Προς το περιεχόμενο

Με προεγκατεστημένο adware πουλούσε τους φορητούς υπολογιστές της η Lenovo [Ενημέρωση]


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα Lenovo (L520) που αγόρασα χωρίς λειτουργικό πριν 2 χρόνια περίπου. Εχει καταλάβει κανείς αν τα Lenovo προγράμματα που κατεβάζουμε μόνοι μας, είναι trojan για αυτό τον ...proxy κατάσκοπο ή το πρόγραμμα αυτό υπήρχε μόνο σε προεγκατεστημένα λειτουργικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αναλυτικά ολόκληρη η ανακοίνωση της εταιρείας

[..]Έχουμε ερευνήσει εξονυχιστικά την τεχνολογία αυτή και δεν βρίσκουμε απολύτως κανένα αποδεικτικό στοιχείο για την τεκμηρίωση ανησυχιών για την ασφάλεια. [..]

Μαιστα.

Ο κωδικος του certificate τo οποιο βρισκεται σε καθε υπολογιστη που εχει εγκατεστημενο το συγκεκριμενο software και χαρη στον οποιο μπορει ο καθενας να διαβασει/υποκλεψει πληροφοριες (MiTM) οι οποιες θα επρεπε να ειναι κρυπτογραφημενες (πχ η συνδεση μου με το iBank μου, το Gmail μου και οτιδηποτε αλλο ειναι πισω απο httpS) ειναι αρκετο σαν αποδεικτικο στοιχειο?

Τl;dr, ο κωδικος ειναι "komodia" και η ευρεση του απαιτει μερικα δημιουργικα λεπτα.

 

Kαι για να ειναι ακομα πιο κατανοητο το ποσο τραγικη ειναι η Lenovo με αυτο που εκανε:

 

 

 

Δεν ξερω ποιο ειναι χειροτερο στις δηλωσεις τους. Το να μην ξερουν οντως ποσο ηλιθιο ειναι αυτο που εκαναν και τι επιπτωσεις εχει ή το να προσπαθουν να κρυφτουν πισω απο το δαχτυλο τους?

"[..]at no time were consumers vulnerable—we stand by this today[..]"

 

 

Oh-really-tell-me-more.jpg

 

 

 

Εχω ένα Lenovo (L520) που αγόρασα χωρίς λειτουργικό πριν 2 χρόνια περίπου. Εχει καταλάβει κανείς αν τα Lenovo προγράμματα που κατεβάζουμε μόνοι μας, είναι trojan για αυτό τον ...proxy κατάσκοπο ή το πρόγραμμα αυτό υπήρχε μόνο σε προεγκατεστημένα λειτουργικά?

Eνας ειναι ο σιγουρος τροπος για να το επιβεβαιωσεις:

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τώρα θα βγουν στην φόρα κάτσε να δεις πρώτα η Nsa με τους δίσκους μετά η Lenovo άντε να δούμε τι άλλο τώρα. Άλλα μην πάμε μακρυά η MS τώρα με τα 8.1 και φακέλωνε σε Windows live κάτσε να δεις τον ρουφιάνο τα 10 να δείτε την γλυκά  που θα ξέρει μέχρι και με τι χαρτί υγείας σκουπιστικαμε δεν έχετε καταλάβει μερικοί ότι είμαστε πειράματα γιαυτους σε κάθε τι που βγαίνει και αν κάποιος τσινισει τότε λένε ουπς λάθος και θα το διορθώσουμε άφωτου ξέρουν όλη την ιστορία της ζωης μας και δεν λεω οκ ρε φίλε όλα καλά άλλα γιατί να έχω κάποιον να γνωρίζει τι κάνω εγώ στον υπολογιστή μου οεο μηπως υπεγραψα καμια συμβαση οπως κανουν στους παροχους οταν αγοραζα τα Parts για τον υπολογιστη μου οτι θα εχω και τετοιες μαλα@#$#@$ιες οχι το μονο που ζηταγε η ταμιας ηταν φραγκα τα πα για αλλη μια φορα και ησύχασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adware δεν είναι καλό αλλά δεν είναι και τεράστιο πρόβλημα. Το certificate όμως είναι πραγματικά μεγάλο πρόβλημα. Μου θυμίζει τα καλά της Sony με τα rootkit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τώρα θα βγουν στην φόρα κάτσε να δεις πρώτα η Nsa με τους δίσκους μετά η Lenovo άντε να δούμε τι άλλο τώρα. Άλλα μην πάμε μακρυά η MS τώρα με τα 8.1 και φακέλωνε σε Windows live κάτσε να δεις τον ρουφιάνο τα 10 να δείτε την γλυκά  που θα ξέρει μέχρι και με τι χαρτί υγείας σκουπιστικαμε δεν έχετε καταλάβει μερικοί ότι είμαστε πειράματα γιαυτους σε κάθε τι που βγαίνει και αν κάποιος τσινισει τότε λένε ουπς λάθος και θα το διορθώσουμε άφωτου ξέρουν όλη την ιστορία της ζωης μας και δεν λεω οκ ρε φίλε όλα καλά άλλα γιατί να έχω κάποιον να γνωρίζει τι κάνω εγώ στον υπολογιστή μου οεο μηπως υπεγραψα καμια συμβαση οπως κανουν στους παροχους οταν αγοραζα τα Parts για τον υπολογιστη μου οτι θα εχω και τετοιες μαλα@#$#@$ιες οχι το μονο που ζηταγε η ταμιας ηταν φραγκα τα πα για αλλη μια φορα και ησύχασα

Ουάου!!!

12 σειρές κείμενο, 1 τελεία!!!

Χριστό δεν κατάλαβα!!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης σήμερα διάβασα NSA + GCHQ έχουν access σε εκατομμύρια SIM κάρτες.. Χακάρανε σε server της Gemalto (η οποία κάνει SIM κάρτες για 450 εταιρείες) και κλέψανε encryption keys που τους αφήνει να έχουν πρόσβαση στις κλήσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το superfish είναι από τα χειρότερα. Είχα εγκαταστήσει το τελευταίο Daemon tools. Κι από συνήθεια δεν πρόσεξα στην εγκατάσταση θεωρώντας το αξιόπιστο, με αποτέλεσμα να γεμίσω popups παντού. σε κάθε εικόνα κάθε σελίδας.Ούτε το adblock δεν έπιανε... Τελικά το έσβησα με malwarebytes. Αλλά είναι δύσκολο να το εξαφανίσεις εντελώς από το μηχάνημα, μόνο χειροκίνητα. Απαράδεκτη η Lenovo, χρειάζεται μηνυσούλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το superfish είναι από τα χειρότερα. Είχα εγκαταστήσει το τελευταίο Daemon tools. Κι από συνήθεια δεν πρόσεξα στην εγκατάσταση θεωρώντας το αξιόπιστο, με αποτέλεσμα να γεμίσω popups παντού. σε κάθε εικόνα κάθε σελίδας.Ούτε το adblock δεν έπιανε... Τελικά το έσβησα με malwarebytes. Αλλά είναι δύσκολο να το εξαφανίσεις εντελώς από το μηχάνημα, μόνο χειροκίνητα. Απαράδεκτη η Lenovo, χρειάζεται μηνυσούλα.

Και οι διαφημισεις ειναι το "καλο" μερος του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό τα πράγματα είναι απλά. Με το που το αγοράσετε καινούργιο φορματ και εγκατάσταση καθαρά windows (όχι από τον κατασκευαστή) και μόνο τους δοηγούς που χρειάζεσται και φυσικά πρώτα απ όλα ένα καλό nativirus.

Πιο user-friendly πεθαίνεις. Με το που παίρνεις καινουριο laptop να κάνεις format.

 

Γι αυτό όποιος μπορεί να πάρει mac, παίρνει mac...

 

Και γι αυτό η Microsoft έκανε στην ακρη τους τρισκατάρατους OEMs στα tablet και το εβγαλε μόνη της το Surface. Αν το είχε αναθέσει στους OEMs δεν θα είχε πουλήσει ούτε αυτά τα λίγα που πούλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το superfish είναι από τα χειρότερα. Είχα εγκαταστήσει το τελευταίο Daemon tools. Κι από συνήθεια δεν πρόσεξα στην εγκατάσταση θεωρώντας το αξιόπιστο, με αποτέλεσμα να γεμίσω popups παντού 

 

επίσης παθών με τον ίδιο ακριβώς τρόπο... 

 

στο laptop μου όμως αν και lenovo είχα κάνει δική μου εγκατάσταση 7αρια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...