youtube να ακους τη μουσικη που σ αρεσει ειναι καλυτερο για τους δημιουργους ,καθως εκει θα εχουν ενα ελαχιστο κερδος απο τις διαφημησεις.

 

Ακομα καλυτερα

Με 0.99 μπορεις να κατεβασεις το αγαπημενο σου τραγουδι και θα βοηθησεις  παρα πολυ κοσμο που ειναι πισω απο τα φωτα και εχει κοπιασει πολυ για να φτασει το προιον στα χερια σου

Τεχνικους,ηχοληπτες,μουσικους και αλλους πολλους.

 

Δεν ειναι ολοι οι δημιουργοι  μαιντανοι στα καναλια,,ουτε ολοι γραφουνε φτηνα σκυλοτραγουδα...Πισω απο τη μουσικη που παραγετε υπαρχει παρα πολυς κοσμος που κοπιαζει σκληρα και τρωει ολη του τη ζωη στις σπουδες στη μελετη και στη κλεισουρα του στουνιο για να μπορεσει να επιβιωσει μεσα σε αυτες τις πολυ δυσκολες καταστασεις που περναμε ολοι.

 

Ειναι θεμα παιδειας να τους στηριξεις εστω και με 1 download το μηνα 0,99Ε σε κατι που σ αρεσει πολυ ετσι δειχνεις καποιο σεβασμο στη τη προσπαθεια που εγινε απο πολυ κοσμο για να φτασει στα χερια σου ενα τραγουδακι αγαπημενο.

 

Πολυ φιλικα!

 

Ολα σωστα, εκτος απο αυτο, διοτι ακομη και αν δηλωσω οτι παιζω μουσικη καλιτεχνων που δεν ειναι στην ΑΕΠΙ, ο δημος δε μου δινει αδεια μουσικης αν δεν εχω χαρτι απο την αεπι, συνεπως με γραφει. Οποτε ειμαι αναγκασμενος ειτε να πληρωσω, ειτε να μην παιξω καθολου μουσικη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοητοι οι γερμανοι? καθολου ..παρα πολυ πονηροι και μαγκες .. τωρα αν ηθελες να ρωτησεις (μαλλον) αν ειναι πολιτισμενοι τοτε η απαντηση ειναι φυσικα πως οχι . το να φερεσαι καλα και δικαια στους δικους σου και ελεεινα και επεκτατικα στους υπολοιπους εχοντας ιστορια και προγονους που μεχρι πριν καμια τετρακοσαρια χρονακια δε πλενονταν ποτε παρα μονο εαν τελουσαν θυματα σε κανα ναυαγιο , δε νομιζω οτι οριοθετει τις απαταιτουμενες προυποθεσεις για να χαρακτηριστεις πολιτισμενος και καλος για παραδειγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GreekBlade οταν αγοραζω το cd σου το αγοραζω μονο για προσωπικη ακροαση; Αν φωναξω αλλους 3-4 φιλους μου να ακουσουμε το cd θα πρεπει να σου στειλω με εμβασμα χρηματα για τον καθε εναν; Αν τους το δανεισω να το ακουσουνε θα πρεπει να με χρεωσεις "αδεια χρησης" για καθε εναν που το δανεισα;

 

Αν εμπορευεσαι την τεχνη σου να το κανεις ως επιχειρηματιας σεβομενος τους πελατες σου. Εκτος αν για εσενα πελατης δεν ειναι ο ακροατης, αλλα η εταιρεια που σε πληρωνει για να προωθει την μουσικη σου.

Ενα ωραιο παραδειγμα που για εμενα ειναι η αρχη που εκαναν οι iron maiden. Αν δεν μπορεις να κανεις το ιδιο , μην κλαις σαν την χηρα στο κρεβατι που καποιοι δεν εκτιμανε την μουσικη σου τοσο ωστε να δωσουν 0.99€ για ενα κομματι σου.

Χαιρομαι που μπορω να ακουσω ενα δισκο πριν τον αγορασω. Και το εχω κανει , να αγορασω το cd οταν θεωρησα διαμαντι τον δισκο, αλλιως θα ειχα πεταξει 20€. Εχω αγορασει και cd απο δισκο που ειχα αντιγραψει απο κασσετα και δεν το εχω ανοιξει ποτε. Το αγορασα ομως για να το εχω. Οπως χαιρομαι που μπορω να δω μια παρτιτουρα πριν αγορασω το βιβλιο. Εχω συναντησει πολλες εκδοσεις με λαθη και πλεον με την πολιτικη να μην δεχονται επιστροφες σε βιβλια σε κανουν διστακτικο να δωσει 30 και 40€ για ενα βιβλιο. Μαλιστα απο συνθετη που εχει πεθανει αλλα τα πνευματικα δικαιωματα εχουν να κανουν με την επιμελεια της εκδοσης και οχι με το περιεχομενο...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Drop

 

Ειμαι ενας απο αυτους τους μερικες χιλιαδες μουσικους που γραφουνε τραγουδια στην Ελλαδα και ζουν την οικογενεια τους απο τα πνευματικα δικαιωματα που πληρωνονται απο την ΑΕΠΙ.

 

Παραγω ενα ''προιον'' που απαιτει σπουδες ολη μου τη ζωη,πολυ δουλεια και κοπο, το οποιο το πουλαω , δε το χαριζω σε κανεναν, ουτε παραχωρω  το  δικαιωμα να εκμεταλλευετε τη μουσικη μου και να κερδιζει απο αυτο.

 

Οτι αφορα τα μαγαζια.

 

Αν εσυ εχεις ενα Ελληναδικο-club που εκει μεσα παιζεις τη μουσικη μου και γουσταρει ο κοσμος και εσυ κερδιζεις απο αυτο τοτε πρεπει να με πληρωσεις γιατι χρησιμοποιεις το ''προιον'' μου το οποιο δε σου το παραχωρησα ουτε στο χαρισα.

Εκει ερχετε η αεπι και απαιτει να με πληρωσεις γιατι  εμενα εκπροσωπει,εγω της παραχωρησα το δικαιωμα.

---------------------------

Αν δε θες να πληρωσεις  τοτε, μπορεις να παιξεις στο μαγαζι σου μουσικη,καλλιτεχνες και τραγουδια που δεν ειναι μελη της αεπι.

Τοσο απλα!

----------------------------

Η μουσικη  ειναι  το πιο πολυτιμο εργαλειο σε ενα club.Δε πρεπει να πληρωθω απο αυτο το μαγαζι που δεν μπορει να λειτουργησει χωρις το δικο μου προιον?

Δηλαδη τη καβα με τα ποτα  δε τη πληρωνει?

Τα φρουτα ,τους ξηρους καρπους δε τους πληρωνει?

Εμενα που γραφω τη μουσικη που παιζει ολη νυχτα στο μαγαζι του γιατι δε πρεπει να με πληρωσει?

 

Ειναι ενα προιον που παραγω εγω ,που δε του το χαριζω αλλα το πουλαω προς χρησην.

Αν θες μη το χρησιμοποιεις,αλλα μη μου το κλεβεις κι ολας γιατι ζω απο αυτο που παραγω.

 

 

 

Οτι αφορα τωρα τα torrents sites

 

Δεν ειμαι εταιρεια,αλλα παραγωγος με ενα πολυ μικρο ποσοστο επι των πωλησεων απο καθε νεα μου κυκλοφορια.

Δηλαδη πληρωνομε ΜΟΝΟ αν πουλησει το προιον μου,

 

Τον δικο μου τομεα τον εχει καταστρεχει η πειρατεια.

Ακομα και μια μεγαλη επιτυχια να κανω  δεν υπαρχει πια κερδος καθως με 2 κλικ σε ενα τορρεντ σιτε και το χεις στο σκληρο σου...Συνεπως μεγαλο προβλημα για τις εταιρειες αλλα για μενα τιθεται τεραστιο προβλημα επιβιωσης,,,

 

Ακομα και στο youtube να ακους τη μουσικη που σ αρεσει ειναι καλυτερο για τους δημιουργους ,καθως εκει θα εχουν ενα ελαχιστο κερδος απο τις διαφημησεις.

 

Ακομα καλυτερα

Με 0.99 μπορεις να κατεβασεις το αγαπημενο σου τραγουδι και θα βοηθησεις  παρα πολυ κοσμο που ειναι πισω απο τα φωτα και εχει κοπιασει πολυ για να φτασει το προιον στα χερια σου

Τεχνικους,ηχοληπτες,μουσικους και αλλους πολλους.

 

Δεν ειναι ολοι οι δημιουργοι  μαιντανοι στα καναλια,,ουτε ολοι γραφουνε φτηνα σκυλοτραγουδα...Πισω απο τη μουσικη που παραγετε υπαρχει παρα πολυς κοσμος που κοπιαζει σκληρα και τρωει ολη του τη ζωη στις σπουδες στη μελετη και στη κλεισουρα του στουνιο για να μπορεσει να επιβιωσει μεσα σε αυτες τις πολυ δυσκολες καταστασεις που περναμε ολοι.

 

Ειναι θεμα παιδειας να τους στηριξεις εστω και με 1 download το μηνα 0,99Ε σε κατι που σ αρεσει πολυ ετσι δειχνεις καποιο σεβασμο στη τη προσπαθεια που εγινε απο πολυ κοσμο για να φτασει στα χερια σου ενα τραγουδακι αγαπημενο.

 

Πολυ φιλικα!

Αν δε παιξουν το προιον σου στα κλαπ,στους σταθμους και στο youtube,ΔΕ ΘΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΟΥΤΕ 100 ΑΝΤΙΤΥΠΑ και το σημαντικοτερο ΔΕ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ποιος εισαι και τι προιον προσφερεις.

Οποταν εκτος απο τα πνευματικα δικαιοματα που πρεπει να λαβεις,θα πρεπει να φροντισεις να πληρωσεις και για την διαφημηση και την προοωθηση που σου κανουν!

Γιατι οπως ειπαμε,τιποτα δεν ειναι free!

 

Επισης φιλικα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα ρε ektor7 . Μερικοι "καλλιτεχνες" ζητανε χρηματα απο τα μαγαζια θεωρωντας οτι το κερδος ειναι μονο απο την πλευρα των καταστηματων και δεν σκεφτονται οτι ταυτοχρονα προωθείται ετσι και η μουσικη τους. Ουτε εγω θυμαμαι ποσες φορες εχω ρωτησει "ποιο κομματι ειναι αυτο "και ετσι εμαθα εναν καλλιτεχνη που πριν δεν γνωριζα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω πεσει σε περιπτωση η ΑΕΠΙ να ζηταει δικαιωματα απο ατομο που επαιζε ΔΙΚΗ του(την ειχε δημιουργησει ο ιδιος) μουσικη στο μαγαζι (ιντερνετ καφε).

Οχι μονο θελανε λεφτα γιαυτο , αλλα περενεβησαν στον δημο ωστε να μην βγει η αδεια.

 

Οταν μια Ανωνυμη Εταιρεια , εχει τετοια δυναμη να επεμβαινει στην λειτουργια αλλων επιχειρησεων και μαλιστα με την βοηθεια του κρατους ναι κατι δεν παει καλα.

Τα δειχνει και το βιντεο μην τα ξαναλεμε .

 

Το θεμα δεν ειναι αν υπαρχουν η οχι πνευματικα δικαιωματα , αλλα ο τροπος που εισπρατωνται και εφαρμοζεται αυτος ο γεματος ασαφειες νομος.

 

Οσο για τον καθε μουσικο που θιγεται απο την "πειρατεια"

ΕΝΩ τον αντιπροσεπευει η ΑΕΠΙ ,εγω προσωπικα τον γραφω εκει που ξερει και αυτον και τις δημιουργιες του.

 

Οσο για τους περιορισμους σε επιπεδο ISP , ειναι τεραστια κουβεντα , αλλα οχι οι Γερμανοι/Γαλλοι/Αμερικανοι δεν ειναι καθολου καλο παραδειγμα προς μιμιση στην συγκεκριμενη περιπτωση ,

αυτο το "Οτι κανει ο Γερμανος ειναι σωστο και καλλυτερο απο εμας" πραγματικα δεν μπορω να το καταλαβω...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δικο μου τομεα τον εχει καταστρεχει η πειρατεια.

Ακομα και μια μεγαλη επιτυχια να κανω  δεν υπαρχει πια κερδος καθως με 2 κλικ σε ενα τορρεντ σιτε και το χεις στο σκληρο σου...Συνεπως μεγαλο προβλημα για τις εταιρειες αλλα για μενα τιθεται τεραστιο προβλημα επιβιωσης,,,

 

To δικό σου κλάδο δεν τον κατέστρεψε η πειρατεία, καταστράφηκε μόνος του όταν αρνήθηκε να συμβαδίσει με τα μοντέρνα μέσα τις τεχνολογίας. Στο Software γιατί δεν έχουν πρόβλημα δηλαδή; εκεί να δεις τι πειρατεία υπάρχει, κι όμως δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πάνε να κουρευτούν λέω εγώ, ας κάνουν ότι θέλουν.

Ας είναι καλά οι υπηρεσίες vpn, που μας επιτρέπουν, να κατεβάζουμε τόρεντς ακομα και αν τα μπλοκάρει ο isp

 

Γιατί πολύ απλά σερφάρουμε ανώνυμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αυτούς που ακούω πολύ μουσική. Και όταν λέω πολύ, εννοώ ΠΟΛΥ!

Θέλω να πω, πως είναι πάρα πολλές οι μπάντες/καλλιτέχνες που έχω ανακαλύψει μέσω "internet".

Τις περισσότερες δεν θα τις είχα μάθει ποτέ.

 

Έτσι μου δόθηκε η ευκαιρία τόσο να απολαύσω την καλλιτεχνική τους δημιουργία, όσο να

την διαδώσω (σε φίλους κτλ) και να τη στηρίξω (με πάρα πολλούς τρόπους).

Είτε αγοράζοντας τον δίσκο, είτε το εισιτήριο της συναυλίας τους ..είτε το μπλουζάκι τους.

Όποιος δεν μπορεί να καταλάβει την αξία και το boost που έχει δώσει το internet στην καλλιτεχνική του δημιουργία θεωρώ πως είναι κοντόφθαλμος.

 

Αν το αξίζει, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο στη τελική ο καλλιτέχνης θα βγει κερδισμένος από το "παράνομο downloading".

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι να προσθεσω και κατι σ'αυτα που εχω πει πιο πανω.

Επειδη ειμαστε στη ψηφιακη εποχη,ο καθε μουσικοφιλος που "σεβεται τον εαυτο του",ειναι ΗΔΗ συνδομητης σε μια απο τις ψηφιακες υπηρεσιες,ειτε λεγεται itune,ειτε λεγεται spotify κ.τ.λ.!

Aν εγω δεν εχω τον dj στα κλαπ,το σταθμο στο ραδιο και το youtube στο smartphone/tablet/pc για να ακουω και να ψαχνομαι για μουσικη,δε θα μπορω να γνωριζω ποιον και τι θα προσθεσω στο λογαριασμο μου σ'αυτες τις υπηρεσιες που της πληρωνω κανονικα!

Και ολοι οι καλυτεχνες που ειναι σ'αυτες τις υπηρεσιες πληρωνωνται με τα downloads!

 

Με αλλα λογια,αν θελω να σε ανταμειψω για την δουλεια σου,απλα προσθετω το αλπουμ ή τα τραγουδια σου,στο λογαριασμο μου και αμεσως ενημερωνεται η υπηρεσια για να σε ανταμειψει,αναλογα με το ποσοι σε εχουν προσθεσει ή εχουν κατεβασει στους λογαριασμους τους!

 

Η πειρατια σε τετοιου ειδους εξεληξη, με τις συνδομητικες υπηρεσιες να απαριθμουν εκατομυρια συνδρομητες ,καταληγει περισσοτερο ευεργετικη παρα καταστροφικη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δικό σου κλάδο δεν τον κατέστρεψε η πειρατεία, καταστράφηκε μόνος του όταν αρνήθηκε να συμβαδίσει με τα μοντέρνα μέσα τις τεχνολογίας. Στο Software γιατί δεν έχουν πρόβλημα δηλαδή; εκεί να δεις τι πειρατεία υπάρχει, κι όμως δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

+++

 

Απαντάω για να συμφωνήσω με αυτό που έγραψες. Συγκεκριμένα στην Ελλάδα οι τιμές των cd για μια περίοδο ήταν γελοίες.

Ενώ σε άλλες χώρες οι τιμές των μουσικών cd ήταν 3 εως 10 ευρώ, στην Ελλάδα τα cd είχαν 20 εως 25 ευρώ.

 

Χώρια αυτού, ενώ στο εξωτερικό είχε αρχίσει η ψηφιακή διάθεση, στην Ελλάδα έχει περάσει πάνω από 10ετία, και ακόμα και σήμερα ελάχιστες εταιρίες έχουν ψηφιακή διάθεση μουσικών album,σε στυλ iTunes.

 

Απροσάρμοστη η Ελληνική μουσική βιομηχανία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάλιστα μπορούν να το κάνουν στα φτηνότερα πακέτα πάντως και αν θες unlimited όπως τώρα να πληρώνεις extra...

Ο ανταγωνισμός θα επαναφέρει την προηγούμενη κατάσταση σε dt.Οτιδήποτε άλλο είναι καρτέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...