Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον φοβαμαι τον σιλικον γτ δεν  ξερω την εταιρια μπορει να στραφω και στον τρανσεντ 

Οχι ρε Σωτο,  ειναι μια χαρα ο συγκεκριμενος! Μια χαρα εταιρια, και μια χαρα reviews.

Αν δεν εμπιστευεσαι αυτα που σου λεω, οκ παρε οποιον νομιζεις.Και ο τranscend καλος δισκος ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας κι αναφερθηκατε σε νετμπουκ, εχω ενα ultrabook (Philips Freevents X60 του 2005 ή 2006, δε θυμαμαι καλα ποτε το πηρα). Ειναι ακομα λειτουργικο, το χρησιμοποιω καμια 20-30 φορες/μερες το χρονο αποκλειστικα για word (για γραψιμο κειμενων σε ταξιδια ή εκτος σπιτιου/γραφειου τελος παντων) σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με ελαφρυ browsing. Φυσικα ειναι αργοοοοοο.

 

Ειναι δυσκολο ακομα και να βρω στο ιντερνετ τα specs του, αλλα εχει:

- Intel Pentium M 1.1

- 1528 ΜΒ μνημης (του ειχα βαλει πριν απο καμποσα χρονια ενα εξτρα ντιμακι, με εσωσε λιγο αυτο)

- σκληρο 80 γιγα (στο περιπου αυτο, διοτι με τοσα πειραματα που εχω κανει πανω του διαπιστωσα οτι εχω κανει τεσσερα διαφορετικα partitions και αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω κομπιουτερακι χαχαχαχα).

 

Τρεχει ΧΡ και δεν παει παραπανω (7αρια). Δεν ξερω ποσο θα ζησει ακομα, αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο κι επειτα δεν θελω να το αλλαξω αλλα ουτε να ξοδευτω καθως μπορει ανα πασα στιγμη να μας χαιρετισει απο φυσιολογικα αιτια, αναρωτιεμαι: υπαρχει ssd που να του δωσει λιγη ανασα; Θελω να βαλω πανω WinXP και δε θα σωζεται τπτ εκτος απο εγγραφα (τα οποια σωζονται παραλληλα στο google drive για προφανεις λογους) και π.χ. 1-2 ταινιες για το ταξιδι που βεβαιως θα διαγραφονται μετα. Δλδ δεν θα ειναι αποθηκευτικος χωρος, ελαχιστα πραγματα θα μενουν εκει.

 

Φυσικα θελω ο σκληρος να ειναι φτηνος και μικρος, δε με νοιαζει η χωρητικοτητα. Δεν περιμενω παπαδες, λιγο να ξεμπουκωσει επιθυμω για να κανω ευκολοτερο browsing και γραψιμο. Ή μηπως να το αφησω οσο παει κι επειτα να το βαψω μπλε;

 

Ευχαριστω, καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι αναφερθηκατε σε νετμπουκ, εχω ενα ultrabook (Philips Freevents X60 του 2005 ή 2006, δε θυμαμαι καλα ποτε το πηρα). Ειναι ακομα λειτουργικο, το χρησιμοποιω καμια 20-30 φορες/μερες το χρονο αποκλειστικα για word (για γραψιμο κειμενων σε ταξιδια ή εκτος σπιτιου/γραφειου τελος παντων) σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με ελαφρυ browsing. Φυσικα ειναι αργοοοοοο.

 

Ειναι δυσκολο ακομα και να βρω στο ιντερνετ τα specs του, αλλα εχει:

- Intel Pentium M 1.1

- 1528 ΜΒ μνημης (του ειχα βαλει πριν απο καμποσα χρονια ενα εξτρα ντιμακι, με εσωσε λιγο αυτο)

- σκληρο 80 γιγα (στο περιπου αυτο, διοτι με τοσα πειραματα που εχω κανει πανω του διαπιστωσα οτι εχω κανει τεσσερα διαφορετικα partitions και αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω κομπιουτερακι χαχαχαχα).

 

Τρεχει ΧΡ και δεν παει παραπανω (7αρια). Δεν ξερω ποσο θα ζησει ακομα, αλλα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο κι επειτα δεν θελω να το αλλαξω αλλα ουτε να ξοδευτω καθως μπορει ανα πασα στιγμη να μας χαιρετισει απο φυσιολογικα αιτια, αναρωτιεμαι: υπαρχει ssd που να του δωσει λιγη ανασα; Θελω να βαλω πανω WinXP και δε θα σωζεται τπτ εκτος απο εγγραφα (τα οποια σωζονται παραλληλα στο google drive για προφανεις λογους) και π.χ. 1-2 ταινιες για το ταξιδι που βεβαιως θα διαγραφονται μετα. Δλδ δεν θα ειναι αποθηκευτικος χωρος, ελαχιστα πραγματα θα μενουν εκει.

 

Φυσικα θελω ο σκληρος να ειναι φτηνος και μικρος, δε με νοιαζει η χωρητικοτητα. Δεν περιμενω παπαδες, λιγο να ξεμπουκωσει επιθυμω για να κανω ευκολοτερο browsing και γραψιμο. Ή μηπως να το αφησω οσο παει κι επειτα να το βαψω μπλε;

 

Ευχαριστω, καλο βραδυ.

Kατεβασε το speecy,ποσταρε φωτο απο τα specs του και θα σου πω τι μπορεις να αναβαθμισεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινος-πρωινος :)

 

Τι ακριβως specs θελεις να ποσταρω; Το summary ή καποιο πιο εξιδεικευμενο tab;

 

EDIT: λολ, μολις αντεληφθην οτι εγραφα @@ χθες βραδυ. Πώς να βαλω ssd σε ide; Χαχαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωινος-πρωινος :)

 

Τι ακριβως specs θελεις να ποσταρω; Το summary ή καποιο πιο εξιδεικευμενο tab;

 

EDIT: λολ, μολις αντεληφθην οτι εγραφα @@ χθες βραδυ. Πώς να βαλω ssd σε ide; Χαχαχαχαχα.

Ακριβως αυτο ηθελα να δω.

Αν εχεις σατα, ποιον επεξεργαστη,

Τι chipset της μητρικης.

Ποια μνημη,ποσα dimm (ελευθερα και ποσα γεματα) 

ολα αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα PC αλλα εχω την εξης απορια σχετικα με M.2.

 

Βασικα σκεφτομαι να βαλω Samsung 960 pro για M.2 και CPU με 2011-3 socket, τωρα τι πρεπει να κοιταξω σε motherboard ωστα να παρω το 100% απο την Μ.2?

Αν εχω μια καρτα γραφικων τοτε πρεπει να κοιταξω και τα max pci lanes του επεξεργαση να ειναι πανω απο ποσα ωστε να μην χασω σε αποδοση? Παιζουν ρολο τα pci lanes της CPU ή κανω λαθος?

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως αυτο ηθελα να δω.

Αν εχεις σατα, ποιον επεξεργαστη,

Τι chipset της μητρικης.

Ποια μνημη,ποσα dimm (ελευθερα και ποσα γεματα) 

ολα αυτα

 

IDE οπως προειπα

- Intel i855GM/GME το chipset της ΜΒ (αγνωστου πατρος)

- 2/2 θεσεις για μνημες DDR, μια αγνωστη 1024 ΜΒ, μια (μαμισια) Nanya Technology (λεει) 512 ΜΒ

 

Τα γραφω απλα για την ιστορια, προφανως δεν μπορω να ανακουφισω καπως αυτο το μηχανηματακι :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαι να φτιαξω ενα PC αλλα εχω την εξης απορια σχετικα με M.2.

 

Βασικα σκεφτομαι να βαλω Samsung 960 pro για M.2 και CPU με 2011-3 socket, τωρα τι πρεπει να κοιταξω σε motherboard ωστα να παρω το 100% απο την Μ.2?

Αν εχω μια καρτα γραφικων τοτε πρεπει να κοιταξω και τα max pci lanes του επεξεργαση να ειναι πανω απο ποσα ωστε να μην χασω σε αποδοση? Παιζουν ρολο τα pci lanes της CPU ή κανω λαθος?

 

Ευχαριστω πολυ!

Kαταρχην τι χρηση θες να κανεις και θες τον 960 evo?

Aλλο δισκο εχεις?

Για μητρικη ρωτας στο καταλληλο θεμα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,

 

Θα βάλω τον 2.5άρη SSHD σε εξωτερική θήκη και θέλω να τον αντικαταστήσω στον σταθερό. Μιας που θα πάρω κάποιον δηλαδή να κάνω και ανανέωση εγγύησης.

 

Υπάρχει λόγος να αποφύγω τον http://www.skroutz.gr/s/9513108/Seagate-Firecuda-1TB.html ?

5 χρόνια εγγύηση, 1ΤΒ και SSHD με 85 ευρώ.

 

Δεν βρίσκω πόσα GB είναι ο SSD του όμως.

8GB MLC είναι, όσα έχω και τώρα. Κάποιοι παλιότερα είχαν 16. Ξέρουμε ποιοί?

 

Mια τον λένε 5400άρη, μια 7200, τι είναι κανονικά, ξέρουμε? Εδώ πχ τον λένε 5400 https://nerdtechy.com/seagate-firecuda-review-best-sshd-2017 ενώ στο newegg 7200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,

 

Θα βάλω τον 2.5άρη SSHD σε εξωτερική θήκη και θέλω να τον αντικαταστήσω στον σταθερό. Μιας που θα πάρω κάποιον δηλαδή να κάνω και ανανέωση εγγύησης.

 

Υπάρχει λόγος να αποφύγω τον http://www.skroutz.gr/s/9513108/Seagate-Firecuda-1TB.html ?

5 χρόνια εγγύηση, 1ΤΒ και SSHD με 85 ευρώ.

 

Δεν βρίσκω πόσα GB είναι ο SSD του όμως.

8GB MLC είναι, όσα έχω και τώρα. Κάποιοι παλιότερα είχαν 16. Ξέρουμε ποιοί?

 

Mια τον λένε 5400άρη, μια 7200, τι είναι κανονικά, ξέρουμε? Εδώ πχ τον λένε 5400 https://nerdtechy.com/seagate-firecuda-review-best-sshd-2017 ενώ στο newegg 7200.

Aυτος που παρεθεσες στο link ειναι 7200rpm , εχω παρακατω τα specs

Υπαρχουν και καποιοι με 32gb ssd.

Ποιο το οριο του budget?

post-330131-0-22754900-1494194983_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εκεί, αντε λίγο παραπάνω αν πάω σε 2ΤΒ (ίσως αξίζει παραπάνω). Αλλά μην δώσω και 100 ευρώ για 1ΤΒ.

Aπο ελλαδα τουλαχιστον νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια  φιλη μου θελει να αγορασει εναν σκληρο  εξωτερικο δισκο μεχρι  100 ευρω  μπορει να διαθεσει  γιατι θα  αγορασει και ενα λαπτοπ

 

πιον  την προτεινετε να  παρει??  μεχρι 100 ευρω  μπορει να διαθεσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια  φιλη μου θελει να αγορασει εναν σκληρο  εξωτερικο δισκο μεχρι  100 ευρω  μπορει να διαθεσει  γιατι θα  αγορασει και ενα λαπτοπ

 

πιον  την προτεινετε να  παρει??  μεχρι 100 ευρω  μπορει να διαθεσει..

Ποιο λαπτοπ θα παρει?

Ισως να μην χρειαστει να παρει εξωτερικο σκληρο.

Με ποσο χωρο θα ηταν ικανοποιημενη?Εχει πολυ αρχειο για αποθηκευση?

Τι χρηση θα κανει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελει να παρει εναν δισκο μεχρι 100 ευρω ετσι μου ειπε..ναι εχει παρα  πολυ αρχειο  για αποθηκευση..

 

θελει να παρει ενα λάπτοπ μεχρι 300 ευρω μπορει να δωσει  για ενα λαπτοπ..

 

πιον δισκο.  την προτεινετε να  παρει??  μεχρι 100 ευρω  μπορει να διαθεσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...