Προς το περιεχόμενο

MSI GTX 970 Gaming 4G Review


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που γραφεις για τις τιμες δεν ισχυει. Δεν ειχε ποτε η 290x πεσει κατω απο 300ευρω, η Asus R9 290 ειχε πεσει μεχρι και 277 οντως αλλα η R9 290x ποτε. Το ιδιο και η Gtx 970 μιλοντας για Custom υλοποιησεις. Gigabyte G1 400ευρω εκανε παλια 400ευρω κανει και τωρα.

Για τις τιμές ινσομνια λεώ το γράφω κ πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχετε πλάκα ρε παιδιά - και το γράφω φιλικά. Κολλάτε σε επιδόσεις και FPS και κλαίγεστε για διαφορές της τάξης των 5 και 10 καρέ. Όχι, ΔΕΝ "σας τη βγαίνω", σε όλους ταυτόχρονα, ως κακό troll, μα οφείλω να επιστήσω την προσοχή σας σε πράγματα που ΔΕΝ βλέπω να συζητάτε σχετικά με τις καρτούλες.

 

Ξεκινάω ξεκαθαρίζοντας πως έπεσα στη σελίδα και το review έχοντας μόλις παραγγείλει μια MSI 970 "gaming" OC. Γιατί αυτήν και όχι την 290 ή "κάτι απο AMD"; Διότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Που το ξέρω; "Το' χω ψάξει", που λέει και η γνωστή καρακάξα στη διαφήμιση.

 

Βλέπετε, κοντεύω να πατήσω τα 40. Ασχολούμαι 30 χρόνια με το χώρο της τεχνολογίας. Πριν δυο εβδομάδες πήρα το πρώτο μου ζευγάρι γυαλιών. "Δεν έχω πια τα νιάτα σας", αλλά έχω μπόλικα χρονάκια εμπειρίας, κατά τα οποία σε πάρα μα πάρα πολλές φάσεις βρέθηκα στην ίδια θέση με εσάς, να... μάχομαι υπέρ των gadgets που καταγούσταρα. "Είναι το καλυτερότερο". Με την ηλικία αρχίζει σιγά-σιγά να σε διαποτίζει μια στάση "who cares?!"..! Ω, ναι, και όμως.

 

Γιατί είναι, λοιπόν, καλύτερη η R290 απο την 970:

 

Διότι είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ για τους περισσότερους, παρουσιάζοντας αντίστοιχες επιδόσεις με την 970 και, σε ορισμένους τίτλους, ακόμα και ανώτερες.

 

Διότι υποστηρίζει το πρότυπο Mantle της ίδιας της AMD.

 

Διότι οι drivers της AMD δεν έχουν, πια, τα χάλια που είχαν παλιά και ναι, συγκρίνονται με της Nvidia (αν και εξακολουθούν να ψιλο-υστερούν σε κάποια σημεία).

 

Διότι σου δίνει και τρία παιχνιδάκια δώρο, άμα λάχει, που ίσως για κάποιους απο εσάς "να μετράνε" - εγώ δεν τα βλέπω ως "γουάου, δώρο τρία παιχνίδια των €50 το καθένα, ευκαιρία" αλλά σαν "χμμ, άλλοι τρείς τίτλοι που σε ένα χρόνο θα μπορώ να αγοράσω απο το Steam σε τιμή-σκότωμα για €5 το καθένα, οπότε σιγά το δώρο".

 

Διότι έχει ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα 4GBs μνήμης που διαφημίζει και η AMD δεν μας κορόϊδεψε, όχι, ποτέ.

 

 

 

Γιατί είναι καλύτερη η 970 (που διάλεξα για την πάρτη μου).

 

Διότι ΔΕΝ σου καίει +100W στο τροφοδοτικό, και όταν είσαι εσύ αυτός που πληρώνει την ΔΕΗς, και όχι οι γονείς σου, αρχίζεις να σκέφτεσαι πως στα δυο-τρία χρονάκια που θα έχεις την καρτούλα, μόνο η διαφορά στο λογαριασμό θα... σου έχει κάνει απόσβεση σε σχέση με το μειωμένο κόστος της AMD.

 

Διότι ΔΕΝ σου βγάζει θερμοκρασίες 90C σε full load - και ναι, έχω κουτί full tower οπότε θεωρητικά δεν θα έπρεπε να νοιάζομαι. Πρακτικά, στα 30 χρονάκια που σας έλεγα, ΜΟΥ ΕΧΕΙ τύχει να καούν καρτούλες που έπιαναν τρελές (για την εκάστοτε εποχή) θερμοκρασίες, διότι Greek Proud Summer και τέτοια.

 

Διότι όταν έχεις μια, άντε δυο ωρίτσες να παίξεις κάθε μέρα, κοντά στη σύζυγο, το "+/- 10 frames" αντικαθίσταται άααανετα απο το "δεν θα μου πρήζει το συκώτι το ανεμιστηράκι - και μαζί με το δικό μου, και του έτερου ήμισυ", αφού το μοντέλο της MSI που επέλεξα (λέει πως) λειτουργεί και σε silent mode "για ελαφριά χρήση".

 

Διότι η 970 είναι ΠΕΡΥΣΙΝΟ μοντέλο, ενώ η 280/290 ΠΡΟΠΕΡΥΣΙΝΟ, που θα πει "EOS". Που, με τη σειρά του, θα πει πως μάλλον σε δυο χρονάκια απο σήμερα θα βλέπω ακόμα κάποιες βελτιώσεις στους drivers για την 970, ενώ η 280/290 θα θεωρείται "αρχαιολιθία" απο την AMD και δεν θα διορθώνονται καν τυχόν προβλήματα με νέους drivers. Γράφω ασυναρτησίες; Τελευταία φορά που κοίταξα, δεν είδα το παραμικρό update στους drivers της AMD για την... τιμημένη 6950 μου, που, σημείωση, πήρα πριν τρία, πάνω-κάτω, χρονάκια.

 

Διότι η 970 έχει, επιπλέον, κάποια πρόσθετα features για τα οποία έχουμε ακούσει αρκετό... κλάμμα για την απουσία τους απο πλευράς AMD. Και, θυμίζω, ΣΕ AMD, στην 6950 "πατάει" το τωρινό μου PC. Π.χ...

 

Ναι, μου αρέσει η ιδέα του να μπορώ να παίζω απο το tablet μου παιχνιδάκια στο PC μου μέσω Shadowplay. Θεωρητικά πρέπει να έχω Nvidia Shield για αυτό. Πρακτικά, έχουν βγάλει open source εφαρμογούλα που κάνει την ίδια δουλειά σε μη-shield tablets. Με την AMD, οι λύσεις περιορίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε software encoding απο ό,τι είδα - αν και το Remotr φαίνεται αρκετά καλό με την υπάρχουσα καρτούλα μου.

 

Ναι, μου αρέσει η ιδέα εγγενούς υποστήριξης των Gameworks, που φαίνονται να έχουν εκτενέστερη αποδοχή στη βιομηχανία του gaming. Όπως και τα PhysX. Τα TressFX της AMD χρησιμοποιήθηκαν... Που; Στις τρίχες της Lara είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα.

 

Το δε Mantle παραμένει υπόσχεση. "ΘΑ έχουμε καλύτερες επιδόσεις σε πολλούς τίτλους". Μέχρι τώρα στην καλύτερη το χαρακτηρίζεις "demo τεχνολογία", και σε 2 - 3 χρονάκια... Ποιός ζει, ποιός πεθαίνει!

 

Όσο για "τη φάση με τη μνήμη", τελευταίες έρευνες ήθελαν ένα 10% με 12% των gamers να έχουν πρόσβαση σε οθόνη 4K. Οι υπόλοιποι παραμένουν σε 1080p, και η κατάσταση εκτιμάται πως θα χρειαστεί μέχρι και 5 χρόνια ακόμα για να αλλάξει. Λέτε σε 5 χρόνια απο τώρα να έχουμε ακόμα τις 970 και 290 και να πλακωνόμαστε για το "αν μπορούν να φτύσουν Χ pixels στην 4K οθονάρα μας"; Ναι, η AMD έχει πλεονέκτημα σε αυτό το θέμα, μα όταν αρχίσουμε να βλέπουμε παιχνίδια που να γονατίζουν τη μνήμη της 970, θα είναι και παιχνίδια που θα απαιτούν "και άλλα πράγματα" - π.χ.... Direct X 12,5. Or something. Που το ξέρω; Το έχω δει το παραμύθι, πάλι και πάλι, στα χρονάκια που προανέφερα. Π.χ. η 6950 μου υποστηρίζει (απο όσο γνωρίζω) DirectX 11. Ε, και; Μπορώ να παίξω Metro: Last Light σε 1080p με τα πάντα στο max; Ε, στην ίδια φάση θα βρισκόμαστε, σε 2 χρονάκια, με τις "τωρινές" κάρτες γραφικών.

 

Τελικό συμπέρασμα στο rant:

 

280 - 290 - 290x:

Εξαιρετικές κάρτες και τρελό value for money για τον gamer που δεν χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ. Και που, ίσως, μένει ακόμα με τους γονείς του και δίνει περισσότερη σημασία στο να έχει 5FPS παραπάνω απο τους κολλητούς του στο κωλοντούτυ.

 

790 GTX:

Η πιο "power" πρόταση για τον gamer που θέλει "και πρόσθετα features", π.χ. να παίζει remotely μέσω tablet, να μην αγχώνεται "αν θα του καεί το φιρφιρίκι επειδή έπεσε καύσωνας" και "αν θα του τη βγεί η γυναίκα επειδή το βίου-βίου απο το ανεμιστηράκι την ενοχλεί στο Bejewelled".

 

Τα +€30 / €90 των 790 GTX σε σχέση με τις προτάσεις της AMD ΔΕΝ τα σκάς (μόνο) διότι "είναι καλύτερες οι καρτούλες σε benchmarks", μα διότι συνοδεύονται και απο ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ "bonus", όπως χαμηλότερη τροφοδοσία και έκλυση θερμοκρασίας, (λίγο) καλύτερη υλοποίηση remote play / game recording και, το σημαντικότερο, την (πιθανότατα αβάσιμη) ελπίδα πως "επειδή είναι λίιιιγο νεότερο μοντέλο, ίσως σε κρατήσει κανένα εξάμηνο παραπάνω απο τα άλλα".

 

Όλα τα άλλα για 5 - 10 καρέ επάνω ή κάτω, δεν έχουν νόημα, όταν οι 9 στους 10 απο εμάς εξακολουθούν να παίζουν στα 1080p, και οι διαφορές είναι περισσότερο αισθητές στα 4K - στον 1 απο τους 10.

 

Αντιμετωπίστε το έτσι και θα έχετε peace of mind. Σας μιλάει η... εμπυρία. Με "υ". Στην ηλικία που έχω φτάσει, ως φανατίλας geek, κατανοώ πια πως μάλλον είναι σημαντικότερο αντί να σκοτίζομαι για το "αν θα κερδίσω 3 καρέ παραπάνω με την Χ μάρκα που κάνει Ψ καλύτερο overclock", είναι σημαντικότερο να με απασχολεί το "πότε θα βρω χρόνο να βγω για ένα μπυρόνι με ένα καλό φίλο, διότι χρόνος γιόκ". Όταν έχω δυο - τρεις ώρες ελεύθερες, δεν θα με βρείτε (πια) να προσπαθώ να "τελικιάσω" ένα κομμάτι hardware, αλλά να παίρνω παραμάσχαλα ένα κολλητό, που έχουμε χαθεί, για να τα πούμε face to face.

 

Με την ηλικία αλλάζουν οι προτεραιότητες και συνειδητοποιείς πως:

 

α) οι καυγάδες για hardware δεν έχουν νόημα διότι, στην τελική, "ό,τι πληρώσεις, παίρνεις" (αρκεί να αγοράζεις έξυπνα και να ξέρεις "γιατί πληρώνεις αυτό που πληρώνεις")

 

β) Δεν φταίει αποκλειστικά το hardware που κάποια παιχνίδια τρέχουν μάπα, οπότε ό,τι και να κάνεις εσύ, ό,τι και να αγοράσεις, ποτέ δεν έχεις εγγύηση για αυτό. Βλέπε Witcher και Gameworks, το χάλι με το Arkham Knight και τόοοοσες άλλες όμορφες φάσεις. Στο τέλος βαριέσαι και λες ένα "don't worry, be happy".

 

Peace :-P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Μεγαλε τελικα η καρτα που πείρες  400κατωσταρικα   τελικα ειναι 3,5 gb και 0,5 που σέρνεται!!!!

-τι λες σοβαρά;  Πάμε για μπυρες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@artshadows Θέλεις να πείς πως ΟΛΑ τα benchmarks σε μεγάλα και μικρά sites είναι ψέματα; Κάποιου είδους συνωμοσία; Σε ανάλυση 1920x1200, που με ενδιαφέρει, παίζει ή "στα ίσα" με την 290x, ή λίιιιγο πιο κάτω σε συγκεκριμένους τίτλους, ή πολύ-πολύ πιο πάνω. Η δε τιμή της στα καταστήματα παίζει ακριβώς στα ίδια επίπεδα με την 290x.

 

Όπως και να έχει, με το που ολοκλήρωσα την παραγγελία (και τώρα την περιμένω), και ενώ οι περισσότεροι λέγαμε "εντάξει, μια συνεχόμενη μπλόφα ζούμε, όλα θα πάνε σχετικά καλά στο τέλος", ανακοίνωσε ο Mr. Τσίπρας πως "πάμε για δημοψήφισμα". Τώρα, ή τα χρήματα που έσκασα θα αιωρούνται για πάντα στο αέναο ιντερνέτι (ή στην τσέπη του καταστηματάρχη πριν βαρέσει μπιέλα), ή ΑΝ όλα 'πάνε καλά" και τελικά "μου έρθει σπίτι", θα την βάλω σε ένα βάθρο να την κοιτάζω ως το πιθανότατα Τελευταίο Πραγματικά Ακριβό Τεχνολογικό Αγαθό Που Πήρα Στη Ζωή Μου... :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Μεγαλε τελικα η καρτα που πείρες  400κατωσταρικα   τελικα ειναι 3,5 gb και 0,5 που σέρνεται!!!!

-τι λες σοβαρά;  Πάμε για μπυρες!!!

Ειδαμε και την μεγαλη 980 με τα 4ολοκληρα gb VRam τι διαφορες εχει απο την 970.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλό review μπράβο. Έχει βγει φθηνά η κάρτα για όποιον ενδιαφέρεται από την Amazon Ιταλίας (εντάξει φθηνά, εννοώ πιο φθηνά από αλλού), δείτε εδώ: http://www.amazon.it/GTX-970-GAMING-4G-Antracite/dp/B00NOP536Y/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1454919397&sr=8-1&keywords=MSI+GTX+970+4Gb- Το σκέφτομαι να την χτυπήσω αυτές τις μέρες, αφού η GTX580 μου, με το 1.5GB έχει φτάσει πλέον στα όρια της. 

 

Από όσο διάβασα, πιστεύω πως θα βγάλει μια 3ετία, ίσως και λίγο παραπάνω η κάρτα ενώ σε αυτά τα λεφτά, μου φαίνεται η πιο καλή υλοποίηση για 970. Είχα ως εναλλακτικές λύσεις και την Asus GTX970 Strix ή την Asus GTX970 Turbo αλλά μάλλον πηγαίνω προς την MSI σύμφωνα με όσα διαβάζω στα reviews. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H πιο καλή υλοποίηση θα έλεγα όπως πολλοί που την προτίμησαν και εδώ είναι της Gigabyte η G1 Gaming. Eίναι σε όλα καλύτερη εκτός του 0 rpm fan technology που έχουν οι Asus & msi αλλά αυτό νομίζω γίνεται και στην G1 με κάποιο custom bios.

 

Το μέγεθος της επίσης μπορεί να είναι ένα θέμα αν δεν έχεις full tower, καθώς είναι λίγο μεγάλη σε μήκος συγκριτικά με τις άλλες υλοποιήσεις.

 

Κατά τα άλλα και σε χρονισμούς είναι καλύτερη και στο oc τα πάει λίγο καλύτερα από τις άλλες, από εκεί και πέρα όλες είναι εξαιρετικές κάρτες. Εγώ λόγω παράδοσης και εμπιστοσύνης επέλεξα και αυτή την φορά msi, αν και για να τα λέμε όλα δεν έπεσα και στο καλύτερο κομμάτι, μόλις 69% asic quality. Δεν τα πάει άσχημα σε oc, ίσα ίσα, αλλά όλες οι maxwell τα πάνε καλά με άνετα oc χωρίς ρεύματα και πολλά πολλά. Οι Gigabyte τα πάει καλύτερα στο oc της από όσο έχω διαβάσει και είναι και λίγο πιο ψυχρή σε σχέση με τις άλλες δυο. Πάντα παίζει ρόλο το case και αν έχεις καλό airflow.

 

Αν σε ενδιαφέρει το oc και το τι μπορείς να πάρεις περισσότερο από την gpu σου, πιστεύω πως η g1 είναι καλύτερη περίπτωση. Γιατί αν δεν σε διαφέρει το oc καθόλου θα σου πρότεινα να πάρεις την πιο φτηνή 970 που θα βρεις μπροστά σου, διαφορές σοβαρές δεν θα δεις στα θέματα επιδόσεων.

Επεξ/σία από Alex21121988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη υλοποιηση 970 σαν συνολο ειναι η Zotac τις πρωτες μερες στα 320ευρω απο το καταστημα Digitalmaster με 5 χρονια εγγυηση(με εγραφη στο site της εταιριας βεβαια).Καλες ειναι οι επιδοσεις αλλα δεν μετρανε μονο αυτες για να δεις ποια ειναι η καλυτερη υλοποιηση αλλα και ολο το πακετο εγγυησης και κυριως τιμης,γιατι στην τελικη 970 ειναι η μια 970 και η αλλη.Η Msi τις πρωτες μερες κοστιζε 429ευρω και την εφερνε μονο το Πλαισιο,αρα μιλαμε για χρηματικη διαφορα 100ευρω παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...