Προς το περιεχόμενο

Κουφώματα αλουμινίου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εβαλα το καλοκαιρι αλουμινια της etem με θερμοδιακοπη. 3 μπαλκονοπορτες ανοιγομενες και 1 μικρο μπανιου το οποιο εβαλα pvc. Τα πηρα απο το leroy merlin με 15% εκπτωση και μου ηρθε 3000 ολα μαζι με τοποθετηση, σιτες πλισε, ρολα με θερμοδιακοπη και εγγυηση 2 χρονια. Γενικα, ειμαι πολυ ευχαριστημενη με την ποιοτητα των κουφωματων, ομως αν ηταν να βαλω ξανα ισως να εβαζα δικο μου συνεργειο για την τοποθετηση γιατι ειχαμε καποια προβληματα με το συνεργειο του leroy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πολυουρεθανη και το κουτι με θερμοδιακοπη. Ολα μαζι κουφωματα με ανακλιση,ρολα,σιτες πλισε, τοποθετηση,υλικα, μεταφορα της παλετας(γερανος) 950€\μπαλκονοπορτα. Παντως για μπανιο και κουζινα μια χαρα ειναι και τα pvc. Όμως οπως και να το κανουμε, το αλουμινιο ειναι ανωτερο υλικο. Νομιζω το leroy τα ειχε 20% εκπτωση μεχρι τελος Αυγουστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πολυουρεθανη και το κουτι με θερμοδιακοπη. Ολα μαζι κουφωματα με ανακλιση,ρολα,σιτες πλισε, τοποθετηση,υλικα, μεταφορα της παλετας(γερανος) 950€\μπαλκονοπορτα. Παντως για μπανιο και κουζινα μια χαρα ειναι και τα pvc. Όμως οπως και να το κανουμε, το αλουμινιο ειναι ανωτερο υλικο. Νομιζω το leroy τα ειχε 20% εκπτωση μεχρι τελος Αυγουστου.

950E??? Σε αυτη την τιμη επρεπε να εχεις ρολο αλουμινιου με μανιβελα συν οτι θα μπορουσε κατω να σου βαλει μαρμαρο.. Επισης υαλοπινακα 4 εποχων.. Τι τζαμια σου εβαλαν?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

950E??? Σε αυτη την τιμη επρεπε να εχεις ρολο αλουμινιου με μανιβελα συν οτι θα μπορουσε κατω να σου βαλει μαρμαρο.. Επισης υαλοπινακα 4 εποχων.. Τι τζαμια σου εβαλαν?

Δεν καταλαβαινω το μηνυμα σου. Δεν ηθελα μηχανισμό στα ρολα. Τι εννοεις μάρμαρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω το μηνυμα σου. Δεν ηθελα μηχανισμό στα ρολα. Τι εννοεις μάρμαρο;

αντι για ιμαντα.. μανιβελα(αξιοπιστια).

 

Επειδη το διαβασα γρηγορα αν καταλαβα καλα το ρολο ειναι αλουμινιου με γεμισμα πολυουρεθανης στις περσιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι κανονικη απλα δεν καταλαβαίνω την μανιβελα. Εγω προσωπικά οπως κ ολοι οι σωστοί συνάδελφοι δεν βαζω μανιβελα σε μπαλκόνοπορτες. Μονο με μανιβελα δουλεύει η έχει κ μοτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμη ειναι πολυ καλη γιατι πηρα και αποδειξη και 2 χρονια εγγυηση. Οι αλουμιναδες της περιοχης μου δινανε περιπου την ιδια τιμη χωρις αποδειξη και χωρις εγγυηση. Ιμαντα εχω οχι μανιβελα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα σας όλους.

 

Να κάνω μια γρήγορη ερώτηση σχετικά με Αλουμίνια/Κουφώματα 

Δεν έχω ιδέα, απλά η μάνα μου στο πατρικό θα αλλάξει τα παλιά με νέα και έχει 2 προσφορές:

Α) Εuropa σειρά 6000 με Θερμοδιακοπή/Ενεργειακά Τζάμια Planistar Argon UG 1.1 (ιδεά δεν έχω τι εναι αυτό και αν ειναι κανα εξτρα χαρακτηριστικό) τύπου 5-15-4

Β) ΑΛΦΑ με Θερμοδιακοπή/Ενεργειακά Τζάμια Plan τύπου 6-12-4 με κουφώματα T320/S350/C100 (αν σας λένε κάτι).

Οι τιμές χωρις ΦΠΑ και για τις 2 προσφορές ειναι στα 6.400.

Αν βγάζετε άκρη, εσείς μεταξύ των 2, τί θα βάζατε και για ποιο λόγο; Το βασικό της ερώτημα ειναι αν η διαφορά στη Θερμοδιακοπή μεταξυ Α (15μμ) και Β(12μμ) ειναι κάτι σημαντικό.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου απαντήσει κάποιος εμπεριστατωμενα θα πρέπει να μας δώσεις τους συντελεστές τόσο τόσο του τζαμιού (Ug) όσο και του προφίλ αλουμινίου (Uf) ή ακόμα καλύτερα τον συνολικό συντελεστή για κάθε κουφωμα (Uw).

 

Μόνο έτσι μπορείς να συγκρίνεις μεταξύ των δύο.

 

Όλα αυτά μπορείς να τα βρεις στα σαιτ των εταιρειών και να συγκρίνεις. Εκεί μπορείς να δεις κ τα πιστοποιητικά κάθε εταιρείας αλλά κ τον φορέα πιστοποίησης.

 

Γενικά όσο χαμηλότερο είναι το Uw (συνολικές απώλειες) τόσο καλύτερο είναι το κουφωμα από ενεργειακής πλευράς. Για την τελική βέβαια επιλογή παίζουν ρόλο οι εγγυήσεις της κάθε εταιρίας κάθως κ η εγγύηση από τον εγκατάσταση. Υπάρχουν εγκαταστατες που δίνουν αρκετά χρόνια εγγύηση (εγγραφη κ όχι στα λόγια).

 

 

Όσο για τα νούμερα που παραθέτεις αναφέρονται στο πάχος του γυαλιού και στο μεταξύ τους διάκενο. Δεν έχουν κάποια μεγάλη διαφορά. Και οι δύο σου έχουν ενεργειακά τζάμια στην προσφορά τους που αυτή τη στιγμή είναι ότι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...