Προς το περιεχόμενο

Βαθμο που θα βαζατε σε αυτο το προγραμμα!


giorgosmp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι πολύ χαζή η δικαιολογία "είμαι αρχάριος, δεν ξέρω". εφόσον στην ύλη όπως λες έχεις μάθει τα max min έπρεπε να τα χρησιμοποιήσεις, έστω if else να χρησιμοποιούσες αντί για μόνο if μπορεί και να μην κοβόσουν.

 

άλλο να μην ξέρεις και να προσπαθείς να μάθεις και άλλο να μην ξέρεις και να μην θες να μάθεις, ειδικά όταν είσαι σε ένα τμήμα που θα συναντήσεις πολλούς προγραμματισμούς ακόμα.

 

Βελτίωσε τον θεωρητικό τρόπο λύσης των ασκήσεων πρώτα και μετά τις γνώσεις σου πάνω στην εκάστοτε γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

είναι πολύ χαζή η δικαιολογία "είμαι αρχάριος, δεν ξέρω". εφόσον στην ύλη όπως λες έχεις μάθει τα max min έπρεπε να τα χρησιμοποιήσεις, έστω if else να χρησιμοποιούσες αντί για μόνο if μπορεί και να μην κοβόσουν.

 

άλλο να μην ξέρεις και να προσπαθείς να μάθεις και άλλο να μην ξέρεις και να μην θες να μάθεις, ειδικά όταν είσαι σε ένα τμήμα που θα συναντήσεις πολλούς προγραμματισμούς ακόμα.

 

Βελτίωσε τον θεωρητικό τρόπο λύσης των ασκήσεων πρώτα και μετά τις γνώσεις σου πάνω στην εκάστοτε γλώσσα.

Μαλλον δεν καταλαβες καλα δεν ειπα δεν θελω να μαθω... Απλα μαθαινω σιγα σιγα... Και το αρχαριος το ειπα οχι γιατι δεν θελω να μαθω αλλα οτι ειμαι ακομα στην αρχη με τον προγραμματισμο... Δεν ηξερα να παω να φτιαξω κανενα grand theft auto για αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι δεν θέλεις να μάθεις φαίνεται από ότι σε ενδιαφέρει τι βαθμό πήρες σε έναν κώδικα και όχι το τι κάνεις λάθος ώστε να το βελτιώσεις.

 

Προσωπικά πιστεύω και εκτός ύλης να παρουσιάσεις κάτι που μπορείς να το τεκμηριώσεις ότι είναι καλύτερη λύση από αυτά που έχετε μάθει δεν θα στο πάρει λάθος.

 

Επίσης κανένας δεν έμαθε προγραμματισμό με το να ασχολείται μόνο με αυτά που του δείχνουν στο εκάστοτε ΤΕΙ/ΑΕΙ χωρίς να ασχοληθεί να βρει και άλλα πράγματα μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τα ίδια πράγματα δεν έχετε διδαχτεί με τους άλλους φοιτητές του τμήματος; Όλοι κόπηκαν; Μάλλον όχι! Πως εσύ είσαι αρχάριος και οι άλλοι προχωρημένοι; Δεν λέω αν το ψάχνει κάποιος κι εκτός μαθήματος αλλά αυτό που σας ζήτησε απ'ό,τι κατάλαβα δεν ήταν εκτός ύλης που σας δίδαξε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αναφέρεται ρητά κάποιος περιορισμός στην άσκηση ή κάποια metrics αξιολόγησης και απλα λέει φτιάξτε το πρόγραμμα είσαι ελεύθερος να κανεις οτι θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σκληρος για εναν αρχαριο φιλε.. Αν το πηγαινες ετσι καθε χρονο θα ειχες τους διπλασιους φοιτητες.. Αλλα ναι οντως εχεις δικιο αν μου εδινε 100 αριθμους... Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση...

 

 

Δεν είμαι καθόλου σκληρός. Γιατί;

 

α) Η ύλη που εξετάζεσαι έχει διδαχτεί. Κάτσε να διαβάσεις

β) Για προγραμματισμό θα πρέπει να σου κόβει, αν δεν σου κόβει καλύτερα να το αφήσεις

γ) Αν δεν μπορείς να μάθεις τα απόλυτα βασικά, το οποίο είναι λογική και μαθηματικό μυαλό, μην περιμένεις με ένα απλό χαρτί να κάνεις καριέρα.

 

Ο βασικός μισθός και το κουτσά κουτσά στην Ελλάδα μπορεί να δουλέψει. όμως εσύ και αρκετές χιλιάδες ομοιοί σου, που πήρατε/θα πάρετε ένα χαρτί, έχετε αποκλείσει την Ελληνική αγορά σε προγραμματιστές όπως εγώ.

Που χωρίς να έχει πτυχίο, αλλά 18 χρόνια καριέρα (13 στο εξωτερικό), δεν μπορεί να βρει δουλειά στην Ελλάδα γιατί δεν έχει ένα χαρτί. Αντίθετα στο εξωτερικό (Αγγλία, Δανία που έχω ιδία εμπειρία) ο ίδιος καθαρίζει το μήνα όσα εσείς βγάζετε το χρόνο, και του κάνουν τεμενάδες για να πάει κάπου να δουλέψει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Technically speaking πάντως, εκτός από το brute approach, o φίλος μας δεν δουλεύει με νούμερα αλλά με expressions. Το input() στην python 3 ισοδυναμεί με eval( raw_input() ).

 

Αν δηλαδή δώσει για a,b,c ας πούμε 3,2,1 κι επιχειρήσει να τυπώσει π.χ. το a + b, αντί για 5 θα πάρει 32

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Technically speaking πάντως, εκτός από το brute approach, o φίλος μας δεν δουλεύει με νούμερα αλλά με expressions. Το input() στην python 3 ισοδυναμεί με eval( raw_input() ).

 

Αν δηλαδή δώσει για a,b,c ας πούμε 3,2,1 κι επιχειρήσει να τυπώσει π.χ. το a + b, αντί για 5 θα πάρει 32

 

No prob παίζει και για χαρακτήρες το πρόγραμμα :P

 

Και ένα απο μένα για κόψιμο :-D Subset του bubblesort χωρίς ενδιάμεση μεταβλητή

print("Give numbers")
a=int(input())
b=int(input())
c=int(input())

for i in range (0,2):
 if a>b:
    a=a+b
    b=a-b
    a=a-b
 if b>c:
    b=b+c
    c=b-c
    b=b-c

print("output")
print(c)
print(
print(a)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι της ουσίας δεν έχω να πω πολλά, τα είπαν άλλοι. Το πρόγραμμα ναι μεν δουλεύει αλλά είναι "πρακτικά άχρηστο" με την έννοια ότι όχι για 100 αλλά για 7 νούμερα να το προσαρμόζαμε θα χανόταν η μπάλα.

 

Δε θέλω να είμαι πολύ αυστηρός στην κριτική αλλά τα παιδιά που λένε ότι έχεις λάθος κάπου στη νοοτροπία έχουν τουλάχιστον εν μέρει δίκιο. Όταν έρχεσαι και λες "εσείς τι βαθμό θα βάζατε" είναι ξεκάθαρο πως αυτό που ζητάς εκείνη τη στιγμή είναι επιβεβαίωση και όχι βελτίωση. Αυτό πρέπει να το προσέξεις αν σ' ενδιαφέρει να δουλέψεις στο χώρο.

 

Καθαρά για το καφενείο, χωρίς περισσότερες πληροφορίες εγώ θα έβαζα 5 επειδή είναι το χειρότερο δυνατό πρόγραμμα που παρόλα αυτά δουλεύει.

 

Για διάφορες από τις λύσεις που προτάθηκαν παραπάνω... προσοχή γιατί άντε καλά με integer σε Python, αλλά κατά τα άλλα παίζει overflow η/και loss of precision (floats).  :)

 

Εγώ θα έδινα αυτό:

min, mid, max = sorted([int(input("Number? ")) for x in range(3)])
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να προσθέσω σε αυτά που λένε και οι παραπάνω, βλέπω σε αρκετά σημεία να λες "δε μας το είχαν πει". Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, πρέπει να αποβάλλεις αυτή τη νοοτροπία που, δυστυχώς, έχουν πολλοί φοιτητές (και όχι μόνο πρωτοετείς). Δεν είσαι πια στο σχολείο. Ο καθηγητής θα σου πει 1, 2, 5 πράγματα κι εσύ θα πρέπει να ψάξεις και να βρεις μόνος σου άλλα 10. Στη σχολή δεν πας για να σου μεταφέρουν οι παντογνώστες καθηγητές όλες τις γνώσεις της επιστήμης, πας για να πάρεις μια βάση σε πολλά πράγματα και να μάθεις πώς θα εξελίξεις τις βάσεις αυτές. Όπως κατάλαβες κι εσύ μετά απ' αυτή την άσκηση και τα σχόλια των υπολοίπων, η λέξεις κλειδιά είναι "τριβή" κι "εξάσκηση" (όταν υπάρχει και το απαραίτητο θεωρητικό υπόβαθρο, πάντα).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικός μισθός και το κουτσά κουτσά στην Ελλάδα μπορεί να δουλέψει. όμως εσύ και αρκετές χιλιάδες ομοιοί σου, που πήρατε/θα πάρετε ένα χαρτί, έχετε αποκλείσει την Ελληνική αγορά σε προγραμματιστές όπως εγώ.

Που χωρίς να έχει πτυχίο, αλλά 18 χρόνια καριέρα (13 στο εξωτερικό), δεν μπορεί να βρει δουλειά στην Ελλάδα γιατί δεν έχει ένα χαρτί. Αντίθετα στο εξωτερικό (Αγγλία, Δανία που έχω ιδία εμπειρία) ο ίδιος καθαρίζει το μήνα όσα εσείς βγάζετε το χρόνο, και του κάνουν τεμενάδες για να πάει κάπου να δουλέψει.

 

Δεν κατάλαβα, το παιδί που είναι φοιτητής φταίει που εσύ (ή "όπως εσύ") δεν μπορείς να βρείς δουλειά; Τι ανοησία είναι αυτή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που χωρίς να έχει πτυχίο, αλλά 18 χρόνια καριέρα (13 στο εξωτερικό), δεν μπορεί να βρει δουλειά στην Ελλάδα γιατί δεν έχει ένα χαρτί.

 

Με 18 χρόνια και ανάλογο βιογραφικό αν σου ζητήσει ο άλλος πτυχίο είσαι δικαιολογημένος να του απαντήσεις "με δουλεύεις;".

 

Επίσης δε μπορεί να βρει δουλειά γιατί δεν έχει χαρτί; Το να μη μπορεί να βρει δουλειά γιατί χωρίς χαρτί η/και βαρβατίλα βιογραφικό δεν παίρνεις τις θέσεις που θα φαινόταν ικανοποιητικές σε κάποιον που έχει 18 χρόνια εμπειρία ακούγεται τουλάχιστον λογικό. Αλλά έχει μέσα πολλούς παραπάνω παράγοντες από το χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 18 χρόνια και ανάλογο βιογραφικό αν σου ζητήσει ο άλλος πτυχίο είσαι δικαιολογημένος να του απαντήσεις "με δουλεύεις;".

 

Επίσης δε μπορεί να βρει δουλειά γιατί δεν έχει χαρτί; Το να μη μπορεί να βρει δουλειά γιατί χωρίς χαρτί η/και βαρβατίλα βιογραφικό δεν παίρνεις τις θέσεις που θα φαινόταν ικανοποιητικές σε κάποιον που έχει 18 χρόνια εμπειρία ακούγεται τουλάχιστον λογικό. Αλλά έχει μέσα πολλούς παραπάνω παράγοντες από το χαρτί.

 

 

Δεν κατάλαβα, το παιδί που είναι φοιτητής φταίει που εσύ (ή "όπως εσύ") δεν μπορείς να βρείς δουλειά; Τι ανοησία είναι αυτή;

 

Πρώτα πρώτα είμαι Αγγλία, και δεν είμαι άνεργος. Το αντίθετο μάλιστα. Άλλα 5 χρόνια εδώ και θα είμαι έτοιμος για retirment από τα 43.

 

Απλά ανέφερα πως είναι η κατάσταση δυστυχώς στην Ελλάδα, όταν καμμιά φορά βλέπω μέσω γνωστών θέσεις στην Ελλάδα που ενδιαφέρομαι, ανεξάρτητα αν έρχονται με ένα 80% paycut, στέλνω βιογραφικό, και δυστυχώς defacer στο "με δουλεύεις" σου απαντάνε ένα ηλίθιο "μα έτσι είναι η θέση", "θέλουμε πτυχιούχο" και απλά τους απαντάς "καλά κρασά". 

 

Θα πεις "γιατί θες να γυρίσεις Ελλάδα", οκ, πρόωρη επιστροφή πίσω δεν θα με χάλαγε. Και όποιος έχει κλείσει 10+ χρόνια στο εξωτερικό όπως εγώ, το σκέφτεται πολύ σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...