Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη για κατέβασμα η νέα δοκιμαστική έκδοση των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γελαω με οσους λενε οτι εχουν Windows 7 και θα μεινουν σε αυτα, πραμα απιθανο μιας και θα τα δωσει δωρεαν ακομη και γι ' αυτους που εχουν Windows 7.

Εννοειτε οτι και αυτοι που γκρινιαζουν θα τα κατεβασουν μεσα στο οριο του 1 χρονου που δινει η Microsoft ωστε να τα εχουν για παντα δικα τους και ας μουρμουριζουν μετα οτι το εκαναν μονο και μονο για να τα δουν. 

(Βεβαια το ολο σκηνικο με αυτους που εχουν Windows 7 θα ειναι να εχουν ΓΝΗΣΙΑ και οχι πειρατικα "εγω οσους ξερω εχουν πειρατικα windows 7 μονο και μονο γιατι μπορουν να απενεργοποιηθουν τα Windows 8.1 καποια στιγμη".

Αρα γκρινιαζετε οσο θελετε. Δεν σας αναγκαζει κανεις να τα αγορασετε ή να αναβαθμισετε δωρεαν. Αλλιως υπαρχει και mac osx (καλα για linux ουτε λογος για μενα εννοω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελαω με οσους λενε οτι εχουν Windows 7 και θα μεινουν σε αυτα, πραμα απιθανο μιας και θα τα δωσει δωρεαν ακομη και γι ' αυτους που εχουν Windows 7.

Εννοειτε οτι και αυτοι που γκρινιαζουν θα τα κατεβασουν μεσα στο οριο του 1 χρονου που δινει η Microsoft ωστε να τα εχουν για παντα δικα τους και ας μουρμουριζουν μετα οτι το εκαναν μονο και μονο για να τα δουν. 

(Βεβαια το ολο σκηνικο με αυτους που εχουν Windows 7 θα ειναι να εχουν ΓΝΗΣΙΑ και οχι πειρατικα "εγω οσους ξερω εχουν πειρατικα windows 7 μονο και μονο γιατι μπορουν να απενεργοποιηθουν τα Windows 8.1 καποια στιγμη".

Αρα γκρινιαζετε οσο θελετε. Δεν σας αναγκαζει κανεις να τα αγορασετε ή να αναβαθμισετε δωρεαν. Αλλιως υπαρχει και mac osx (καλα για linux ουτε λογος για μενα εννοω).

θέμα δεν είναι τα λεφτά............ ούτε κάτι άλλο, όταν δεν με καλύπτουν αισθητικά (όπως τα 8) και παραγωγικά (το ίδιο) τι να τα κάνω και να είναι δωρεάν η ακόμη και να με πληρώσουν? καλύτερα να πάω σε mac osx η σε καποια έκδοση linux που ακομη δεν ξέχασαν τι σημαίνει desktop......η να μείνω στα 7 όπως εχω κάνει μέχρι τώρα και απέρριψα τα 8 για αυτούς τους δύο λόγους...... παρά να εχω κάτι καθαρά και μόνο επειδή είναι ποιο φρέσκο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι.

 

Τελικά κάποιος που τα έχει για τεστάρισμα. Η Cortana ενεργοποιείτε με hey cortana, ή πρέπει να πατήσουμε στην αναζήτηση/hotkey?

Δυστυχώς δεν ισχύει πλέον. Έχει το maximize στο start menu, που το κάνει start screen, αλλά αριστερά εξακολουθεί να έχει τα recent κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντυπωσιακη η αλλαγη της microsoft . Κανει την apple να φαινεται απαρχαιομενη. ταμπλετ με παραθυρα, πολυ κουλ σχεδιαση, ακομα κ ο σπαρταν φαινεται να βαζει κατω κ τον chrome.  βεβαια παραδοσιακα το τελικο προιον της microsoft απεχει απειρως απο τη παρουσιαση, αλλα φαινεται να εχει οριμασει λιγο στο τι σερβιρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι εντυπωσιακη η αλλαγη της microsoft . Κανει την apple να φαινεται απαρχαιομενη. ταμπλετ με παραθυρα, πολυ κουλ σχεδιαση, ακομα κ ο σπαρταν φαινεται να βαζει κατω κ τον chrome.  βεβαια παραδοσιακα το τελικο προιον της microsoft απεχει απειρως απο τη παρουσιαση, αλλα φαινεται να εχει οριμασει λιγο στο τι σερβιρει

 

Καλή ιδέα όχι τόσο καλή εκτέλεση. Η Μ$ φαίνεται ότι συνεχίζει την φιλοσοφία "μεταφορά σε mobile περιβάλλον" που είχε στα 8, ξεχνώντας ή θέλοντας να "εξαφανίσει" το κλασσικό desktop και απλά δημιουργώντας ένα περιβάλλον που φαίνεται πιο οικείο στους χρήστες του. Όταν άκουσα πρώτη φορά για τα Windows 10 ήμουν κι εγώ ενθουσιασμένος, δοκίμασα και το Tech Preview και λέω καλά το πάνε, αλλά με το τελευταίο build απογοητεύτηκα, έκαναν 2 βήματα πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταχει βαλει κανενας ;; απο drivers παιζει κανενα θεμα ;; ξερει κανεις ;; η θα ψαχνουμε !!

Σε Lenovo G580 που τα εγκατέστησα, προς το παρόν κανενα πρόβλημα απο drivers. Μοναδικά προβλήματα είναι οτι δεν λειτουργεί το avast και αναγκαστικά χρησιμοποιώ το defender και 2ον στον Πίνακα Ελέγχου έχουν "χαθεί" πολλές επιλογές όπως πχ το Folder Options.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε Lenovo G580 που τα εγκατέστησα, προς το παρόν κανενα πρόβλημα απο drivers. Μοναδικά προβλήματα είναι οτι δεν λειτουργεί το avast και αναγκαστικά χρησιμοποιώ το defender και 2ον στον Πίνακα Ελέγχου έχουν "χαθεί" πολλές επιλογές όπως πχ το Folder Options.

 

Το Folder Options υπάρχει κανονικά

 

post-116836-0-89744500-1422198135_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου δουλεύει το OneDrive αλλά δεν με καίει γιατί απλά πληροφοριακά τρέχω το λειτουργικό σε παλιό μηχάνημα. 

Το λάθος που έκανα ήταν να πατήσω το RollBack στο μενού που μου έβγαλε και να επιστρέψω στη παλιά έκδοση του λειτουργικού κάπως άτσαλα γιατί έκλεισα τον υπολογιστή  2 με 3 φορές σε μια προσπάθεια να σταματήσω το λάθος μου αλλά όπως αποδείχτηκε χρειάστηκε εκ νέου να κατεβάσω το αρχείο αυτά παθαίνει κανείς όταν κάνει δύο εργασίες ταυτόχρονα.

Έχει κανείς το ίδιο σύμπτωμα με το drive της Microsoft ή είναι αποτέλεσμα της ανώμαλης προσπάθειας τερματισμού του πισωγυρίσματος στη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Folder Options υπάρχει κανονικά

 

attachicon.gifScreenshotW10.jpg

Ποιά έκδοση έχεις εγκαταστήσει? Στο Control Panel στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει η επιλογή Foder Options. Εκδοση που έχω 9926

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα βλεπω.Χωσαν και τα metro apps μες στο desktop εδωσαν μια μινιατουρα start screen για start menu.Και ολοι ειναι happy!

 

Μάλλον δυσαρεστημένοι θα μείνουν όλοι θα έλεγα μιας και η λογική τους συμβιβασμού επικράτησε.

Το μόνο που κατάφερε με τα 10 είναι να εκτιμήσω καλύτερα τα 8.1.

Ένα Φρανκεσταιν αποτέλεσμα είναι αυτό που βίωσα για ένα 24ωρο έως τα ξηλωσω.

Ιδιαίτερα η notification/action center είναι για τα πανηγύρια πραγματικά.

Δεν εχω ξαναδεί τέτοια χειρότερη υλοποίηση, που δεν κολλάει ούτε στο ντεσκτοπ ούτε σε tablet/touch mode.

Υποτίθεται υπάρχει για διευκόλυνση με μια κίνηση να κάνεις αυτό για το οποιο προορίζεται και όχι να σε οδηγεί σε ρυθμίσεις κάθε φορά. 

Είναι δυνατόν να μην μπορώ να αυξομοιωνω την φωτεινότητα και να με στέλνει στις ρυθμίσεις της οθόνης!!!

Όσο για το toggles tablet mode είναι αστείο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά έκδοση έχεις εγκαταστήσει? Στο Control Panel στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει η επιλογή Foder Options. Εκδοση που έχω 9926

το έκαναν μετονομασία σε file explorer options............ πάντως οσο το βλέπω τόσο ποιο πολύ μου θυμίζει frankenstein τα win 10......... όποιος γουστάρει metro πρέπει να συμβιβαστεί με αυτό το πράγμα που ούτε metro ειναι ούτε normal desktop......... και όποιος γουστάρει desktop πρέπει να συμβιβαστεί με με metro να του χτυπάνε στα μάτια..........

 

έπρεπε να βαλουν μια επιλογή το τι περιβάλλον γουστάρεις..........  και τέλος............

 

κατά 99,9% όλα γίνονται γιατι το metro έχει το market μέσα και εκεί είναι και τα $$ έτσι γίνεται προώθηση του στο full

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...