Προς το περιεχόμενο

Κουφώματα αλουμινίου


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να σου απαντήσει κάποιος εμπεριστατωμενα θα πρέπει να μας δώσεις τους συντελεστές τόσο τόσο του τζαμιού (Ug) όσο και του προφίλ αλουμινίου (Uf) ή ακόμα καλύτερα τον συνολικό συντελεστή για κάθε κουφωμα (Uw).

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έγραψα ότι στοιχεία είδα πάνω στις προσφορές μιας και δεν ήμουν μπροστα στις συζητήσεις. Το βασικό ερώτημα ειναι για τα πάχη των τζαμιών και  στα διάκενα, που αναφέρεις οτι οι διαφορές δεν ειναι μεγάλες.

Αν ειναι έτσι, μιας και για την Europa έχω διαβάσει και εδώ και αλλού όχι και πολύ καλά λόγια, να προτιμήσει την Αλφα; Δεν την έχω ακούσει ποτέ τη μάρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάνε μια έρευνα στα σαιτ τους και δες τις πιστοποίησεις τους όπως κ τους διάφορους οίκους που τις πιστοποιούν.

Αν έχουν τις ίδιες πιστοποίησεις τότε δεν νομίζω ότι θα έχουν κάποια διαφορά.

 

Βέβαια κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικούς μηχανισμούς, κλειδώματα που ίσως σε ενδιαφέρουν.

Λεπτομέρειες μεν αλλά έχουν τη σημασία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια κάθε εταιρία χρησιμοποιεί διαφορετικούς μηχανισμούς, κλειδώματα που ίσως σε ενδιαφέρουν.

Λεπτομέρειες μεν αλλά έχουν τη σημασία τους

Ευχαριστώ και πάλι. Οντως, οι μηχανισμοί ειναι άλλη μεγάλη ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να αντικαταστήσω τα ξύλινα κουφώματα που έχω με κουφωματα αλουμινιου. Επειδή η πολυκατοικία είναι πολύ παλιά, του 1976, έχω το άγχος πως θα είναι τα ντουβάρια πίσω από το ξύλο και αν θα μπορούν να κουμπώσουν τα αλουμίνια κανωντας καλή επαφή με τον τοίχο. Ή αν θα χρειαστεί να κάνω μπετό δουλειές για να στρώσω τον τοίχο. Έχει κανεις αντίστοιχη εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι μια χαρά θα κουμπώνουν. Τα οποια κενά(στα πλαϊνά) ντουβάρια γεμιζονται με αφρό πολυουρεθανης και ελαστικό στόκο. Το πρόβλημα είναι αν έχεις ρόλο πάνω από το κουφωμα το οποίο έπειτα θέλει κλείσιμο με γυψοσανιδα, ή ότι άλλο θες εσύ, δηλαδή μερεμέτι. Γενικά μην αγχώνεσαι. Είναι εύκολη δουλειά ή τοποθέτηση. Απλά μετά ίσως χρειαστεί ένα βαψιματακι ο συγκεκριμένος τοίχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Σε νέα οικοδομή τελειώνω τον σκελετό και θα ξεκινήσω το κτησιμο. Οπότε πρέπει να πάρω αποφάσεις για τα κουφώματα. Η οικοδομή γίνεται με κενακ. Μου αρέσει πολύ το συρρομενο χωνευτό. Το θέμα είναι αν τα σύγχρονα συρρομενα χωνευτά πληρούν τις ελαχιστες απαιτησεις του κενακ. Οι απόψεις διίστανται.. Εκτιμώ πολύ τα χωνευτά για την πρακτικότητα που έχουν και κυρίως για τις πολύ καλύτερης ποιότητας σίτες..

 

Οποιαδήποτε άποψη δεκτή..

 

Υ. Γ. Στην ΜΕΑ (μελέτη ενεργειακής απόδοσης) τα δέχθηκαν τα χωνευτά οπότε δεν βλέπω τον λόγο να μην πληρούν τις απαιτήσεις. Αλλά όλοι λένε κενακ και χωνευτά δεν πάνε μαζί.. Τρελό μπέρδεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τις καλύτερες επιδόσεις θερμοπερατοτητας τις έχουν τα ανοιγομενα κουφώματα. Τα χωνευτά είναι τα χειρότερα...

 

Μακρυά κι αγαπημένοι, γιατί θα το μετανιώσεις αργότερα όταν θα σε νοιάζει περισσότερο η θερμομόνωση κι ηχομόνωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις καλύτερες επιδόσεις θερμοπερατοτητας τις έχουν τα ανοιγομενα κουφώματα. Τα χωνευτά είναι τα χειρότερα...

 

Μακρυά κι αγαπημένοι, γιατί θα το μετανιώσεις αργότερα όταν θα σε νοιάζει περισσότερο η θερμομόνωση κι ηχομόνωση...

Το ξέρω αλλά τόσα χρόνια με χωνευτά δεν θέλω να αλλάξω την ευκολία τους.. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι απεχθάνομαι τις σίτες πλισε.. Όπως και κάποιες με ερπιστρια και φυσικά τις κάθετες.. Καμία δεν συγκρίνεται με τις συρόμενες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το ξέρω αλλά τόσα χρόνια με χωνευτά δεν θέλω να αλλάξω την ευκολία τους.. Αλλά το σημαντικότερο είναι ότι απεχθάνομαι τις σίτες πλισε.. Όπως και κάποιες με ερπιστρια και φυσικά τις κάθετες.. Καμία δεν συγκρίνεται με τις συρόμενες

Δεν επιμένω στο δικό σου σπίτι θα τα βάλεις :P

 

Τα europa εχουν καλης ποιοτητας συρρομενα, τα εβαλε η μανα μου.

Προσωπικά σε κάτι λιγότερο από ανασυρόμενα δεν θα έβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 19/3/2015 στις 12:26 ΠΜ, atasos είπε

οι τιμες αλλαζουν με βαση μετρων και χρωματος κουφωματος.το ασπρο δηλαδηειναι το πιο φθηνο.εγω προσωπικα εβαλα 3 μπαλκονοπορτες με ρολα,σιτες και ανακλυνωμενα παραθυρα στα 2200 αλλα απο pvc(γερμανικο υλικο οχι το καρκινογονο που εχει απαγορευτει πλεον).τα αλουμινιου υπολογιζε διπλασια τιμη.απο τζαμια παντα διπλο δεν περναει θορυβος με τιποτα.κοιταξε και για pvc το ιδιο με αλουμινιου φαινεται και στο κρυο δεν παγωνει οσο το αλουμινιο

καλησπέρα φίλε, τώρα μετά απο 3 χρόνια που έβαλες κουφώματα pvc, θέλω να μάθω τη γνώμη σου... αν είσαι ικανοποιημένος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ηρθε η ωρα...Και τα ερωτηματα πολλα...Αλουμινιο η pvc?? ...15 Κουφωματα εχω συρωμενα-χωνευτα τα 12 απο αυτα...Ναι ξερω το pvc εχει καλυτερη θερμικη αποδοση,ειναι πιο φτηνο και τα νεα pvc εχουν και καλη αντοχη...Πες οτι ξεπερνας το εργονομικο προβλημα (ειναι μεγαλη ευκολια το συρομενο χωνευτο στην αξιοποιηση του χωρου)...Το κενο στον τοιχο που μπαινουν τα χωνευτα με τι το γεμιζεις αν θες να βαλεις τελικα pvc?? Αξιζει να μπεις σε αυτην την διαδικασια (pvc+γεμισμα τοιχου) ? Η μενεις στα αλουμινια με χαμηλοτερη ενεργιακη αποδοση; Εχω προσφορα για 15 κουφοματα europa τις σειρα 800,με διπλα τζαμια 21μμ και 9 ηλεκτρικα ρολα,10.600 χωρις φπα....Και τα ιδια σε pvc ΚΒΕ 70μμ με τζαμια ΔΙΠΛΟ 5-15argon-4 ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ PLANISTAR EVO 4ων εποχων παλι με 9 ηλεκτρικα ρολα,στα 9,860 ευρω...Καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...