Προς το περιεχόμενο

Άτιμος νέος σκληρός :evil:


BalDwin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε και λέμε :

Υπήρχαν ήδη 1 DVD-ROM,1 CD-RW και 1 σκληρός 20άρης.

Και είπα να πάρω έναν 40άρη ακόμα,να έχω άπλα.Διαβάζω περί master,slave και IDE κόλπα και βλέπω από BIOS ότι έχω Primary master τον 20άρη σκληρό,primary slave το DVD και Secondary master το CD-RW.Ανοίγω το case και βλέπω ότι αν βάλω τον νέο σκληρό στη θέση που πρέπει,δεν φτάνει το καλώδιο γιατί το CD-RW είναι βιδωμένο πολύ ψηλά.Οπότε κάνω την πατέντα και τον βιδώνω στη 2η θέση που προορίζεται για floppy.Συνδέω καλώδια,το jumper σε θέση cable select και ξεκινάω.Το BIOS όμως αρνείται να τον δει και δεν μπορώ να μπω στα windows(παίρνω blue screen).Ξανανοίγω και παρατηρώ το άσχετο,ότι το καλώδιο IDE(το πλατύ...) που συνδέει τον πρώτο σκληρό με το DVD είναι ανάποδα:το τελικό βύσμα πάει στο DVD,ενώ αφού ο σκληρός είναι Master θα έπρεπε να πηγαίνει σε αυτόν,αντί του μεσαίου βύσματος που πάει τώρα!Δεν ξέρω κατά πόσο έχει σχέση αυτό με τον 2ο σκληρό που βάζω,πάντως θέλω τη βοήθειά σας για να λειτουργήσει αυτή η ιστορία.Κατά τα άλλα,έχω win me gr που λειτουργούν σε γενικές γραμμές μια χαρά. :?: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα..

Βαλε τους 2 σκληρους στο ιδιο ide με master του λειτουργικου.

Τα 2 rom στο ιδιο ide (secondary) με master το cd-rw.

Βαλε σωστα τα καλωδια και τα jumper.

Αν δεν φτανουν τα καλωδια αγορασε round cables.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι δεν φτάνουν τα καλώδια :(

Και μαμώ την ατυχία μου,τα ξανάβαλα όλα όπως πριν και τώρα δεν βλέπει το CD-RW και δεν παίζουν τα ηχεία!! :(

Είναι να μην ανοίξει κανείς υπολογιστή,μετά θέλεις 2 μέρες για να γίνουν όλα όπως ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

proteinw ta akoloutha:

 

1. metafora oloklhrou tou 20ari ston 40ari hd (san kainourios tha einai kai pio grhgoros isws). mporeis na to kaneis me kapoio programma ghost p.x. norton, h me kapoio utility apo to site tou kataskeyasth tou hd.

 

2.agorase makriterh kalodiotainia.

 

3. primary master ton 40ari hd, primary slave to dvd.

secondary master to cd-rw, secondary slave ton 20ari hd (h antistrofa).

 

soy proteina ayth th syndesmologia giati:

a. otan antigrafeis cd on the fly kalo einai h syskeuh anagnoshs kai h syskeuh egrafhs na mhn einai sto idio ide.

b. otan metafereis megala arxeia apo ton ena hd ston allo tha exeis kalhterh taxuthta.

 

kai kati teleutaio. apofeyge thn taytoxronh xrhsh twn syskeywn pou einai syndemenes sto idio ide giati kathhsteroun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι με την αγορά μεγαλύτερου καλωδίου και την συνδεσμολογία 2 HDD + 2 ROM όλα είναι ok.Και ούτως ή άλλως φίλε Me_My_Self_And_I δεν αντιγράφω on the fly,οπότε νομίζω θα είμαι μια χαρά κι έτσι.Thanks anyway :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...