Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες αξιοπιστο θα πας στον purple. O δισκος που εχει μηδενικη ζωη τι χρηση του ειχες?

 

Αυτός με τη μηδενική ζωή είναι ένας WD green, έχω ρισκάρει γιατί είναι σ' αυτή την κατάσταση περίπου 1 χρόνο! Η χρήση του, αποθήκευση ταινιών από 1900 - 2000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τους WD red , δεν ισχύουν τα μειονεκτήματα που λένε για τους blue ;

Π.χ. αυτόν , μπορώ να τον εμπιστευτώ ;

Κανέναν δεν πρέπει να εμπιστευτείς. Για σιγουριά έχεις 2 τουλάχιστον δίσκους με τα ίδια αρχεία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν θες αξιοπιστο θα πας στον purple. O δισκος που εχει μηδενικη ζωη τι χρηση του ειχες?

 

Αυτός με τη μηδενική ζωή είναι ένας WD green, έχω ρισκάρει γιατί είναι σ' αυτή την κατάσταση περίπου 1 χρόνο! Η χρήση του, αποθήκευση ταινιών από 1900 - 2000

 

 

Καιρος για ανακυκλωση!!  :-)

Για τους WD red , δεν ισχύουν τα μειονεκτήματα που λένε για τους blue ;

Π.χ. αυτόν , μπορώ να τον εμπιστευτώ ;

Οτι ειπε και ο blueblood..

Σε σχεση με blue και green πολυ ανωτερος ο red.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οτι ειπε και ο blueblood..

Σε σχεση με blue και green πολυ ανωτερος ο red.

Μπορώ δηλαδή να ελπίζω ότι θα δουλέψει τουλάχιστον 3 χρόνια , χωρίς ... απρόοπτα. Για δισκος συστήματος και games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ δηλαδή να ελπίζω ότι θα δουλέψει τουλάχιστον 3 χρόνια , χωρίς ... απρόοπτα. Για δισκος συστήματος και games.

Κανεις δεν υποσχεται τιποτα.. Βαση  καποια reviews απο χρηστες και διαφορα sites λογικα θα εισαι οκ..

τον εχεις η σκεφτεσαι να τον παρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω hdd δίσκο για μηχάνημα με μητρική Asrock B150 PRO4S

και επεξεργαστή i3 6100.

Είμαι υπέρ των wd γενικά από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου. 

 

Τούτος εδώ

http://www.skroutz.gr/s/4075532/Western-Digital-Caviar-Black-2TB-WD2003FZEX.html

 

αξίζει τα διπλά λεφτά από τον αντίστοιχο blue;

http://www.skroutz.gr/s/7602220/Western-Digital-Blue-2TB.html

 

Το μηχάνημα για την ώρα δεν έχει ssd, θα κάνει boot από αυτό το σκληρό και windows και linux. 

 

Αυτά που γράφουν ότι οι τωρινοί wd blue είναι οι παλιοί green ισχύουν ;

Ο αντίστοιχος toshiba ;

http://www.skroutz.gr/s/10553479/Toshiba-P300-2TB-Bulk.html

 

Προσωπικα αγοραζω και προτεινω Hybrids δισκους με 5 χρόνια εγγυηση και εξαιρετικες επιδοσεις σε desktop/gaming. Οι μηχανικες σκουριες δεν εχουν θεση πλεον ουτε σε laptop ουτε καν σε desktop.

 

Αποψη μου, θα πεταξεις τα λεφτα σου στον WD Black, πηγαινε σε Hybrid drive.

 

Περιμενω επισης και τα μικρα Optane για εκπληκτικο hdd caching σε Intel πλατφορμα.

 

https://www.skroutz.gr/s/9513051/Seagate-Firecuda-2TB.html#sku-info

Για τους WD red , δεν ισχύουν τα μειονεκτήματα που λένε για τους blue ;

Π.χ. αυτόν , μπορώ να τον εμπιστευτώ ;

 

Εαν δεν κανεις Backup σε εξωτερικο δισκο καθε μερα, οτι και να εμπιστευτεις αργα η γρηγορα θα σε προδωσει και θα χασεις τα αρχεια σου, ακομη και το εξωτερικο usb backup εμαθα περιπτωση οπου πανω στο backup σε εξωτερικο δισκο εγινε η ζημια απο τροφοδοτικο, χαθηκαν ολοι οι δισκοι και ο usb εξωτερικος που κρατουσε το backup...ολα γινονται και καλυτερα να εισαι προετοιμασμενος.

Δεν θα ήθελα να μου συμβεί αυτό που βλέπεις στη φωτο :)

 

και με προβλημάτισες με τον toshiba..

 

Κλασσικη περιπτωση βλάβης σε desktop η laptop μηχανημα απο τα χιλιαδες power cycles, μολις 441 μερες λειρουργιας και με 4235 power cycles. Το 90% των δισκων ετσι χαλαει, ανοιξε κλεισε καθε μερα * 10.

 

Δες εδω τι συμβαινει σε νορμαλ δισκους. 1038 μερες λειτουργιας, 203 power cycles, 100% health.

 

mn34mKl.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Καϊάφας. Δεν είναι απόλυτο ότι φταίνε τα πολλά power cycles. Μπορεί να έχει πολλά και να είναι εντάξει ο δίσκος. Είναι θέμα κομματιού περισσότερο. Πόσο αντέχει τα πολλά power cycles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Καϊάφας. Δεν είναι απόλυτο ότι φταίνε τα πολλά power cycles. Μπορεί να έχει πολλά και να είναι εντάξει ο δίσκος. Είναι θέμα κομματιού περισσότερο. Πόσο αντέχει τα πολλά power cycles.

 

Το θεμα "κομματιου" που αναφερεις σημαινει για εμενα ποιοτητα κατασκευης, σιγουρα ενας δισκος κατηγοριας Enterprise/Datacenter των 250+ ευρώ που δεν ανηκει στην consumer desktop κατηγορια δεν ειναι το ιδιο ουτε κατασκευαστικα, ουτε σε επιπεδο Hardware, οι διαφορες υπαρχουν, ενας τετοιος δισκος σιγουρα θα αντεχε 10 power cycles την ημερα σε desktop χρηση μπορει και περισσοτερα.

 

Απο προσωπικη εμπειρια, οσο περισσοτερα power cycles τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα ο δισκος να παρουσιασει προβλημα, οσο περισσοτερο ανοιξε κλεισε καθε μερα τοσο το χειροτερο για τον δισκο, το γιατι γινεται αυτο ανηκει στον κοσμο των material physics, συστολη διαστολη υλικων και μηχανικο failure σε συνδιασμο με θερμοκρασια. Οι σκληροι δισκοι θελουν σταθερες θερμοκρασιες ουτε πολυ κρυο κατω απο 35c και φυσικα ουτε πολυ ζεστη πανω απο 45c, θελουν οσο ειναι δυνατον περιβαλλον με χαμηλο vibration, αμα προσεξεις οι καλοι δισκοι εχουν anti-vibration κυκλωματα εσωτερικα, και οσο γινεται περισσοτερο ειτε συνεχομενη χρηση σε nas/file server ειτε λιγα power cycles 1-2 την ημερα σε desktop και εξωτερικους.

 

Επισης τα file systems μετρανε στο ποσο ξεκουραστα δουλευει ενας δισκος, σε μικρο ποσοστο βεβαια αλλα ειναι μετρησιμα. Προσωπικα εχω ολους τους δισκους και τα usb flash μου σε NTFS με 64K NTFS Cluster Size, ειδικα οι δισκοι δουλευουν αισθητα, για εμενα, ποιο ξεκουραστα, αυτο σημαινει λιγοτερο i/o load στον δισκο, ποιο γρηγορη λειτουργια, χαμηλοτερη θερμοκρασια, λιγοτερος θορυβος, περισσοτερη ζωη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω επισης και τα μικρα Optane για εκπληκτικο hdd caching σε Intel πλατφορμα.

 

Killer συνδιασμός με εναν 2.5' 1TB Seagate Firecuda υβριδικό drive. 

 

https://www.skroutz.gr/s/10218932/Seagate-Firecuda-1TB-2-5.html και αυτό εδώ το alien τερατάκι απο κάτω.

j9HSet0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν υποσχεται τιποτα.. Βαση  καποια reviews απο χρηστες και διαφορα sites λογικα θα εισαι οκ..

τον εχεις η σκεφτεσαι να τον παρεις?

Σκέφτομαι να τον πάρω για να αντικαταστήσω αυτόν εδώ:

post-86610-0-69902200-1495785793_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα "κομματιου" που αναφερεις σημαινει για εμενα ποιοτητα κατασκευης, σιγουρα ενας δισκος κατηγοριας Enterprise/Datacenter των 250+ ευρώ που δεν ανηκει στην consumer desktop κατηγορια δεν ειναι το ιδιο ουτε κατασκευαστικα, ουτε σε επιπεδο Hardware, οι διαφορες υπαρχουν, ενας τετοιος δισκος σιγουρα θα αντεχε 10 power cycles την ημερα σε desktop χρηση μπορει και περισσοτερα.

 

Απο προσωπικη εμπειρια, οσο περισσοτερα power cycles τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα ο δισκος να παρουσιασει προβλημα, οσο περισσοτερο ανοιξε κλεισε καθε μερα τοσο το χειροτερο για τον δισκο, το γιατι γινεται αυτο ανηκει στον κοσμο των material physics, συστολη διαστολη υλικων και μηχανικο failure σε συνδιασμο με θερμοκρασια. Οι σκληροι δισκοι θελουν σταθερες θερμοκρασιες ουτε πολυ κρυο κατω απο 35c και φυσικα ουτε πολυ ζεστη πανω απο 45c, θελουν οσο ειναι δυνατον περιβαλλον με χαμηλο vibration, αμα προσεξεις οι καλοι δισκοι εχουν anti-vibration κυκλωματα εσωτερικα, και οσο γινεται περισσοτερο ειτε συνεχομενη χρηση σε nas/file server ειτε λιγα power cycles 1-2 την ημερα σε desktop και εξωτερικους.

 

Επισης τα file systems μετρανε στο ποσο ξεκουραστα δουλευει ενας δισκος, σε μικρο ποσοστο βεβαια αλλα ειναι μετρησιμα. Προσωπικα εχω ολους τους δισκους και τα usb flash μου σε NTFS με 64K NTFS Cluster Size, ειδικα οι δισκοι δουλευουν αισθητα, για εμενα, ποιο ξεκουραστα, αυτο σημαινει λιγοτερο i/o load στον δισκο, ποιο γρηγορη λειτουργια, χαμηλοτερη θερμοκρασια, λιγοτερος θορυβος, περισσοτερη ζωη.

Kαλα, σοβαρα μιλας τωρα?Το οτι χαλαει ευκολα ενας δισκος, το χρεωνεις στα start/stop counts?Δηλαδη τα υπερογκα multitransfer αρχεια που κανουν οι χρηστες,rendering/enconding που επιβαρυνεται εκει ενας δισκος/ γενικα οι πολλες εγγραφες, οι ΣΥΧΝΕς ανασυγκροτησεις δισκων που κανουν ορισμενοι σε καθημερινη βαση, οι συχνες μεσα στην μερα λειτουργιες προγραμματων τυπου cleaner, τα συχνα φορματ (και μια φορα το μηνα καποιοι) διοτι συνεχεια νομιζουν πως το συστημα τους σερνεται απο καποιο ιο, το streaming ολα αυτα που κανουν χρηστες και πολλα άλλα  ακομη, και τα χρεωνεις κυριως στα cycle count?

 

Kαι μια απορια ακομη, τι σε προβληματιζει αν ο δισκος παιζει στους 29  βαθμους? Mακαρι να επαιζαν οι δισκοι ολοι μονιμα τοσο..35/45 Δεν θα ηθελα!

 

Aυτος ειναι ο μεσος ορος θερμοκρασιων συμφωνα με την backblaze..

.

Eπισης να αναφερω, (βαση φυσικης/μαθηματικων)  οτι ο καθε δισκος που εχει χαμηλη καταναλωση θα παραγει λιγοτερη θερμοκρασια, (λογικο.)

post-330131-0-66197900-1495792420_thumb.png

post-330131-0-92347000-1495792567_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, σοβαρα μιλας τωρα? το οτι χαλαει ευκολα ενας δισκος, το χρεωνεις στα start/stop counts?Δηλαδη τα υπερογκα multitransfer αρχεια που κανουν οι χρηστες,rendering/enconding που επιβαρυνεται εκει ενας δισκος/ γενικα οι πολλες εγγραφες, οι ΣΥΧΝΕς ανασυγκροτησεις δισκων που κανουν ορισμενοι σε καθημερινη βαση, οι συχνες μεσα στην μερα λειτουργιες προγραμματων τυπου cleaner, τα συχνα φορματ (και μια φορα το μηνα καποιοι) διοτι συνεχεια νομιζουν πως το συστημα τους σερνεται απο καποιο ιο, το streaming ολα αυτα που κανουν χρηστες και πολλα άλλα  ακομη, και τα χρεωνεις κυριως στα cycle count?

 

Μια χαρα σοβαρα μιλαω εσυ δεν φερεσαι σοβαρα, ανεφερα οτι ειναι ενας σοβαρος λογος οχι αποκλειστικος, στην προκειμενη περιπτωση που εκανα quote ειναι ο μεγαλυτερος και επιμενω σε αυτο, ολα τα υπολοιπα που μου αναφερεις δεν εχουν να κανουν με το παραδειγμα που σχολιασα και ειναι εκτος θεματος, δεν με απασχολουν και δεν προκειται να χασω τον χρονο μου σε φλυαριες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killer συνδιασμός με εναν 2.5' 1TB Seagate Firecuda υβριδικό drive. 

 

https://www.skroutz.gr/s/10218932/Seagate-Firecuda-1TB-2-5.html και αυτό εδώ το alien τερατάκι απο κάτω.

j9HSet0.png

Να σου πω για το optane προσωπικα δεν το συστηνω. Ανεβασες και φωτο μαρεσει. :-) 

Δες τα σχολια  ..

Ενα καλο marketing κι εγω το βλεπω απο την ιντελ. 

Μια χαρα σοβαρα μιλαω εσυ δεν φερεσαι σοβαρα, ανεφερα οτι ειναι ενας σοβαρος λογος οχι αποκλειστικος, στην προκειμενη περιπτωση που εκανα quote ειναι ο μεγαλυτερος και επιμενω σε αυτο, ολα τα υπολοιπα που μου αναφερεις δεν εχουν να κανουν με το παραδειγμα που σχολιασα και ειναι εκτος θεματος, δεν με απασχολουν και δεν προκειται να χασω τον χρονο μου σε φλυαριες.

Σιγουρα δεν ειναι αποκλειστικος ο λογος..

Σου πατησα ενα like για το χρονο που αφιερωσες..

Σκέφτομαι να τον πάρω για να αντικαταστήσω αυτόν εδώ:

Doctor, κανε την καλη και δες και με hdd sentinel  τι δειχνει.. και ενα screen απο smart..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω για το optane προσωπικα δεν το συστηνω. Ανεβασες και φωτο μαρεσει. :-)

Δες τα σχολια  ..

Ενα καλο marketing κι εγω το βλεπω απο την ιντελ. 

 

Mην συστηνεις απο τωρα, θα συστηνεις απο του χρονου σιγουρα ακολουθωντας τους υπολοιπους οταν ωριμασει η τεχνολογια.

 

Να γιατι θα κυριαρχησει. Τεραστια διαφορα σε Random Read/Write σε σχεση με m.2 nvme δισκους. Αυτα τα νουμερα μεταφραζονται σε φοβερη αποκριση και αισθηση σε desktop/workstation χρηση. 

 

 

ad8GyFR.png

 

lj9hpEu.png

 

KSYJqxW.png

 

CKhJgp7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...