Προς το περιεχόμενο

Vero W8i Review


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν η Microsoft ανακοίνωνε τον περασμένο Μάιο ένα νέο Surface όλοι περίμεναν πως θα ήταν το 7 ιντσο Surface Mini. Τελικά όμως μας προέκυψε το Surface Pro 3 με αποτέλεσμα εκείνοι που κλήθηκαν να καλύψουν το κενό στην κατηγορία αυτή να είναι οι υπόλοιποι κατασκευαστές Windows tablets. Για να μπορέσουν όμως να ανταγωνιστούν τα αντίστοιχα android tablets έπρεπε να κατεβάσουν αρκετά την τιμή τους και για αυτό η Microsoft αποφάσισε να δίνει δωρεάν τα Windows 8.1 για συσκευές κάτω των 9 ιντσών.

Έτσι και στην περίπτωση μας το 8” Vero W8i τρέχει τα Windows 8.1 with Bing. Πλήρη Windows δηλαδή με το μοναδικό “μείον” να είναι ότι η Microsoft απαιτεί από τους κατασκευαστές να έχουν ως προεπιλεγμένη μηχανή αναζήτησης στον Internet Explorer το Bing (κάτι που εύκολα αλλάξει πάντως).

 

front2.jpg

 

Όπως και τα περισσότερα Windows tablets έτσι και το W8i στηρίζεται στο SoC Atom Z3735E της Intel με ταχύτητα που φτάνει το 1.83GHz. Διαθέτει οθόνη 8 ιντσών με HD ανάλυση, 1GB RAM, 16GB αποθηκευτικού χώρου, μπαταρία 4.300mAh, 2 κάμερες των 2MP καθώς και υποστήριξη ασύρματης προβολής σε τηλεόραση μέσω της τεχνολογίας Wireless Display.

Link.png Site: Vero W8i Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η παρουσίαση όπως πάντα :)

το προιόν για τα χρήματα που ζητάει είναι

σχετικά καλά κατά τη γνώμη μου

αλλά η ραμ μόνο 1γίγα δεν μου αρέσει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά λύστε μου μερικές απορίες. Πήρα πρόσφατα μέσω της αλληλεγγύης το HP STREAM 8. Γτ είναι ενα κιλο περίπου ενω δεν διαφέρει σε τπτ σχεδόν απ οτα αλλα tablet της κατηγορίας του. Επίσης γτ κοστίζει περίπου 200-220 euro αν το αγοράσεις ενω αυτό μολις 120 και σου προσφέρει σχεδόν τα ιδια...

 

Στο θεμα μας τωρα. Μην τα φοβάστε τα 16 giga χώρου ουτε τα 1 giga ram. Ενας μετριος χρήστης δε θα εχει ποτε θεμα. Θα προτιμούσα πιο γρήγορη μνήμη αντι για 2 giga. Επισης να επισημάνω πς ελευθερα ειναι γυρω στα 11 giga και οχι 6 στον σκληρο δισκο. Εχω αρκετές εφαρμογές απο το store μερικες εκ των οποιων και 2 μεγάλα παιχνίδια. Ορίστε μια γενική εικόνα απο το δικο μου:

 

post-202726-0-84902600-1427488210_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@flogerakos εάν είχες βάλει το office δεν θα είχε μείνει τίποτα free.

 

 

Εγώ έχω το toshiba encore 8 και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι άμα του βάλεις sd κάρτα, ξεχνάς το ασύρματο επειδή είναι gpio !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@flogerakos εάν είχες βάλει το office δεν θα είχε μείνει τίποτα free.

 

 

Εγώ έχω το toshiba encore 8 και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι άμα του βάλεις sd κάρτα, ξεχνάς το ασύρματο επειδή είναι gpio !!

ναι εχω κανονικά και το Office 2013 Home πλήρης έκδοση που μου δώσανε δωρεάν........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ήξερα σε σύγκριση με αυτό εδώ αν αξίζει περισσότερο! Σίγουρα το Pipo έχει καλή τιμή και χαρακτηριστικά αλλά δεν παύει να είναι κινέζικο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ήξερα σε σύγκριση με αυτό εδώ αν αξίζει περισσότερο! Σίγουρα το Pipo έχει καλή τιμή και χαρακτηριστικά αλλά δεν παύει να είναι κινέζικο !

 

 

Ενώ το Vero είναι ελληνικό με κινέζικη καταγωγή :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω windows 8.1 tablet με 2GB RAM και 32GB μνήμη (asus vivotab 8) κα πιστεύω ότι είναι πραγματικά τα minimum για να κάνεις τη δουλειά σου με αξιοπρέπεια. Με 1GB μετά από λίγο καιρό θα σέρνεται κανονικότατα και τα 16GB δεν φτάνουν για τίποτα. Το συγκεκριμένο απλά υπάρχει γι αυτούς που δεν έχουν, σχεδόν, καθόλου απαιτήσεις, πέρα από internet (χαλαρά, όχι πολλά tab ταυτόχρονα ανοικτά) και βασική δουλειά γραφείου. Η τιμή του είναι καλούτσικη, αν και προσωπικά θα έδινα 40-50€ παραπάνω για να αγοράσω κάποιο με 2GB RAM τουλάχιστον.

Η ανάλυση της οθόνης είναι μια χαρά για τέτοιο μέγεθος και δεν επιβαρύνει τον επεξεργαστή. Αυτό που συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, να θέλουμε ανάλυση 2048x1536 σε 5-5,5 ίντσες είναι τραγικό και πιστεύω ότι γίνεται για να πουλάνε SOC και όχι γιατί το χρειάζεται πραγματικά ο χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...