Προς το περιεχόμενο

DDR4 Memory Review - Corsair LPX & ADATA XPG


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα έτσι κι αλλιώς πλέον μέσα στον επεξεργαστή δε βρίσκεται ο memmory controller; 

 

με αυτή τη λογική ίσως δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία το τι μητρική θα πάρεις.. 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

μου αρέσει που το έγραψα κιόλας χωρίς να το σκεφτώ..

 

παίζει να είναι πιο λογική λύση του να έχει 2 IMC από το να βγάζει 2 ξεχωριστούς :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες ποσοι ραμ να θελει καποιος εχει 16 gb ddr3 τι upgrade ειναι αυτο που θα σου δωσουν οι ραμ μπροστα σε ενα ssd ενταξει σε δυο χρονια θα ειναι και πιο mainstream η ddr4 αλλα μεχρι τοτε δεν βλεπω κατι μια πανακριβη τεχνολογια προς το παρον με κανενα οφελος,ειτε εισαι gamer ειτε εισαι απλος χρηστης

Αν πας σε νεα πλατφορμα 2011-3 αναγκαστικα κοιτας σε Ddr4. Αν παλι χρειαζεσαι 16Gb τοσα αγοραζεις,δεν σε υποχρεωνει κανεις να βαλεις παραπανω Ram αν δεν την χρειαζεσαι και αρα να πληρωσεις και αρα να δωσεις και παραπανω χρηματα χωρις λογο. Για παιχνιδια πχ με 16 εισαι παραπανω απο μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR2 τελειώσαν στα 1066mhz oc και κάτω από 100 ευρώ τα 4 giga.

Οι DDR3 ξεκίνησαν από τα 1066mhz (πανάκριβες τότε!) και τελειώνουν στα 3000+mhz oc και κάτω από 100 ευρώ τα 8 giga. 

Οι DDR4 ξεκίνησαν από τα 2133mhz (πανάκριβες τώρα!) και θα τελειώσουν στα 5000+mhz oc (δες που ξεκίνησαν οι GDDR5!).

Είναι πολύ νωρίς για DDR4 ακόμα... Θα περιμένω ένα δύο χρόνια, όταν θα πέσουν τα 16 giga στα 4000+mhz  κάτω από 100 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι DDR2 τελειώσαν στα 1066mhz oc και κάτω από 100 ευρώ τα 4 giga.

Οι DDR3 ξεκίνησαν από τα 1066mhz (πανάκριβες τότε!) και τελειώνουν στα 3000+mhz oc και κάτω από 100 ευρώ τα 8 giga.

Οι DDR4 ξεκίνησαν από τα 2133mhz (πανάκριβες τώρα!) και θα τελειώσουν στα 5000+mhz oc (δες που ξεκίνησαν οι GDDR5!).

Είναι πολύ νωρίς για DDR4 ακόμα... Θα περιμένω ένα δύο χρόνια, όταν θα πέσουν τα 16 giga στα 4000+mhz κάτω από 100 ευρώ!!!

Καλά τα λες αλλά το θέμα είναι πόσο θα σε αναγκάσει η σύνθεση νέας πλατφόρμας να πας σε ddr4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες αλλά το θέμα είναι πόσο θα σε αναγκάσει η σύνθεση νέας πλατφόρμας να πας σε ddr4

Σωστό κι αυτό, αλλά μη μου πεις ότι δεν λυπάσαι τον φίλο/γνωστό σου, όταν πριν από 4-5 χιόνια έδινε τα μαλλιά της κεφαλής του για να πάρει 8giga Dominator GT, στην ''εξωπραγματική'' ταχύτητα των 1600mhz!!! Εδώ και 2-3 χρόνια παίρνεις 8giga στα 2400+mhz, με λιγότερα από 100 ευρώ και δυστυχώς ο φίλος/γνωστός σου δεν μπορεί να αναβαθμίσει, γιατί απλά, η τότε επίσης πανάκριβη μητρική του, δεν υποστηρίζει πάνω από 1866, άντε ζόρι 2000(με τρελό OC)mhz!!! Άρα είναι πολύ σημαντικό να μην είμαστε ''early buyers'' και να έχουμε πάντα στο νου μας το ''value for money'' όταν στήνουμε νέο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σωστό κι αυτό, αλλά μη μου πεις ότι δεν λυπάσαι τον φίλο/γνωστό σου, όταν πριν από 4-5 χιόνια έδινε τα μαλλιά της κεφαλής του για να πάρει 8giga Dominator GT, στην ''εξωπραγματική'' ταχύτητα των 1600mhz!!! Εδώ και 2-3 χρόνια παίρνεις 8giga στα 2400+mhz, με λιγότερα από 100 ευρώ και δυστυχώς ο φίλος/γνωστός σου δεν μπορεί να αναβαθμίσει, γιατί απλά, η τότε επίσης πανάκριβη μητρική του, δεν υποστηρίζει πάνω από 1866, άντε ζόρι 2000(με τρελό OC)mhz!!! Άρα είναι πολύ σημαντικό να μην είμαστε ''early buyers'' και να έχουμε πάντα στο νου μας το ''value for money'' όταν στήνουμε νέο σύστημα...

Όχι δεν τον λυπάμαι καθόλου, αντιθέτως τον θαυμάζω γιατί αυτός είχε πολύ πριν από εμένα σύστημα που εγώ (ή εσύ κατά τη λογική σου) τότε δεν μπορούσα να αποκτήσω, και το χάρηκε για 2-3 χρόνια μέχρι εγώ να αναβαθμίσω και να τον φθάσω. Η λογική σου δεν έχει κανένα νόημα, πάντα σε κάθε εποχή το δυνατότερο σύστημα κοστίζει περισσότερο, και πάντα μετά από 1-2 χρόνια δεν μπορείς να "αναβαθμίσεις" μόνο ένα υποσυστημα, χρειάζεσαι γενικότερη αναβάθμιση άμα θες να ακολουθήσεις τον συρμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανάλογα το τι κάνεις, μια χαρά πχ μπορείς σε 2 χρόνια να αναβαθμίσεις κάρτα αν για παράδειγμα παίζεις παιχνίδια , μια χαρά μπορείς να προσθέσεις ram, μια χαρά μπορείς να βάλεις μεγάλο ssd 

 

η γενικότερη αναβάθμιση που λες (να αλλάξεις δηλαδή πλατφόρμα που σημαίνει τουλάχιστον cpu/mobo/ram) δεν είναι επιτακτική ανάγκη αν ο υπολογιστής σου κάνει αυτά που θες , υπάρχουν πολλοί υπολογιστές 4+ χρόνων που κάνουν τα πάντα 

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, και εγώ κάθε πέντε χρόνια αλλάζω πλατφόρμα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα "λυπάμαι" όποιον το κάνει πιο γρήγορα ή αγοράζει κάτι ακριβότερο που μετά από 2 χρόνια δεν είναι πια κορυφαίο. Εκεί αναφέρεται η δική μου αντίρρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι οποίος γουσταρει και του περισσεύουν μαγκιά του, αλλά και παλι υπάρχουν κάποια πράγματα που αντικειμενικά δεν αξίζουν τα λεφτά τους

Επεξ/σία από qsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω που πηγα για τα πολλα (64gb) μεχρι στιγμης δεν δουλευουν σωστα..Ιδωμεν!

 

Εδώ εγώ που πήγα για 32 gb αισθάνομαι οτι τα 16 περισσεύουν. Δεν τα εχω δει ποτε να χρειάζονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όχι δεν τον λυπάμαι καθόλου, αντιθέτως τον θαυμάζω γιατί αυτός είχε πολύ πριν από εμένα σύστημα που εγώ (ή εσύ κατά τη λογική σου) τότε δεν μπορούσα να αποκτήσω, και το χάρηκε για 2-3 χρόνια μέχρι εγώ να αναβαθμίσω και να τον φθάσω. Η λογική σου δεν έχει κανένα νόημα, πάντα σε κάθε εποχή το δυνατότερο σύστημα κοστίζει περισσότερο, και πάντα μετά από 1-2 χρόνια δεν μπορείς να "αναβαθμίσεις" μόνο ένα υποσυστημα, χρειάζεσαι γενικότερη αναβάθμιση άμα θες να ακολουθήσεις τον συρμό.

Σωστό κι αυτό, αλλά μη μου πεις ότι δεν λυπάσαι τον φίλο/γνωστό σου, όταν πριν από 4-5 χιόνια έδινε τα μαλλιά της κεφαλής του για να πάρει 8giga Dominator GT, στην ''εξωπραγματική'' ταχύτητα των 1600mhz!!! Εδώ και 2-3 χρόνια παίρνεις 8giga στα 2400+mhz, με λιγότερα από 100 ευρώ και δυστυχώς ο φίλος/γνωστός σου δεν μπορεί να αναβαθμίσει, γιατί απλά, η τότε επίσης πανάκριβη μητρική του, δεν υποστηρίζει πάνω από 1866, άντε ζόρι 2000(με τρελό OC)mhz!!! Άρα είναι πολύ σημαντικό να μην είμαστε ''early buyers'' και να έχουμε πάντα στο νου μας το ''value for money'' όταν στήνουμε νέο σύστημα...

 

 

Μήπως τώρα έχει κάποιο νόημα η λογική μου για σένα?

Κολλώντας στις λέξεις, κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος!

​Εκτός κι αν δεν καταλαβαίνεις τις έννοιες  ''early buyer'' και ''value for money''...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μια ερωτηση, εχω καποες 1600αρες kingston hyper x cl9 ddr3 στα 1.5 volt (οχι ddr3L δηλαδη) θα μπορω να τις χρησιμοποιησω σε μητρικες skylake η θα πρεπει να αγορασω ddr3L/ddr4 ram ? κανω αυτη την ερωτηση γιατι βλεπω οτι οι skylake εχουν υποστηρηξη μονο ddr3L/ddr4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...