Προς το περιεχόμενο

O Neill Blomkamp, σκηνοθέτης των District 9 και Elysium, θα αναλάβει το "επόμενο Alien"


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φανταζομαι ειμαι ο μονος εδς μεσα που του αρεσε το Alien resurrection?

 

Τεσπα, τα σκιτσα του Μπλομκαμπ αφησαν πολλα σεναρια ανοιχτα. Για να δουμε τι θα καταφερει. Δεν κρυβω πως δεν θελω να γυρισει στην απολυτα κλειστοφοβικη ατμοσφαιρα του 1 & 3 αλλα ουτε και στην ολ γκανς μπλειζιν του 2, θα επιυθμουσα κατι στο ενδιαμεσο. Και να προχωρησουν το lore. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα αναλάβει το Prometheus 2;

Δε νομίζω, γιατί ούτε το πρώτο Prometheus θεωρήθηκε ακριβώς σαν ένα επώμενο Alien.

Btw, μπορεί να υπάρξει επόμενο "Prometheus"; Δηλαδή με το όνομα αυτό; Μια και

το ομώνυμο σκάφος μας άφησε χρόνους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι ειμαι ο μονος εδς μεσα που του αρεσε το Alien resurrection?

 

 

Εμενα μου αρεσε και μου αφηνει καλυτερη "πινελια" απο το 2 στο μυαλο μου και φυσικα το βαζω ως καλυτερο απο το 3. Η δε μουσικη εντυπωσιακη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alien χωρις Sigourney Weaver δεν ειναι alien. Να δω αν θα μας κανουν την εκπληξη. Αν και η ταινια που σκεφτεται ο Blomkamp ειναι μια συνεχεια απο το 2 ως remake του 3. Θα σπασει ομως ετσι την αλυσιδα με το 4...

Μα αν δεις, το 4 ήταν εντελώς άσχετο με τα υπόλοιπα. Τουλάχιστον το 3 ξεκίνησε προσπαθώντας να συνδέσει το τέλος του 2 δυστυχώς χωρίς επιτυχία. Αν είναι να φτιάξει ένα remake του 3 στα επίπεδα των προκατόχων του, τότε ΝΑΙ! Αλλιώς ας αφήσουν ως έχει γιατί το παραμικρό λάθος δε συγχωρείται! Και ο κόσμος πλέον κρίνει πολύ αυστηρά γιατί έχει επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται άλλα Alien, τα 2 πρώτα είναι ήδη τέλεια

 

Μεγάλο δίκιο!. Άλλωστε οι αληθινά κλασσικές ταινίες δεν γίνονται franchise..

 

Αυτό που θέλουμε είναι ένα District 10... εεε ... μια συνέχεια του District 9..έστω.

 

Ήταν κορυφαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Aliens για μένα ήταν η καλύτερη ταινία της σειράς. Και αυτό γιατί το  Alien παρά το καταπληκτικό του σενάριο είχε κάποιες αδυναμίες στα εφέ. Αντίθετα στο Aliens τα εφέ ήταν πλέον σε πολύ καλά επίπεδα και το κλειστοφοβικό κλήμα του κυνηγητού στο απόγειό του. Χώρια που πλέον ο σκηνοθέτης έχει την δυνατότητα να εκμεταλλευτεί την τραγική ειρωνεία στο έπακρο. Οι άλλες δύο συνέχειες ήταν πολύ κατώτερες αν και το 4 γενικά μου άρεσε. Όσον αφορά τώρα το σύμπαν του Aliens vs Predator για μένα η πρώτη ταινία ήταν ίσως η καλύτερη b Movie που έχω δει ποτέ μου.  Έδεσε πολύ ωραία τις δύο ιστορίες. Η συνέχειες ήταν άθλιες. Ωστόσο το συγκεκριμένο σύμπαν έχει πολύ επεκταθεί στα κόμικς με καλές ιστορίες και ιδέες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τις επόμενες ταινίες.

Το Prometheus ήταν καταπληκτική ταινία για μένα αλλά ο Ρίντλει έκανε το λάθος να φοβηθεί τις αρχικές του ιδέες και να μην περάσει τις σκηνές που έπρεπε στην τελική έκδοση της ταινίας προκειμένου να κρατήσει ανοικτές τις επιλογές του για τις συνέχειες της ταινίας. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργούνται στους θεατές απορίες και καινά. Αν όμως δει κάποιος τις σκηνές που κόπηκαν (κακώς κατ εμέ) τότε ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα ειδικά με την εναλλακτική πρώτη σκηνή.

Ας ελπίσουμε ότι η επόμενη ταινία Alien θα είναι ισάξια των πρώτων δύο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Alien 3, Alien 4 & Predator 2 μια χαρά ταινίες ήταν πάντως. Με εντυπωσιακά εφέ, επιβλητικές σκηνές και δυνατές ερμηνείες. Ακόμα και το Predator 3 (Predators) ήταν πολύ απολαυστικό, ίσως επειδή το σενάριο του είχε γραφτεί στις αρχές των 90s και είχε μπει στον πάγο ανέπαφο μέχρι που γυρίστηκε το 2010. Τα 2 AVP ήταν κωμικό-τραγικά με πάρα πολλά κενά και ασυνέχειες στο story-line σε σχέση με τα προηγούμενα έργα και πολύ υποδεέστερο σε σχέση με τα κόμικς, το AVP2 PC FPS Game του 2001 (Θεϊκό!) και το Arcade Beat Em Up Της Capcom Το 1994 (Άψογο coin-muncher! :) ).

Όσο για το Prometheus θα μπορούσε να ήταν φανταστικό εάν το είχαν κάνει prequel του 1o Alien όπως προοριζόταν εξ αρχής. Κρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τον James Cameron και τον Ridley Scott δεν έχει. Τελος!

 

Κανείς άλλος δεν μπορεί να πιάσει αυτό το ιδιαίτερο αίσθημα που σου δημιουργούν οι ταινίες τους.

 

Είναι να το'χεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη καθιερώνονται; Οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας και ακόμα περισσότερο οι ταινίες τρόμου είναι τα πιο υποτιμημένα είδη ταινιών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...