Προς το περιεχόμενο

Ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα συνέχεια πετάει έξω την ασφάλεια του


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

τις τελευταίες μέρες σήκωσα το διακόπτη από τον πίνακα για να ζεστάνω νερό και δεν ξεκινούσε ο θερμοσίφωνας (τα φώτα στο σπίτι δεν βυθιζόταν) και δεν ζεσταινόταν το νερό.
Ανεβαίνω στη σκεπή και είδα ότι η μικρή ασφάλεια πάνω στον θερμοστάτη είχε πεταχτεί έξω. Την πίεσα και μετά λειτούργησε κανονικά.

Χθες επαναλήφθηκε το ίδιο, ανέβηκα πάνω και έπρεπε να πιέσω πάλι την μικρή ασφάλεια για να ξεκινήσει να ζεσταίνει.

Υπάρχει κάποιος λόγος που το κάνει;
Η θερμοκρασία ρύθμισης που είχα ήταν 65 και τη δεύτερη φορά το έβαλα στους 60 βαθμους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

 

τις τελευταίες μέρες..................

 

Ορισμένοι θερμοστάτες (ανάλογα με την ποιότητά τους) έχουν μια "ευπάθεια" με αυτή την ασφάλεια. Δηλαδή αν πεταχτεί μια φορά αποκτά μια "ευαισθησία" και μετά πετάγεται σχετικά εύκολα.

Αφού σιγουρέψεις ότι οι επαφές και του καλωδίου αλλά και αυτές που πιάνουν στην αντίσταση είναι σφιγμένες κανονικά (μια χαλαρή επαφή μπορεί να κάνει σπινθηρισμούς που θα πετάνε την ασφάλεια) και δεν είναι από εκεί το θέμα, γνώμη μου είναι ν' αλλαξεις τον θερμοστάτη με ένα καλής ποιότητας. Δεν έχω δει εδώ και καιρό πόσο μπορεί να έχει (καλά που το ανέφερες να κοιτάξω ίσως να πάρω ένα για το δικό μου για να έχω, just in case) αλλά δε νομίζω να κάνει πάνω από 6-7 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασφάλεια του θερμοστάτη είναι μια δικλείδα ασφαλείας, ώστε αν ο θερμοστάτης δεν κόψει το ρεύμα εκεί που τον έχεις ρυθμίσει και η θερμοκρασία ανεβεί πάνω από ένα όριο, κόβει αυτό. Τελευταία δικλείδα είναι η εκτονωτική βαλβίδα πίεσης, και μετά ο θερμοσίφωνας αλλάζει γειτονιά.

Οπότε μην το αγνοείς μόνιμα πατώντας το, μπορεί να σημαίνει βλάβη του θερμοστάτη και κίνδυνο.

 

Καλύτερα να ξεκινήσεις από την αλλαγή θερμοστάτη. Και με την ευκαιρία κάνεις και μια συντήρηση για καθαρισμό- ανόδιο.

Ένας λόγος που μπορεί να πετάγεται η ασφάλεια είναι και τα συσσωρευμένα άλατα γύρω από την αντίσταση, αλλά από τη στιγμή που ανοίγεις, άλλαξε το θερμοστάτη λόγω μικρού κόστους.

 

Για την περίπτωση της χαλαρής σύνδεσης που λέει ο Χάρης, δεν έχω υπόψη μου, τσεκαρέ το ωστόσο.

 

Επίσης, η ρύθμιση και στους 60 είναι υψηλή από θέμα οικονομίας, δοκίμασε στους 55. Δε θα καταλάβεις διαφορά γιατί τις περισσότερες φορές ούτως ή άλλως δεν  αφήνεις να τη φτάσει, αλλά θα γλιτώνεις αρκετά τις φορές που τον ξεχνάς ανοιχτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

τελικά άλλαξα θερμοστάτη και παρατήρησα σε αυτόν που έβγαλα ότι η μια επαφη του που κουμπώνει στην αντίσταση ήταν σαν καμμένη/οξειδωμένη (καφε χρωμα) που έφτανε και στο πλαστικό γύρω από την επαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

τελικά άλλαξα θερμοστάτη και παρατήρησα σε αυτόν που έβγαλα ότι η μια επαφη του που κουμπώνει στην αντίσταση ήταν σαν καμμένη/οξειδωμένη (καφε χρωμα) που έφτανε και στο πλαστικό γύρω από την επαφη.

Θερμοστάτη τον αλλαξες μονος σου; Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και απο την εταιρια μου ειπαν να αλλαξω θερμοστατη, απλα δεν ξερω αν πρεπει να αδειασω τον θερμοσιφωνα ή τον αλλαζεις απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να τον αδειάσεις.

Απλά ξεβιδώνεις τα δύο καλώδια (φάση και ουδέτερο) που πάνε πάνω στον θερμοστάτη και τα δύο παξιμάδια που πιάνουν πάνω στην αντίσταση.

Εννοείται βέβαια ότι όλα αυτά γίνονται με κατεβασμένες τις ασφάλειες του θερμοσίφωνα. Ιδανικά θα ήταν να είναι κλειστός ο γενικός του σπιτιού γιατί ακόμα και ο ουδέτερος ν' ακουμπήσει κάπου (αν ο πίνακας δεν έχει διπλή ασφάλεια που να κλείνει φάση και ουδέτερο του θερμοσίφωνα) μπορεί (και θα) ρίξει το ρελέ διαφυγής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 φορα σταματησε ξαφνικα να ζεσταινει το νερο ο θερμοσιφωνας και αλλαξα τον θερμοστατη του γιατι σε καποιο σημειο εδειχνε να ειχε μαυρισει-καει. Δεν ειναι δυσκολο.Νομιζω οτι στον πινακα το λαμπακι εδειχνε οτι υπαρχει ρευμα αλλα δεν ζεσταινε.

 

Μετα απο 15 χρονια ο θερμοσιφωνας τρυπησε και εσταζε οποτε τον αλλαξαμε με αλλον.Ο παλιος ηταν περιπου 100-120lt(δεν εγραφε) και τον ειχα ρυθμισει καπου στους 70°C.Ο καινουριος ειναι 80lt και αυτο που καταλαβα ειναι οτι ζεσταινει πιο γρηγορα το νερο αλλα μικροτερη ποσοτητα.

 

Σε ποια θερμοκρασια ειναι καλυτερα να ρυθμιστει?Παιζει ρολο να ειναι ευθυγραμισμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπερα.
Ξεθαβω το θεμα περι του θερμικου στον θερμοστατη του ηλιακου.
Καταρχας το σπιτι που ειμαι το νοικιαζω, οποτε αλλος κανει κουμαντο περι των επισκευων, εαν ηταν δικο μου θα ειχα ειδη αλλαξει ηλιακο.

Επι του θεματος..

Πεφτει συνεχως το θερμικο του θερμοστατη στον ηλιακο. Ο ιδιοκτητης μου εχει αλλαξει ειδη τρεις φορες τον θερμοστατη και ξανα μανα τα ιδια.
Ζεστενω το νερο 1-2 φορες και πρεπει να παω παλι πανω στον ηλιακο να πατησω το θερμικο μεσα για να συνεχισει να λειτουργει.

Παραθετω και μερικες φωτογραφιες απο τον θερμοστατη που μου εβαλε πριν κανα μηνα (ειναι μου ειπε ενας Γαλλικος της COTHERM αριστης ποιοτητας, αλλα ξανα τα ιδια και με αυτον) μπας και καταλαβει καποιος κατι. Οι επαφες ειναι καλα σφιγμενες τις τσεκαρα.

Καποια ιδεα λυση ?

viber_image_2020-11-04_15-10-59.jpg

viber_image_2020-11-04_15-11-02.jpg

φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ.jpg

Επεξ/σία από JOHNX2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτός ο θερμοστάτης μάλλον δεν είναι για αυτή την εφαρμογή, πρέπει να έχει χαμηλή θερμοκρασία ασφαλείας οπότε ενεργοποιείται χωρίς λόγο. Εκτός αν σου βάζουν διαρκώς χαλασμένους που δεν λειτουργεί η ρύθμιση. Βαλτέ θερμοστάτη για ηλιακό με θερμοκρασία ασφαλείας υψηλή πχ 110oC. Προσωρινά μπορείς να δοκιμάσεις να χαμηλώσεις την ρύθμιση για να δεις τι συμβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...