Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απο αυτους  που προτεινες  τους  4  εννοω  πιον θεωρεις  οτι εσυ  θα επελεγες. γιατι και οι 4 εινε  κορυφη

https://www.skroutz.gr/comparelists/1715?compare=10182715,14606841,14763852,13002017

θεωρεις οτι  ο  Western Digital Black 6TB  και ο   Western Digital Gold (256MB Cache) 8TB εινε κλασεις ανωτεροι απο τους  Seagate Barracuda Pro 6TB  και Western Digital Red Pro 6TB  φιλε μου;

με  πια κριτηρια  θα επελεγες εναν απο αυτους τους 4;

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν κυριο στοχο εχεις το gaming  τοτε πας στον black η τον barracuda pro, για την πιο αξιοπιστη λυση για βαθος χρονου στον gold, και ο red μια ενδιαμεση λυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν  εννοεις για την πιο αξιοπιστη λυση για βαθος χρονου στον gold πως το εννοεις()

περα απο αυτο  ο  gold εινε στο ιδιο επιπεδο στον στοχο του gaming  με τους   black και τον barracuda pro;

o black και ο gold στο θεμα failure και αλλων προβληματικων περιπτωσεων  πως εχουν αξιολογηθει; φιλε μου

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, ο black και ο pro Barracuda είναι πιο γρήγοροι δίσκοι σε σχέση με τον gold,αλλά διαφορές που δεν θα καταλάβεις.. 

Ο Barracuda Pro και ο black έχουν περισσότερα failures όμως. 

Ο gold τα λιγότερα, με περισσότερες αντοχές και στα writes. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οποτε με συμβουλέυεις καλυτερα να παω σε gold  φιλε μου;εφοσον λες οτι  τις διαφορες δεν θα τις καταλαβω

αν παω σε gold δεν θα μεινω ανικανοποιητος στα παιχνιδια ετσι;

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πας σε gold για consumer / home χρήση;

 

μου φαίνεται λιγάκι overkill, σε storage blade της hp που έχουμε στη δουλειά κουμπώνουμε rebranded golds της wd από την hp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, powerblade είπε

οποτε με συμβουλέυεις καλυτερα να παω σε gold  φιλε μου;εφοσον λες οτι  τις διαφορες δεν θα τις καταλαβω

αν παω σε gold δεν θα μεινω ανικανοποιητος στα παιχνιδια ετσι;

Για κύριο δίσκο τι έχεις;; 

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

Θα πας σε gold για consumer / home χρήση;

μου φαίνεται λιγάκι overkill, σε storage blade της hp που έχουμε στη δουλειά κουμπώνουμε rebranded golds της wd από την hp.

Ναι είναι, αλλά τα θέλει ''ολα''.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω εναν ssd  που εχω εγκαταστησει τα windows 10

και εχω εναν σκληρο δισκο 4 TB που τον εχω αρκετα χροννια αλλα και αυτος δειχνει τα χροννια του

Επεξ/σία από powerblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Για κύριο δίσκο τι έχεις;; 

Ναι είναι, αλλά τα θέλει ''ολα''.. 

Kids these days...

 

Θα καταλάβει ότι δίσκοι σε non raid δεν προσφέρουν high availability και resistibility ακόμα και ο καλύτερος δίσκος του κόσμου να είναι.

 

καταρχας με non ecc μνήμες γράφοντας χιλιάδες δεδομένα μπορείς πολύ εύκολα να έχεις corruption σε ένα filesystem το οποίο δεν είναι για αυτή τη χρήση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, haris013 είπε

Kids these days...

Θα καταλάβει ότι δίσκοι σε non raid δεν προσφέρουν high availability και resistibility ακόμα και ο καλύτερος δίσκος του κόσμου να είναι.

καταρχας με non ecc μνήμες γράφοντας χιλιάδες δεδομένα μπορείς πολύ εύκολα να έχεις corruption σε ένα filesystem το οποίο δεν είναι για αυτή τη χρήση 

Ναι, έναν δεύτερο για raid, πάει μακρυά η βαλίτσα. 

Οχι, δεν εχει θέμα με τον gold, 

Υποστηρίζει πως θα έχει πολλές εγγραφές καθημερινά. 

Fail corruption μπορεί να έχει με οποιονδήποτε δισκο, απλά κατά προσσεγγιση, με ποιον θα έχει στην θεωρία τα λιγοτερα. 

16 λεπτά πριν, powerblade είπε

εχω εναν ssd  που εχω εγκαταστησει τα windows 10

και εχω εναν σκληρο δισκο 4 TB που τον εχω αρκετα χροννια αλλα και αυτος δειχνει τα χροννια του

Ωραία, και στα πόσα giga κυμαίνονται τα games σου και στα  πόσα είναι ο τωρινός ssd σου.; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω εναν  250 ssd οσο αναφορα  τα  παιχνιδια  κοιτα να δεις  τους δισκους τους ειχα παρει πριν  4 χροννια 

ειχα  3 δισκους  segeate απο  4 ΤΒ ειτανε ο καθενας  

απο τους  3 εχω μεινει με εναν.

θελω να πω μεσα σε αυτους τοτε  τους ειχα  γεμισει με παλια και καινουργια παιχνιδια ,, συλλογες απο ταινιες του  2010 εως και του 2017 

και ειχα παρα  πολλες συλλογες  απο τραγουδια.. πανω απο 2 ΤΒ σε τραγουδια.

να μην στα  πολυλογω  οι 2 δισκοι καταστραφηκανε εχασα  παρα  πολλα πραγματα. και τωρα αναγκαστικα ειμε με τον  4 ΤΒ  που εχω καπια πραγματα θυσιασα να στο πω διαφορετικα. οπου και αυτος ο δισκος σε λιγακι παει στα τελευταια.

ολοι οι δισκοι εποχης του 2013 με  2014 ειτανε segeate 

 

ειχα και παλια παιχνιδια   του  1998 μεχρι και σημερα .. παντος πανω απο 3 ΤΒ αφου ειτανε  σχεδον  γεματοι οι δισκοι μου. εσβηνα  εβαζα καθε λιγο και λιγακι

γενικως παρα  πολλες ταινιες της κατεβαζα απο τορεντ.. και τις ειχα σε  φακελους  οπως και τα ειδη μουσικης  που τα ειχα σε  φακελους χωρισμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, powerblade είπε

εχω εναν  250 ssd οσο αναφορα  τα  παιχνιδια  κοιτα να δεις  τους δισκους τους ειχα παρει πριν  4 χροννια 

ειχα  3 δισκους  segeate απο  4 ΤΒ ειτανε ο καθενας  

απο τους  3 εχω μεινει με εναν.

θελω να πω μεσα σε αυτους τοτε  τους ειχα  γεμισει με παλια και καινουργια παιχνιδια ,, συλλογες απο ταινιες του  2010 εως και του 2017 

και ειχα παρα  πολλες συλλογες  απο τραγουδια.. πανω απο 2 ΤΒ σε τραγουδια.

να μην στα  πολυλογω  οι 2 δισκοι καταστραφηκανε εχασα  παρα  πολλα πραγματα. και τωρα αναγκαστικα ειμε με τον  4 ΤΒ  που εχω καπια πραγματα θυσιασα να στο πω διαφορετικα. οπου και αυτος ο δισκος σε λιγακι παει στα τελευταια.

ολοι οι δισκοι εποχης του 2013 με  2014 ειτανε segeate 

ειχα και παλια παιχνιδια   του  1998 μεχρι και σημερα .. παντος πανω απο 3 ΤΒ αφου ειτανε  σχεδον  γεματοι οι δισκοι μου. εσβηνα  εβαζα καθε λιγο και λιγακι

Το λειτουργικό, τα παιχνίδια, και τα προγράμματα σου είναι πάνω από 250 gb? 

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λειτουργικο εινε μονο στον ssd

 τα παιχνίδια,  ταινιες και τραγουδια  είναι πάνω από 250 gb

ναι εινε 

ειχα τοτε και οπως και τωρα παρα  πολλα πραγματα..

οποτε σε πιον να παω στον  gold  η στον  black με βαση αυτα που σου προανεφερα

 

παντος  για  baracuda  δεν θα παω  γιατι ειχα ασχημες εμπειριες τοτε με αυτους τους δισκους.

προγραμματα  δεν εχω  πολλα εχω τα βασικα..

nero  

windows 10

 

DAEMON

winrar

office

και κάποια αλλα   τα  οποια  τα εχω στον  ssd

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν λειτουργικο εχω μονο τα windows 10

τα προγραμματα   δεν  πιανουν παρα πολυ χωρο.

 

τα παιχνιδια και οι ταινιες και τα  τραγουδια εινε πανω απο 250 gb αυτο εννοω φιλε μου

οποτε με βαση ολα αυτα  φιλε μου να μεταβω στον  gold η στον  black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...