Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft θα στηριχτεί στην τεχνολογία p2p για τις ενημερώσεις των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Η πλακα ειναι οτι το linux χρησιμοποιει χρονια τωρα p2p για updates αλλα οταν ακουτε μερικοι ms κραζεται χωρις νοημα ετσι θα παμε μπροστα.... μπραβο.... Ο αλλος θελει και επιβραβευση για το λιγο bandwidth που θα δινει λες και τα 10 δεν θα τα παρουμε ολοι δωρεαν...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Blizzard κατι τετοιο εφαρμοζει στα παιχνιδια της για τα updates, εδω και χρονια. 

 

Η λογικη ειναι να παρουν εκατομμυρια χρηστες το update σε συντομο χρονικο διαστημα, πραγμα που ειναι δυσκολο με τον κλασσικο τροπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κερδισω εγω απο τη microsoft που θα χρησιμοποιει το σκληρο μου δισκο και το bandwidth για να βγαζει αυτη λεφτα?

 

η φιλοσοφια του torrent ειναι το παρε-δωσε

 

τι θα παρω εγω?

Ταχυτητα θα παρεις οπως και στα torrent. Μη μου πεις ομως οτι κανεις και seed στα torrent με 1mbps up.

Επισης η microsoft μπορει να εχει πολλα να κερδισει με μια ελαχιστη επιβαρυνση των χρηστων οσο αυτοι θα κατεβαζουν την ενημερωση. Δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ειναι τα windows 10 καλά λειτουργικά κατα όπως ακούγεται και το p2p ειναι το λιγοτερο......όσοι νομίζουν οτι θα τους χακεψει το pc η microsoft τι να πω; Ας μην τα κατεβάσουν .....δε ζοριζει κανεις.και η vodafone έκανε υποκλοπές επίσημα και με την βούλα αλλά ακόμη δεύτερη σε συνδρομητές ειναι στην Ελλάδα.......το χακεμα της microsoft μας μαρανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις 20 υπολογιστές σε ένα (τοπικό δίκτυο) και όλα έχουν windows 10 θα κατεβάσει το ένα της ενημερώσεις και τα αλλα θα πάρουν απο το πρώτο της ενημερώσεις με 100mbit ταχύτητα η όση ταχύτητα επιτρέπει το τοπικό δίκτυο οποτε μονο κέρδος υπάρχει απο αυτο. Δηλαδή θα κανεις seed στης οικιακές συσκευές και οχι σε υπολογιστές εκτός οικιακού δικτύου. Το Dropbox εχει την ίδια δυνατότητα αν ο υπολογιστής που επανασυγχρονιζεται σε τοπικό δίκτυο με έναν που εχει ο ίδιος χρήστης το κανει με ταχύτητα LAN p2p.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κερδισω εγω απο τη microsoft που θα χρησιμοποιει το σκληρο μου δισκο και το bandwidth για να βγαζει αυτη λεφτα?

 

η φιλοσοφια του torrent ειναι το παρε-δωσε

 

τι θα παρω εγω?

 

Εσύ που μπορεί να έχεις 1 PC σπίτι σου μπορεί να σου είναι άχρηστο. Εξάλλου έχει κουμπάκι Enable/Disable.

Η εταιρεία στη τάδε ΒΙΠΕ που έχει 100+ workstations και μία 50άρα ή 100άρα γραμμή θα βολευτεί να κατεβάζει μία φορά updates από τη γραμμή της και όχι τα ίδια x 100.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι θα κερδισω εγω απο τη microsoft που θα χρησιμοποιει το σκληρο μου δισκο και το bandwidth για να βγαζει αυτη λεφτα?

 

η φιλοσοφια του torrent ειναι το παρε-δωσε

 

τι θα παρω εγω?

Μάλλον ξεχάσεις ότι θα είναι δωρεάν αυτή τη φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η εταιρεία στη τάδε ΒΙΠΕ που έχει 100+ workstations και μία 50άρα ή 100άρα γραμμή θα βολευτεί να κατεβάζει μία φορά updates από τη γραμμή της και όχι τα ίδια x 100.

 

How about using WSUS + cache engine ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ενημέρωση ποιο γρήγορα θα πάρεις.

Άλλωστε σου λέει ότι θα μπορείς να συνεχίζεις να ενημερώνεσαι κλασσικά από το update αν δεν θες p2p οπότε κανένα πρόβλημα. 

 

σοβαρα τωρα? η ms θα χρησιμοποιει τους πορους μου για εταιρικες της υποχρεωσεις και αυτο ειναι οκ επειδη θα παιρνω updates πιο γρηγορα?

 

edit ακυρο αφου θα υπαρχει δυνατοτητα επιλογης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...