Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση ΙΕΚ στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαχνοντας αγγελιες στο βελγιο σε καποιες σελιδες μου ζηταει το επιπεδο εκπαιδευσης μου (ολλανδοφωνη πολη). Ξερει κανεις σε τι επιπεδο αντιστοιχει το πτυχιο ιεκ?? εχω σπουδασει αρτοποιια ζαχαροπλαστικη και θελω να το δηλωσω αν ειναι εφικτο. ευχαριστω εκ τω προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος Ισπανικής φιλολογίας στο ΕΚΠΑ και σκεφτομαι να μπω σε δημοσιο ιεκ λογοτεχνικης μεταφρασης στην Αθήνα.

Τα μεταπτυχιακα μεταφρασης προς το παρον ειναι αρκετα ακριβα για το budget μου. Πιστευετε θα μου αναγνωριστει το χαρτι (η πιστοποιηση) οταν θελησω να παω ισπανία; Λογω και του προηγουμενου πτυχιου μου η τσαμπα θα το επιχειρησω ; Θα μπορέσω να αρχισω να δουλευω σαν μεταφραστρια η εστω να το αντιστοιχισω με κατι και να συνεχισω τις σπουδες μου επανω στο κομματι της μετάφρασης εκει;
 
Παρεμπιπτοντως για οποιον ενδιαφερεται και μαθαινει ισπανικα η εχει καποιο αξιολογο επιπεδο : Ξερω στην Ισπανια μετα την φοιτηση των δικων τους ΙΕΚ.FP λεγονται (με επισης τελειως δωρεαν φοιτηση) εχουν σιγουρη προσβαση στα πανεπιστημια τους.Μια καρτα NIE χρειαζεσαι μονο που την βγαζεις απο τις αρχες σχετικα συντομα   Για παραδειγμα στο ερασμους συγκατοικουσα με μια κοπελα απο ισπανια που μπηκε σε ενα ΙΕΚ (ειδικότητα :intergracion social) και μετα απο δυο χρονια μπηκε στο πρωτο ετος ψυχολογιας χωρις καποιο ειδος πανελληνιων! Για καποια παιδια που ο εφιαλτης τους ειναι οι πανελληνιες και συμπαθουν τα ισπανικα ειναι καποια λυση .Το λιγοτερο ενα b2 πτυχιο στα ισπανικα για να μπορεις να παρακολουθησεις αξιοπρεπως.
 
 
Επεξ/σία από Melancolie8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2015 στις 10:40 ΜΜ, firewalker είπε

Τα ΙΕΚ δεν δίνουν πτυχίο.

Λαθος κανεις, δινουν πτυχιο επιπέδου 5 , στο εξωτερικό τα διετή προγράμματα όπως τα δικα μας ΙΕΚ ειναι τα κολλεγια και τα 4ετη τα πανεπιστήμια.

Επεξ/σία από trelokotsidou1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2015 στις 10:40 ΜΜ, firewalker είπε

Τα ΙΕΚ δεν δίνουν πτυχίο.

 

Στις 6/4/2015 στις 12:20 ΜΜ, Iek Akmi είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά το τέλος των σπουδών το ΙΕΚ ΑΚΜΗ παρέχει Κρατικό Δίπλωμα ως αναγνωρισμένο ΙΙΕΚ το οποίο αναγνωρίζεται οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη την Ευρωπαική Ένωση.

Επιπλέον, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ μέσω του Europass παρέχει στους αποφοίτους του διασφάλιση δεξιοτήτων και επαγγελματικής κατάρτισης, τα οποία πιστοποιούνται με το ευρωπαικό σύστημα αξιολόγησης, ανοίγοντας τους επαγγελματικούς ορίζοντες.

Για επιπλέον πληροφορίες μπορούμε να επικοινωνήσουμε και τηλεφωνικά, ώστε να σας καλύψει τα ερωτήματά σας Σύμβουλος Εκπαίδευσης, στο τηλέφωνο 210 82 24 074.

 

 

https://eacea.ec.europa.eu/national-policies/eurydice/content/national-qualifications-framework-33_en

download.png.78c0430475fd3073ce417bd90735f777.png


Αναγνωρίζεται λοιπόν και στην ευρώπη αλλά ως κατώτερος τίτλος ακόμη και απο λύκειο και επαλ. 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2022 στις 11:53 ΜΜ, trelokotsidou1 είπε

Λαθος κανεις, δινουν πτυχιο επιπέδου 5 , στο εξωτερικό τα διετή προγράμματα όπως τα δικα μας ΙΕΚ ειναι τα κολλεγια και τα 4ετη τα πανεπιστήμια.

Δίνουν Β.Ε.Κ. (Βεβαίωση Επαγγελματικής Κατάρτισης) μετά την ολοκλήρωση εξάμηνης πρακτικής άσκησης. Μετά από επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ (αφού πάρει κάποιος την Β.Ε.Κ.) παίρνει κάποιος και το κρατικό δίπλωμα (επίπεδο 5). Αυτό είναι που ξεκλειδώνει και τα επαγγελματικά δικαιώματα (όσων ειδικοτήτων έχουν).

Επεξ/σία από firewalker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική μου εμπειρία στην Γερμανία, είχα πάει για αναγνώριση τα χαρτιά μου (απολυτήριο ΕΠΑΛ και βεβαίωση ΙΕΚ) και το ΙΕΚ δεν μου το αναγνώρισαν καν. Μου είπαν συγκεκριμένα ότι δεν ξέρουν καν που είναι, άρα και που να το εντάξουν. Το ΕΠΑΛ το αναγνώρισαν κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2015 στις 12:20 ΜΜ, Iek Akmi είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά το τέλος των σπουδών το ΙΕΚ ΑΚΜΗ παρέχει Κρατικό Δίπλωμα ως αναγνωρισμένο ΙΙΕΚ το οποίο αναγνωρίζεται οχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε ολόκληρη την Ευρωπαική Ένωση.

Επιπλέον, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ μέσω του Europass παρέχει στους αποφοίτους του διασφάλιση δεξιοτήτων και επαγγελματικής κατάρτισης, τα οποία πιστοποιούνται με το ευρωπαικό σύστημα αξιολόγησης, ανοίγοντας τους επαγγελματικούς ορίζοντες.

Για επιπλέον πληροφορίες μπορούμε να επικοινωνήσουμε και τηλεφωνικά, ώστε να σας καλύψει τα ερωτήματά σας Σύμβουλος Εκπαίδευσης, στο τηλέφωνο 210 82 24 074.

Nα, κατι τετοιες βλακειες (για να μην πω τιποτα αλλο) λενε στα παιδια  που δε γνωριζουν, και τους ψηνουν να πεταξουν τα λεφτα τους 🤣

Και για να μαθαινουν κι οι υπολοιποι, διασφαλιση δεξιοτητων παρεχει το Europass σε ΟΛΟΥΣ οσους εχουν παρει την πιστοποιηση του ΕΟΠΠΕΠ. Οχι οτι κανεις καμια ιδιαιτερη αιτηση, απλα οταν παρεις πιστοποιηση, μπαινεις στην αντιστοιχη σελιδα και κατεβαζεις το συμπληρωμα πιστοποιητικου της ειδικοτητας σου.

Εδω https://europass.eoppep.gr/certificate-supplement/, οσοι διαβαζετε τις λεξουλες του link, βλεπετε ξεκαθαρα τη λεξουλα "eoppep". 

Επιτελους σταματηστε να κοροιδευετε τον κοσμο!! Δε σας δινει αξια αυτο! 🤬

 

Στις 1/4/2015 στις 9:49 ΜΜ, deadmaster είπε

γεια σας παιδιά...ηθελα να ρωτησω κατι...ξέρετε μήπως αν το πτυχιο του ιεκ ακμή αναγνωριζεται και στο εξωτερικο...???

Σοβαρα τωρα, αν δε δωσεις εθνικες εξετασεις του ΕΟΠΠΕΠ, να παρεις την επισημη πιστοποιηση, χαρτι που να πιστοποιει γνωσεις ΔΕΝ εχεις, κι ας λενε ο,τι ψεμματα θελουν στα ιδιωτικα ΙΕΚ.

Η πιστοποιηση τωρα, ειναι το λεγομενο Associate's Degree. Καποιες χωρες το αναγνωριζουν, σαν μεταλυκειακο πτυχιο παντα (και οχι σαν bachelor), και μπορεις με αυτο να συνεχισεις τις σπουδες σου σε καποια πανεπιστημια εξω, κερδιζοντας ακομη και 1 χρονο σπουδων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2022 στις 11:53 ΜΜ, trelokotsidou1 είπε

Λαθος κανεις, δινουν πτυχιο επιπέδου 5 , στο εξωτερικό τα διετή προγράμματα όπως τα δικα μας ΙΕΚ ειναι τα κολλεγια και τα 4ετη τα πανεπιστήμια.

Τα κολλεγια ειναι πανεπιστημια,ιδρυματα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης που χορηγουν batchelor.Απλα ορισμενα εξ αυτων εχουν και εναν ενδιαμεσο τιτλο το associate.

Απο που προκυπτει οτι  τα ΙΕΚ ισον κολλεγιο?Δηλαδη το harvard college ισον < το αναποδο ψαλιδι>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ στο Εξωτερικό μη λέτε ότι να ναι παιδιά. Είναι τύπου associate αλλά με άλλη μορφή. Σε καμία περίπτωση δεν ανήκει στη κατηγορία Πανεπιστήμια/ΤΕΙ

11 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Τα κολλεγια ειναι πανεπιστημια,ιδρυματα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης που χορηγουν batchelor.Απλα ορισμενα εξ αυτων εχουν και εναν ενδιαμεσο τιτλο το associate.

Απο που προκυπτει οτι  τα ΙΕΚ ισον κολλεγιο?Δηλαδη το harvard college ισον < το αναποδο ψαλιδι>?

καλα ετσι που το πας εσυ θα μας πεις στο τελος οτι τα πτυχια ΤΕΙ δεν αναγνωριζονται στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Δεν αναγνωρίζονται τα ΙΕΚ στο Εξωτερικό μη λέτε ότι να ναι παιδιά. Είναι τύπου associate αλλά με άλλη μορφή. Σε καμία περίπτωση δεν ανήκει στη κατηγορία Πανεπιστήμια/ΤΕΙ

καλα ετσι που το πας εσυ θα μας πεις στο τελος οτι τα πτυχια ΤΕΙ δεν αναγνωριζονται στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Οχι ρε Μαικ,που  το  ειδες να ειπα κατι τετοιο?Αντιθετα συμφωνω μαζι σου.Εκεινο που  ειπα ειναι οτι τα ΙΕΚ δεν ειναι πανεπιστημια.

Τα ΤΕΙ φυσικα αναγνωριζονται κανονικα,εγω για τα ΙΕΚ μιλησα οχι για τα ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nitsa21 είπε

Οχι ρε Μαικ,που  το  ειδες να ειπα κατι τετοιο?Αντιθετα συμφωνω μαζι σου.Εκεινο που  ειπα ειναι οτι τα ΙΕΚ δεν ειναι πανεπιστημια.

Τα ΤΕΙ φυσικα αναγνωριζονται κανονικα,εγω για τα ΙΕΚ μιλησα οχι για τα ΤΕΙ

τα ΙΕΚ είναι περίεργη φάση. Έχει κράτη που τα δέχονται ως associate και κράτη που δεν τα δέχονται σε σημείο να γελάνε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

τα ΙΕΚ είναι περίεργη φάση. Έχει κράτη που τα δέχονται ως associate και κράτη που δεν τα δέχονται σε σημείο να γελάνε

Παντως, επειδη το εχω ψαξει, σε Αμερικη/Καναδα (απ οπου και "προερχεται" το Associate degree), Αγγλια και Δανια/Σουηδια, τα δεχονται! Αρκει βεβαια, να γινει η αναγνωριση (που θεωρω οτι μπορει να γινει, μεσω και του συμπληρωματικου τού europass).

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/4/2015 στις 10:50 ΜΜ, GreyHorse είπε

Όχι, μόνο αν τύχει η χώρα να έχει παρόμοια βαθμίδα εκπαίδευσης (όχι τριτοβάθμια, αλλά να χρειάζεται απολυτήριο λυκείου για να μπορέσεις να σπουδάσεις εκεί) αλλά ΚΑΙ να έχει τμήμα με, αν όχι όλα τα ίδια, τα περισσότερα ίδια μαθήματα.

 

Στην πιο πάνω περίπτωση, παίρνεις αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων κάθε εξαμήνου από το ΙΕΚ σου και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα χρειάζεται..

Η Γερμανία ,ολλανδια,Ελβετία ,Ισπανία δηαλδη η Ευρώπη δεν έχει συναφή εκπαίδευση? Εννοω επαγγελματικές σχολες και αν αναγνωρίζονται τα Ιεκ στις συγκεκριμένες Χώρες?και  μήπως γνωρίζεις αν στη Αμερική αναγνωρίζονται πτυχία Ιεκ επίσης?

Στις 20/7/2020 στις 3:57 ΠΜ, Melancolie8 είπε

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος Ισπανικής φιλολογίας στο ΕΚΠΑ και σκεφτομαι να μπω σε δημοσιο ιεκ λογοτεχνικης μεταφρασης στην Αθήνα.

Τα μεταπτυχιακα μεταφρασης προς το παρον ειναι αρκετα ακριβα για το budget μου. Πιστευετε θα μου αναγνωριστει το χαρτι (η πιστοποιηση) οταν θελησω να παω ισπανία; Λογω και του προηγουμενου πτυχιου μου η τσαμπα θα το επιχειρησω ; Θα μπορέσω να αρχισω να δουλευω σαν μεταφραστρια η εστω να το αντιστοιχισω με κατι και να συνεχισω τις σπουδες μου επανω στο κομματι της μετάφρασης εκει;
 
Παρεμπιπτοντως για οποιον ενδιαφερεται και μαθαινει ισπανικα η εχει καποιο αξιολογο επιπεδο : Ξερω στην Ισπανια μετα την φοιτηση των δικων τους ΙΕΚ.FP λεγονται (με επισης τελειως δωρεαν φοιτηση) εχουν σιγουρη προσβαση στα πανεπιστημια τους.Μια καρτα NIE χρειαζεσαι μονο που την βγαζεις απο τις αρχες σχετικα συντομα   Για παραδειγμα στο ερασμους συγκατοικουσα με μια κοπελα απο ισπανια που μπηκε σε ενα ΙΕΚ (ειδικότητα :intergracion social) και μετα απο δυο χρονια μπηκε στο πρωτο ετος ψυχολογιας χωρις καποιο ειδος πανελληνιων! Για καποια παιδια που ο εφιαλτης τους ειναι οι πανελληνιες και συμπαθουν τα ισπανικα ειναι καποια λυση .Το λιγοτερο ενα b2 πτυχιο στα ισπανικα για να μπορεις να παρακολουθησεις αξιοπρεπως.
 
 

Στα Ιεκ αναγνωρίζονται τα πτυχία Ιεκ της Ελλάδας?διοτι  έχω σπουδάσει τουριστικά όποτε πιστεύω θα ήταν καλή απόφαση να μετακομίσω Ισπανία  και νομίζω έχει πολύ δουλειά στο τουριστικό τομέα σαν χώρα,επίσης ξέρεις τι γίνεται από άποψη μισθών εκεί? Ποιος είναι ο βασικός μισθός εκεί? (Ισπανία) και με τι μισθό ζει αξιοπρεπώς κάποιος που έχει οικογενεια ? Τέλος δεν καταλαβα τι έγραψες πάνω ότι αν κάποιοι πάνε σε κάτι συναφή σαν τα Ιεκ που έχουμε εμείς εδώ μόλις τα τελειώσουν μπαίνουνε σε οποία σχολή θέλουν? Δεν πρέπει τουλάχιστον να κάνουν τις ίδιες ειδικότητες έστω? Και δεν πληρώνουν τα πανεπιστήμια εκεί? Νομίζω μόνο κολλέγια είχανε αν μπορεις σε παρακαλω εξήγησε μου το εκπαιδευτικό τους σύστημα είναι ακριβα σαν της Ελλάδας αν όχι εξήγησε μου τις διαφορες

Στις 10/6/2019 στις 1:12 ΠΜ, Sildi είπε

Καλησπερα!  προσφατα εχω ερθει στο Βελγιο εχω τελειωσει ΙΕΚ ιατρικων συσκευων αποικονισεων υπαρχει καποιος που να δουλευει με επαγγελματικη καταρτιση στο εξωτερικό; Θα ηθελα μονο να ξερω αν αναγνωριζεται ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!

Δυστυχώς δεν ξέρω αν αναγνωρίζονται τα Ιεκ τώρα που είδα το σχολιο σου και έχει περάσει καιρός και αναρωτιέμαι και εγώ μήπως τελικά έμαθες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2015 στις 12:53 ΜΜ, GreyHorse είπε

 

Έλα στο Βέλγιο και τράβα στη γαλλόφωνη κοινότητα να το κάνεις equivalence να δεις τι θα σου πουν.

Η ολλανδόφωνη ίσως να στο αναγνωρίσει αν τύχει και έχει παρόμοια ειδικότητα με παρόμοια μαθήματα. Και πάλι ίσως σου ζητήσουν να κάνεις μερικά μαθήματα, τα οποία αν δεν μιλάς ολλανδικά με τουλάχιστον Β2 επίπεδο να δω πως θα τα περάσεις.

Μπορεις σε παρακλαω να μου πεις σε ποιες χώρες αναγνωρίζονται τα χαρτιά Ιεκ? Και αν τα πράγματα είναι σαν την Ελλάδα δηλαδή πολύ χαμηλότερος μισθός λόγω του πτυχίου πιο χειρωνακτικές εργασίες κλπ. Επίσης στο Βέλγιο δεν έχουν ίδια βαθμίδα με εμάς δηλαδή τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ) και μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση (Ιεκ)? 

Στις 15/2/2022 στις 11:53 ΜΜ, trelokotsidou1 είπε

Λαθος κανεις, δινουν πτυχιο επιπέδου 5 , στο εξωτερικό τα διετή προγράμματα όπως τα δικα μας ΙΕΚ ειναι τα κολλεγια και τα 4ετη τα πανεπιστήμια.

Σε ποιες χώρες συμβαίνει αυτό αν μπορεις να μου τις κατονομάσεις  μια μια και αν πάω σε αυτές θα μου αναγνωρίσουν το χαρτί μου η θα είναι τζάμπα ο κόπος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...