Προς το περιεχόμενο

Με έμφαση στη σταθερότητα και στις επιδόσεις, το iOS 9


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσοι εχουν απαιτησεις σε προγραμματα θα επαιρναν Android και οσοι ηθελαν κατι αλλο (???) θα επαιρναν iPhone. ακομα και πολλα απο τα προγραμματα που ειναι κοινα και στα 2 λειτουργικα, στο iOS εχουν λιγοτερες επιλογες.) 

 

Σε ποια προγράμματα αναφέρεσαι και τι είδους απαιτήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ότι του φανεί του λολοστεφανή ακόμα και μάλλον για πάντα...

εγώ γελάω κυρίως με τα ορθογραφικά λάθη εδώ μέσα πάντως που είναι άπειρα...πολλές φορές λιώνω μιλάμε!!!

Τι σας νοιάζει εσάς με το Android τι κάνουνε οι άλλοι με το IOS? σπάνια θα ακούσεις κάποιον με Apple να ασχολείται με τους άλλους,να σας πώ και γιατί.Επειδή είναι ικανοποιημένος και δεν κοιτάζει δεξιά και αριστερά να κράξει και να το παίξει εξυπνάκιας.Βέβαια αν είναι παιδάκι θα το κάνει αλλά σαν παιδάκια όλοι μας κάνουμε τον σπουδαίο και τον κάποιο.Τώρα ένας που βγάζει μισθό 500-600Ε το μήνα και είναι νοήμων άνθρωπος και επιλέξει να πάρει Apple προφανώς και βλέπει κάτι καλό ή σταθερό.

Βαρέθηκα όλο αυτό τον πόλεμο στους καταναλωτές πάντως αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να σταματάει.

(Άραγε συμβαίνει το ίδιο και στα αυτοκίνητα, Μηχανές, Ταξί, Λεωφορεία, Ψυγεία, Κατσαρόλες, Ακουστικά, κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ....???)

Ε δε νομίζω...μάλλον όλο το research του ξερολισμού στην Ελλάδα έπεσε σε τεχνολογικά φόρουμ και σε κάτι chatrooms απρόσωπα που κανείς δεν γνωρίζει τον άλλο απο κοντά και επιδεικνύει την μεγάλη του πού**α στα λόγια φυσικά...

Α ναι και επί της ουσίας,

Δυστυχώς και εγώ έχοντας 5s μέχρι πρότινος αντιμετώπισα κάποια προβλήματα συμβατότητας και δυστυχώς και κάποιες φορές κολληματάκια σε θέματα απεικόνισης!!!

Προσωπικά έμεινα πολύ δυσαρεστημένος επειδή πραγματικά μάζευα αρκετό καιρό χρήματα για να το αποκτήσω.Έτσι σαν ρεαλιστής αποφάσισα να προχωρήσω σε άλλη συσκευή και αυτή τη φορά όχι σε Apple (αλλά σε WP πρώτη φορά για δοκιμή).Μέχρι να επιστρέψει στην γνωστή σταθερότητα της θα περιμένω και θα βλέπω τα σωστά σχόλια των χρηστών...

Όποιος βιαστεί να πεί για τη νέα μου επλογή θα του πω το εξής, δεν έχω ψευδαισθήσεις.Μια δοκιμαστική περίοδος είναι με τα λίγα που μπορεί να προσφέρει το συγκεκριμένο οικοσύστημα.Για αρχή όμως θα πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος όσον αφορά την ανταπόκριση της συσκευής-λειτουργικού και την πληκτρολόγηση που είναι σε επίπεδα Apple.

Κάτι τελευταίο για να κλείσω,

Εδώ μέσα δεν χρειάζεται να αποδείξουμε πόσο έξυπνοι είμαστε.Μας δίνεται μια ευκαιρία να ανταλλάξουμε απόψεις και να πούμε κάποιες εμπερίες μας σε σχέση με τις επιλογές μας...Αυτά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω...

το ios ειναι και γαμω τα λειτουργικα γιατι φτιαχτηκε για ενα και μονο κινητο..

το android ειναι το πιο χαλια λειτουργικο διοτι οπως και να το κανουμε πρεπει να λειτουργει σε ενα τεραστειο ευρος κινητων....right..

 

με την ιδια λογικη τα windows ειναι χαλια επειδη δουλευουν στο 90% των υπολογιστων και το macos ειναι uber alles επειδη δουλευει στο μικροτερο δυνατο ευρος συσκευων......

 

το android εγινε dominant απλα ακριβως επειδη ο καθενας το φερνει στα μετρα του....και αυτο ακριβως ειναι που παταει ο καθε ασχετος εδω περα...

 

αμα βαλεις διπλα διπλα ενα build android απο nexus διπλα στο ios ανα τα χρονια ο καθενας θα καταλαβει οτι η διαφορα για το android ειναι τεραστια...

το να συγκρινουμε ομως builds που εχουν πιο πολλα bloatware και απο τσοντοsite ειναι αστειο end of story

 

οσο για αυτο που ειπωθηκε πως ο a8 ειναι καλυτερος και απο τετραπυρηνους/οχταπυρηνους εδω και αν ειναι αστειο...

υπαρχει ενας τεραστειος (και μοναδικος λογος) που η apple δεν αφηνει να γινονται Multi thread tests στα νεα iphone (το αστειο ειναι οτι η apple λεει οτι εχει superior single thread αποδοση που εχει μεγαλο Impact στην καθημερινοτητα such as BROWSING! δηλαδη τα κινητα με 300 mhz που το κανουν μια χαρα φανταζομαι οτι ειναι μαυρες τρυπες)και δεν θα γινουν ποτε...

και υπαρχει ενας μονος λογος που ολα τα τσιπ στα android και ειδικα τα snapdragon εδωσαν βαση στο Multithread τα android εχουν φτασει ηδη στα 4k playback and recording και αυτο με εναν διπυρηνο απλα δεν το κανεις 

το ιδιο το android εχει γυρισει σε πιο multithreaded core ακριβως για αυτο τον λογο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω ότι αν και χρόνια χρήστης Apple τα τελευταία χρόνια μου έχουν γυρίσει τα μάτια με αυτά που βλέπω. Όσοι εδώ πέρα μιλάνε για πρόβατα και haters κοιμούνται όρθιοι.

 

Καταρχάς είναι απαράδεκτο μια εταιρία σαν την Apple να έχει τέτοια bugs στο λογισμικό της, ειδικά όταν μιλάμε για ένα λογισμικό που είναι προορισμένο για να τρέχει σε μια χούφτα συσκευές. Τα iOS 7-8 έχουν τα μαύρα τους τα χάλια, εμπειρία από iPhone που μετά από update δεν μπορούσα να κάνω κλήση τηλ,  iPad που κολλάει και πολλά άλλα που δεν είχα δει με το iOS 5-6 και προσωπικά ακόμα και η αισθητική του iOS 7 και μετά εμένα με χαλάει!

Αναφέρομαι πάντα μόνο στο software γιατί από hardware η εταιρία πετάει τα τελευταία χρόνια.  

 

Βλέπω την είδηση του iOS9 ως θετική και θυμάμαι ότι το ίδιο είχε πράξει και με το snow leopard πριν από μερικά χρόνια, αλλά κρατάω "μικρό καλάθι"  ως προς τις προσδοκίες μου απέναντι σ' αυτήν την Apple.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδηδση ειναι οτι ειμαστε beta testers απο μια εταιρια που θελει 1000€ για συσκευη τηλεφωνου. Συγνωμη αλλα δεν ηταν ετσι η apple. Τωρα που γραφω αυτο το μηνυμα το πληκτρολογιο lagαρει και κολλαει εκνευριστικα, και εχω το 6+ 128g ...

Ελπιζω το ios 8 να ηταν ενα λαθος που θα διρθωθει με το 9, αλλοως με βλεπω για πρωτη φορα μετα απο 8 χρονια να μην ξαναπαιρνω apple συσκευη.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για να καταλαβω...

το ios ειναι και γαμω τα λειτουργικα γιατι φτιαχτηκε για ενα και μονο κινητο..

το android ειναι το πιο χαλια λειτουργικο διοτι οπως και να το κανουμε πρεπει να λειτουργει σε ενα τεραστειο ευρος κινητων....right..

 

με την ιδια λογικη τα windows ειναι χαλια επειδη δουλευουν στο 90% των υπολογιστων και το macos ειναι uber alles επειδη δουλευει στο μικροτερο δυνατο ευρος συσκευων......

 

το android εγινε dominant απλα ακριβως επειδη ο καθενας το φερνει στα μετρα του....και αυτο ακριβως ειναι που παταει ο καθε ασχετος εδω περα...

 

αμα βαλεις διπλα διπλα ενα build android απο nexus διπλα στο ios ανα τα χρονια ο καθενας θα καταλαβει οτι η διαφορα για το android ειναι τεραστια...

το να συγκρινουμε ομως builds που εχουν πιο πολλα bloatware και απο τσοντοsite ειναι αστειο end of story

 

οσο για αυτο που ειπωθηκε πως ο a8 ειναι καλυτερος και απο τετραπυρηνους/οχταπυρηνους εδω και αν ειναι αστειο...

υπαρχει ενας τεραστειος (και μοναδικος λογος) που η apple δεν αφηνει να γινονται Multi thread tests στα νεα iphone (το αστειο ειναι οτι η apple λεει οτι εχει superior single thread αποδοση που εχει μεγαλο Impact στην καθημερινοτητα such as BROWSING! δηλαδη τα κινητα με 300 mhz που το κανουν μια χαρα φανταζομαι οτι ειναι μαυρες τρυπες)και δεν θα γινουν ποτε...

και υπαρχει ενας μονος λογος που ολα τα τσιπ στα android και ειδικα τα snapdragon εδωσαν βαση στο Multithread τα android εχουν φτασει ηδη στα 4k playback and recording και αυτο με εναν διπυρηνο απλα δεν το κανεις 

το ιδιο το android εχει γυρισει σε πιο multithreaded core ακριβως για αυτο τον λογο

 

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λιγο με τα γραφικά στα chip. Το 4k playback το αναλαμβάνει κυρίως το chip γραφικών όπως Mali,powervr κτλ. Αν μπορείς δώσε κανένα link με " multithreaded test" στα άλλα CPUs για να σε πάρουμε στα σοβαρά....
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "επιδόσεις" είναι σχετικό. Κάθε καινούργια έκδοση του ios κάνει τις παλιές συσκευές να σέρνονται όλο και περισσότερο. Έτσι σπρώχνει τους πελάτες-οπαδούς να αγοράσουν καινούργιες συσκευές.

ενω τις συσκευες με android τις κρατας εφ ορου ζωης. δεν λεω κατι για να υπερασπιστω κανεναν. απλα να αναγνωριζουμε τα θετικα. αυτην την στιγμη σερνεται το 4s το οποιο βγηκε τον Οκτωβριο του 2011. πες μου συσκευη του 2011 που δεν σερνεται τωρα με την τεχνολογικη εξελιξη που υπαρχει μερα με την μερα. το μονο που κατηγορω την apple ειναι η τιμη, γιατι πιστευω θα μπορουσε να ειναι χαμηλοτερη, ή πχ στα 700ευρω να ειναι οι εκδοση με τα 64gb. απο εκει και περα ο καθενας αγοραζει οτι θελει. εγω προσπαθω να ειμαι αντκειμενικος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και υπαρχει ενας μονος λογος που ολα τα τσιπ στα android και ειδικα τα snapdragon εδωσαν βαση στο Multithread τα android εχουν φτασει ηδη στα 4k playback and recording και αυτο με εναν διπυρηνο απλα δεν το κανεις 

το ιδιο το android εχει γυρισει σε πιο multithreaded core ακριβως για αυτο τον λογο 

 

4K playback/recording σε συσκευές που στην καλύτερη των περιπτώσεων φτάνουν μέχρι τις 10 ίντσες οθόνη εαν μιλήσουμε για tablets.

Όσο αναφορά το περιεχόμενο?? Να, μάτσο οι 4Κ ταινίες στο νετ.

Και όλα αυτά σε panels που ούτε καν 4Κ δεν είναι...

 

Ωραία βάση έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Άραγε συμβαίνει το ίδιο και στα αυτοκίνητα, Μηχανές, Ταξί, Λεωφορεία, Ψυγεία, Κατσαρόλες, Ακουστικά, κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ κτλ....???)

 

 

 

για τις κατσαρόλες δε ξέρω, αλλά στα αυτοκίνητα συμβαίνει σε πολύ χειρότερο βαθμό και από μεγάλους ανθρώπους, ειδικά προ κρίσης γιατί πλέον έχει ξεφτιλιστεί το θέμα και όλοι κοιτούν την οικονομία..

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ελπίζω να κάνουν κάτι αντίστοιχο με το Mac OS X 10.11 γιατί όσο και αν μου αρέσει το Yosemite σε λειτουργικότητα και αισθητική συγκριτικά με το Mavericks άλλο τόσο το απεχθάνομαι γιατί πήρα rMBP 15άρι και είναι στιγμές που νιώθω σαν να μη πέρασε μια μέρα από το MBP 15άρι του 2010.... Θέλει πολύ βελτιστοποίηση κώδικα για να στρώσει. Το ίδιο και το ios 8 γιατί έκανε το iPad Mini μου να πηγαίνει πιο αργά. </p>

Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσεις τα W10 καλύτερα .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε νομίζω...μάλλον όλο το research του ξερολισμού στην Ελλάδα έπεσε σε τεχνολογικά φόρουμ και σε κάτι chatrooms απρόσωπα που κανείς δεν γνωρίζει τον άλλο απο κοντά και επιδεικνύει την μεγάλη του πού**α στα λόγια φυσικά...

 

Προσωπικά προτιμώ τα απρόσωπα φόρουμ όπως το Insomnia με ότι καλό και κακό συνεπάγεται αυτό (βλέπε trolling) παρά την υποκρισία τύπου Facebook.

 

Συμφωνώ με ότι γράφεις απλά σκέψου το λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IOS έχει αρχίζει να φαντάζει ντεμοντέ και φτωχό πλέον έναντυ του ανταγωνισμού, του λείπει αυτό το "κάτι"...

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να μπει κουμπι και για dislike.Το 90% των posts αυτου του θεματος ειναι καθαρη παραπληροφορηση.Παρτε ενα android στα 300 ευρω max βαλτε του nova launcher και αφηστε τις χαζομαρες με το lag.Τα android απο 200+ ευρω εχουν σταματησει να λαγκαρουν εδω και 2 χρονια που βγηκε η JB.Εχουν φυγει παρα πολυ απο iphone και πηγαν σε android και εχουν βρει την υγεια τους.Το αντιθετο ισως συνεβη αν πηγαν απο κανα android του 50αρικου σε iphone 6.

Θα το ήθελα και εγώ πολύ για το δικό σου post...! Πάντως για την ιστορία οι πωλήσεις του iPhone 6/6+ άλλο μαρτυρούν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πωλήσεις απλά δείχνουν ότι πολύς κόσμος έχει πολλά λεφτά .

Εδώ πουλήθηκαν δεν ξέρω πόσα μηλόφωνα την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους , νομίζω πάνω από 10.000 κομμάτια , αν θυμάμαι καλά .

Α ρε Μέρκελ  που σας χρειάζετε .

Τέσπα ,όπως είπα και παραπάνω , περί ορέξεως .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ipad 2 θα το πάρει σίγουρα! :P

Δεν θέλω να Σε αγχωσω αλλα δυστυχώς δεν θα το πάρει. Έχει ήδη κανει τον κύκλο της σαν συσκευή και έχει πάρει 4 μεγάλες ενημερώσεις, όποτε και αυτό και το iPhone 4s θα μείνουν απ έξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...