Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Windows Update και Windows Defender


sissikyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προηγουμένως κατέβασα το Microsoft Security Essentials.

Τώρα κάνει σάρωση, αλλά δεν μπορεί να πάρει ενημέρωση!

Βγάζει μήνυμα λάθους. Κάπου πρέπει να υπάρχει σοβαρό κόλλημα... Δεν εξηγείται αλλιώς.

Προσπαθώ να εκτελώ τις οδηγίες κατά γράμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δοκίμασε να απεγκαταστήσεις ότι μπορείς απο προστατευτικά προγράμματα, κάνε ένα απλό καθαρισμό με ccleaner και adw cleaner και δες τις ενημερώσεις.... δες ημερομηνία και ώρα να είναι σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προηγουμένως κατέβασα το Microsoft Security Essentials.

Τώρα κάνει σάρωση, αλλά δεν μπορεί να πάρει ενημέρωση!

Βγάζει μήνυμα λάθους. Κάπου πρέπει να υπάρχει σοβαρό κόλλημα... Δεν εξηγείται αλλιώς.

Προσπαθώ να εκτελώ τις οδηγίες κατά γράμμα.

Με το Link που σε εδωσα δεν εγινε κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου βγάζει καμία ενημέρωση στο Windows Update! Είναι κενό!

(Πίνακας ελέγχου->Σύστημα και Ασφάλεια->Windows Update->Προβολή ιστορικού ενημερώσεων).

Στο σωστό μέρος δεν ψάχνω για τις ημερομηνίες και ώρες ενημερώσεων;

 

Όσο για το link που αναφέρατε ακόμα ψάχνω για λύσεις... Εκτέλεσα το Fixit για αυτό:

"Διάγνωση και διόρθωση προβλήματος λειτουργίας του Windows Update

Πραγματοποιήστε αυτόματη διάγνωση και επίλυση συνήθων προβλημάτων του Windows Update και διατηρήστε την ασφάλεια και την αξιοπιστία του υπολογιστή σας" αλλά δεν μπορεί να επιδιορθώσει το σφάλμα.
 
Αυτό που μου είχατε πει πριν για να απενεργοποιήσω το Defender προσπάθησε να το κάνει το Microsoft Essentials αλλά (αχ αυτό το "αλλά"!) βγαίνει αυτό:
 
post-335874-0-56959800-1426595772_thumb.jpg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε αυτο απ το fix it

http://support2.microsoft.com/fixit/el

κανεις κλικ στο "Ολοι οι τομεις προβληματων"

και ζητα το δευτερο στη σειρα "Αυτοματη διαγνωση και επιδιορθωση προβληματων που προκυπτουν στα αρχεια και στους φακελλους των windows".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά αυτό (συγνώμη για τα χωριστά μηνύματα... Δεν μου έβγαζε και τις δύο εικόνες μαζί):

 

attachicon.gifΚαταγραφή3.JPG

 

 

Ευχαριστώ! Το δοκιμάζω τώρα...

Περιμενουμε.Μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τίποτα και με αυτό...

Μου διόρθωσε τον κάδο ανακύκλωσης που ήταν λέει κατεστραμένος(;) και άλλα δύο προγράμματα, έκανε επανεκκίνηση

και μετά έβγαλε μήνυμα ότι το Defender και το Essentials είναι ανενεργά.

Πάτησα "εκκίνηση τώρα" του Defender για να δω τι γίνεται μα και πάλι εμφάνισε το περιβόητο μήνυμα "δεν υπάρχει σαν εγκατεστημένη υπηρεσία".

Σκεφτόμουν κάτι άλλο... Μήπως θα μπορούσα να απεγκαταστήσω τελείως το Defender και το Windows Update και να τα ξαναπεράσω;

Υπάρχουν στην Microsoft; Μπορεί να γίνει αυτό που σκέφτηκα ή αυτοσχεδιάζω;


Μπόρεσα επιτέλους ν' ανοίξω με την εντολή sfc/scannow, που ανέφερα πιο πριν, το αρχείο sfcdetails.txt.

Σας το παραθέτω:

 

sfcdetails.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_xp-performance/problem-with-wuauengdll-sus20clientdatastore-the/24b53141-d376-44ec-a812-b28118b41743

 

και το .dll που έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα φαίνεται να είναι αυτό: wuaueng.dll

μπορείς να το κατεβάσεις απο εδώ: http://download.dll-files.com/fb3796754fe00f0bdc87a36f164a5f4d/wuaueng.zip?0XEiSHcHlU

 

Κράτα πρώτα κάποιο backup το τωρινό σου .dll

 

Στο πρώτο site διάβασε όλη τη σελίδα σιγά σιγά, δεν χρειάζεται να το κάνεις γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα και πάλι! Δεν πρόκειται να βρείτε την ησυχία σας μαζί μου!

Δυστυχώς δοκίμασα το παραπάνω link και δεν βοήθησε. Όταν προσπαθώ να εγγράψω το wuaueng.dll μου λέει:

 

post-335874-0-42381200-1426675140_thumb.jpg

 

Παρόλα αυτά ανακάλυψα κάποια πράγματα.

Καταρχήν πήγα στον φάκελο C/program filesx86/windows defender και υπάρχουν μόνο τα εξής αρχεία:

1) el-GR (φάκελος)---> MpAsDesc.dll.mui,  MpEvMsg.dll.mui

2) Τα αρχεία: MpAsDesc.dll,  MpClient.dll,  MpOAV.dll,  MsMpLics.dll.

Είδα κάποιο βίντεο για το πως διαγράφουν το Defender και σ' εκείνον τον υπολογιστή υπήρχαν καμιά δεκαριά αρχεία παραπάνω από τα δικά μου.

 

Δεύτερον πήγα στον φάκελο C/windows/system32/ και υπήρχαν τα αρχεία wuapi.dll, wuaueng.dll, wups.dll, wups2.dll, wuwebv.dll, wucltux.dll.

Σε μια σελίδα διάβασα ότι όταν το pc έχει 64bit (όπως το δικό μου) πρέπει τα παραπάνω αρχεία να υπάρχουν και στον φάκελο C/windows/SysWow64.

Στον συγκεκριμένο φάκελο υπήρχαν μόνο τα: wuapi.dll, wups.dll, wuwebv.dll.

Έλειπαν τα: wuaueng.dll, wups2.dll και wucltux.dll.

 

Επομένως τα έκανα αντιγραφή από τον φάκελο στο system32 και τα επικόλλησα στον φάκελο sysWow64.

Έκανα επανεκκίνηση, πάλι και το Update και το Defender δεν λειτουργούσαν και αποφάσισα να τα κάνω εγγραφή στο command promp (σαν administrator). Τα πέρασε όλα επιτυχώς εκτός από το wuaueng.dll, πράγμα που μου έκανε εντύπωση (γιατί τώρα υπήρχε και στους 2 φακέλους όπως έπρεπε).

Τι στο καλό συμβαίνει; Άλλη μια μέρα να ασχοληθώ με αυτό και θα τρελαθώ!!
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορείς ν' απεγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα, το πιθανότερο είναι να είναι κατεστραμμένος ο installer.

 

H λύση είναι να το εγκαταστήσεις ξανά, και αμέσως μετά να κάνεις απεγκατάσταση.

 

 

Αν έχεις Windows 8, ο Defender είναι μέρος του λειτουργικού και δεν μπορεί ν' απεγκατασταθεί.

 

Απλά, αν εγκαταστήσεις κάποιο άλλο antivirus απενεργοποιείται αυτόματα.

 

 

Τι λειτουργικό έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω! Τώρα βρήκα χρόνο!

Τελικά έκανα επαναφορά του υπολογιστή στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και λύθηκε το πρόβλημα.

Το Defender είναι απενεργοποιημένο και το WinUpdates ήδη μου εγκατέστησε αρκετές ενημερώσεις!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια που προσπαθήσατε να μου δώσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω! Τώρα βρήκα χρόνο!

Τελικά έκανα επαναφορά του υπολογιστή στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και λύθηκε το πρόβλημα.

Το Defender είναι απενεργοποιημένο και το WinUpdates ήδη μου εγκατέστησε αρκετές ενημερώσεις!

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια που προσπαθήσατε να μου δώσετε!

Πολυ ωραια,τσεκαρε να εχεις τους σωστους drivers και κανε ενα φουλ ελεγχο (καλου κακου) με :

Adw cleaner

Malwarebytes anti malware

Superantispyware

Hitman pro

και πριν απο αυτα κανε ελεγχο στα προγραμματα σου μηπως υπαρχει κανενα περιεργο toolbar εγκτεστημενο.

Επισης μην ξαναβαλεις δυο antivirus μαζι ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...