Προς το περιεχόμενο

Εξοργισμένοι στο WikiLeaks με την Google “που τους έδωσε”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει και το απόρητο των χρηστών από την Google....

πιστέψτε με αυτό είναι το πάτημα για να κάνουν αύριο μεθαύριο κόσκινο τους λογαριασμούς μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτο που μερικοί πανε tor για ασφάλεια ειναι τραγέλαφος . Καντε κανα googlαρισμα ρε παιδιά ,έτσι για πλακα ,ποιος το εχει φτιαξει το tor ?

 

 

'Tor Stinks' presentation – read the full document
Top-secret presentation says 'We will never be able to de-anonymize all Tor users all the time' but 'with manual analysis we can de-anonymize a very small fraction of Tor users'
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα μπλα μπλα

 

 

Εταιρεία που αρνήθηκε να δώσει προσωπικά δεδομένα: Lavabit -> http://en.wikipedia.org/wiki/Lavabit

 

Αυτό με το βουνό έχει καταντήσει γελοίο. Πιο χαζή "ατάκα" πεθαίνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εταιρεία που αρνήθηκε να δώσει προσωπικά δεδομένα: Lavabit -> http://en.wikipedia.org/wiki/Lavabit

 

Αυτό με το βουνό έχει καταντήσει γελοίο. Πιο χαζή "ατάκα" πεθαίνεις..

 

Σοβαρά εε? Και τι έγινε μετά? (μετα... αφού παραβίασε τον νόμο.....? το έκλεισε το μαγαζί....πολύ ωραία...

 

Κατα την γνώμη σου δηλαδή μπορεί στο ίντερνετ να διακινείτε οτιδήποτε ελεύθερα? Παιδική πορνογραφία? Τρομοκρατία? Παράνομες συναλλαγές... ελεύθερα? Τι ακριβώς ελευθερία είναι αυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σοβαρά εε? Και τι έγινε μετά? (μετα... αφού παραβίασε τον νόμο.....? το έκλεισε το μαγαζί....πολύ ωραία...

 

Κατα την γνώμη σου δηλαδή μπορεί στο ίντερνετ να διακινείτε οτιδήποτε ελεύθερα? Παιδική πορνογραφία? Τρομοκρατία? Παράνομες συναλλαγές... ελεύθερα? Τι ακριβώς ελευθερία είναι αυτή?

"Παραβίασε το νόμο".. Προτίμησε να κλείσει το "μαγαζί" όπως λες για να προστατέψει τους πελάτες του. Μια χαρά μου ακούγεται.

 

Ναι ναι όταν δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε ας κάνουμε τους πάντες παιδεραστές και "τρομοκράτες". Ωραία φτηνή δικαιολογία για να νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου που κάθε μέρα καταπατάνε τα δικαιώματα σου. Επίσης αυτά κυνηγάνε και σε καθημερινή βάση online. Αυτοί είναι οι λόγοι για όλα αυτά. Ευτυχώς που μειώθηκαν και όλας όλοι αυτοί τώρα τελευταία. Oh wait..

 

Γιατί "παραβίασε" το νόμο και προστάτεψε "τρομοκράτη/ες" έκλεισε και το Lavabit..

 

 

PS: Και ναι η πληροφορία, που τόσο πολύ δεν θέλουν να κυκλοφορεί ελεύθερη εκεί έξω, θα έπρεπε.

Επεξ/σία από jmirko15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπουμε το μίσος που βγάζει το μέσο ανθρωπάκι προς οποιονδήποτε δεν παραμένει μέσο ανθρωπάκι.

Τα έβαλες με μια υπερδύναμη; Θα σε εξισώσουμε με παιδεραστές, τρομοκράτες, κι οτιδήποτε άλλο μας έρθει. 

Και το λέω αυτό με την ξεκάθαρη πεποίθηση ότι κι εγώ ανθρωπάκι είμαι. Αλλά τουλάχιστον δεν είμαι κρετίνος.
Και θα πει τώρα ο κάθε πικραμένος, από την καναπεδάρα "ναι, σιγά τι κάνανε". Επειδή αυτός έχει κάνει περισσότερα.

Και όποιος νομίζει ότι κράτη-εταιρίες νοιάζονται για το καλό του είναι πιο ανόητος κι από κουνουπίδι. Πιάνουν που και που μερικούς παιδέρες, που είναι από τα πιο απεχθή άτομα παγκοσμίως και το χρησιμοποιούν ως αφορμή για να χτυπήσουν όποιον πραγματικά επιθυμούν.

Καλά, το ότι επιθυμούν να "πιάσουν" και τη τρομοκρατία (σε διεθνές τουλάχιστον επίπεδο) είναι εντελώς διαφορετικό ανέκδοτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Παραβίασε το νόμο".. Προτίμησε να κλείσει το "μαγαζί" όπως λες για να προστατέψει τους πελάτες του. Μια χαρά μου ακούγεται.

 

Ναι ναι όταν δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε ας κάνουμε τους πάντες παιδεραστές και "τρομοκράτες". Ωραία φτηνή δικαιολογία για να νιώθεις καλύτερα με τον εαυτό σου που κάθε μέρα καταπατάνε τα δικαιώματα σου. Επίσης αυτά κυνηγάνε και σε καθημερινή βάση online. Αυτοί είναι οι λόγοι για όλα αυτά. Ευτυχώς που μειώθηκαν και όλας όλοι αυτοί τώρα τελευταία. Oh wait..

 

Γιατί "παραβίασε" το νόμο και προστάτεψε "τρομοκράτη/ες" έκλεισε και το Lavabit..

 

 

PS: Και ναι η πληροφορία, που τόσο πολύ δεν θέλουν να κυκλοφορεί ελεύθερη εκεί έξω, θα έπρεπε.

Δηλαδη αν ερθω εγω στο μαγαζι σου και σφαξω καποιον εσυ θα με καλυψεις (και θα κλεισεις το μαγαζι σου μετα)....γιατι να το κανεις αυτο βασικα? xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ερθω εγω στο μαγαζι σου και σφαξω καποιον εσυ θα με καλυψεις (και θα κλεισεις το μαγαζι σου μετα)....γιατι να το κανεις αυτο βασικα? xD

Επειδή κάποιοι δεν ξέρετε να λέτε παραπλήσια παραδείγματα και άλλοι λέτε ότι πιο extreme μπορείτε να σκεφτείτε και το αυτοαποκαλείται και εξυπνάδα θα σου δώσω ένα παράδειγμα εγώ.

 

Άμα έχει πληροφορίες για κράτος/χ ψ ω οργανισμό/εταιρεία για κάτι που γίνεται λάθος/παράνομα/πίσω από τις πλάτες και/ή εις βάρος των πολιτών/πελατών/κτλ ναι θα το προστάτευα αυτό το άτομο όπως μπορούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάποιοι δεν ξέρετε να λέτε παραπλήσια παραδείγματα και άλλοι λέτε ότι πιο extreme μπορείτε να σκεφτείτε και το αυτοαποκαλείται και εξυπνάδα θα σου δώσω ένα παράδειγμα εγώ.

 

Άμα έχει πληροφορίες για κράτος/χ ψ ω οργανισμό/εταιρεία για κάτι που γίνεται λάθος/παράνομα/πίσω από τις πλάτες και/ή εις βάρος των πολιτών/πελατών/κτλ ναι θα το προστάτευα αυτό το άτομο όπως μπορούσα.

Και το οπως μπορουσες τι συμπεριλαμβανει? Να κλεισεις το μαγαζι σου ας πουμε? Εσυ γιατι δεν κανεις κατι να προστατεψεις αυτους τους ανθρωπους τωρα λοιπον, παρα μονο σχολιαζεις στο Internet? Ακτιβισμος λεγεται, ιδου η Ροδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι apple,google, microsoft κτλ ειναι υπολογες στο αμερικανικο κρατος για βαρια φοροδιαφυγη. Ολοι μας το γνωριζουμε. Βεβαια δεν τις ακουμπανε για ευνοητους λογους αλλα ολο και καποιο ανταλαγμα θα εχει παρει το κρατος. Ενα απο αυτα δεν αποκλειω να ειναι η "ελευθερη προσβαση" στα database τους(με backdoors και αλλα που κατα καιρους ακουγονται)για τους δικους τους λογους. Καλη η συζητηση περι της ελευθεριας του ιντερνετ αλλα οπως σε ολα στη ζωη, follow the money για να βγαλεις ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρήματα (σου) είναι Just4Fun

 

1. Η Lavabit δεν ήταν το μανάβικο της γειτονιάς, ήταν μια υπηρεσία email που υπόσχεται μια ασφάλεια των δεδομένων. Αν τα έδινε έτσι απλά, τότε θα χανε την πιο σημαντική ιδιότητα, την εμπιστοσύνη των δεδομένων.

2. Εσύ που ξες τι έχει κάνει; Και ας πούμε τι θα του πρότεινες; Να κάνει πορεία στο σύνταγμα;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιχειρήματα (σου) είναι Just4Fun

 

1. Η Lavabit δεν ήταν το μανάβικο της γειτονιάς, ήταν μια υπηρεσία email που υπόσχεται μια ασφάλεια των δεδομένων. Αν τα έδινε έτσι απλά, τότε θα χανε την πιο σημαντική ιδιότητα, την εμπιστοσύνη των δεδομένων.

2. Εσύ που ξες τι έχει κάνει; Και ας πούμε τι θα του πρότεινες; Να κάνει πορεία στο σύνταγμα;  

1) Κανεις δεν μπορει να σου υποσχεθει τιποτα οταν υπαρχουν νομικες διαταξεις περι του αντιθετου. 

2) Οταν στις προτασεις του γραφει τι ΘΑ εκανε, σημαινει οτι δεν κανει. Εγω θα του προτεινα να μην κραζει τους αλλου περι μη ακτιβισμου (γιατι περι αυτου προκειται ουσιαστικα) απο εναν καναπε / καρεκλα ηλεκτρονικου υπολογιστη. Ειναι σαν να σε κραζω που δεν πηγες να ψημισεις ενω δεν εχω παει ουτε εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανεις δεν μπορει να σου υποσχεθει τιποτα οταν υπαρχουν νομικες διαταξεις περι του αντιθετου. 

2) Οταν στις προτασεις του γραφει τι ΘΑ εκανε, σημαινει οτι δεν κανει. Εγω θα του προτεινα να μην κραζει τους αλλου περι μη ακτιβισμου (γιατι περι αυτου προκειται ουσιαστικα) απο εναν καναπε / καρεκλα ηλεκτρονικου υπολογιστη. Ειναι σαν να σε κραζω που δεν πηγες να ψημισεις ενω δεν εχω παει ουτε εγω

1) Και το έκανε, και το τήρησε από ότι φαίνεται. Τότε, αν υπόσχονταν πράγματα που δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν, δεν θα μπορούσε ο καθένας να τους κάνει μήνυση;

2) Οι παρατηρήσεις/κράξιμο/you name it δεν εξαρτώνται από αυτόν που τις λέει αν είναι σωστές τι όχι. Είναι σαν να σου λέει ένας υπέρβαρος "Μην τρως πολύ, θα παχύνεις". Αυτό που λέει είναι σωστό, είτε το κάνει είτε όχι. Δηλαδή θα πρεπε να στο ο Aaron Swartz;

 

Και κάτι σχετικό με το thread

 

http://www.prnewswire.com/news-releases/45-percent-of-americans-think-online-privacy-is-more-important-than-national-security-300026808.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανεις δεν μπορει να σου υποσχεθει τιποτα οταν υπαρχουν νομικες διαταξεις περι του αντιθετου. 

2) Οταν στις προτασεις του γραφει τι ΘΑ εκανε, σημαινει οτι δεν κανει. Εγω θα του προτεινα να μην κραζει τους αλλου περι μη ακτιβισμου (γιατι περι αυτου προκειται ουσιαστικα) απο εναν καναπε / καρεκλα ηλεκτρονικου υπολογιστη. Ειναι σαν να σε κραζω που δεν πηγες να ψημισεις ενω δεν εχω παει ουτε εγω

Εσύ δεν ρώτησες τι ΘΑ έκανα ΑΝ; Μας δουλεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Και το έκανε, και το τήρησε από ότι φαίνεται. Τότε, αν υπόσχονταν πράγματα που δεν μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν, δεν θα μπορούσε ο καθένας να τους κάνει μήνυση;

2) Οι παρατηρήσεις/κράξιμο/you name it δεν εξαρτώνται από αυτόν που τις λέει αν είναι σωστές τι όχι. Είναι σαν να σου λέει ένας υπέρβαρος "Μην τρως πολύ, θα παχύνεις". Αυτό που λέει είναι σωστό, είτε το κάνει είτε όχι. Δηλαδή θα πρεπε να στο ο Aaron Swartz;

 

1) Και το κλεισε το μαγαζι. Προφανως γινεται να το κανεις, απλα "παρανομεις" και στο κλεινουν. 

2)Προφανως, και συμφωνω σε αυτο, αλλα εδω δεν δινει συμβουλη για το τι θα επρεπε να κανει, αλλα συμβουλη του στυλ "καλα δεν μπορεις να κοψεις το φαι παιδοβοβουλο?" την ωρα που ο ιδιος ειναι υπερβαρος. ΜΕΓΑΛΗ διαφορα δεν νομιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...