Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χτύπησε ο σκληρός που είχα WD 640GB

( δεν είχα κάνει backup τα πάντα, θα δοκιμάσω ότι μπορώ να σώσω με ddrescue )

Και θέλω να πάρω έναν 2ΤΒ εσωτερικό ή εξωτερικό για multimedia..

Διάβασα ότι οι HGST είναι οι πιο αξιόπιστοι.. Δε τους βρίσκω όμως κάπου;; γενικά θεωρούσα οτι οι WD είναι οι πιο αξιόπιστοι αλλά σε κάτι τεστ είδα ότι είναι οι χειρότεροι μετά τους SEAGATE..

Η λογική μου είναι ότι όσο περισσότερα χρόνια εγγύησης σου δίνουν τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα υλικών του σκληρού..

http://www.e-shop.gr...a3-p-PER.303051

Αλλά δε με νοιάζει καθόλου η ταχύτητα του, παρά μόνο το long life

 

Χμμ. αυτό με τα τέστ, "αντοχής" των δίσκων στο χρόνο, το βρίσκω πολύ υποκειμενικό.

 

Για να είχαμε πλήρη επίγνωση της κατάστασης, θα έπρεπε να έχουμε ίδιο δείγμα, ίδιων τύπων δίσκων, ιδιες συνθήκες κτλ κτλ κλτ, που καλύτερα θα μας το ανέλυε ένας στατιστικολόγος.

 

Αλλιως το αποτέλεσμα, ειναι πολύ γενικό. Εγώ προσωπικά είχα WD εξωτ. που ρήμαξε σε 1.5 χρόνο. Αλλος πάλι εσωτερικος δουλευει απροβλημάτιστα εδω κι 6-7 χρόνια.

Αλλος πάλι εσωτερικος, ρημαξε στη 3ετία. Και καλή ντεμέκ σειρά.

Seagate μια απ'τα ίδια, ίσως μπορώ να πεί στη περίπτωση μου, χειρότεροι (πάλι σχετικό).

Αυτοί που ειναι σκυλιά, ειναι οι raptor που ειχα επι σειρά ετών, τους πάσαρα σε φιλος κι ακομη λειτουργούν...

 

Κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης, πως περισσότερα ετη εγγυηση, καλύτερη ποιοτητα κατασκευή, δυσανάλογη τιμή ομως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σύστημα desktop που έστησα το 2009 έβαλα 3 δίσκους WD (ένα 150 για το λειτουργικό και 2 750 για δεδομένα) που ήταν αρκετά καλοί για την εποχή εκείνη.

 

Μετά από 8 χρόνια και έλεγχο κάθε μήνα με το HD Sentinel έχω υγεία 100% σε όλους και υπόλοιπο ζωής .... μερικούς μήνες (προφανώς από προκαθορισμένη διάρκεια).

 

Εξυπακούεται ότι όλα τα δεδομένα έχουν ανέβει και σε cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχασα το δισκο της crucial που εβγαλε το πλαισιο...πηγα αλλα δε μπηκαν στον κοπο να τον βαλουν εκτος διαθεσιμοτητας (παροτι μου ειπε ο πωλητης οτι ηταν oyt of stock πολλες μερες!!!)

Υπαρχει κατι αξιολογο σε καλη τιμη στα 250γβ; Δε μου παει η καρδια να δωσω 90-100€ για κατι η noname η αργο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησε ο σκληρός που είχα WD 640GB

( δεν είχα κάνει backup τα πάντα, θα δοκιμάσω ότι μπορώ να σώσω με ddrescue )

Και θέλω να πάρω έναν 2ΤΒ εσωτερικό ή εξωτερικό για multimedia..

Διάβασα ότι οι HGST είναι οι πιο αξιόπιστοι.. Δε τους βρίσκω όμως κάπου;; γενικά θεωρούσα οτι οι WD είναι οι πιο αξιόπιστοι αλλά σε κάτι τεστ είδα ότι είναι οι χειρότεροι μετά τους SEAGATE..

Η λογική μου είναι ότι όσο περισσότερα χρόνια εγγύησης σου δίνουν τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα υλικών του σκληρού..

http://www.e-shop.gr...a3-p-PER.303051

Αλλά δε με νοιάζει καθόλου η ταχύτητα του, παρά μόνο το long life

Ειναι οντως μια κλιμακα πιο πανω γενικα σε θεμα αξιοπιστιας.

Εσυ ποσα διαθετεις για καινουργιο δισκο?

Ρε παιδια εχασα το δισκο της crucial που εβγαλε το πλαισιο...πηγα αλλα δε μπηκαν στον κοπο να τον βαλουν εκτος διαθεσιμοτητας (παροτι μου ειπε ο πωλητης οτι ηταν oyt of stock πολλες μερες!!!)

Υπαρχει κατι αξιολογο σε καλη τιμη στα 250γβ; Δε μου παει η καρδια να δωσω 90-100€ για κατι η noname η αργο :P

Υπαρχει κατι πολυ αξιολογο αρκει να σου κανει και η τιμη

https://www.skroutz.gr/s/9983945/Adata-Ultimate-SU800-3D-SU800-256GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ. αυτό με τα τέστ, "αντοχής" των δίσκων στο χρόνο, το βρίσκω πολύ υποκειμενικό.

 

Για να είχαμε πλήρη επίγνωση της κατάστασης, θα έπρεπε να έχουμε ίδιο δείγμα, ίδιων τύπων δίσκων, ιδιες συνθήκες κτλ κτλ κλτ, που καλύτερα θα μας το ανέλυε ένας στατιστικολόγος.

 

Αλλιως το αποτέλεσμα, ειναι πολύ γενικό. Εγώ προσωπικά είχα WD εξωτ. που ρήμαξε σε 1.5 χρόνο. Αλλος πάλι εσωτερικος δουλευει απροβλημάτιστα εδω κι 6-7 χρόνια.

Αλλος πάλι εσωτερικος, ρημαξε στη 3ετία. Και καλή ντεμέκ σειρά.

Seagate μια απ'τα ίδια, ίσως μπορώ να πεί στη περίπτωση μου, χειρότεροι (πάλι σχετικό).

Αυτοί που ειναι σκυλιά, ειναι οι raptor που ειχα επι σειρά ετών, τους πάσαρα σε φιλος κι ακομη λειτουργούν...

 

Κι εγώ είμαι της ίδιας άποψης, πως περισσότερα ετη εγγυηση, καλύτερη ποιοτητα κατασκευή, δυσανάλογη τιμή ομως...

 

Ειναι με ανεμιστηρες μπρος πισω και οι θερμοκρασιες ΠΑΝΤΑ ακομα και καλοκαιρι που μενω σε νησι δε ξεπερνανε τους 40 βαθμους..

Εχω πχ εναν WD 250GB εδω και..... ξερωγω 8 χρονια στο 62% health και παει μπαλα..

Ειναι οντως μια κλιμακα πιο πανω γενικα σε θεμα αξιοπιστιας.

Εσυ ποσα διαθετεις για καινουργιο δισκο?

Υπαρχει κατι πολυ αξιολογο αρκει να σου κανει και η τιμη

https://www.skroutz.gr/s/9983945/Adata-Ultimate-SU800-3D-SU800-256GB.html

για 2 ΤΒ  

επειδη θελω να παρω κατι καλο, αλλα οχι και να ρημαξω οικονομικα, δε θελω να περασω τα 150€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην εχετε θεματα στηνετε ενα RAID 10 και ειστε κομπλε

 

το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει trim στους SSD. οποτε εχετε SSD και RAID 10, αρα μιλαμε για 3 δισκους

 

ή SSD και NAS με 1 ή 2 bay



 

Εξυπακούεται ότι όλα τα δεδομένα έχουν ανέβει και σε cloud.

 

 

καλο το cloud ρε συ αλλα ειναι δυσκολο να ανεβαζεις πενηνταρια GBs. χρονοβορο και αργο ακομα

 

οταν παμε σε VDSL vectoring τοτε θα ειναι καλυτερα τα πραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επειδη θελω να παρω κατι καλο, αλλα οχι και να ρημαξω οικονομικα, δε θελω να περασω τα 150€

Κοιτα αυτον που ειναι απο τις πιο αξιοπιστες λυσεις και γενικα πολυ καλος δισκος,δεν θα το μετανιωσεις..   

https://www.skroutz.gr/s/4470389/Hitachi-Deskstar-NAS-3TB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πήρα αυτόν http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/hdd-skliros-diskos/Western-Digital-RED-WD30EFRX-3TB-HDD-3-5-WD30EFRX.htm

 

και ισως τον ακριβοπλήρωσα, αλλα το hdd sentinel μου βγαζε 1% στο δίσκο, και πήρα οτι βρήκα μπροστά μου, να σώσω οτι προλάβω.

 

Απ'οσο θυμαμαι, την ονομαστική ταχύτητα δε πρεπει να τη πιάνει (αν και δν εχω το τεστ πρόχειρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πήρα αυτόν http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/hdd-skliros-diskos/Western-Digital-RED-WD30EFRX-3TB-HDD-3-5-WD30EFRX.htm

 

και ισως τον ακριβοπλήρωσα, αλλα το hdd sentinel μου βγαζε 1% στο δίσκο, και πήρα οτι βρήκα μπροστά μου, να σώσω οτι προλάβω.

 

Απ'οσο θυμαμαι, την ονομαστική ταχύτητα δε πρεπει να τη πιάνει (αν και δν εχω το τεστ πρόχειρο)

 

 

 

οταν σου βγαζει 1% κανεις απλα μια κινηση.

 

τερματιζεις τη λειτουργια του δισκου και τον βαζεις στο συρταρι μεχρι να παρεις αλλον.

 

απλα πραγματα. μην αγχωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έκανα πάνω κάτω! για κάποιο λόγω στο πισι στο σπιτι δεν ειχα το hdd sentinel, ενώ το έχω σε άλλα 3 πισί!

 

Το εγκαθιστώ απο περιέργεια, βλέπω το δισκο 1%. (η αλήθεια ειναι οτι μου έδειξε καποια σημάδια, γι'αυτο το ψαξα).

 

Κλείνω πισι, κατεβαίνω πλαίσιο (καλώς ή κακώς, ειναι το πιο ακριβό γιατι έχει πάντα στοκ) τον τσιμπάω και πραγματικα εσωσα πάρα πολλά.

Απο ένα σημείο και μετά ο δισκος του 1% πήγαινε με 300kb/s και βαρέθηκα, μετά απο κανα 12 ωρα και απλά λεω οτι σώθηκε σωθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κλείνω πισι, κατεβαίνω πλαίσιο (καλώς ή κακώς, ειναι το πιο ακριβό γιατι έχει πάντα στοκ) 

 

Και το cosmodata εχει πολυ στοκ και δεν ειναι απο τα πιο ακριβα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησε ο σκληρός που είχα WD 640GB

( δεν είχα κάνει backup τα πάντα, θα δοκιμάσω ότι μπορώ να σώσω με ddrescue )

Και θέλω να πάρω έναν 2ΤΒ εσωτερικό ή εξωτερικό για multimedia..

Διάβασα ότι οι HGST είναι οι πιο αξιόπιστοι.. Δε τους βρίσκω όμως κάπου;; γενικά θεωρούσα οτι οι WD είναι οι πιο αξιόπιστοι αλλά σε κάτι τεστ είδα ότι είναι οι χειρότεροι μετά τους SEAGATE..

Η λογική μου είναι ότι όσο περισσότερα χρόνια εγγύησης σου δίνουν τόσο καλύτερη είναι η ποιότητα υλικών του σκληρού..

http://www.e-shop.gr...a3-p-PER.303051

Αλλά δε με νοιάζει καθόλου η ταχύτητα του, παρά μόνο το long life

 

Long life δεν σου εγγυάται κανείς 100%, παρα μονον μια εγγυηση "καλης λειτουργιας" εως και 5 χρονια. Εαν δεν φροντισεις να λυσεις το θεμα ασφαλειας των δεδομενων σου, μην στηριζεσαι σε ακριβους και "αξιοπιστους" δισκους, στο τελος ολοι χαλανε, κρατα τακτικα αυτοματα backup του λειτουργικου σου και 2πλα - 3πλα αντιγραφα των δεδομενων σου για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKostas.karras, on 20 Jan 2017 - 5:53 PM, said:

Κοιτα αυτον που ειναι απο τις πιο αξιοπιστες λυσεις και γενικα πολυ καλος δισκος,δεν θα το μετανιωσεις..   

https://www.skroutz.gr/s/4470389/Hitachi-Deskstar-NAS-3TB.html

Ειχα αγορασει εναν HITACHI 3TB και δεν τον εβλεπε ολοκληρο..
μετα απο αρκετες προσπαθειες τον ειδε ολοκληρο..
Επισης αλλαζε η διαμορφωση του σε καποια περιεργη καθε λιγο και εχανα τα αρχεια μου...
( getdataback κλπ για να παρω καποια απο αυτα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKostas.karras, on 20 Jan 2017 - 5:53 PM, said:

Ειχα αγορασει εναν HITACHI 3TB και δεν τον εβλεπε ολοκληρο..

μετα απο αρκετες προσπαθειες τον ειδε ολοκληρο..

Επισης αλλαζε η διαμορφωση του σε καποια περιεργη καθε λιγο και εχανα τα αρχεια μου...

( getdataback κλπ για να παρω καποια απο αυτα )

Ποιον δισκο?

τον ειχες slave ? διοτι κατι τετοιο μυριζομαι και δεν ηταν δυναμικος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...