Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά

Χρειάζομαι ένα δίσκο SSD στα 120gb και πρέπει να ψωνίσω από συγκεκριμένο κατάστημα, λόγω ενός πιστωτικού που έχω.

Γύρω στα 50 ευρώ διαθέτω και υπάρχουν 3 επιλογές σε αυτά τα χρήματα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/88?compare=9077202%2C9480289%2C2591228

ποιόν να προτιμήσω από πλευράς αξιοπιστίας κυρίως, αλλά γιατί όχι και επιδίσεων.

Η χρήση που κάνω είναι πολύ ελαφριά, κυρίως browsing, office, καμμιά ταινία, κανά candy crash...αυτά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

o V300 βγαινει εκτος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπερα, ψαχνω hdd εξωτερικο 2,5αρη στο 1ΤΒ.

Με ενδιαφερει να ειναι αξιοπιστος και γρηγορος, budget μεχρι 100€ ταβανι.

Καποια προταση απο εδω ισως;

http://www.e-shop.gr/ypologistes-eksoterikoi-skliroi-diskoi-1-tb-2.5-intson-list?table=PER&category=%C5%CE%D9%D4%C5%D1%C9%CA%CF%C9+%C4%C9%D3%CA%CF%C9&filter-7120=1&filter-7113=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα, ψαχνω hdd εξωτερικο 2,5αρη στο 1ΤΒ.

Με ενδιαφερει να ειναι αξιοπιστος και γρηγορος, budget μεχρι 100€ ταβανι.

Καποια προταση απο εδω ισως;

http://www.e-shop.gr/ypologistes-eksoterikoi-skliroi-diskoi-1-tb-2.5-intson-list?table=PER&category=%C5%CE%D9%D4%C5%D1%C9%CA%CF%C9+%C4%C9%D3%CA%CF%C9&filter-7120=1&filter-7113=1

 

Θα πρότεινα τους Touro της Hitachi, αξιόλογοι δίσκοι. Μην ξεχάσεις να τον φορμάρεις σε GPT partition scheme και 64K NTFS Cluster size.

 

http://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-hgst-0s03802-touro-mobile-1tb-usb30-black-p-PER.305979

 

 

20160829170230.jpg

 

 

650x452xmbr-or-gpt-initialize-disk.png.p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα τους Touro της Hitachi, αξιόλογοι δίσκοι. Μην ξεχάσεις να τον φορμάρεις σε GPT partition scheme και 64K NTFS Cluster size.

 

http://www.e-shop.gr/exoterikos-skliros-hgst-0s03802-touro-mobile-1tb-usb30-black-p-PER.305979

 

 

20160829170230.jpg

 

 

650x452xmbr-or-gpt-initialize-disk.png.p

 

Σε ευχαριστω πολυ, αυτες τις επιλογες τις εχει το disk managment των W7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ, αυτες τις επιλογες τις εχει το disk managment των W7?

 

Ναι από εκεί θα τον κάνεις initialize και format, πάντα GPT και 64K NTFS για αποθηκευτικούς δίσκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εβαλα σε ενα laptop hp pavilion g7 (1100ev) τον samsung evo 750 120 gb και το ετρεξα το samsung magician και μου εβγαλε τα στατιστικα που ειναι στην φωτο, και μου φαινεται οτι τα random read/write ειναι σχετικα χαμηλα.

post-330967-0-23266600-1485037420_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαμηλα?γιατι χαμηλα?

Ποσο περιμενες να εχεις?

Απο απορια,επειδη ειδα πως ειναι μεχρι 94,000 IOPS  το random read και 88,000 IOPS το random write(το laptop ειναι ενος φιλου)!Και κατι ακομη,στο δικο μου που ειναι σταθερος με sata 3 (850 evo 250gb) και εχω να το κανω format κανα χρονο το random read ειναι 94.000 και το random write εχει πεσει απο 90.000 σε 50.000 (αυτη η πτωση που μπορει να οφειλεται)?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από εκεί θα τον κάνεις initialize και format, πάντα GPT και 64K NTFS για αποθηκευτικούς δίσκους.

 

 

αυτο το ειχα απορια. γιατι οχι exFAT και 128k?

 

 

οπως βλεπω εδω ειναι παρομοια

 

το NTFS περναει μπροστα μονο στα δυο τελευταια σεναρια που ειναι

 

  • Test 8 - Duplicate Files Search Test (20,000 Files, 4 GB of Data)
  • Test 9 - File Delete Operations Test (20,000 Files, 4 GB of Data)

 

προφανως γιατι εχει journaling ενω το exFAT δεν εχει. αλλα κατα τα αλλα ειναι μια απο τα ιδια.

 

 

 

fat32_exfat_ntfs_usb3_performance_line_c

 

 

http://www.flexense.com/fat32_exfat_ntfs_usb3_performance_comparison.html

 

 

Απο απορια,επειδη ειδα πως ειναι μεχρι 94,000 IOPS  το random read και 88,000 IOPS το random write(το laptop ειναι ενος φιλου)!Και κατι ακομη,στο δικο μου που ειναι σταθερος με sata 3 (850 evo 250gb) και εχω να το κανω format κανα χρονο το random read ειναι 94.000 και το random write εχει πεσει απο 90.000 σε 50.000 (αυτη η πτωση που μπορει να οφειλεται)?! 

 

 

 

τρεξε AS SSD σε IOPS mode να δουμε. το magician δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι. για να κανουμε και συγκριση με reviews

ενδεχομενως μπορει να θελει κανενα trim. το εχεις βαλει στο automatically optimise στα windows 10?

 

κανε ενα manual optimise και ξαναδοκιμασε . για τον 850 evo λεω και το write που επεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρεξε AS SSD σε IOPS mode να δουμε. το magician δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι. για να κανουμε και συγκριση με reviews

ενδεχομενως μπορει να θελει κανενα trim. το εχεις βαλει στο automatically optimise στα windows 10?

 

κανε ενα manual optimise και ξαναδοκιμασε . για τον 850 evo λεω και το write που επεσε

 

Eκανα 2x perfomance optimization απο το magician και ανεβηκε στα 76.000 (850evo).

Και οι δυο σκληροι εχουν w7, στον 750evo δεν μου δινεται η δυνατοτητα για performance optimization, το Trim status του ειναι ενεργοποιημενο παντως.

Το rapid mode θα πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο ή καλυτερα να το εχω off (ποια +/-)(αναφερομαι και για τους 2 σκληρους)?Ευχαριστω για την βοηθεια.! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκανα 2x perfomance optimization απο το magician και ανεβηκε στα 76.000 (850evo).

Και οι δυο σκληροι εχουν w7, στον 750evo δεν μου δινεται η δυνατοτητα για performance optimization, το Trim status του ειναι ενεργοποιημενο παντως.

Το rapid mode θα πρεπει να το εχω ενεργοποιημενο ή καλυτερα να το εχω off (ποια +/-)(αναφερομαι και για τους 2 σκληρους)?Ευχαριστω για την βοηθεια.! :D

 

 

θα σου εκανε trim απο το magician. δεν μπορεις να κανεις manual trim στα windows 7. γινεται αυτοματα απο τον δισκο αλλα πρεπει να τον αφησεις ωρα ανοιχτο και idle. εχει αυτοματο scheduler για maintenance τα windows

το rapid off εκτος και εχεις αδιαληπτη παροχη ρευματος

Samsung-750-EVO-120GB-Tests-7.png

αυτο θα τρεξεις στον 750 να δουμε τα αποτελεσματα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου εκανε trim απο το magician. δεν μπορεις να κανεις manual trim στα windows 7. γινεται αυτοματα απο τον δισκο αλλα πρεπει να τον αφησεις ωρα ανοιχτο και idle. εχει αυτοματο scheduler για maintenance τα windows

το rapid off εκτος και εχεις αδιαληπτη παροχη ρευματος

Samsung-750-EVO-120GB-Tests-7.png

αυτο θα τρεξεις στον 750 να δουμε τα αποτελεσματα σου

Καλως, απλα ηθελα να δω αν στον 750evo τα στατιστικα ειναι φυσιολογικα ;) .Ευχαριστω για τη βοηθεια.

edit: με εβαλες σε πειρασμο, οποτε θα το τρεξω!

edit2: στον 750evo δεν με αφηνει γιατι δεν εχω καποιο net framework

post-330967-0-76148600-1485045814_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το ειχα απορια. γιατι οχι exFAT και 128k?

 

 

οπως βλεπω εδω ειναι παρομοια

 

το NTFS περναει μπροστα μονο στα δυο τελευταια σεναρια που ειναι

 

  • Test 8 - Duplicate Files Search Test (20,000 Files, 4 GB of Data)
  • Test 9 - File Delete Operations Test (20,000 Files, 4 GB of Data)

 

προφανως γιατι εχει journaling ενω το exFAT δεν εχει. αλλα κατα τα αλλα ειναι μια απο τα ιδια.

 

 

 

http://www.flexense.com/fat32_exfat_ntfs_usb3_performance_comparison.html

 

 

 

Λυπαμαι αλλα ΔΕΝ ειναι μια απο τα ιδια. Ουδεμια σχεση μεταξυ τους. Το NTFS ειναι το standard filesystem των Windows απο το 1993, φετος κλεινει 24 χρονια ζωης, εχει την μεγαλυτερη υποστηριξη απο 3rd party recovery tools απο το exfat και ειναι ποιο σταθερο, τρεχει σε εκατονταδες εκατομμυρια υπολογιστες και servers και παρεχει πληρη υποστηριξη permissions στα Windows, journaling, κρυπτογραφηση, soft/hard links και αλλα πολλα, τα features ειναι μερα με την νυχτα σε συγκριση με το φτωχο exfat το οποιο σχεδιαστηκε καθαρα για φλασακια και οχι για σκληρους δισκους. Τωρα εαν θελεις να εμπιστευτεις τα terrabyte των πολυτιμων δεδομενων σου στο exfat, μπορεις να το κανεις ελευθερα, εγω δεν το χρησιμοποιω ουτε και το προτεινω για κανεναν λογο με εξαιρεση τιποτα usb φλασακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αλλα ΔΕΝ ειναι μια απο τα ιδια. Ουδεμια σχεση μεταξυ τους.

 

 

το εγραψα για την αποδοση με βαση το γραφημα που παρεθεσα. το παρεξηγησες. φυσικα και ισχυουν αυτα που λες με τη διαφορα ομως που το exFAT αναγνωριζεται περισσοτερο απο διαφορες συσκευες σε αντιθεση με το NTFS. ακριβως γιατι φτιαχτηκε για removable media. το NTFS δεν φτιαχτηκε για removable media. και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο εξωτερικος σκληρος δισκος με επικοινωνια USB 3.0 ειναι removable media (απενεργοποιειται το write caching by default γιαυτο το λογο, ωστε να ειναι hot plug)

αν ηταν SSD εξωτερικος και οχι μαγνητικος τι διαφορα θα ειχε απο τα φλασακια? και στα φλασακια μπορεις να βαλεις NTFS αλλα δεν βαζει κανεις.

 

 

αυτος ειναι και ο λογος που εγραψες cluster size 64k. γιαυτο φτιαχτηκε το exFAT με default size τα 128k

 

βεβαια σε εξωτερικο SSD με υποστηριξη trim του βαζεις NTFS με 4k cluster γιατι δεν εχουν προβλημα αποδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγραψα για την αποδοση με βαση το γραφημα που παρεθεσα. το παρεξηγησες. φυσικα και ισχυουν αυτα που λες με τη διαφορα ομως που το exFAT αναγνωριζεται περισσοτερο απο διαφορες συσκευες σε αντιθεση με το NTFS. ακριβως γιατι φτιαχτηκε για removable media. το NTFS δεν φτιαχτηκε για removable media. και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο εξωτερικος σκληρος δισκος με επικοινωνια USB 3.0 ειναι removable media

αν ηταν SSD εξωτερικος και οχι μαγνητικος τι διαφορα θα ειχε απο τα φλασακια? και στα φλασακια μπορεις να βαλεις NTFS αλλα δεν βαζει κανεις

 

Φτιάχτηκε για flash storage φθηνών USB συσκευών και ουσιαστικά είναι ένα hack του FAT32, δεν υποστηρίζει Journaling, feature που το κατατάσσει αυτόματα στην κατηγορία FAT16/FAT32 και γενικά απαρχαιωμένων file systems και δεν χρησιμοποιειται πουθενά για σοβαρή χρήση σε ολόκληρο τον κόσμο.

 

 

k3MRFhX.png

Και η μεγαλη διαφορα με το NTFS.

 

Txzcnq8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...