Προς το περιεχόμενο

Razer Leviathan Sound Bar Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρία Razer έχει μια ιδιαίτερα επιτυχημένη πορεία στο χώρο των gaming περιφερειακών και τελευταία έχει πάρει πολύ σοβαρά και τον ηχητικό τομέα, μιας και εκτός από ένα USB μικρόφωνο υψηλής πιστότητας (Seiren) που λάνσαρε πρόσφατα, το οποίο ευελπιστούμε να δοκιμάσουμε σύντομα, αποφάσισε να κυκλοφορήσει και μια μπάρα ήχου (sound bar). Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια και τη σημαντική παρουσία της εν λόγω εταιρίας στο 

 

Δεν πρέπει να ξεχνάμε βέβαια και τη σημαντική παρουσία της εν λόγω εταιρίας στο χώρο των gaming ακουστικών όπου προσφέρει μια μεγάλη πληθώρα επιλογών.

Το ηχητικό σύστημα Leviathan αποτελείται από ένα sound bar και ένα subwoofer το οποίο μοιάζει πάρα πολύ με πλήκτρο σε μεγέθυνση, θέλοντας ίσως να τονίσει και τη σοβαρή ενασχόληση της Razer με τον τομέα των πληκτρολογίων. Αυτό δεν είναι το πρώτο σετ ηχείων που έχει κυκλοφορήσει η συγκεκριμένη εταιρία μιας και στο παρελθόν είχαν λανσάρει και τα Maco 2.1, τα οποία έφεραν τη βαριά THX πιστοποίηση. 

 

front.jpg

 

Τα Maco κόστιζαν όμως ακριβά και πλέον δεν είναι διαθέσιμα, οπότε υπήρχε χώρος για την προσθήκη ενός νέου μοντέλου το οποίο θα μπορούσε να καλύψει τόσο τις ανάγκες παικτών (gamers) με κονσόλες όσο και αυτών με συστήματα υπολογιστή, που θέλουν κάτι με μαζεμένες διαστάσεις. Αρκετά όμως σας κουράσαμε με τον πρόλογο, ας προχωρήσουμε στο κυρίως θέμα για να γνωρίσουμε το ηχοσύστημα Leviathan καλύτερα.

 

 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση Razer Leviathan Sound Bar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομορφουλια... δεν ξερω αν παρατηρησα καλα... αλλα λενε 30watt?? και ουτε καν rms?? 195 ευρω?? ειμαστε σοβαροι??? αλλα και rms να ειναι... ειμαστε σοβαροι?? ενταξει δεν λεω υπερτιμολογηση αλλα και παθητικο woofer και 30 watt και 195 ευρω... 100 βαρια βαρια μονο και μονο επειδη λεει razer και για τον σχεδιασμο ισως και για το υλικο κατασκευης.. (λεω ισως γτ δεν τα εχω δει...) με 195 ευρω παντως περνεις creative η logitech μοσχαρακια... αποψη μου μην πεσετε να με φατε!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα χρήματα βρίσκεις πολύ καλύτερα 2.1 και πολυ καλα 5.1 ηχεία(αν θες surround).

Ασε που και αισθητικά η sound bar μπροστά στην οθόνη δεν ου αρέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η razer δεν ηταν ποτέ καλυτερη απο logitech.Ούτε καν στα παμφθηνα περιφερειακά πόσο μάλλον στα ακριβότερα.

 

θέλοντας ίσως να τονίσει και τη σοβαρή ενασχόληση της Razer με τον τομέα των πληκτρολογίων

Με τα κινέζικα switches.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν τα 30 W είναι RMS και γεμίζουν άνετα ένα μεσαίο χώρο. Τώρα για μεγαλύτερους χώρους κανείς σοβαρός δε θα πάρει ένα sound bar και θα περιμένει και αποτελέσματα.

 

Όσο για τα κινέζικα switches στα RGB αναγκαστικά πάνε σε αυτά μιας και η Corsair έχει κατοχυρώσει τα Cherry ΜΧ RGB για ένα χρόνο, τα οποία πιστεύω ότι φτιάχνονται επίσης στην Κίνα! Σήμερα το 99% των προϊόντων φτιάχνονται στην Κίνα οπότε αυτή η καραμέλα Κινέζικο προϊόν πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει. 

 

Απλά υπάρχουν τα εργοστάσια Α΄ διαλογής και τα υπόλοιπα. Αναλόγως με τα λεφτά που επενδύει ο κάθε κατασκευαστής σε μηχανήματα και έμψυχο υλικό είναι και η ποιότητα του προϊόντος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια αξιολογη μπαρα ρε παιδια μεχρι 150 ευρω? Για 48αρα τηλεοραση, οτι ποιο καλο υπαρχει γιατι εχω διαβασει τα αντερα μου και προτεινονονται οτι ναναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ένα αξιοπρεπές σύστημα ηχείων 5.1 θα πρέπει να ξεκινήσει από 1.5 χιλιάρικο και πάνω. 

 

Τώρα, soundbar 30W με 200 ευρώ και με την πιστοποίηση THX (!)  μου φαίνονται αστεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ένα αξιοπρεπές σύστημα ηχείων 5.1 θα πρέπει να ξεκινήσει από 1.5 χιλιάρικο και πάνω. 

 

Τώρα, soundbar 30W με 200 ευρώ και με την πιστοποίηση THX (!)  μου φαίνονται αστεία.

 

1.5 χιλιάρικο;!

 

Εεεε... νο θενξ.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο τρομακτική μπορεί να είναι διαφορά στην ποιότητα για να δικαιολογείται τέτοια διαφορά στην τιμή.

 

Νομίζω ότι ο χαρακτηρισμός "αξιοπρεπές" σε συνδυασμό με την τιμή αγγίζει τα όρια του trolling.

 

Τουλάχιστον πές ένα "αρκετά καλό".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά τα συγκεκριμένα δεν έχουν πιστοποίηση THX. Δεν ξέρω από που το είδατε αυτό μέσα στο review. Για να πάρει κάτι αυτή την πιστοποίηση πρέπει να είναι αρκετά καλό μιας και πρέπει να έχει αρκετή ισχύ για να τηρεί τις προδιαγραφές THX. 

 

Στον τομέα του ήχου οι απόψεις είναι ανάμικτες για το τι είναι καλό. Αν θες να ακούς μουσική μέταλ ή απλά τα boom από τις εκρήξεις τότε και με ένα μέτριο σύστημα θα είσαι οκ. Τώρα αν ακούς κλασσική μουσική και γουστάρεις να διακρίνεις ηχητικά το 5ο βιολί στο βάθος τότε ναι θες κάτι καλό που ίσως να κοστίζει και πάνω από 5Κ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά τα συγκεκριμένα δεν έχουν πιστοποίηση THX. Δεν ξέρω από που το είδατε αυτό μέσα στο review. Για να πάρει κάτι αυτή την πιστοποίηση πρέπει να είναι αρκετά καλό μιας και πρέπει να έχει αρκετή ισχύ για να τηρεί τις προδιαγραφές THX. 

 

Στον τομέα του ήχου οι απόψεις είναι ανάμικτες για το τι είναι καλό. Αν θες να ακούς μουσική μέταλ ή απλά τα boom από τις εκρήξεις τότε και με ένα μέτριο σύστημα θα είσαι οκ. Τώρα αν ακούς κλασσική μουσική και γουστάρεις να διακρίνεις ηχητικά το 5ο βιολί στο βάθος τότε ναι θες κάτι καλό που ίσως να κοστίζει και πάνω από 5Κ. 

thx πιστοποιηση θυμαμαι ειχαν τα logitech z5500 kai ta z906 και κανα δυο μοντελα ακομα...τα πρωτα ειχα την τυχη να τα ακουσω και να τα δουλεψω λιγο και στην κυριολεξια γκρεμιζαν τοιχους... ακουγομουνα δυο τετραγωνα πιο κατω και τα ηχεια ηταν μεσα σε δωματιο με ανοιχτα παραθυρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά τα συγκεκριμένα δεν έχουν πιστοποίηση THX. Δεν ξέρω από που το είδατε αυτό μέσα στο review. Για να πάρει κάτι αυτή την πιστοποίηση πρέπει να είναι αρκετά καλό μιας και πρέπει να έχει αρκετή ισχύ για να τηρεί τις προδιαγραφές THX. 

 

Στον τομέα του ήχου οι απόψεις είναι ανάμικτες για το τι είναι καλό. Αν θες να ακούς μουσική μέταλ ή απλά τα boom από τις εκρήξεις τότε και με ένα μέτριο σύστημα θα είσαι οκ. Τώρα αν ακούς κλασσική μουσική και γουστάρεις να διακρίνεις ηχητικά το 5ο βιολί στο βάθος τότε ναι θες κάτι καλό που ίσως να κοστίζει και πάνω από 5Κ. 

 

Συμφωνούμε.

Όλα είναι σχετικά αλλά νομίζω το σωστό μέτρο σύγκρισης είναι η μέση κατάσταση. Άλλα κριτήρια ο enthusiast και άλλα ο μέσος άνθρωπος.

Ο enthusiast και όποιος θα πλήρωνε 1.5 κ για ένα αξιοπρεπές για τα δεδομένα του ηχοσύστημα, δε θα πήγαινε ούτως ή άλλως στο προϊόν του θέματος, νομίζω.

Ο μέσος καταναλωτής θα θεωρούσε αξιοπρεπές κάτι πολύ πιο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...