Προς το περιεχόμενο

Το καλοκαίρι η κυκλοφορία των Windows 10 σε 190 χώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το έχουν διορθώσει νομίζω, αλλά πρέπει να κατεβάσεις ένα ποιό πρόσφατο iso των Windows 8.1 όπου περιέχει την "διόρθωση". Με το νέο iso όταν θα κάνεις την εγκατάσταση των 8.1 θα βάζεις το κλειδί των 8 κατά την εγκατάσταση και η διαδικασία της εγκατάστασης θα συνεχίζει κανονικά.

 

Θα το δω αυριο που θα μου φερουν ενα φορητο που ειχε 8αρια για αλλαγη δισκου σε ssd και format

 

Αν ειναι οπως τα λες γιατι εχω κατεβασει την τελευταια εκδοση των 8.1 update 3 θα μου κανει εγκατασταση χωρις να ζητησει κλειδι γιατι θα το παρει απο το bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Σχετικά με την δωρεάν αναβάθμιση, πιστεύω να παρέχεται το ISO και το serial number ή εστω να ταιριαζει του παλαιοτερου λειτουργικου το serial ή αν σου δινει νεο serial, να μπορεις να το βαλεις και σε φρεσκια εγκατασταση ενος genuine iso.

Αλλιως θα ειναι μεγαλη πατατα, να εγκαθιστας 30 λειτουργικα και service packs πριν αναβαθμισεις ξανα, σε περιπτωση format. Αφηστε που μετα τον πρωτο χρονο δεν θα γινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπαρχει καποια ουσιαστικη διαφορα απο τα 8 στα 8.1 στην ουσια για μενα ενα service pack ηταν που απλα το πληρωνες.

Ποτε πληρωσες για να κανεις αναβαθμιση απο 8 σε 8,1 τι λες?????

 

 

Επισης οταν βαλουμε τα 10 θα τα εχουμε για παντα τζαμπα αν τα βαλουμε μεσα σε ενα χρονο και αυτο σημαινει οτι και 1 χρονο και μια μερα μετα να κανουμε φορματ παλι τζαμπα θα ειναι για εμας που θα εχουμε τον κωδικο......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μέχρι τότε να μην έχουμε και εδώ στο insomnia ειδήσεις τύπου "διέρευσε το εξώφυλλο των Windows 10", όπως σε διπλανό τρολοφόρουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι mobile εφαρμογές σε desktop περιβάλλον είναι αρκετά χρήσιμες, όπως έχει αποδειχθεί στην πράξη.

Ειδικά στα Windows 10 που οι mobile εφαρμογές σε desktop περιβάλλον θα παίζουν σε non full screen window, όπως ακριβώς οι desktop εφαρμογές.

Συν οι universal apps με συγχρονισμό ανάμεσα σε desktop-mobile συσκευές.

 

Είμαι χρόνια χρήστης Windows 8 και 8.1, οι μόνες "μοντέρνες" εφαρμογές που χρησιμοποίησα είναι καμία. Με εξαίρεση το settings app των Win10, το οποίο σε αναγκάζει η Μ$ να το χρησιμοποιείς γιατί έχουν αφαιρέσει λειτουργίες από το control panel όπως το Windows Update.  Άλλο είναι χρήσιμες, άλλο μ' αρέσει να τις χρησιμοποιώ. Μπορείς να χρησιμοποιείς όποια μοντέρνα εφαρμογή θες, αυτό δεν την κάνει χρήσιμη ή πιο χρήσιμη από μία κανονική εφαρμογή.

 

Επίσης οι "μοντέρνες" εφαρμογές, μπορεί να μην είναι πλέον full screen, αλλά ακόμα δεν είναι πλήρως customisable. Συγκεκριμένα έχουν ελάχιστο ύψος και φάρδος σε αντίθεση με τις κανονικές εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρόνια χρήστης Windows 8 και 8.1, οι μόνες "μοντέρνες" εφαρμογές που χρησιμοποίησα είναι καμία. Με εξαίρεση το settings app των Win10, το οποίο σε αναγκάζει η Μ$ να το χρησιμοποιείς γιατί έχουν αφαιρέσει λειτουργίες από το control panel όπως το Windows Update.  Άλλο είναι χρήσιμες, άλλο μ' αρέσει να τις χρησιμοποιώ. Μπορείς να χρησιμοποιείς όποια μοντέρνα εφαρμογή θες, αυτό δεν την κάνει χρήσιμη ή πιο χρήσιμη από μία κανονική εφαρμογή.

 

Επίσης οι "μοντέρνες" εφαρμογές, μπορεί να μην είναι πλέον full screen, αλλά ακόμα δεν είναι πλήρως customisable. Συγκεκριμένα έχουν ελάχιστο ύψος και φάρδος σε αντίθεση με τις κανονικές εφαρμογές.

OK εσένα μπορεί να μην σου αρέσουν και να μην τις χρησιμοποιείς, αλλά εγώ και τις χρησιμοποιώ και βρίσκω αρκετούς λόγους που  μου αρέσει να τις χρησιμοποιώ.

Δικαίωμα, και έχω αρκετά παραδείγματα χρήσιμων εφαρμογών των Modern apps.

 

Συν ότι είναι έξτρα στις desktop εφαρμογές και παίζουν και στο desktop περιβάλλον εκκινώντας μέσα από το desktop.

 

Με την ευκαιρία, ούτε τα προγράμματα στο desktop είναι όλα customizable πλήρως ως προς τις διαστάσεις παραθύρου, έχουν κι αυτά ένα ελαχιστο ύψος και φάρδος. Δηλαδή πια τα modern apps είναι πλέον desktop apps με τη διαφορά ότι εγκαθίστανται από το store και επιπλέον ενσωματώνονται πλήρως στο modern περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK εσένα μπορεί να μην σου αρέσουν και να μην τις χρησιμοποιείς, αλλά εγώ και τις χρησιμοποιώ και βρίσκω αρκετούς λόγους που  μου αρέσει να τις χρησιμοποιώ.

Δικαίωμα, και έχω αρκετά παραδείγματα χρήσιμων εφαρμογών.

 

Συν ότι είναι έξτρα στις desktop εφαρμογές και παίζουν και στο desktop περιβάλλον μέσα από το desktop.

 

Συμφωνώ απόλυτα και καλά κάνεις. Δεν έχω πρόβλημα με το να υπάρχουν αυτές οι εφαρμογές στο desktop ή ότι δεν μπορούν να είναι χρήσιμες. Το πρόβλημά μου είναι ότι η Μ$ τις προωθεί σαν να θέλει να καταργήσει τις desktop εφαρμογές και να τις αντικαταστήσει με τις μοντέρνες universal εφαρμογές, κάτι το οποίο ακόμα και αν πρόκειται να συμβεί, δεν πρόκειται να συμβεί μέσα στα επόμενα 10 χρόνια.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου με τα Windows 10. Η Μ$ σε ταΐζει με το ζόρι modern apps και cloud, ενσωματωμένα μέσα στο λειτουργικό και προσπαθώντας να τα κάνει καλύτερα, ξεχνώντας την ύπαρξη των κλασσικών εφαρμογών και των offline desktop χρηστών. Έτσι δημιουργεί ένα σύστημα το οποίο είναι μεν κοινό για όλους και λειτουργικό σε desktop και tablet, αλλά παράλληλα λιγότερο λειτουργικό για desktop απ' ότι παλαιότερα συστήματα.

 

Και με τα 8.1 έχω θέμα, αλλά στα 8.1 μπορώ να μην ανοίξω/χρησιμοποιήσω καν το μοντέρνο περιβάλλον, στα 10 αυτό γίνεται με το ζόρι όπως στα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά να πω μου αρέσει το μοντέρνο περιβάλλον.Δε μου αρέσει που η Microsoft πάει να υποκύψει και να το νοθεύσει με άσχετα στοιχεία προερχόμενα από διαφορετικά σχεδιαστικά guidelines (πχ Android), διότι χάνεται η συνεκτικότητα της εμφάνισης αλλά και τα λειτουργικά πλεονεκτήματα. Αναφέρομαι στο γραφικό περιβάλλον χρήσης των WIndows και των Windows Phone 8 (από τα pivot screens μέχρι τα vector σχέδια).

 

Και μου αρέσει κι η ιδέα των universal apps σε σταθερό, σε τάμπλετ και σε κινητό. Όπως πχ τώρα προσπαθεί να εφαρμόσει μια ανάλογη λειτουργικότητα και η Apple πια.

 

Θεωρώ ότι τα modern apps προσφέρουν σε λειτουργικότητα στο desktop. H Microsoft προσπαθεί να κάνει την παρουσία των modern apps πιο ευέλικτη και διακριτική μέσα στο dsktop UI, και καλά κάνει ώστε να είναι πιο χρήσιμα για τις ανάγκες του μέσου χρήστη.

 

Επίσης λατρεύω την ιδέα των full screen εφαρμογών, όπως κάποτε πριν πολλά κιόλας χρόνια λάνσαραν οι εταιρείες full screen σουίτες προγραμμάτων. Στα Windows 10 τα modern apps λειτουργούν σε παράθυρα, θετικό για κάποιον που θέλει να έχει επιλογές.

 

Δε μου αρέσει είναι η αλήθεια η ιδέα για το cloud και τα universal accounts. Αλλά αυτό το cloud είναι ένα πράγμα διαφορετικό στη σύλληψη από το μοντέρνο γραφικό περιβάλλον. Κρατώ λοιπόν την άποψη για το Modern UI και τη διαχωρίζω από το cloud. Και όντως modern apps δεν είναι απαραίτητα cloud based.

 

Για το θέμα stores η αλήθεια είναι πως ανησυχώ. Φυσικά και δεν υπάρχει άμεσος κίνδυνος να εξαλειφθεί η διακίνηση λογισμικού μέσω της ελεύθερης αγοράς, αλλά ανησυχώ. Αυτό όμως αφορά κάθε store εξίσου, δηλαδή Google Play, Apple app store, Windows Store, WP Store, Amazon store, Symbian store, τρίτα Android stores, browser stores κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι τα modern apps προσφέρουν σε λειτουργικότητα στο desktop. H Microsoft προσπαθεί να κάνει την παρουσία των modern apps πιο ευέλικτη και διακριτική μέσα στο dsktop UI, και καλά κάνει ώστε να είναι πιο χρήσιμα για τις ανάγκες του μέσου χρήστη.

 

Δεν διαφωνώ, το πρόβλημα όμως είναι το εξής. Η Μ$ προσπαθεί να καταργήσει το Desktop UI, όχι για χάρη των modern apps, αλλά για χάρη ενός Universal GUI μεταξύ φορητών συσκευών και desktop. Αυτό είναι φυσικά αδύνατο, είναι σαν να λέμε παίζεις CoD με χειριστήριο και παίζεις με πληκτρολόγιο ποντίκι. Μπορεί να μπορείς να παίξεις και με τα δύο, αλλά η εμπειρία είναι αρκετά διαφορετική και όλο είναι θέμα χειρισμού.

 

Για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ, θα χρησιμοποιήσω ένα άλλο κατεστραμμένο από την Μ$ πρόγραμμα που λέγεται Skype. Στις καινούργιες εκδόσεις του Skype, αν κάποιος σου στείλει ένα link και το πατήσεις, αν γυρίσεις στο παράθυρο τις συνομιλίας και πας να γράψεις (όπως είναι φυσικό εδώ και πολλά χρόνια, βλέπω τι μου έστειλαν και γυρνάω να σχολιάσω), είναι focused το link στο chat και δεν γράφεις τίποτα. Μάλιστα αν πατήσεις και space θα σου ξανανοίξει το link. Αναγκάζεσαι να πατήσεις ξανά με το ποντίκι στο chatbox για να μπορείς να γράψεις.

 

Αυτό συμβαίνει διότι προσπαθούν, όπως και με τα windows, να ενοποιήσουν το desktop Skype με το mobile. Στα κινητά, το chatbox δεν είναι focused εξ αρχής, διότι το πληκτρολόγιο τρώει πολύ χώρο από την οθόνη. Όποτε όταν θες να γράψεις απλά πατάς με το δάχτυλο στο chatbox και εμφανίζεται το πληκτρολόγιο. Στο desktop αυτό δεν ισχύει, το πληκτρολόγιο είναι πάντα διαθέσιμο, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι τέτοιο.

 

Η εμπειρία λοιπόν μεταξύ mobile και desktop είναι διαφορετική και αυτό οφείλεται στο χειρισμό(touch - πληκτρολόγιο/ποντίκι). Δεν μπορείς να δημιουργήσεις κάτι το οποίο να λειτουργεί το ίδιο καλά και με τις δύο μεθόδους διαχείρισης, είναι πρακτικά αδύνατο. Αντί λοιπόν η Μ$ να πει, όπως προτάθηκε το 2013, κάνω ένα ενιαίο σύστημα το οποίο όμως έχει διαφορετικό, interchangeable interface για desktop και mobile, προσπάθησε να κάνει ένα interface για όλα. Αυτό και αντί να δείξει η Μ$ ότι ενδιαφέρεται πραγματικά για τους χρήστες, συνεχίζει την τακτική περνάω ότι με βολεύει στον κόσμο και άμα φάω τα μούτρα μου το αλλάζω. Μέχρι και τσάμπα Win10 θα δώσει στους πειρατές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι η Microsoft προσπαθεί να ενοποιήσει το desktop και το modern UI.

Δεν το είχε ποτέ σκοπό στα UI μέχρι σήμερα,

ενοποιεί μόνο το Modern UI σε desktop και σε smartphones.

Αυτό ίσως δεν είναι προφανές για όσους δεν έχουν χρησιμοποιήσει WP,

αλλά μέχρι σημερα το Modern UI ήταν διαφορετικό μεταξύ Windows PC και WP.

 

Ένα light touch friendly Modern UI που το κατασκεύασε η MS,

ακριβώς επειδή το διαχωρίζει από το hardcore desktop UI

και ακριβώς αφού αναγνωρίζει ότι δεν υπάρχει ανάλογη εμπειρία χρήσης στο desktop σε σχέση με το smartphone.

Ίσα ίσα που πλέον κιόλας διαχωρίζει τις χρήσεις με το continuum.

 

Αυτό που πάνε να κάνουν είναι να δώσουν τώρα μια αισθητική συνοχή ανάμεσα στα δύο περιβάλλοντα

και όπου είναι δυνατόν να συνδυάσουν χρήσεις με κέρδος στη λειτουργικότητα κυρίως του desktop.

Στην προσπάθεια αυτή κάνουν λάθη,

πχ να μεταφέρουν στοιχεία από Material design επειδή το Android είναι πιο διαδεδομένο και γνώριμο.

 

Αλλά άσχετα από αυτά όλα, η αλήθεια είναι πως δέχονται το feedback των χρηστών και προχωράνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά μου είναι ότι η Μ$ τις προωθεί σαν να θέλει να καταργήσει τις desktop εφαρμογές και να τις αντικαταστήσει με τις μοντέρνες universal εφαρμογές,

Δεν ισχύει αυτό. Συμφωνώ για το hype αλλά το ρωτήσαν ίσα με 100 φορές στις συνεντεύξεις της build 2014 και το απαντούσαν ρητα: ΔΕΝ θα καταργηθεί το desktop και οι εφαρμογές του, αντίθετα και ο καινούργιος cloud compiler θα υποστηρίζει το desktop. Αν θες τα σχετικά links να τα ψάξω, αλλά μπορείς να κοιτάξεις στο channel9.

 

 

Προσωπικα, και το έχω γράψει άλλες 100 φορές, το μόνο που με ενοχλεί με το modernUI είναι το entry fee των 100€ για να μπορείς να γράψεις modern εφαρμογή. (γιατί μεταξύ μας το sideloading είναι τουλάχιστον παιδική λύση). Το κλείνω εδώ γιατί θα βγεί εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σιχαίνομαι μέχρι θανάτου τις modern apps και το metro ui. Απίστευτα. Ατελείωτα. ΔΕΝ το θέλω με τίποτα ούτε να το βλέπω. Εμετικό. Τρισάθλιο.

 

Θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ desktop περιβάλλον. Όπως στα 7. Metro ούτε δείγμα, ούτε υποψία. Ακούς M$;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σιχαίνομαι μέχρι θανάτου τις modern apps και το metro ui. Απίστευτα. Ατελείωτα. ΔΕΝ το θέλω με τίποτα ούτε να το βλέπω. Εμετικό. Τρισάθλιο.

 

Θέλω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ desktop περιβάλλον. Όπως στα 7. Metro ούτε δείγμα, ούτε υποψία. Ακούς M$;;;;;;

Συμφωνώ. Τα XP μου πετάνε ακόμη και με Pentium 233Mhz και χρειάζονται μολις 1.5gb χώρο στο σκληρό. Πείτε μου ένα λόγο για να αναβαθμίσω στα 10αρια που απαιτούν 20(!)gb. Σε λίγο θα θέλουμε 32πύρηνους επεξεργαστές και 512gb RAM για να σερφάρουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...