Προς το περιεχόμενο

Σοβαρό σχεδιαστικό πρόβλημα στην Nvidia GeForce GTX 970 περιορίζει την χρήση μνήμης στα 3,3GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aφου πολλοι λενε βλεπουν stuttering ktl,οποτε δεν ειναι μονο στο benchmark,εγω παντως 0 stuttering σε οτι δοκιμασα,λενε οτι φταινε οι Hynix μνημες,εγω εχω samsung το λεει στο gpu z

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα benchmarks εκεί που βρήκαν και το πρόβλημα στους 840evo και τους έκραζαν μετά.Και που σε καθημερινή χρήση δεν έπαιρνε κανένας χαμπάρι εννοείται,αλλά αφού το έλεγε το benchmark,εντάξει είναι σκάρτο!

Αν και offtopic, αλλά όσον αφορά τους 840 Evo.... σορρυ αλλά το προβλημα και υπήρχε και ήταν και αισθητό. Από το boot time που είχε αυξηθεί αισθητά (2-3'' αύξηση σε boot time απο ssd ειναι μεγάλη διαφορά από τα 5'' στα 8'' π.χ.) μέχρι και το copy αρχείων. Τουλάχιστον η Samsung το έλυσε το θέμα μια και καλή.

 

Τώρα όσον αφορά το topic, κατά την άποψη μου η 970 ΕΧΕΙ θέμα, ανεξάρτητα το πόσο εμφανές είναι στην καθημερινή χρήση. Εφόσον το προϊον δεν ανταποκρίνεται 100% στα specs που είχε θέσει αρχικά η ίδια η nvidia, υπάρχει θέμα.

 

Υ.Γ. No offense ε... Αυτά σου τα λέω ενώ είμαι nv fan, (αν και τελευταία έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάω την R9 270).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ήθελα να πάρω 3gb κάρτα θα έπαιρνα 3gb.

Τώρα είναι χειρότερα γιατί αν είναι να κοιτάζω πόσο σκατά μνήμη φτάνει το κάθε παιχνίδι...... Καλά κρασιά.

Εαν για κάποιους είναι λύση να κατεβάζουν τα settings για μένα δεν είναι.... Αυτά που διαβάζω τι να πω παρωπιδες φοράνε μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου πολλοι λενε βλεπουν stuttering ktl,οποτε δεν ειναι μονο στο benchmark,εγω παντως 0 stuttering σε οτι δοκιμασα,λενε οτι φταινε οι Hynix μνημες,εγω εχω samsung το λεει στο gpu z

 

Αν υπήρχε έστω και μαι υποψία ότι φταίγαν οι HYNIX δεν θα το έλεγε και η πράσινη; Επίσης δεν θα απέσυρε τα μοντέλα με hynix να τα αντικαταστήσει με αυτά με SAMSUNG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nai ειναι κατι πολυ απλο 

ειναι στην ουσια ενα απλο app σαν το seti που τρεχει επανω στην gpu ακριβως οπως κανουν ολα τα cuda apps 

μαλιστα αν ψαξει κανεις εκει γυρω στις 1-10 δεκεμβριου στο forum του seti και του einstein θα βρουν διαφορα μονο που τοτε δεν ηξεραν οτι εφταιξε η μνημη και νομιζαν πως ηταν ενα odd state του driver που χαμηλωνε το bandwidth λογο του οτι δεν ηταν optimise με αποτελεσμα η καρτα να αλλαζει power states στο mcu και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα την κατακορυφη πτωση του bandwidth...

 

 

αλλα προφανως τι να ξερουν οι τυπαδες το προβλημα το ειδαν κοντα 3 μηνες πριν χωρις καν να ξερουν τι ηταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γιατί το κουράζουμε; Όσοι έχουν τη δυνατότητα να κάνουν allocate όλη τη μνήμη ingame ας μας πουν τι παρατηρούν να τελειώνουμε! Εικασίες του τύπου "η κάρτα έτσι" και "η κάρτα γιουβέτσι" από μη χρήστες είναι απλά αβάσιμες!!

 

Επίσης κάτι άλλο....

 

Τις κάρτες τις αγοράζουμε για τα benchmarks ή για παιχνίδια; Εγώ πάντως το δέυτερο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες γιατί το κουράζουμε; Όσοι έχουν τη δυνατότητα να κάνουν allocate όλη τη μνήμη ingame ας μας πουν τι παρατηρούν να τελειώνουμε! Εικασίες του τύπου "η κάρτα έτσι" και "η κάρτα γιουβέτσι" από μη χρήστες είναι απλά αβάσιμες!!

 

κοιτα απο πανω σου,

 

το nai ειναι κατι πολυ απλο 

ειναι στην ουσια ενα απλο app σαν το seti που τρεχει επανω στην gpu ακριβως οπως κανουν ολα τα cuda apps 

μαλιστα αν ψαξει κανεις εκει γυρω στις 1-10 δεκεμβριου στο forum του seti και του einstein θα βρουν διαφορα μονο που τοτε δεν ηξεραν οτι εφταιξε η μνημη και νομιζαν πως ηταν ενα odd state του driver που χαμηλωνε το bandwidth λογο του οτι δεν ηταν optimise με αποτελεσμα η καρτα να αλλαζει power states στο mcu και αυτο ειχε σαν αποτελεσμα την κατακορυφη πτωση του bandwidth...

 

 

αλλα προφανως τι να ξερουν οι τυπαδες το προβλημα το ειδαν κοντα 3 μηνες πριν χωρις καν να ξερουν τι ηταν..

 

 

 

Επίσης κάτι άλλο....

 

Τις κάρτες τις αγοράζουμε για τα benchmarks ή για παιχνίδια; Εγώ πάντως το δέυτερο!!

 

αμα υπαρχει προβλημα στα benchmark και στο seti θα υπαρχει σύντομα πρόβλημα και στα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόξα το Θεώ, δεν έδωσα την 4850 μου τελευταία στιγμή! Και το 4Κ μου το έχω και όλα ultra και 8Χ ΜSAA και τα έτσι μου και τα αλλιώς μου! Όσοι φορτωθήκατε τις 970 κριμα...καλα lagαρίσματα, stutterings, μπλε οθόνες, ασυμβατότητες και restarts! Σε ένα μήνα ΟΥΤΕ 100€ δεν θα πιάνει η καρτουλα μεταχειρισμένη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και offtopic, αλλά όσον αφορά τους 840 Evo.... σορρυ αλλά το προβλημα και υπήρχε και ήταν και αισθητό. Από το boot time που είχε αυξηθεί αισθητά (2-3'' αύξηση σε boot time απο ssd ειναι μεγάλη διαφορά από τα 5'' στα 8'' π.χ.) μέχρι και το copy αρχείων. Τουλάχιστον η Samsung το έλυσε το θέμα μια και καλή.

 

Τώρα όσον αφορά το topic, κατά την άποψη μου η 970 ΕΧΕΙ θέμα, ανεξάρτητα το πόσο εμφανές είναι στην καθημερινή χρήση. Εφόσον το προϊον δεν ανταποκρίνεται 100% στα specs που είχε θέσει αρχικά η ίδια η nvidia, υπάρχει θέμα.

 

Υ.Γ. No offense ε... Αυτά σου τα λέω ενώ είμαι nv fan, (αν και τελευταία έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάω την R9 270).

 

 

oχι, δεν το ελυσε το θεμα η Samsung μια και καλη. επιβεβαιωνω και εγω οτι αρχισε να βγαζει παλι τα spikes ο σκληρος στο hdtach bench που εκανα σημερα, με την ταχυτητα να πεφτει ξανα στα 5mbytes.

στο τοπικ του overclockers.net απο οπου ξεκινησε η ολη ιστορια, πληθαινουν οι αναφορες οτι το προβλημα επανηλθε.

επομενως @@ εφτιαξε και η κυρια Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υ.Γ. No offense ε... Αυτά σου τα λέω ενώ είμαι nv fan, (αν και τελευταία έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάω την R9 270).

 

Non taken! Σε σύστημα που έχω βάλει τον 840evo δεν έχει παρουσιάσει θέμα πάντως.

Για την κάρτα, δεν είπα πως δεν είναι θέμα,σαφώς και είναι! Ας περιμένουμε την επίσημη ανακοινωση της nvidia και βλέπουμε.

Επεξ/σία από SigmaDelta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αγοραζουμε καρτες μονο για το τωρα, ποιος μου λεει οτι σε 6 μηνες απο τωρα δεν θα κυκλοφορησουν παιχνιδια που θα χρειαζονται 4gb vram?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δόξα το Θεώ, δεν έδωσα την 4850 μου τελευταία στιγμή! Και το 4Κ μου το έχω και όλα ultra και 8Χ ΜSAA και τα έτσι μου και τα αλλιώς μου! Όσοι φορτωθήκατε τις 970 κριμα...καλα lagαρίσματα, stutterings, μπλε οθόνες, ασυμβατότητες και restarts! Σε ένα μήνα ΟΥΤΕ 100€ δεν θα πιάνει η καρτουλα μεταχειρισμένη.

 

Υπερβάλλεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα benchmarks εκεί που βρήκαν και το πρόβλημα στους 840evo και τους έκραζαν μετά.Και που σε καθημερινή χρήση δεν έπαιρνε κανένας χαμπάρι εννοείται,αλλά αφού το έλεγε το benchmark,εντάξει είναι σκάρτο!

Μα δε το βρήκαν απο τα benchmarks, αλλα απο τα παιχνίδια που σε συνδιασμο με το DSR και τα textures υψηλής αναλύσης είχαν stuttering ενώ δε θα έπρεπε.

 

Άμα σου λέει ο άλλος υπολογίζω οτι χρησιμοποιώ 3800MB Ram και έχω stuttering, τι συμβαίνει;

 

Άρα ΗΔΗ υπάρχει πρόβλημα και φαντάσου τι θα γίνει με μελλοντικούς τίτλους που έρχονται πχ witcher3 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...