Προς το περιεχόμενο

Οι υπηρεσίες streaming μουσικής ξεπερνάνε τις πωλήσεις CD στις Η.Π.Α


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έβαλα το spotify συνδρομητικό κυρίως για όταν το χρησιμοποιώ στο κινητο! Αν ήταν μονο για το Pc  δεν θα με ένοιαζε, αλλά μπορώ να πώ ότι ηταν η καλύτερη επιλογή που έκανα.. με 6 ευρώ το μήνα έχω απεριόριστη πρόσβαση σε εκατομμύρια κομμάτια , λίστες ανάλογα με την διάθεσή μου και το τι κανω, και την άνεση να ακουω  τα κομμάτια μου όπου και να παω χωρίς πολλά πολλά! προσωπικά το θεωρώ ότι καλυτερο υπάρχει, με κόστος κατι λιγότερο από 2 καφέδες το μήνα... ήμουν σκεπτικός για πολυ καιρό και έλεγα ότι μπορει και να ναι καλυτερο δωρεάν, ίσως, αλλά μέχρι τώρα έιμαι ικανοποιημένος, ήρεμος και αυτό μ αρκεί :D Δοκιμαστε το , και το καλο έιναι ότι έβαλανα και επιλογή συνδρομής με Paysafe.... π το κανει ακόμη πιο προσιτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα τσιμπήσει την προσφορά του Spotify με τους τρεις μήνες/6 Ευρώ και μπορώ να πω ότι είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την υπηρεσία!

 

Βέβαια, με εμένα (όπως και πολλούς άλλους) κατάφεραν επιτέλους σε έναν "πειρατή" να πουλήσουν, και εκεί νομίζω είναι ο στόχος τους.

 

Άσχετο, αλλά λέω να το γυρίσω σε Xbox Music από τον επόμενο μήνα... Το είχα δοκιμασει για λίγο και μπορώ να πω μου άρεσε αρκετά η ιδέα να έχω τη μουσική μου και στο Xbox One (κάτοχος Windowe Phone και Surface). Έχει κανείς να μου πει πως είναι σε long -terms ενάντια στο Spotify?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χρησιμοποιώ Napster τον τελευταίο χρόνο.

Καλό, χρυσό, έχει τα πάντα, αλλά η όλη φάση με την δισκοθήκη και το stereoφωνικό δεν συγκρίνεται ηχητικά.

To CD θα είναι καλύτερο από Napster/Spotify.

 

Για τον δρόμο/αμάξι/κινητό κλπ, μια χαρά είναι αυτές οι υπηρεσίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι. το CD ειναι πλεον σαν το πικαπ!

δεν εχω συσκευη να παιζω CD/DVD πια!

τα παντα εχουν αντικατασταθει απο internet ραδιο, youtube, τορρεντς κλπ

:)

Σύμφωνοι, αν έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο βέβαια.

 

Κοιτάξτε, την ποιότητα του CD δεν τη φτάνει το mp3 ούτε το FLAC. Τώρα δεν μου φαίνεται και κάτι φοβερό ως είδηση, δεδομένου ότι οι περισσότεροι αγοράζουν από i-tunes ή απευθείας digitialized content.

Για το mp3 συμφωνώ φίλε μου. Για το FLAC όχι. Και έχω πολλά CD. Απλά στο FLAC παίζει ρόλο το DAC (Digital to Analog Converter).

 

What year is it?

Υπάρχουν ακόμα cd?

What year is it?

Υπάρχουν ακόμα Converse All Star???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια, ένα σωστά φτιαγμένο flac με την χρήση του ίδιου DAC θα είναι σαφώς καλύτερο από ενα cd. 

 

Ο λόγος είναι «απλός». λόγω χώρου και προδιαγραφών το cd δεν έχει αρκετό error correction. Ένα highend cd-player επενδύει πολλά στο χώρο του transporter (να διαβάσει από το cd τα δεδομένα). Στο pc είναι απλά τα πράγματα. Βάζεις το exactaudiocopy ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα και έχοντας το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεσαι realtime την πληροφορία μπορείς να κάνεις διάφορα κόλπα ώστε να «βεβαιωθείς» ότι η πληροφορία που διάβασες είναι πιθανότατα σωστή.

Αυτό το κάνεις μια φορά κατα την διαδικασία του ripping Μετά οποιοδήποτε lossless format έχει τουλάχιστον το ίδιο (για να μην πω σίγουρα ακριβέστερο) περιεχόμενο.
Αυτό που μένει είναι το DAC όπου εκεί μπορείς όταν έχεις ένα pc να κάνεις πάμπολες επιλογές.

 

Υπάρχουν βέβαια και άλλα θέματα.. αρκετά τεχνικά... αλλά οκ...

Στο θέμα μας.. σε λίγο καιρό έρχεται και το tidal και στην Ελλάδα. Αρκετά πιο ακριβό βέβαια από το spotify αλλά μιλάμε για cd quality streaming. Αν κάποιος ακούει από το κινητό αυτό είναι άχρηστο. Αν όμως ακούει σε κάποιο καλό σύστημα, η διαφορά είναι παραπάνω από ακουστή και αξίζει τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια, ένα σωστά φτιαγμένο flac με την χρήση του ίδιου DAC θα είναι σαφώς καλύτερο από ενα cd. 

 

Ο λόγος είναι «απλός». λόγω χώρου και προδιαγραφών το cd δεν έχει αρκετό error correction. Ένα highend cd-player επενδύει πολλά στο χώρο του transporter (να διαβάσει από το cd τα δεδομένα). Στο pc είναι απλά τα πράγματα. Βάζεις το exactaudiocopy ή κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα και έχοντας το πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεσαι realtime την πληροφορία μπορείς να κάνεις διάφορα κόλπα ώστε να «βεβαιωθείς» ότι η πληροφορία που διάβασες είναι πιθανότατα σωστή.

Αυτό το κάνεις μια φορά κατα την διαδικασία του ripping Μετά οποιοδήποτε lossless format έχει τουλάχιστον το ίδιο (για να μην πω σίγουρα ακριβέστερο) περιεχόμενο.

Αυτό που μένει είναι το DAC όπου εκεί μπορείς όταν έχεις ένα pc να κάνεις πάμπολες επιλογές.

 

Υπάρχουν βέβαια και άλλα θέματα.. αρκετά τεχνικά... αλλά οκ...

 

Στο θέμα μας.. σε λίγο καιρό έρχεται και το tidal και στην Ελλάδα. Αρκετά πιο ακριβό βέβαια από το spotify αλλά μιλάμε για cd quality streaming. Αν κάποιος ακούει από το κινητό αυτό είναι άχρηστο. Αν όμως ακούει σε κάποιο καλό σύστημα, η διαφορά είναι παραπάνω από ακουστή και αξίζει τα χρήματα.

Σωστός. Εγώ χρησιμοποιώ το dBPoweramp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ερθουν αντιστοιχες υπηρεσιες και για τις ταινιες/σειρες.
Με τυπου itunes/spotify εχουμε κοψει την πειρατια στη μουσικη, με το steam στα videogames , μενουν μονο οι ταινιες/σειρες.
Τετοια υπηρεσια μονο για την ελλαδα δεν βλεπω να βγαινει , αλλα μια ευρωπαικη με δικαιωματα και για την Ελλαδα , ειναι κατι εφικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ποιοτητα του streaming στα συγκεκριμενα online "καταστηματα" δεν το συζηταμε καν. Η ποιοτητα ηχου ειναι σαφως υποδεεστερη. Για ολες τις υπολοιπες αποριες, ΕΔΩ ενα πολυ καλο αρθρο. Το mastering κανει τη μεγαλη διαφορα.
Παντως προτιμω CD και λογω συλλογης, θα το εχεις παντα. Το mp3 εφερε πρακτικοτητα αλλα και πτωση του ηχου. Βεβαια σε υπολογιστες με ηχεια των 5w και 10w ειναι μια χαρα.

Οσοι εχουν χρηματα και μπορουν να πανε σε ακριβες λυσεις ηχου, εκει αλλαζουν τα πραματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ''συλλογη'' μπορεις να εχεις και μεσω streaming .Oταν σκρολαρεις στην ωραια  κατηγοριοποιημενη μουσικη βιβλιοθηκη σου , με τα εξωφυλλακια και τις ιντερνικες πληροφοριες για τον δισκο.Kαι φυσικα η εξελιξη τους δεν θα σταματα ποτε ,  στους web players ,  interface , apps, υλικο (lossless ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πόσο πολύ είχε πολεμήσει η βιομηχανία της μουσικής τον Jobs στην αρχή, και σήμερα οι περισσότεροι ζουν από αυτό. Αυτό είναι να έχεις όραμα και να το παλεύεις και ας κάνουν 10 χρόνια οι άλλοι να το καταλάβουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...