Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση ΙΕΚ στο εξωτερικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Ghjiklmnop είπε

Μπορεις σε παρακλαω να μου πεις σε ποιες χώρες αναγνωρίζονται τα χαρτιά Ιεκ? Και αν τα πράγματα είναι σαν την Ελλάδα δηλαδή πολύ χαμηλότερος μισθός λόγω του πτυχίου πιο χειρωνακτικές εργασίες κλπ. Επίσης στο Βέλγιο δεν έχουν ίδια βαθμίδα με εμάς δηλαδή τριτοβάθμια εκπαίδευση (ΑΕΙ/ΤΕΙ) και μεταδευτεροβάθμια εκπαίδευση (Ιεκ)? 

Σε ποιες χώρες συμβαίνει αυτό αν μπορεις να μου τις κατονομάσεις  μια μια και αν πάω σε αυτές θα μου αναγνωρίσουν το χαρτί μου η θα είναι τζάμπα ο κόπος? 

φίλε ή φίλη, άσε το ΙΕΚ και βγάλε πανεπιστημιακό πτυχίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, airtrelomike13 είπε

φίλε ή φίλη, άσε το ΙΕΚ και βγάλε πανεπιστημιακό πτυχίο

Νομίζω πως δεν ρώτησα τι να μου προτείνεις αλλά τι εκπαιδευτικό σύστημα ισχύει,δεν είχαμε όλοι καθηγητες πάνω από τα κεφάλια μας ούτε την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια συγγνωμη κιολας μιας και το εκπαιδευτικό σύστημα είναι πλήρως επαρκής...ωστόσο να κανω πτυχίο στην Ελλάδα για να είμαι άνεργος??η κατεύθυνση μου στο λύκειο ήταν θεωρητική για πες μου λοιπόν :φιλόλογος,φιλόσοφος ,αρχαιολόγος,κοινωνιολόγος θεωρείς πως έχουν αποκατάσταση σαν σχολες?δεν βάζω ψυχολογία διότι δεν έφτανα ποτέ τα μόρια ούτε νομικη που θεωρώ πως είναι οι δυο μόνες ειδικότητες της θεωρητικές που έχουν μια έστω απορρόφηση πλέον πια ούτε αυτά αφού στο εξωτερικό έχουν αρχίσει να δείχνουν βαθμό ανεργίας φανταζομαι στην Ελλάδα είναι ακόμη χειροτερα όποτε για πες μου να βγαλω πτυχίο σε μια από αυτές της σχολες για να λένε οι γονείς μου ααα τελεια έβγαλε σχολή και να μείνω άνεργη όλη μου την ζωή?ευχαριστω πολύ τουαλχιστον επέλεξα κάτι που μου αρέσει μιας και το Ιεκ έχει την δυνατότητα από εκεί και πέρα το μόνο που ήθελα να μάθω ήταν πως αναγνωρίζονται τα πτυχία Ιεκ στο εξωτερικό το αν θα σπουδασω σε ΑΕΙ η Ιεκ φανταζομαι σίγουρα ξέρω καλύτερα εγώ και ο καθενας για τον ευατο του ωστόσο σε ευχαριστώ για τις απαντησεις κάθε άποψη αποδεκτή ούτως η άλλως εδώ στην Ελλάδα ακόμη και από ΑΕΙ να βγεις παλι θα υπάρχουν σχόλια του εκπαιδευτικού υποβάθρου ειδικότερα για τα Ιεκ πάντως θέλω να σε ενημερώσω πως στο εξωτερικό οι περισσότεροι κάνουν courses και σεμινάρια πιστοποιήσεις μηνών παρά πτυχία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghjiklmnop είπε

Νομίζω πως δεν ρώτησα τι να μου προτείνεις αλλά τι εκπαιδευτικό σύστημα ισχύει,δεν είχαμε όλοι καθηγητες πάνω από τα κεφάλια μας ούτε την οικονομική δυνατότητα για φροντιστήρια συγγνωμη κιολας μιας και το εκπαιδευτικό σύστημα είναι πλήρως επαρκής...ωστόσο να κανω πτυχίο στην Ελλάδα για να είμαι άνεργος??η κατεύθυνση μου στο λύκειο ήταν θεωρητική για πες μου λοιπόν :φιλόλογος,φιλόσοφος ,αρχαιολόγος,κοινωνιολόγος θεωρείς πως έχουν αποκατάσταση σαν σχολες?δεν βάζω ψυχολογία διότι δεν έφτανα ποτέ τα μόρια ούτε νομικη που θεωρώ πως είναι οι δυο μόνες ειδικότητες της θεωρητικές που έχουν μια έστω απορρόφηση πλέον πια ούτε αυτά αφού στο εξωτερικό έχουν αρχίσει να δείχνουν βαθμό ανεργίας φανταζομαι στην Ελλάδα είναι ακόμη χειροτερα όποτε για πες μου να βγαλω πτυχίο σε μια από αυτές της σχολες για να λένε οι γονείς μου ααα τελεια έβγαλε σχολή και να μείνω άνεργη όλη μου την ζωή?ευχαριστω πολύ τουαλχιστον επέλεξα κάτι που μου αρέσει μιας και το Ιεκ έχει την δυνατότητα από εκεί και πέρα το μόνο που ήθελα να μάθω ήταν πως αναγνωρίζονται τα πτυχία Ιεκ στο εξωτερικό το αν θα σπουδασω σε ΑΕΙ η Ιεκ φανταζομαι σίγουρα ξέρω καλύτερα εγώ και ο καθενας για τον ευατο του ωστόσο σε ευχαριστώ για τις απαντησεις κάθε άποψη αποδεκτή ούτως η άλλως εδώ στην Ελλάδα ακόμη και από ΑΕΙ να βγεις παλι θα υπάρχουν σχόλια του εκπαιδευτικού υποβάθρου ειδικότερα για τα Ιεκ πάντως θέλω να σε ενημερώσω πως στο εξωτερικό οι περισσότεροι κάνουν courses και σεμινάρια πιστοποιήσεις μηνών παρά πτυχία.

Tα ΙΕΚ στη Γερμανία είναι αυτά που λέμε η τεχνική επαγγελματική κατάρτιση. Επειδή στο Εξωτερικό δεν σπουδάζουν όλοι και για την ακρίβεια δεν σπουδάζουν, και αυτό ειναι και το σωστό γιατί δεν γίνεται να είναι όλοι το ίδιο, αξιοποιούνται στη βιομηχανία. Οφείλω όμως να σε ενημερώσω ότι ο μισθός που θα λαμβάνεις θα είναι πάντα χαμηλότερος από κάποιον που αποφάσισε να σπουδάσει.

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι ένας στους 4 απόφοιτους πανεπιστημίου , πήγε έβγαλε και ιεκ. Δεν σου το είπα για να νευριάσεις, σου λέω τι ισχύει και τι γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Tα ΙΕΚ στη Γερμανία είναι αυτά που λέμε η τεχνική επαγγελματική κατάρτιση. Επειδή στο Εξωτερικό δεν σπουδάζουν όλοι και για την ακρίβεια δεν σπουδάζουν, και αυτό ειναι και το σωστό γιατί δεν γίνεται να είναι όλοι το ίδιο, αξιοποιούνται στη βιομηχανία. Οφείλω όμως να σε ενημερώσω ότι ο μισθός που θα λαμβάνεις θα είναι πάντα χαμηλότερος από κάποιον που αποφάσισε να σπουδάσει.

Εξάλλου δεν είναι τυχαίο ότι ένας στους 4 απόφοιτους πανεπιστημίου , πήγε έβγαλε και ιεκ. Δεν σου το είπα για να νευριάσεις, σου λέω τι ισχύει και τι γνωρίζω

Φυσικά και κάθε άποψη είναι σεβαστή δεν νευρίασα καθόλου πίστεψε με😂το γνωριζω πως θα παίρνω χαμηλότερο μισθό δυστηχως. Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις τι εννοεις ότι στο εξωτερικό δεν σπουδαζουν? Δεν έχω καθόλου επαφή ούτε ιδέα για αυτό ρωτάω επίσης είπες για την Γερμανία ότι τα Ιεκ είναι αντίστοιχα με την επαγγελματική κατάρτισης το γνωριζω αυτό απλώς δεν ξέρω πως λέγεται στην Γερμανία το πτυχίο? Έχω ακούσει κάτι για ausbildung αλλά δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχο  με τα Ιεκ? Επίσης μήπως γνωρίζεις για την Αμερική αν το associate degree  είναι τα ελληνικα Ιεκ ? Διότι κάτι τέτοιο έχω ακούσει 

Στις 18/2/2022 στις 1:46 ΜΜ, Dark_panel είπε

Nα, κατι τετοιες βλακειες (για να μην πω τιποτα αλλο) λενε στα παιδια  που δε γνωριζουν, και τους ψηνουν να πεταξουν τα λεφτα τους 🤣

Και για να μαθαινουν κι οι υπολοιποι, διασφαλιση δεξιοτητων παρεχει το Europass σε ΟΛΟΥΣ οσους εχουν παρει την πιστοποιηση του ΕΟΠΠΕΠ. Οχι οτι κανεις καμια ιδιαιτερη αιτηση, απλα οταν παρεις πιστοποιηση, μπαινεις στην αντιστοιχη σελιδα και κατεβαζεις το συμπληρωμα πιστοποιητικου της ειδικοτητας σου.

Εδω https://europass.eoppep.gr/certificate-supplement/, οσοι διαβαζετε τις λεξουλες του link, βλεπετε ξεκαθαρα τη λεξουλα "eoppep". 

Επιτελους σταματηστε να κοροιδευετε τον κοσμο!! Δε σας δινει αξια αυτο! 🤬

 

Σοβαρα τωρα, αν δε δωσεις εθνικες εξετασεις του ΕΟΠΠΕΠ, να παρεις την επισημη πιστοποιηση, χαρτι που να πιστοποιει γνωσεις ΔΕΝ εχεις, κι ας λενε ο,τι ψεμματα θελουν στα ιδιωτικα ΙΕΚ.

Η πιστοποιηση τωρα, ειναι το λεγομενο Associate's Degree. Καποιες χωρες το αναγνωριζουν, σαν μεταλυκειακο πτυχιο παντα (και οχι σαν bachelor), και μπορεις με αυτο να συνεχισεις τις σπουδες σου σε καποια πανεπιστημια εξω, κερδιζοντας ακομη και 1 χρονο σπουδων.

Στην Αμερική το associate degree  δεν είναι τα αντίστοιχα ελληνικα Ιεκ με πιστοποίηση παντα? Και σε ποιες χώρες ανγνωρίζεται ως πτυχίο το Ιεκ? Διότι πάνω έγραψες πως είναι πιο κάτω και από επαλ 

 

Στις 18/2/2022 στις 9:42 ΠΜ, Aggeluska είπε

Από προσωπική μου εμπειρία στην Γερμανία, είχα πάει για αναγνώριση τα χαρτιά μου (απολυτήριο ΕΠΑΛ και βεβαίωση ΙΕΚ) και το ΙΕΚ δεν μου το αναγνώρισαν καν. Μου είπαν συγκεκριμένα ότι δεν ξέρουν καν που είναι, άρα και που να το εντάξουν. Το ΕΠΑΛ το αναγνώρισαν κανονικά 

Νομίζω η Γερμανία έχει ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα με την Ελλάδα μήπως έγινε κάποιο άλγος? Διότι ξέρω πως από Ιεκ έχουν πάει παιδιά στην Γερμανία ειδικότερα ίσως δεν έχει πιστοποίηση εοπεπ

Στις 18/2/2022 στις 3:56 ΜΜ, nitsa21 είπε

Τα κολλεγια ειναι πανεπιστημια,ιδρυματα τριτοβαθμιας εκπαιδευσης που χορηγουν batchelor.Απλα ορισμενα εξ αυτων εχουν και εναν ενδιαμεσο τιτλο το associate.

Απο που προκυπτει οτι  τα ΙΕΚ ισον κολλεγιο?Δηλαδη το harvard college ισον < το αναποδο ψαλιδι>?

Το associate degree  δεν είναι τα αντίστοιχα Ιεκ εδώ στην Ελλάδα? Νομίζω στην Αμερική υπαρχουν ως πτυχία τα associate degree δηλαδή τα Ιεκ αντίστοιχα εδώ η κανω λάθος και αν ναι εξήγησε μου τότε τα Ιεκ πως μεταφράζονται/ αναγνωρίζονται στην Αμερική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Ghjiklmnop είπε

Στην Αμερική το associate degree  δεν είναι τα αντίστοιχα ελληνικα Ιεκ με πιστοποίηση παντα? Και σε ποιες χώρες ανγνωρίζεται ως πτυχίο το Ιεκ? Διότι πάνω έγραψες πως είναι πιο κάτω και από επαλ 

Ωπα φιλε, δεν εγραψα εγω οτι το πτυχιο ΙΕΚ ειναι πιο κατω απο ΕΠΑΛ..ή δε θα καταλαβες τι εγραψα ή διαβασες αλλουνου σχολιο και μπερδευτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dark_panel είπε

Ωπα φιλε, δεν εγραψα εγω οτι το πτυχιο ΙΕΚ ειναι πιο κατω απο ΕΠΑΛ..ή δε θα καταλαβες τι εγραψα ή διαβασες αλλουνου σχολιο και μπερδευτηκες.

Ίσως συγγνωμη μάλλον ναι διάβασα του πιο πάνω από εσένα που εγραψε πως αναγνωρίζονται πιο κάτω από απλά ωστόσο ισχύει? Τα Ιεκ στο εξωτερικό ως το αναγνωρίζονται? Ως associate degree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/4/2015 στις 10:50 ΜΜ, GreyHorse είπε

Όχι, μόνο αν τύχει η χώρα να έχει παρόμοια βαθμίδα εκπαίδευσης (όχι τριτοβάθμια, αλλά να χρειάζεται απολυτήριο λυκείου για να μπορέσεις να σπουδάσεις εκεί) αλλά ΚΑΙ να έχει τμήμα με, αν όχι όλα τα ίδια, τα περισσότερα ίδια μαθήματα.

 

Στην πιο πάνω περίπτωση, παίρνεις αναλυτική βαθμολογία των μαθημάτων κάθε εξαμήνου από το ΙΕΚ σου και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα χρειάζεται..

Η Γερμανία πχ. Η Ισπανία και η Αμερική? Έχουν παρόμοιες βαθμίδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα, διάβασα εν τάχει τα σχόλια. Έβγαλα το ΙΕΚ ΑΚΜΗ το 2018 και δεν πήρα ποτέ πιστοποίηση κρατική. Είναι μούφες για να τραβήξουν κόσμο...να φανταστείτε ο ίδιος ο υπεύθυνος του ιδρύματος μου έλεγε τα παπατζιλίκια αυτά περί τάχα μου πιστοποίησης κρατικής επιπέδου 5....πάλι καλά έχω και πτυχίο ΤΕΙ γιατί αλλιώς θα έκλαιγα πάνω απ'το βιογραφικό μου. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι ποτέ θα το κάνω κρατικό (μέσω εξετάσεων ΕΟΠΠΕΠ). Είναι τζάμπα χρόνος... εκτός αν μείνεις μόνιμα Ελλάδα. Όπως είπε και ένας φίλος, πήγαινε με πτυχίο γλωσσομάθειας σε ξένο κράτος να βγάλεις το αντίστοιχο κρατικό πτυχίο για αυτό που έκανες στο ΙΕΚ, εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2023 στις 12:44 ΜΜ, Jim_Falcon είπε

Καλησπέρα, διάβασα εν τάχει τα σχόλια. Έβγαλα το ΙΕΚ ΑΚΜΗ το 2018 και δεν πήρα ποτέ πιστοποίηση κρατική. Είναι μούφες για να τραβήξουν κόσμο...να φανταστείτε ο ίδιος ο υπεύθυνος του ιδρύματος μου έλεγε τα παπατζιλίκια αυτά περί τάχα μου πιστοποίησης κρατικής επιπέδου 5....πάλι καλά έχω και πτυχίο ΤΕΙ γιατί αλλιώς θα έκλαιγα πάνω απ'το βιογραφικό μου. Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι ποτέ θα το κάνω κρατικό (μέσω εξετάσεων ΕΟΠΠΕΠ). Είναι τζάμπα χρόνος... εκτός αν μείνεις μόνιμα Ελλάδα. Όπως είπε και ένας φίλος, πήγαινε με πτυχίο γλωσσομάθειας σε ξένο κράτος να βγάλεις το αντίστοιχο κρατικό πτυχίο για αυτό που έκανες στο ΙΕΚ, εκεί πέρα.

Ό,τι να ΄ναι.

Οπωσδήποτε πρέπει να πάρει κάποιος την πιστοποίηση, διαφορετικά δεν έχει καμία αξία η βεβαίωση παρακολούθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2023 στις 9:05 ΜΜ, airtrelomike13 είπε

Πολύ το κουράσαμε. Τα ΙΕΚ είναι επιπέδου 5 στην Ελλάδα και ΔΕΝ αναγνωρίζονται ΠΟΥΘΕΝΑ στο Εξωτερικό

Επιπέδου 5 είναι απλά μόνο αν πάρεις κρατική πιστοποίηση μέσω εξετάσεων. Αλλιώς η απλή αποφοίτηση, που για κάθε μάθημα παρακαλώ δίνεις δύο εξετάσεις (πρόοδος + τελική εξέταση για να διαιρεθεί δια 2 και να πάρεις τον τελικό βαθμό που αν είναι πάνω από 5 περνάς), είναι μια απλή βεβαίωση παρακολούθησης. Είναι σα να έκανες ένα απλό σεμινάριο που δεν έχει καμία διεθνή αντιστοίχιση ούτε παίρνεις πιστωτικές μονάδες ECTS με βάση το ευρωπαικό σύστημα μεταφοράς και συσσώρευσης μονάδων  που προωθεί τη διαφάνεια στις σπουδές και τα ακαδημαϊκά μαθήματα και βοηθά τους φοιτητές να μετακινούνται από χώρα σε χώρα και να κατοχυρώνουν τα ακαδημαϊκά τους προσόντα και τις περιόδους σπουδών τους στο εξωτερικό. Δηλαδή, φανταστείτε όταν κάποιος βγαίνει απ'το σχολείο παντελώς άσχετος γιατί κανείς δεν σου διδάσκει τι πραγματικά μετράει από άποψη προσόντων πανευρωπαϊκά και τι όχι, τι δούλεμα μπορεί να φάει (καλή ώρα :P) για το χρόνο που σπαταλάει και τα λεφτά που δίνει για να πάρει αέρα κοπανιστό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/03/2022 at 12:30, Ghjiklmnop said:

Φυσικά και κάθε άποψη είναι σεβαστή δεν νευρίασα καθόλου πίστεψε με😂το γνωριζω πως θα παίρνω χαμηλότερο μισθό δυστηχως. Μπορεις σε παρακαλω να μου εξηγήσεις τι εννοεις ότι στο εξωτερικό δεν σπουδαζουν? Δεν έχω καθόλου επαφή ούτε ιδέα για αυτό ρωτάω επίσης είπες για την Γερμανία ότι τα Ιεκ είναι αντίστοιχα με την επαγγελματική κατάρτισης το γνωριζω αυτό απλώς δεν ξέρω πως λέγεται στην Γερμανία το πτυχίο? Έχω ακούσει κάτι για ausbildung αλλά δεν ξέρω αν είναι αντίστοιχο  με τα Ιεκ? Επίσης μήπως γνωρίζεις για την Αμερική αν το associate degree  είναι τα ελληνικα Ιεκ ? Διότι κάτι τέτοιο έχω ακούσει 

Στην Αμερική το associate degree  δεν είναι τα αντίστοιχα ελληνικα Ιεκ με πιστοποίηση παντα? Και σε ποιες χώρες ανγνωρίζεται ως πτυχίο το Ιεκ? Διότι πάνω έγραψες πως είναι πιο κάτω και από επαλ 

 

Νομίζω η Γερμανία έχει ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα με την Ελλάδα μήπως έγινε κάποιο άλγος? Διότι ξέρω πως από Ιεκ έχουν πάει παιδιά στην Γερμανία ειδικότερα ίσως δεν έχει πιστοποίηση εοπεπ

Το associate degree  δεν είναι τα αντίστοιχα Ιεκ εδώ στην Ελλάδα? Νομίζω στην Αμερική υπαρχουν ως πτυχία τα associate degree δηλαδή τα Ιεκ αντίστοιχα εδώ η κανω λάθος και αν ναι εξήγησε μου τότε τα Ιεκ πως μεταφράζονται/ αναγνωρίζονται στην Αμερική?

Δεν έγινε λάθος. Πήγα σε δύο διαφορετικές υπηρεσίες και ρώτησα. Βέβαια δεν είχα πιστοποίηση, μόνο βεβαίωση. Μετά ζήτησα να μου αντιστοιχησουν το πτυχιο ΕΠΑΛ τεχνικός Η/Υ και δικτύων και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα και το πιο κοντινό πτυχίο που έχουν είναι το Τεχνικός Υπολογιστικών Συστημάτων. Αλλά θα έπρεπε να δώσω 6 μαθήματα έξτρα στα γερμανικά για να μου το αναγνωρίσουν. Οπότε δεν το έκανα. 

 

Συνεπώς, βάσει της δικής μου εμπειρίας. Αν θες να σπουδάσεις σε ΑΕΙ και να πας έξω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Με ΕΠΑΛ και ΙΕκ πιστεύω είναι εύκολο να πέσεις σε πρόβλημα αναγνώρισης. Οπότε ή πήγαινε να σπουδάσεις αντίστοιχο ΙΕΚ στο εξωτερικό αφού μάθεις γλώσσα ή σπούδασε Ελλάδα σε ΑΕΙ και μετά πήγαινε έξω. 

 

Μπορεί για άλλες ειδικότητες ΕΠΑΛ να είναι πιο εύκολα τα πράγματα με την αναγνώριση. Αλλά στην δική μου περίπτωση δεν ήταν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

Δεν έγινε λάθος. Πήγα σε δύο διαφορετικές υπηρεσίες και ρώτησα. Βέβαια δεν είχα πιστοποίηση, μόνο βεβαίωση. Μετά ζήτησα να μου αντιστοιχησουν το πτυχιο ΕΠΑΛ τεχνικός Η/Υ και δικτύων και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα και το πιο κοντινό πτυχίο που έχουν είναι το Τεχνικός Υπολογιστικών Συστημάτων. Αλλά θα έπρεπε να δώσω 6 μαθήματα έξτρα στα γερμανικά για να μου το αναγνωρίσουν. Οπότε δεν το έκανα. 

 

Συνεπώς, βάσει της δικής μου εμπειρίας. Αν θες να σπουδάσεις σε ΑΕΙ και να πας έξω είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Με ΕΠΑΛ και ΙΕκ πιστεύω είναι εύκολο να πέσεις σε πρόβλημα αναγνώρισης. Οπότε ή πήγαινε να σπουδάσεις αντίστοιχο ΙΕΚ στο εξωτερικό αφού μάθεις γλώσσα ή σπούδασε Ελλάδα σε ΑΕΙ και μετά πήγαινε έξω. 

 

Μπορεί για άλλες ειδικότητες ΕΠΑΛ να είναι πιο εύκολα τα πράγματα με την αναγνώριση. Αλλά στην δική μου περίπτωση δεν ήταν 

Υπάρχουν χαμηλές σε κόστος σπουδές ή περαιτέρω εξειδικεύσεις στην Γερμανία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Jim_Falcon said:

Υπάρχουν χαμηλές σε κόστος σπουδές ή περαιτέρω εξειδικεύσεις στην Γερμανία;

Ναι. Τα δίδακτρα στα περισσότερα πανεπιστήμια στην Γερμανία είναι 0€. Πληρώνεις κάθε εξάμηνο ένα 350€-400€ το οποίο είναι η κάρτα για τα ΜΜΜ, την οποία αν θες να την πάρεις μόνος σου όταν δεν είσαι φοιτητής κάνει 100€ τον μήνα. 

Η εστία κοστίζει 200€ έως 350€ τον μήνα και έχει μέσα όλα τα έξοδα. Νερό ηλεκτρισμό, θέρμανση κλπ. 

 

 

 

Γενικά πολύ φτηνότερο από το να πας να σπουδάσεις Ελλάδα εκτός της πόλης σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2023 στις 3:54 ΜΜ, Aggeluska είπε

Ναι. Τα δίδακτρα στα περισσότερα πανεπιστήμια στην Γερμανία είναι 0€. Πληρώνεις κάθε εξάμηνο ένα 350€-400€ το οποίο είναι η κάρτα για τα ΜΜΜ, την οποία αν θες να την πάρεις μόνος σου όταν δεν είσαι φοιτητής κάνει 100€ τον μήνα. 

Η εστία κοστίζει 200€ έως 350€ τον μήνα και έχει μέσα όλα τα έξοδα. Νερό ηλεκτρισμό, θέρμανση κλπ. 

 

 

 

Γενικά πολύ φτηνότερο από το να πας να σπουδάσεις Ελλάδα εκτός της πόλης σου. 

Μένεις στη Γερμανια; Άμα ισχύουν στο σήμερα όλα αυτά που λες τοτε μάλλον τζάμπα τρώμε τα νιάτα μας εδώ πέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...