Προς το περιεχόμενο

Vodafone και Cosmote εγκαινιάζουν επίσημα το δίκτυο 4G+


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδερφε συγνωμη που θα στο πω αλλα εισαι λαθος, οσες περισσοτερες κεραιες εχεις τοσο λιγοτερο ψηνεσαι. οταν δεν εχεις δυνατο σημα, η συσκευη σου ανεβαζει τα watt εκπομπης το ιδιο και η κεραια κινητης. οσο πιο στενη κυψελη εχεις με περισσοτερες κεραιες τοση λιγοτερη ισχυ εκπομπης και ληψης χρειαζεσαι

Δεν ισχυει αυτο που λες απλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως 4G εγώ με κοσμοτέ, πιάνω σχεδόν παντού, στα χωριά δυτικά θεσ/νίκης. Απλά σε κάποια σημεία αν μπείς σε κτίριο, 4G πάπαλα.

Γενικα όμως δεν έχω θέμα. Απλά ένα περίεργο πράγμα...όταν χάνει το 4G αργεί να επανέλθει, και δε ξέρω αν φταίει η συσκευή ή η κοσμοτέ.

 

Υ.Γ. έχω μια απορία, αν γνωρίζει κανείς...προ 10 ετίας ήταν να στηθεί μια κεραία εξω απο έναν οικισμό. Η άδεια τότε δε βγήκε ποτέ.

Σήμερα η ίδια εταιρεία στήνει κεραία σχεδόν 300 μέτρα πιο κοντά στον οικισμό, απ'την θέση προ 10ετίας. Ερωτώ λοιπόν, άλλαξαν οι προϋποθέσεις; γίναν πιο ελαστικές οι απαιτήσεις-προδιαγραφές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση note 4 το οκταπυρηνο (sm-n910c)

Είναι cat 4 και η έκδοση με τον snapdragon (sm-n910f) είναι cat 6.

Τι 4G τι 4G+ δεν πιστεύω να κατεβάζει κάνεις ταινίες μέσο Mobile Internet στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο που λες απλα

 Πάντως εμένα στο πολυτεχνείο (ΕΜΠ) στη σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών μου μάθανε ότι ισχύει αυτό που λέει ο φίλος...και δυστυχώς αυτό υποστηρίζεται και από τη θεωρία (κυμματική φυσική)...οπότε δεν νομίζω ότι η φράση:

"δεν ισχύει αυτό που λες απλά" αποτελεί καλό επιχείρημα ώστε να με μεταπείσει.

Μακάρι να είχαμε microcell σε κάθε γωνία. Να είχαμε 1000 κεραίες ανά τετραγωνικό χιλιόμετρο. Τότε θα είχαμε πολύ χαμηλής ισχύς ακτινοβολία.

Πάντως να ξέρεις ότι το μόνο που έχει αποδειχτεί (και σε ποντίκια μάλιστα - όχι σε άνθρωπο) πως βλάπτει είναι το ανέβασμα της θερμοκρασίας στην περιοχή του αυτιού όταν μιλάς πολύ ώρα.

Οπότε ένα hands-free και είσαι εντάξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχει μια ουσία η γρήγορη ταχύτητα (4G,4G+)πρέπει οπωσδήποτε να συνοδευτεί  από νέα πιο χαμηλή τιμολογιακή πολιτική . Αλλιώς δεν έχει και ιδιαίτερο νόημα και 1000G+ να εχουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έννοεις οτι τα 5 Gb δεν φτάνουν για 4g+;Με 4g η ίδια σελιδα που είναι 5 mb για παραδειγμα θα φόρτωση κάποια δευτερόλεπτα λιγοτερο σε σχέση με 3g!Με λιγα λογια το να αυξήθει η ταχύτητα του mobile internet το όφελος είναι στον χρόνο και για αυτον με 400 mb και για αυτον με 5 gb!Αυτός με τα 400mb θα τα φαει ποιο γρήγορα μεν με 4g αλλά θα έχει κανει την ίδια δουλεια που θα έκανε με 3g ποιο γρήγορα...

Το μονο που θα ειναι πιο γρηγορο ειναι ο ρυθμος που θα γκουρλωνει τα ΜΒ το mobile ιντερνετ σου!Και ναι,μεγαλο επιτευγμα να φορτωνει το προφιλ σου στο facebook 3 δευτερα γρηγορότερα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βάζουν που βάζουν παράνομες κεραίες σε κατάστηματα και ταράτσες μας ψηνουν με ακτινοβολία full γιατί αναγκάζονται να ενισχύουν παραπάνω το σήμα μας λένε και πρωταπριλιατικα αστεία !!! Η vodafone δεν λέει το που έχει και η cosmote εκει που λέει ότι έχει δεν δείχνει κάτι επίσημο και κανείς σε αυτο το κράτος δεν λέει τίποτα!!!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Σκοπός είναι να γεμίσουμε με πολλές κεραίες μικρής ισχύος. Αν οι κεραίες φύγουν από το κέντρο της πόλης, τα κινητάκια μας που έχουμε στην τσέπη θα λειτουργουν  στο μέγιστο της ακτινοβολίας τους για να "μιλήσουν" με τις 'κακές' κεραίες που θα είναι ...στο βουνό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς τα τρώει πιο γρήγορα, αλλά δεν τρώει περισσότερα εφόσον κάνεις τα ίδια...

 

το αν επέλεξες να κάνεις περισσότερα είναι δικό σου θέμα...

Γενικά σωστό, αλλά όχι απόλυτα. Στο YouTube π.χ. σου ρίχνει την ποιότητα ανάλογα με την ταχύτητα που εντοπίζει ότι έχεις. Οπότε αν σε 4G σου φορτώσει HD το video αντί για 480p, υπάρχει διάφορα στο όγκο δεδομένων.

 

Μια άλλη παράμετρος λέει ότι αν μου φορτώσει πιο γρήγορα το περιεχομένο, θα δω, παρασυρόμενος πολλές φορές, μεγαλύτερο όγκο περιεχομένου πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα κ.ο.κ. Δεν είναι ο κανόνας αλλά μπορεί να ισχύσει αν ο χρήστης δεν έχει στοιχειώδη γνώση της κατανάλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γενικά σωστό, αλλά όχι απόλυτα. Στο YouTube π.χ. σου ρίχνει την ποιότητα ανάλογα με την ταχύτητα που εντοπίζει ότι έχεις. Οπότε αν σε 4G σου φορτώσει HD το video αντί για 480p, υπάρχει διάφορα στο όγκο δεδομένων.

και δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση αυτού του feature?

Μια άλλη παράμετρος λέει ότι αν μου φορτώσει πιο γρήγορα το περιεχομένο, θα δω, παρασυρόμενος πολλές φορές, μεγαλύτερο όγκο περιεχομένου πηγαίνοντας στην επόμενη σελίδα κ.ο.κ. Δεν είναι ο κανόνας αλλά μπορεί να ισχύσει αν ο χρήστης δεν έχει στοιχειώδη γνώση της κατανάλωσης.

πρόβλημά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις ταχύτητες με τα είδη υπάρχοντα προγράμματα το mobile internet ειναι αδιάφορο. Το ουσιώδες είναι πότε θα αξιοποιήσει το φασμα των 800mhz η Cosmote για να έχουμε και καλυψη εντος χωρων ή αν θα εγκαταστησει και microcells για την καλυψη αυτη. 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω όσους γκρινιάζουν για το 3G της wind.

θυσιάζεις κάποια πράγματα για τις τιμές και όταν πήγαμε/πήγατε στην wind το ξέρατε.

ποιος από voda/cote παίρνει πχ ένα 1gb δώρο γιατί απλά ανανέωσε online 10e? χωρίς να πειραχτεί το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να βάλουμε όλοι ένα χεράκι να ζητήσουμε απεριόριστο Mobile Internet κραζοντάς τους στο διαδίκτυο και οπότε μπορούμε. δηλαδή πως γίνεται το wifi απεριόριστο και το άλλο γατάκι και πανάκριβο . ντροπή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν υπάρχει επιλογή για απενεργοποίηση αυτού του feature?πρόβλημά του...

 

Καλά, εννοείται ότι όλα είναι στο χέρι του χρήστη... Εδώ μιλάμε για πραγματικές συνθήκες και μέσους χρήστες, δεν μιλάμε για σένα και εμένα... Και γεγονός είναι ότι λόγω των παραπάνω, θα νομίζει ο μέσος χρήστης ότι το 4G του "τρώει" πιο γρήγορα τα MB. Από αυτή την άποψη είναι λίγα τα προσφερόμενα MB ενός μέσου προγράμματος για 4G χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...