Προς το περιεχόμενο

Gaming monitor. Ποιό ;


black66.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ειχα την εντυπωση οτι τρολλαρες και εκανες χαβαλε. Απο οτι φενετε ομως οχι.....

 

 Καλα ρε φιλαρακο, εσυ ειχες την εντυπωση οτι θα αγοραζα μονο και μονο για να σου πουλησω εσενα αυτο που θες? H περνας τον εαυτο σου για πολυ εξυπνο ή εμενα για βλακα.... Τι να πω...

 

Και το θεμα ειναι οτι το πιστεψες κιολας......

 

 

Μην με απογοητεύεις και εσύ.......... Για πλάκα το είπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό : Acer Predator GN246HLBbid  και αυτό Acer Predator XB240Hbmjdpr τι λένε;Τα γνωρίζει κάποιος;


Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό : Acer Predator GN246HLBbid  και αυτό Acer Predator XB240Hbmjdpr τι λένε;Τα γνωρίζει κάποιος;

 

 

 Καπου διαβαζα σε ενα review οτι βαλανε την Acer Predator GN246HLBbid 24΄΄ διπλα απο μια Benq xl2411z. Η Acer ειχε υψηλοτερο input lag απο την Benq. Οπως επισεις η Acer εχει ελαχιστες ρυθμισεις. Χωρις να θελω να σε επιρεασω, αλλα νομιζω οτι στα 144hz 24'' η Benq ειναι μονοδρομος.

 

 (Αν θελεις να ψαξω να δω για το Review και να στο στηλω?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τελικά αυτή Benq 2411z και θα την έχω από βδομάδα.Γνωρίζει κάποιος για το καλιμπράρισμα και ρύθμιση χρωμάτων της οθόνης γιατί οι out of the box ρυθμίσεις της όπως διαβάζω είναι χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι :Με ενημέρωσαν από 3 καταστήματα (κάτι πρέπει να παίζει με την αντιπροσωπία) ότι οι  Benq 2411z δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες και θα αργήσει η νεα παραλαβή 20-30 μέρες περίπου.Δεδομένου του ότι έχω ξεμείνει από οθόνη και βιάζομαι, έχω βρεί ετοιμοπαράδοτες τις: α) Iiyama ProLite GB2488HSU στα 300 ευρώ και β) BenQ XL2420Z στα 390 ευρώ.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι καθαρά η απόδοση της οθόνης στα fps games και ή όσο το δυνατόν καλύτερη χρωματική απόδοση και όχι τα extra hardware features ( πχ είσοδοι,έξοδοι,usb,ηχεία κλπ) .Αξίζει η διαφορά των 90 ευρώ;Δηλαδή αν η απόδοση των δυο πάνελ είναι παρεμφερή θα πάω στην liyama .Αν είναι έστω και λίγο καλυτερη της Benq θα πάω εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η Benq xl2420z με την xl2411z η διαφορες ειναι στην βαση, στην αισθητικη (ολα υπερ της 20z) καθως και ενα χειριστηριο που εχει. Κατα αλλα ειναι ιδιες σε αποδοση. Κατα ποσο αξιζει τα 90€ παραπανω, αυτο εξαρτατε απο εσενα φιλε μου. Σαφως η xl2420z ειναι ομορφοτερη αλλα μεχρι εκει.

 

 Οσο για την liyama γνωμη μου ειναι οτι εφοσον πας για 144hz η σειρα Benq νομιζω ειναι μονοδρομος.

 

 Εγω πριν 2 εβδομαδες που αγορασα την xl241z, την ειχα παρει απο Bestdeals. Σε 2 μερες την ειχα Γιαννενα. Ρωτησες εκει αν εχουνε στοκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι :Με ενημέρωσαν από 3 καταστήματα (κάτι πρέπει να παίζει με την αντιπροσωπία) ότι οι  Benq 2411z δεν υπάρχουν ετοιμοπαράδοτες και θα αργήσει η νεα παραλαβή 20-30 μέρες περίπου.Δεδομένου του ότι έχω ξεμείνει από οθόνη και βιάζομαι, έχω βρεί ετοιμοπαράδοτες τις: α) Iiyama ProLite GB2488HSU στα 300 ευρώ και β) BenQ XL2420Z στα 390 ευρώ.Αυτό που με ενδιαφέρει είναι καθαρά η απόδοση της οθόνης στα fps games και ή όσο το δυνατόν καλύτερη χρωματική απόδοση και όχι τα extra hardware features ( πχ είσοδοι,έξοδοι,usb,ηχεία κλπ) .Αξίζει η διαφορά των 90 ευρώ;Δηλαδή αν η απόδοση των δυο πάνελ είναι παρεμφερή θα πάω στην liyama .Αν είναι έστω και λίγο καλυτερη της Benq θα πάω εκεί.

Και τα 2 δεν γινεται να τα εχεις σε Tn panel λυπαμαι(κυριως για το δευτερο)Επισης να ξεκαθαρισουμε επειδη γραφεις γενικα,οτι αν με τον ορο Fps εννοεις γενικα οτι First Person Shooter βγαινει,τοτε να ξερεις οτι χρειαζεσαι και αναλογη καρτα για να πιανεις ικανοποιητικα fps που να αξιοποιουν τα Hz. Επισης να σου πω οτι στα 300 με 380(300 απο Γερμανια και 370 απο Ελλαδα)υπαρχει και η Dell U2515 με αναλυση 2560χ1440 αρα προσωπικα οχι στην BenQ Xl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό με το θέμα: ποια η γνώμη σας για τη Benq XL2430T? Είναι στην ίδια τιμή με την 2420Z και κάπου είχα πετύχει ότι έχουν διορθώσει αρκετά χρωματικά ''λάθη'' που υπήρχαν σε firmware level στη 2420Z (έχει να κάνει με τη χρωματικη απόδωση που αναφέρει ο ts). Το panel είναι ακριβώς το ίδιο, οπότε σε input lag και τέτοια δεν έχει διαφορές.

 

Το θέμα είναι ότι είναι σχετικά καινούρια οπότε δε μπορώ να βρω πολλές πληροφορίες σχετικά.. Γνωρίζει κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωμη μου ειναι οτι ειναι πολλα τα κουκια για Tn panel.Πιο πολυ στην BenQ εχεις φτασει να πληρωνεις την διαφημιση οτι ειναι τα Monitor των top gamers και λοιπες αηδιες παρα το Monitor αυτο καθαυτο. Γενικα 400ευρω τα θεωρω παρα πολλα πλεον για TN 1080p.Ναι ξερω οτι τα 144Hz κανουν την διαφορα απλα ειμαστε στο 2015 και οι ανθρωποι ακομα τα κοστολογουν χωρις να χρειαζεται,στο θεο.

 

Τουλαχιστον η http://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?from=autocomplete&keyphrase=asus+rog+swift+pg278q ναι μεν ειναι Tn το Panel της,αλλα ξεχωριζει καθως ειναι η πρωτη G sync οθονη με αυτα τα Specs και εκει βεβαια πληρωνεις και αναλογα,ειδικα αν σκεφτεις τι συστημα πρεπει να εχεις για να την αγορασεις.

 

Στις παραπανω πλεον BenQ τις θεωρω ξεπερασμενες για αυτα που προσφερουν πια κυριως για την τιμη τους. Οπως και ο Zergoulini ανεφερε παραπανω καλα και χρυσα τα Hz αλλα το θεμα ειναι οτι μενεις στην τελικη με οθονη γενικης χρησης περισσοτερο(βλεπε την Viewsonic του)και εκει Ips panel all the way παρα τα οποια ελλατωματα εχει και αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγω πριν 2 εβδομαδες που αγορασα την xl241z, την ειχα παρει απο Bestdeals. Σε 2 μερες την ειχα Γιαννενα. Ρωτησες εκει αν εχουνε στοκ?

Η τιμή της ξεκινάει αλλού από 280 ευρώ ενώ στο bestdeals έχει 340 και την έχει διαθέσιμη από 1-3 εργάσιμες .Σε όλα τα καταστήματα που είδα και αυτοί την είχαν διαθέσιμη σε 1-3 ημέρες αλλά με ενημέρωσαν ότι κάτι παίζει με την αντιπροσωπεία και θα αργήσει η επόμενη εισαγωγή από 20-30 μέρες.

 

Και τα 2 δεν γινεται να τα εχεις σε Tn panel λυπαμαι(κυριως για το δευτερο)Επισης να ξεκαθαρισουμε επειδη γραφεις γενικα,οτι αν με τον ορο Fps εννοεις γενικα οτι First Person Shooter βγαινει,τοτε να ξερεις οτι χρειαζεσαι και αναλογη καρτα για να πιανεις ικανοποιητικα fps που να αξιοποιουν τα Hz. Επισης να σου πω οτι στα 300 με 380(300 απο Γερμανια και 370 απο Ελλαδα)υπαρχει και η Dell U2515 με αναλυση 2560χ1440 αρα προσωπικα οχι στην BenQ Xl.

Για την κάρτα γραφικών το έχω γράψει στην αρχή του νήματος.GTX 970 G1 Gaming.FPS ναι εννοώ BF4 online.Δεν με ενδιαφέρει το ips panel και δεν θέλω ultimate λεπτομέρειες και woooowwww χρώματα.Με ενδειαφέρουν το χαμηλό input lag και τα 144hz.Ο υπολογιστής δουλεύει για 70% gaming, 20% browsing, και 10% υπόλοιπα.

edit: Έβαλα το σύστημά μου στην υπογραφή μου.

Επεξ/σία από black66.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...