Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ψυγειο καλοριφερ σε Punto 1995


thanosrx8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και κανα μηνα αγορασα ενα Fiat Punto Elx 75,μοντελο του 95,1250 κυβικα για 2ο αυτοκινητο για τα πηγαινε ελα στην δουλεια και τις μετακινησεις μου εντος πολης και κοντινες εξορμησεις. Σε καλη κατασταση γενικα,χωρις τρακαρισματα και σχετικα λιγα χιλιομετρα για την ηλικια του. Το πηρα βεβαια με ενα προβλημα εξ αρχης που δεν νομιζα οτι θα με απασχολουσε τοσο,αλλα τωρα το χειμωνα ειναι βασανο. Στο ψυγειο καλοριφερ υπαρχει μικρη τρυπα μαλλον και λεω μικρη γιατι δεν βλεπω διαρροες εντος καμπινας,με αποτελεσμα να θολωνουν τα τζαμια κυριως το βραδι λογο πεσμενης εξωτερικης θερμοκρασιας και καθιστα την οδηγηση αθλο. Ξερω οτι εχει τρυπα και δεν ειναι απλα βουλωμενο γιατι καθαριστηκε με πιεστικο σε συνεργειο για να λυθει το θεμα αν ηταν μπουκωμενο. Βεβαια δεν λειτουργουσε και το καλοριφερ αλλα με μια εξαερωση ηρθε στα ισα του. Η λυση του προβληματος ειναι οτι πρεπει να αλλαχτει το ψυγειο του καλοριφερ που αυτο συνεπαγεται βγαλσιμο του ταμπλο,συνεπως ενα 200αρι ευρω λιγοτερα στην τσεπη μου σε κανα 2 τοπικα συνεργεια που ρωτησα. Θελω να ρωτησω το εξης. Υπαρχει αλλος τροπος να λυθει το θεμα αυτο για να κλεισει η τρυπα και να σταματησει να "δακρυζει" σε εκεινο το σημειο? Κατι ακουσα για ενα προιον σε μικρες μπιλιες που κλεινει τις μικρες τρυπες στο καλοριφερ. Σημειωτεων το ψυγειο ειναι πλαστικο. Τα φωτα σας παιδια γιατι πρεπει να δουλευω μια βδομαδα για να σκασω το 200αρι στον μαστορα. Θενκς εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και κανα μηνα αγορασα ενα Fiat Punto Elx 75,μοντελο του 95,1250 κυβικα για 2ο αυτοκινητο για τα πηγαινε ελα στην δουλεια και τις μετακινησεις μου εντος πολης και κοντινες εξορμησεις. Σε καλη κατασταση γενικα,χωρις τρακαρισματα και σχετικα λιγα χιλιομετρα για την ηλικια του. Το πηρα βεβαια με ενα προβλημα εξ αρχης που δεν νομιζα οτι θα με απασχολουσε τοσο,αλλα τωρα το χειμωνα ειναι βασανο. Στο ψυγειο καλοριφερ υπαρχει μικρη τρυπα μαλλον και λεω μικρη γιατι δεν βλεπω διαρροες εντος καμπινας,με αποτελεσμα να θολωνουν τα τζαμια κυριως το βραδι λογο πεσμενης εξωτερικης θερμοκρασιας και καθιστα την οδηγηση αθλο. Ξερω οτι εχει τρυπα και δεν ειναι απλα βουλωμενο γιατι καθαριστηκε με πιεστικο σε συνεργειο για να λυθει το θεμα αν ηταν μπουκωμενο. Βεβαια δεν λειτουργουσε και το καλοριφερ αλλα με μια εξαερωση ηρθε στα ισα του. Η λυση του προβληματος ειναι οτι πρεπει να αλλαχτει το ψυγειο του καλοριφερ που αυτο συνεπαγεται βγαλσιμο του ταμπλο,συνεπως ενα 200αρι ευρω λιγοτερα στην τσεπη μου σε κανα 2 τοπικα συνεργεια που ρωτησα. Θελω να ρωτησω το εξης. Υπαρχει αλλος τροπος να λυθει το θεμα αυτο για να κλεισει η τρυπα και να σταματησει να "δακρυζει" σε εκεινο το σημειο? Κατι ακουσα για ενα προιον σε μικρες μπιλιες που κλεινει τις μικρες τρυπες στο καλοριφερ. Σημειωτεων το ψυγειο ειναι πλαστικο. Τα φωτα σας παιδια γιατι πρεπει να δουλευω μια βδομαδα για να σκασω το 200αρι στον μαστορα. Θενκς εκ των προτερων

H μονη λυση ειναι η αλλαγη.Το να ριξεις μεσα αυτες τις ...μπιλιες οπως λες και να κανουν κυκλους στο μοτερακι σου και γυρω απο τα πιστονια για εμενα ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονη λυση ειναι η αλλαγη.Το να ριξεις μεσα αυτες τις ...μπιλιες οπως λες και να κανουν κυκλους στο μοτερακι σου και γυρω απο τα πιστονια για εμενα ΔΕΝ ειναι η καλυτερη λυση.

 

Στο καλοριφέρ θα τις έριχνε..Όχι στον κινητήρα!Δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργούν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα μην ριξεις τιποτα μεσα γιατι ειναι ιδιο κυκλωμα νερου οποτε θα χεις αλλα στην πορεια,μπορει να βουλωσει το κυκλωμα αλλου και να καψεις καμια φλατζα και οτι συνεπαγεται μετα απο αυτο.το καλυτερο ειναι να στο απομονωσει απο την μηχανη μπροστα,να σου ενωσει τα δυο σωληνακια που πανε στο καλοριφερ,αλλα μετα δεν θα χεις καλοριφερ.και οταν εχεις το επισκευαζεις.Κοιτα τα νερα του ψυγειου οσο εχεις διαρροη για συμπληρωμα.Επειδη ειχα το ιδιο αυτοκινητο καποτε το ειχα αλλαξει μονος μου ειναι πακετο να βγει λεινεις τα παντα μπροστα ταμπλω,τιμονια κτλ και παιζουν και κρυφες βιδες σε σημεια.Αν ποτε το αλλαξεις ψαξε για αλουμινιου κοστιζει λιγο παραπανω αλλα δεν χαλαει ευκολα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ρίξεις τίποτα από "φώκιες" μέσα στο ψυγείο σου.

Ότι έχουμε δοκιμάσει από τέτοια προϊόντα, και να κάνουν δουλειά που σπάνια κάνουν, μελλοντικά βγάζουν θέμα.

Μπορεί να σου κλείσει προσωρινά μια τρύπα, μελλοντικά να σου δημιουργήσει βούλωμα ή πρόβλημα κάπου αλλού

και στο τέλος να το πληρώσεις διπλό και τριπλό το ψυγείο.

 

Η σίγουρη λύση είναι καινούριο ψυγείο, καινούρια κολλάρα. 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απο συνεργειο γιατι μου ανεβασε θερμοκρασια στο θεο απ την διαρροη γιατι ειχε πεσει αρκετα η σταθμη του νερου. Δευτερα-Τριτη το βαζω συνεργειο για αλλαγη ψυγειου γιατι δεν μπορω αλλο με αυτο το αγχος. Κοστος περιπου στο 150αρι (αλουμινενιο ψυγειο/εργασια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειχα το ιδιο αυτοκινητο πριν καποια χρονια με το ιδιο προβλημα ή αλλαγη ή απομονωση οπως ειπαν τα παιδια και προσοχη με τις θερμοκρασιες γιατι την ακουει ευκολα το μοτερακι του...οσο για φωκιες κτλ τα κανανε αυτα πριν καμια δεκαετια ωστε να "σπρωξουν" το αμαξι στο υποψηφιο θυμα και να αντεξει κανα μηνα μεχρι να ξανασκασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα απομονωσει με γεφυρα οταν το πηρα αλλα την εβγαλα τις προαλλες γιατι δεν πηγαινε αλλο. Χθες ειχαν πεσει αρκετα τα νερα με αποτελεσμα να μην ανοιξει το βεντιλατερ και να ανεβει η θερμοκρασια τερμα. Αλλαγη κ αγιος ο θεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα απομονωσει με γεφυρα οταν το πηρα αλλα την εβγαλα τις προαλλες γιατι δεν πηγαινε αλλο. Χθες ειχαν πεσει αρκετα τα νερα με αποτελεσμα να μην ανοιξει το βεντιλατερ και να ανεβει η θερμοκρασια τερμα. Αλλαγη κ αγιος ο θεος

κανε και τον σταυρο σου να μην εχει καψει φλατζα τωρα γιατι δεν φημιζονται οτι δεν τις καινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε και τον σταυρο σου να μην εχει καψει φλατζα τωρα γιατι δεν φημιζονται οτι δεν τις καινε...

Η αληθεια φιλε ειναι το φοβαμαι και γω αλλα ελπιζω να μν φαγαμε τετοια ηττα. κανα 2 χιλιομετρα εκανα με φουλ θερμοκρασια μεχρι να φτασω συνεργειο. Βεβαια ουτε ασπρη γλιτσα εχει στο καπακι του λαδιου που φανερωνει καμενη φλατζα ουτε ντουμανι απ την εξατμιση βγαζει. Θα δειξει την τριτη η νεκροψια. Ευχομαι να ναι μονο το καλοριφερ Και τιποτα αλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια φιλε ειναι το φοβαμαι και γω αλλα ελπιζω να μν φαγαμε τετοια ηττα. κανα 2 χιλιομετρα εκανα με φουλ θερμοκρασια μεχρι να φτασω συνεργειο. Βεβαια ουτε ασπρη γλιτσα εχει στο καπακι του λαδιου που φανερωνει καμενη φλατζα ουτε ντουμανι απ την εξατμιση βγαζει. Θα δειξει την τριτη η νεκροψια. Ευχομαι να ναι μονο το καλοριφερ Και τιποτα αλλο

2 χιλιομετρα?...ε δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορουσες να του κανεις.Σε αυτες τις περιπτωσεις οσο πιο γρηγορα στην ακρη και κατευθειαν σβησιμο.Αυτα τα λεπτα που δουλεψε το μοτερ με τερμα θερμοκρασια θα εισαι τυχερος εαν οντως δεν την εχεις καψει.

Δεν ειναι αναγκαστικο να μπερδευει τα νερα στα λαδια κτλ..Μπορει να περναει συμπιεση στα νερα και να στα φουσκωνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χιλιομετρα?...ε δεν ειναι και οτι καλυτερο μπορουσες να του κανεις.Σε αυτες τις περιπτωσεις οσο πιο γρηγορα στην ακρη και κατευθειαν σβησιμο.Αυτα τα λεπτα που δουλεψε το μοτερ με τερμα θερμοκρασια θα εισαι τυχερος εαν οντως δεν την εχεις καψει.

Δεν ειναι αναγκαστικο να μπερδευει τα νερα στα λαδια κτλ..Μπορει να περναει συμπιεση στα νερα και να στα φουσκωνει..

Στα 2 χιλιομετρα που διενυσα το σβησα μια φορα για κανα 10 λεπτο αλλα μου φαινεται υπερβολικο να καψει φλατζα σ αυτη την αποστασγ. Βεβαια τα πουντακια αυτης της γενιας δεν ειναι τερατα αξιοπιστιας οποτε επιφυλασομαι και ευχομαι μην μου βγει κανα καινουριο κοστουμι. Βεβαια ειχε ερθει τις προαλλες στο πρατηριο που δουλευω μια κυρια με ενα civic 15ετιας που εκανε 28 χιλιομετρα χωρις σταγονα λαδια και νερο. Βρηκα τις προαλλες τον αντρα της κ μου ειπε πως το χοντακι δεν επαθε τιποτα. Λες να ειμαι εγω τοσο ατυχος? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το σβηνουμε παντα.

 

Οταν μενει απο νερα το σωστοτερο ειναι να δουλευει και να του βαζουμε νερο αφθονο με ενα χαστιλο καλυτερα για να πεσει η θερμοκρασια.

 

Αν εμενες απο λαδια θα επρεπε κατευθειαν να το σβησεις.

 

Οδικη επρεπε να παρεις να το πας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...