Προς το περιεχόμενο

Η νέα έκδοση του WhatsApp για Android, υποστηρίζει επιπλέον και φωνητικές κλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσες φορες εχω χρησιμοποιησει το viber , πραγματικα ρωταω πανω απο 50 φορες "με ακους?" + 50 redials
στις αρχες ηταν ωραιο και ελαφρυ.τωρα ειναι για βρισιμο.

το whatsapp δε το εχω δοκιμασει ακομα το voice call του , αλλα σχετικα με το skype , πλεον μεσω του skype κανω κλησεις..(android note2) και ΠΟΤΕ δεν εχω προβλημα.
H+ / wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εάν ήταν χωρίς internet θα ήταν η καλύτερη εφαρμογή που έχει βγει για android !! :D

και πως θα έστελνε μνμτ? με περιστέρια? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς είναι δυνατόν μια εφαρμογή που απλά σε συνδέει με κάποιον άλλο μέσω voip μπορεί να έχει διαφορετική ποιότητα κλήσης από κάποια άλλη.

Κάνω λάθος;

Όλες αυτές οι εφαρμογές δεν συνδέουν απλά άκρα;

Η ποιότητα της κλήσης δεν εξαρτάται κατά κύριο λόγο από την ποιότητα των συνδέσεων στα δύο άκρα, και ενδιαμεσων γραμμών - hops - latency κλπ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα στη ποιοτητα των κλησεων εχει να κανει καθαρα με τον audio codec που χρησιμοποιουν. Υπαρχουν ανοιχτου κωδικα και κλειστου κωδικα και ειναι παρα πολλοι οπως G.711, G.723 κ.α.. Τωρα, τι codec χρησιμοποιει το whatsapp δε το γνωριζω. Παντως το βλεπω για open source, του κλειστου κωδικα θα τους ερθει ο κουκος αϊδονι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το whatsapp παιζει να έχει περισσότερους χρήστες από το skype και το viber μαζί...

Εχεις απόλυτο δίκιο! Όχι απλά "παίζει να συμβαίνει" , αλλά είναι και 10 φορές πάνω... Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και καλύτερο... Είναι σαν να λές ότι τα sms είναι καλύτερα από τα mms... ΟΜΩΣ ναι τα sms είναι πολύ πιο ευχρηστα και έχουν πολύ λιγότερες "απαιτήσεις" για να δουλέψουν σε ένα κινητό. πχ το what's up τι να την κάνει την εμπρόσθια κάμερα αν δεν την χρειάζεται (αφού δεν έχει video)...Υποθέτω λοιπόν ότι σε αναπτυσσόμενες χώρες με τεράστιο πληθυσμό (πχ Ινδια και Κίνα) οι άνθρωποι με φθηνότερα smartphones το προτιμούν...μέχρι την παρέλευση του (τζαμπα) έτους φυσικά...  Τώρα, αν αναφέρεσαι στο "own the web" (κυριολεκτικά) τότε μάλλον έχεις δίκιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...