Προς το περιεχόμενο

Windows tablet Asus Vivo Tab 8 32gb eMMC/2GB Ram 162 ευρώ-Amazon it.


alextrela172

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω ότι ορισμένοι έχετε παραλάβει (alextrela172)..διαβάζω για προβλήματα με αδύναμο wifi και οτι δεν ανταποκρίνεται καλά στο touch η οθόνη.....για πείτε εντυπώσεις?? Koλλήματα η κάποιο άλλο θέμα παρουσιάζει?? Η οθόνη τι λέει (φωτεινότητα, ευκρίνια)?? Μπαταρία?? Ήχος?? H οθόνη ανταποκρίνεται γρήγορα στο touch?? Γενικά πως ρολάρει??

 

Και κάτι πολύ σημαντικό για εμένα....έχει δοκιμάσει κανείς να δει live streaming ταινίες και ποδόσφαιρο??? Πως τα πάει.......δεν κάνει ελπίζω αυτά τα εκνευριστικά που κάνουν τα iPad λόγω έλλειψης flash ( δεν βγάζουν υπότιτλους καμιά φορά, χάνεται ο ήχος κτλπ)???

 

 

 

Το σκέφτομαι σοβαρά.....οπότε η γνώμη κάποιου που το έχει θα βοηθήσει πολύ......ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση.

 

 

Υ.Γ. Στο video review που έχει βάλει ο alextrela πάντως το βλέπω σφαιράτο.....και κάτι τελευταίο ξέρει κανείς αν παραγγείλω σήμερα θα φύγει δευτέρα η αποστέλλει και το Σαββατοκύριακο το amazon.it??

Λοιπόν για να σου απαντήσω.

 

Ναι το wifi είναι ελαφρώς χειρότερο σε εμβέλεια από άλλα Tablet,αλλά εντός σπιτιού δεν θα σε προβληματισει.

Κατά τα άλλα βράχος με μηδέν αποσυνδεσεις.

Οθόνη είναι εξαιρετική για τα λεφτά του αρκουντος φωτεινή με πολύ καλά χρώματα και εξίσου γωνιές θέασης.

Είναι βέβαια κατώτερη από άλλα Tablet πχ Xperia z3 tablet ή το Air 2 αλλά λογικό μιας τα 2 τελευταία είναι ανώτερη κατηγορία προϊόντων με πολλαπλασιο κόστος απόκτησης.

Δεν θα σε προβληματισει σε καμία περίπτωση.

 

Το Touch είναι μισό κλικ κάτω αλλά ούτε εδώ αποτελεί αποτρεπτικο παράγοντα.

Ρολάρει άψογα σε browsing,εφαρμογες κατανάλωσης περιεχομένου.

 

Ήχος είναι πολύ καλός για ένα ηχείο που έχει.

Μπαταρία μου κράτησε μετά μια φορτισει κάνα 7ωρο με εγκατάσταση προγραμμάτων,δεκάδες Windows updates και σερφαρισμα κυρίως.

 

Όλα τα άλλα πχ streaming δεν δοκίμασα αλλά 100% πιστεύω δεν θα έχω κανένα θέμα κρίνοντας από την εμπειρία μου με άλλα Windows Tablet με ίδια specs.

 

Γενικά κρίνοντας βάση της τιμής του είναι εξαιρετική πρόταση θα έλεγα.

 

Αν έδινα 300 ευρώ εκεί θα γκρινιάζα παραπάνω κυρίως για την ελλειψη Windows button(το power button παιζει ταυτόχρονα και το ρόλο του Windows button-το πατάς ελαφριά και στιγμιαία για να ξυπνήσει πχ από αναμονή ή να το βάλεις σε αναμονή)και μετά για το Touch.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

 

Αν παραγγείλεις σήμερα Δευτέρα ή Τρίτη στη χειρότερη θα φύγει.

 

Σε σχέση με το αντίστοιχο με την γραφίδα κερδίζει το ότι είναι πιο βολικό στο κράτημα,πιο ντινεζατο με λιγότερα bezel και πιο μαζεμενο σαν συσκευή.

Όλα τα άλλα τα ίδια πχ εξαιρετικά στιβαρό με καλή ποιότητα mat πλαστικου πίσω χωρίς να παίζει η να τριζει,γενικά άψογη συναρμογη.

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν για να σου απαντήσω.

 

Ναι το wifi είναι ελαφρώς χειρότερο σε εμβέλεια από άλλα Tablet,αλλά εντός σπιτιού δεν θα σε προβληματισει.

Κατά τα άλλα βράχος με μηδέν αποσυνδεσεις.

Οθόνη είναι εξαιρετική για τα λεφτά του αρκουντος φωτεινή με πολύ καλά χρώματα και εξίσου γωνιές θέασης.

Είναι βέβαια κατώτερη από άλλα Tablet πχ Xperia z3 tablet ή το Air 2 αλλά λογικό μιας τα 2 τελευταία είναι ανώτερη κατηγορία προϊόντων με πολλαπλασιο κόστος απόκτησης.

Δεν θα σε προβληματισει σε καμία περίπτωση.

 

Το Touch είναι μισό κλικ κάτω αλλά ούτε εδώ αποτελεί αποτρεπτικο παράγοντα.

 

Ήχος είναι πολύ καλός για ένα ηχείο που έχει.

Μπαταρία μου κράτησε μετά μια φορτισει κάνα 7ωρο με εγκατάσταση προγραμμάτων,δεκάδες Windows updates και σερφαρισμα κυρίως.

 

Όλα τα άλλα πχ streaming δεν δοκίμασα αλλά 100% πιστεύω δεν θα έχω κανένα θέμα κρίνοντας από την εμπειρία μου με άλλα Windows Tablet με ίδια specs.

 

Γενικά κρίνοντας βάση της τιμής του είναι εξαιρετική πρόταση θα έλεγα.

 

Αν έδινα 300 ευρώ εκεί θα γκρινιάζα παραπάνω κυρίως για την ελλειψη Windows button(το power button παιζει ταυτόχρονα και το ρόλο του Windows button-το πατάς ελαφριά και στιγμιαία για να ξυπνήσει πχ από αναμονή ή να το βάλεις σε αναμονή)και μετά για το Touch.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο

 

Αν παραγγείλεις σήμερα Δευτέρα ή Τρίτη στη χειρότερη θα φύγει.

Αλεξ να σου πω την αληθεια το Air 2 το ειχα και το εδωσα εχθες....ειναι μηχανηματαρα δεν το αμφισβητω....απλα ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΓΕ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ Live!!

 

Δεν περιμενω να εχει το asus την οθονη του ασφαλως....αυτο που με νοιαζει ειναι να μπορω να δω καμια ταινια online, κανα ματσακι στο κρεβατι, σερφαρισμα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΑΕΙ.....πιστευω να με καλυψει!!!

 

Υ.Γ. Η παραγγελια εφυγε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλεξ να σου πω την αληθεια το Air 2 το ειχα και το εδωσα εχθες....ειναι μηχανηματαρα δεν το αμφισβητω....απλα ΜΟΥ ΧΤΥΠΑΓΕ ΣΤΑ ΝΕΥΡΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΔΩ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ Live!!

Δεν περιμενω να εχει το asus την οθονη του ασφαλως....αυτο που με νοιαζει ειναι να μπορω να δω καμια ταινια online, κανα ματσακι στο κρεβατι, σερφαρισμα ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΑΕΙ.....πιστευω να με καλυψει!!!

Υ.Γ. Η παραγγελια εφυγε!!

Θα σε καλύψει και με το παραπάνω πιστεύω 100%.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχέση με το αντίστοιχο με την γραφίδα κερδίζει το ότι είναι πιο βολικό στο κράτημα,πιο ντινεζατο με λιγότερα bezel και πιο μαζεμενο σαν συσκευή.

Όλα τα άλλα τα ίδια πχ εξαιρετικά στιβαρό με καλή ποιότητα mat πλαστικου πίσω χωρίς να παίζει η να τριζει,γενικά άψογη συναρμογη.

 

Αυτά.

 

 

Kαι σαφώς πολύ φθηνότερο.....συμπληρώνω.....ενώ υποψιάζομαι ότι έχουν την ίδια απόδοση...

 

 

Το συμπέρασμα βγαίνει απο αυτήν εδώ την σύγκριση που ο Ιntel Atom Z3745 (Vivotab 8) αποδυκνείεται ισαξιος η και ελαφρώς καλύτερος του Intel Atom Z3740 (Vivotab Note):

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Atom-Z3745-vs-Intel-Atom-Z3740

Επεξ/σία από Red21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι σαφώς πολύ φθηνότερο.....συμπληρώνω.....ενώ υποψιάζομαι ότι έχουν την ίδια απόδοση...

 

 

Το συμπέρασμα βγαίνει απο αυτήν εδώ την σύγκριση που ο Ιntel Atom Z3745 (Vivotab 8) αποδυκνείεται ισαξιος η και ελαφρώς καλύτερος του Intel Atom Z3740 (Vivotab Note):

 

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Atom-Z3745-vs-Intel-Atom-Z3740

Μόλις κυκλοφόρησε φρεσκαδουρα review αλλά υπόψη στο μοντέλο με 1gb ram.

Άρα σίγουρα το μοντέλο με τα 2gb του amazon θα έχει πιο αυξημένες επιδόσεις παντού και καλύτερη συνολική βαθμολογία.

Λέει και για την πολύ καλή οθόνη, αλλά διαφωνώ με τα συμπεράσματα για την αυτονομία που την παρουσιάζει αρκετά χαμηλά.

 

http://www.notebookcheck.net/Asus-VivoTab-8-M81C-Tablet-Review.136630.0.html

 

 

Pro

 

+ Bright, high-contrast IPS display 

+ Always remains cool 

+ One-year Office 365 license

 

Cons

 

- Only 1 GB working memory

 

Shortcut

 

What we like

The bright, high-contrast IPS display.

What we'd like to see

An HDMI output.

What surprises us

Nothing.

 

Επίσης σημαντικό απενεργοποιούμε το encryption για καλύτερες επιδόσεις πρώτη κίνηση με του μπούμε στα Windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θεωρει παντως καλυτερο ο reviewer απο τα νεα dell venue pro , Acer iconia tab 8w και HP Stream 8 (Βαθμολογοντας το με 8 αντι 7.9 των υπολοιπων αλλα φαινεται και στα Benchmarks που τρεχει!!).....και η πλακα ειναι οτι δοκιμαζει το μοντελο με το 1gb Ram ....αρα αυτο με τα 2gb που περνουμε εμεις πρεπει να ειναι ακομα καλυτερο!!

 

Αλλωστε το βασικο μειονεκτιμα που βαζει στα cons o reviewer....ειναι το 1gb Ram.....LoL

 

 

Ειλικρινα ειμαι περιεργος και ανυπομονος να το τσεκαρω!!!

 

Απο οτι φαινεται θεωρητικα καναμε SUPER αγορα με 160 ευρω!!!

 

Thanx alextrela172 for the topic!!!!

Επεξ/σία από Red21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. είσαστε ικανοποιημένοι από την εν γένει "συμπεριφορά'' του;

 

Laggάρει καθόλου ή είναι τόσο smooth όσο είναι ένα windows phone που έχω;

 

Γνωρίζετε εάν πάρει κάποιο update μελλοντικά;

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. είσαστε ικανοποιημένοι από την εν γένει "συμπεριφορά'' του;

 

Laggάρει καθόλου ή είναι τόσο smooth όσο είναι ένα windows phone που έχω;

 

Γνωρίζετε εάν πάρει κάποιο update μελλοντικά;

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Ένα τετραήμερο που το έχω,ρολαρει άψογα,η μπαταρία του είναι ικανοποιητικη(7-8 ώρες), οθόνη άψογη, δεν ζεστενεται παρα ελάχιστα γενικά είναι εξαιρετική περίπτωση για τα λεφτά του σήμερα. 

Εννοείται θα παρει δωρεάν αναβάθμιση σε windows 10 όταν είναι να βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. είσαστε ικανοποιημένοι από την εν γένει "συμπεριφορά'' του;

 

Laggάρει καθόλου ή είναι τόσο smooth όσο είναι ένα windows phone που έχω;

 

Γνωρίζετε εάν πάρει κάποιο update μελλοντικά;

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες πληροφορίες.

Σαν μέγεθος είναι εντάξει ή βγάζεις τα μάτια σου μετά από λίγη ώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μέγεθος είναι εντάξει ή βγάζεις τα μάτια σου μετά από λίγη ώρα;

Εμένα δεν με κουράζει, με σερφαρισμα,καταναλωση περιεχομένου,youtube κλπ.

Αν μου έλεγες στα ίδια λεφτά άντε +50 ευρώ θα προτιμούσα σίγουρα 8.5-9.7 ίντσες, αλλά επώνυμη πρόταση δεν βρισκω στα 200 ευρώ.

Υπάρχουν κάτι κινεζικα σε 8.9 και 9.7 ίντσες έως 160-180 ευρώ αν θέλεις παραπάνω ίντσες.

Πχ αυτά.

Pipe W6 και Onda V975W

Ψαξε στο Google πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν με κουράζει, με σερφαρισμα,καταναλωση περιεχομένου,youtube κλπ.

Αν μου έλεγες στα ίδια λεφτά άντε +50 ευρώ θα προτιμούσα σίγουρα 8.5-9.7 ίντσες, αλλά επώνυμη πρόταση δεν βρισκω στα 200 ευρώ.

Υπάρχουν κάτι κινεζικα σε 8.9 και 9.7 ίντσες έως 160-180 ευρώ αν θέλεις παραπάνω ίντσες.

Πχ αυτά.

Pipe W6 και Onda V975W

Ψαξε στο Google πληροφορίες

Ξέρω εγώ...Φοβάμαι το τελωνείο...Νομίζω ότι το Onda θα μας βγει στο τέλος Ιpad :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε kwstas_dimi το έχουμε παραγγείλει μπόλικοι το Asus και περιμένουμε παραλαβή....θα σου εξηγήσω το σκεπτικό που το παρήγγειλα εγώ...

Τα reviews, οι αξιολογήσεις αγοραστών στο amazon και στο microsoft store το αμερικάνικο που το πουλάει...το καθιστούν μια εξαιρετικά συμφέρουσα αγορά στην τιμή που παίζει τώρα....

Φοράει τελευταίας γενιάς τετραπύρινο επεξεργαστή Intel Atom Z3745 ο οποίος για να σου δώσω να καταλάβεις, αν είσαι του android πιο πολύ, είναι παρόμοιας ισχύς με έναν Snapdragon 800 (π.χ. στο GeekBench φέρνουν σκορ περίπου 2600 ο snapdragon και 2500 ο intel atom).....2gb Ram, full Windows 8.1 αναβαθμίσιμα σε windows 10 και οθόνη IPS.....Όλα αυτά με 160 ευρώ....δεν τα βρίσκεις φίλε σε επώνυμο προϊόν μόνο σε κάνα κινέζο που σου λέει και ο Άλεξ με ότι ρίσκα συνεπάγεται αυτό!!!

Γνώμη μου, αν δεν έχεις θέμα με τις 8 ίντσες (μια χαρά είναι κατά την γνώμη μου, το καλύτερο μέγεθος μιας και η φορητότητα είναι σημαντική σε ένα ταμπλετ...αν θέλουμε μεγάλη οθόνη πάμε σε λαπτοπ ή desktop καλύτερα), χτύπα το χωρίς πολύ σκέψη....αλλιώς πήγαινε σε 10αρι έχοντας όμως υπόψιν σου ότι για να βρεις κάτι με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά επώνυμο θα δώσεις τα διπλά χρήματα ίσως και παραπάνω!!

Υ.Γ Τέλος, ο alextrela που είναι γκουρού τόσα ταμπλετ που έχουν περάσει από τα χέρια του (μεταξύ αυτών και τα κορυφαία Windows tablets που κυκλοφορούν Surface Pro....χωρίς να υφίσταται σύγκριση φυσικά)......LoL.......και ο οποίος έχει παραλάβει και το έχει τσεκάρει το ταμπλετ...έχει πολύ θετικές εντυπώσεις .....οπότε είναι μια παραπάνω από αξιόπιστη γνώμη!!

Επεξ/σία από Red21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια -ενδεχομένως-χαζή ερώτηση... Τα 32GB είναι αρκετά για το λειτουργικό ;

Ρωτάω γιατί στο PC της δουλειάς το folder windows καταλαμβάνει 33GB, ενώ στο σπίτι έχει φτάσει αισίως τα 28GB (με όλα τα updates).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω εδώ γύρω στα 17gb είναι ελεύθερα out of the box.....οπότε το λειτουργικό καταλαμβάνει γύρω στα 15gb.....αλλά δέχεται micro sd έως 64gb σίγουρα ίσως και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι διαβάζω εδώ γύρω στα 17gb είναι ελεύθερα out of the box.....οπότε το λειτουργικό καταλαμβάνει γύρω στα 15gb.....αλλά δέχεται micro sd έως 64gb σίγουρα ίσως και παραπάνω.

 

Δεν θυμάμαι πόσο έπιαναν τα 8.1 όταν τα πρωτοεγκατέστησα, αλλά μετά από όλα τα updates (κι αν προσθέσεις και τα updates του Office) τότε μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα μελλοντικά. Τα updates δεν πάνε σίγουρα στην micro-sd. Πες ότι θα βάλεις εκεί το Office κι ίσως πάνε εκεί και τα updates του, αλλά και πάλι....

Και αναρωτιέμαι και τι θα γίνει με την αναβάθμιση στα Windows 10.

Αν υπάρχει κάποιος που έχει παραλάβει και έχει περάσει ΟΛΑ τα updates καλό θα ήταν μας πει τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...