Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια / Προτάσεις αγοράς σκληρών δίσκων


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γεια σας δεν κατέχω και πολλά από pc θέλω να σας κάνω μια ερώτηση μου χάλασε ο σκληρός δίσκος hdd και ψάχνομαι τώρα επειδη δεν γνωρίζω καλά μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον καλο ?? η motherboard μου είναι asus p5l-mx και διαθέτω μέχρι 50€ 

 

μου προτειναν αυτόν αξίζει ?

 

toshiba 500GB 3.5'' 32MB Cashe 7200 (DT01ACA050 )
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γεια σας δεν κατέχω και πολλά από pc θέλω να σας κάνω μια ερώτηση μου χάλασε ο σκληρός δίσκος hdd και ψάχνομαι τώρα επειδη δεν γνωρίζω καλά μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον καλο ?? η motherboard μου είναι asus p5l-mx και διαθέτω μέχρι 50€ 

 

μου προτειναν αυτόν αξίζει ?

 

toshiba 500GB 3.5'' 32MB Cashe 7200 (DT01ACA050 )

 

http://www.e-shop.gr/western-digital-wd10ezex-1tb-caviar-blue-sata3-p-PER.303039

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν να προτιμήσω από αυτούς;

 

Πρόκειται τελικά μάλλον για επιλογή μεταξύ SANDISK 120G ULTRA II - CRUCIAL MX100 - OCZ ARC100 - INTEL 530

 

ή κάποιον άλλο αλλά μην ξεφύγουμε σε τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να ρωτησω raid μπορω να κανω με ssd;
και συγκεκριμενα raid 0.

Kαι αν ναι οταν αποθηκευω ενα παιχνιδι στον ssd θα αποθηκευοντε μισα αρχεια στον εναν και μισα στον αλλον;
πχ εαν καποιο παιχνιδι που θελω να αποθηκευσω ειναι 10gb θα αποθηκευτουν 5gb στον εναν και 5 στον δευτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα θελω να ρωτησω raid μπορω να κανω με ssd;

και συγκεκριμενα raid 0.

 

Kαι αν ναι οταν αποθηκευω ενα παιχνιδι στον ssd θα αποθηκευοντε μισα αρχεια στον εναν και μισα στον αλλον;

πχ εαν καποιο παιχνιδι που θελω να αποθηκευσω ειναι 10gb θα αποθηκευτουν 5gb στον εναν και 5 στον δευτερο;

 

και ναι και οχι

 

στην ουσια δεν βλεπεις που βαζει τα δεδομενα ο δισκος γιατι δυο δισκοι απο Χ GB φαινονται σαν εναν με 2*Χ  ιδανικα αυτο που κανει ειναι οτι σε καθε αρχειο το χωριζει σε πακετα δεδομενων (μικρα πακετα) και γραφει εναλλαξ στους δυο δισκους. Οποτε ναι μεν θα ειναι ιδανικα 5+5 στο παραδειγμα σου αλλα οχι συνεχομενα. Για αυτο το λογο εχεις διπλη ταχυτητα. Επισης και για αυτο το λογο αν πεθανει ο ενας δισκος τοτε τελος σε ολα τα δεδομενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OCZ ARC100-25SAT3-120G ARC 100 120GB 2.5'' SSD SATA3 

ή

KINGSTON SHFS37A/120G HYPERX FURY 120GB SSD 2.5'' SATA3 STANDALONE

ή

SANDISK SDSSDHII-120G ULTRA II SSD 120GB SATA3

 

Ή έχει όντως διαφορά να δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω τον

SAMSUNG MZ-7KE128BW 850 PRO SERIES 128GB 2.5'' SSD SATA3

 

Απλά με τα χρήματα που έχει ο Samsung παίρνω έναν 240GΒ και έχω προβληματιστεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...