Προς το περιεχόμενο

Bend test στα One M9, iPhone 6 Plus και Galaxy S6 edge


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τεστ έγινε με πίεση από την πλευρά της οθόνης και λογικό είναι να άντεξε σε τόσα κιλά μιας και υπάρχει και η οθόνη μεταξύ του σασί. Στα προηγούμενα τεστ με πίεση στην πίσω όψη απευθείας άντεξε το iphone 9 κιλά λιγότερης πίεσης πριν λυγίσει από αυτό το τεστ. Συγκεκριμένα σε αυτό το τεστ άντεξε 49.89 κιλά και στο παρακάτω με πίεση στην πίσω όψη 40,82 κιλά.

Για τα το samsung που έσπασε λογικό μου φαίνεται αφού στο σημείο πίεσης που στα άλλα κινητά ξεκολλάνε από το σασί οι οθόνες λόγο της πίεσης αυτό δεν έχει σασί σε εκείνο το σημείο και η πίεση όλη πάει στην οθόνη.

Το ζητούμενο είναι κατά πόσο θα λυγίζει από την καθημερινή χρήση όπως το Iphone και όχι από την πρέσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μετά από την ιστορία με το λύγισμα του iPhone 6 plus, η Apple είπε να πάρει το αίμα της πίσω και κανόνισε bend test μέσω τρίτης εταιρείας. Είναι γνωστό ότι δεν έγινε μεγάλη εταιρεία αφήνοντας πράγματα στην τύχη. Όσοι διαβάσουν κάποια πράγματα γι αυτή θα δουν ότι η σχολαστικότητά της είναι για σεμινάριο. Δεν είμαι hater, αλλά δεν είμαι και fan της. Την θαυμάζω σε κάποια πράγματα και δε μου αρέσει σε κάποια άλλα. Διαβάζοντας γι αυτή πολλά χρόνια τώρα, έχω διαπιστώσει ότι: Ο Θεός συγχωρεί, η Apple όχι... Τέλος, ξέρω ότι δεν υπάρχει κάτι που να γίνεται τυχαία,όσον αφορά την Apple. ΟΛΑ είναι κανονισμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγοραστές του edge καλό θα είναι να έχουν κι ένα φαράσι μαζί τους, γιατί δεν σπάει απλώς, θρύψαλα γίνεται, κρίμα είναι να μένει χάλια ο χώρος μετά.

Επίσης, έπειτα από το λύγισμα, με προσοχή το χέρι στην τσέπη, κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το edge οπως και να το δει κανεις ειναι λιγο πιο ακαμπτο απο το Iphone.Ειμαι ο μονος που βλεπω οτι στο οριο του bend test το iphone αποκτα μονιμη καμπυλη ενω το edge το σασι του ξαναγυρνα στην αρχικη κατασταση και η οθονη δεν ξεκολλα τοσο ασχημα ακομη και στην πληρη καταρευση του κινητου;η οθονη του edge σπαει λογω ακριβως του edge.Το γυαλι δεν εχει να στηριχθει αλλα στηριζει το κινητο απο την συγκεκριμενη πλευρα.Αν το τεστ γινοταν αναποδα τα πραγματα θα αλλαζανε σημαντικα.Αυτα ειναι αυτονοητα.Aλλα ακομη και το θεμα με της οθονης ειναι απλο.Στο Iphone 6 plus ειναι πολυ πιο ευκολο να αλλαξει καποιος οθονη παρα στο samsung.Στα samsung φαινεται η οθονη σαν να ειναι κολλημενη με το κινητο.Ενω στα Iphone οχι.Εαν λοιπον λαβουμε υποψιν αυτους τους παραγοντες καλο θα ηταν ολοι εδω μεσα ειτε της apple ειτε της samsung να σταματησουν αυτες τις ανοητες κοντρες λες και η καθε εταιρεια τους δινει ψωμι να φανε.Εκτος κι αν καποιος εχεις μετοχες.Και οι δυο εταιρειες εχουν τα υπερ και τα κατα.Ο καθενας συμβιβαζεται με αυτα και αγοραζει αυτο που του αρεσει.Εκεινο που μεχρις στιγμης εγω δεν συγχωρω στην apple ειναι τα υψηλα SARS μαζι με αλλες επισης μεγαλες εταιρειες.Δειχνουν "ψευτοδουλεια".Απαραδεκτη η apple σε αυτο.Eχουν βγαλει ενα σωρο μοντελα και δεν μπορουνε να μειωσουν την ακτινοβολια.Στο κατω κατω μην βαζετε τα κινητα στην τσεπη σας οταν μπαινετε στο αμαξι ή καθεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί διαβάζω Σαββατιάτικα. OMG δηλαδή!

...Έχεις δίκιο. Και εγώ, όταν διάβασα το παρακάτω άρθρο, Σάββατο ήταν...

 

1ο μέρος :

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402722

 

2ο μέρος:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402894

 

... τουλάχιστον κάποιοι apple fans παραδέχονται τα αυτονόητα και δεν υποτιμούν τη νοημοσύνη των υπόλοιπων ανθρώπων...

Σου γράφω ξανά ότι δεν έιμαι hater και τη θαυμάζω σε κάποια στάδια της λειτουργίας τους. Είναι πραγματικά μια μοναδική εταιρεία, αλλά είναι και λίγο "μαφιόζοι", πώς να το κάνουμε... Σίγουρα, πάντως, δεν αφήνουν ΤΙΠΟΤΑ στην τύχη. Αυτό είναι και το βασικό συστατικό της επιτυχίας τους. Έχει φτάσει το (κακώς εννοούμενο) marketing σε άλλο επίπεδο.

Το άρθρο στηρίζεται και σε δημοσιεύματα των NY times και άλλων μέσων μαζικής ενημέρωσης παγκοσμίου φήμης. Μάλιστα το άρθρο των NY times ήταν υποψήφιο για το βραβειο Pulitzer. Πήγαινε, λοιπόν, να τους διδάξεις την ενημέρωση... Δώσε πόνο... :-D :-D :-D

 

Έχεις την εντύπωση ότι μια τέτοια εταιρεία, με τέτοια οργάνωση, θα άφηνε κάποιον να "σκιάσει" το "αψεγάδιαστο" προϊόν τους;.. ;)

Πιο πιθανό είναι να "κατασκεύασε" το συγκεκριμένο τεστ, ώστε να βγει η καλύτερη... Δε λέω ότι το έκανε ΣΙΓΟΥΡΑ, αλλά την έχω απόλυτα ικανή από το να διόρθωσε, σιωπηλά, το πρόβλημα των αρχικών εκδόσεων και να έστειλε το καινούριο revision, μέχρι το να έστειλε τροποποιημένο iphone που δεν εμφανίζει το πρόβλημα ή ακόμα και να "εξασφάλισε" τις κατάλληλες συνθήκες του πειράματος, ώστε να βγει πρώτη... ;)

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Σε λάθος τόπικ τα γράφεις. Να ζητήσεις να μεταφερθούν τα μηνύματά σου ως νέο θέμα εδώ. Κατά προτίμηση απόψε το βράδυ, θα είναι η ιδανική στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^Σε λάθος τόπικ τα γράφεις. Να ζητήσεις να μεταφερθούν τα μηνύματά σου ως νέο θέμα εδώ. Κατά προτίμηση απόψε το βράδυ, θα είναι η ιδανική στιγμή!

Να με συγχωρείς! Νόμιζα ότι εδώ σχολιάζουμε το bend test των iphone 6, Htc one και Samsung S6, στο οποίο σχολίασα ότι δε μου φαίνεται και τόσο αξιόπιστο (δικαίωμά μου και φυσικά εντός θεματολογίας) και στο δεύτερο ποστ επιχειρηματολόγησα, κατόπιν προτροπής σου, για ποιους λόγους η Apple ΠΙΘΑΝΟΝ να έχει νοθεύσει τα αποτελέσματα. Δεν ήξερα ότι το συγκεκριμένο θέμα είναι διαφήμιση της Apple και πρέπει να γράφω μόνο καλά λόγια και να χτυπάω παλαμάκια...

Εγώ δε σου είπα να πας να γράψεις εδώ :http://www.cultofmac.com/

ή εδώ : http://www.macworld.com/κτλ

 

Έχεις την άποψή σου και έχω τη δική μου. Σωστός διάλογος, δημοκρατία, ελεύθερη βόύληση και γνώμη, σεβασμός στη γνώμη του άλλου, πολιτισμός... σου λένε κάτι;

Εκτός κι να προσπαθείς να κάνεις mining τα likes από apple fans... Αλλιώς καλύτερα να σβήσεις το μήνυμά σου, γιατί είναι εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την άποψή σου και έχω τη δική μου. Σωστός διάλογος, δημοκρατία, ελεύθερη βόύληση και γνώμη, σεβασμός στη γνώμη του άλλου, πολιτισμός... σου λένε κάτι;

Όσο διαβάζω "απόψεις" του τύπου Apple PR->NY times Pulitzer (που ανάθεμα αν ξέρεις πού ακριβώς πήγε το Pulitzer)->Myphone->H Apple έστησε το Galaxy Edge "bendgate", όχι, δε μου λένε τίποτα. Επιμένω ότι πρέπει να συνεχίσεις στο Μπλα-μπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο διαβάζω "απόψεις" του τύπου Apple PR->NY times Pulitzer (που ανάθεμα αν ξέρεις πού ακριβώς πήγε το Pulitzer)->Myphone->H Apple έστησε το Galaxy Edge "bendgate", όχι, δε μου λένε τίποτα.

Δικαίωμά σου. Δεν προσπαθώ να σε πείσω με το ζόρι. Αν θέλεις διαβάζεις, μαθαίνεις, ενημερώνεσαι και πιστεύεις ότι θέλεις. Απλά είπα τη γνώμη μου, το να μην δέχεσαι τα επιχειρήματα του άλλου, χωρίς αντεπιχειρήματα είναι επίσης δικαίωμά σου, αλλά όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... Το αν πήρε τελικά το Pulitzer το συγκεκριμένο άρθρο παίζει πολύ λίγο ρόλο στην ουσία του. Οι NY times έχει μια συγκεκριμένη (μεγάλη) αξία σαν μέσο μαζικής ενημέρωσης ακόμα και χωρίς Pulitzer, το ίδιο και το reuters, το οποίο χρησιμοποιεί το άρθρο. Μπορείς, προσωπικά να μην δέχεσαι τίποτα και να μην ακούς κανένα, επίσης δικαίωμά σου. Απλά να θυμίσω 2 πράγματα:

α) Άπόψη χωρίς επιχειρήματα δεν είναι άποψη. Μπορεί να πάρει πολλούς χαρακτηρισμούς, ανάλογα με το περιεχόμενό της, αλλά ΔΕΝ είναι άποψη, δηλάδή δεν μου αρέσει αυτό που γράφεις -> δε με βολεύουν τα επιχειρήματά σου -> σε βγάζω σκάρτο εσένα και τις πηγές σου, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο -> πετάω μερικές ατάκες και ανωτερότητα = κερδίζω τις εντυπώσεις, είναι πολύ παλιό και πολύ αναμενόμενο για ανθρώπους χωρίς επιχειρήματα και ταιριάζει περισσότερο όταν μιλάς για ποδόσφαιρο ή για πολιτικά κόμματα και

β) Αυτό που έγραψα στο πρώτο μου ποστ δεν το έγραψα για σένα προσωπικά, είναι η γνώμη μου και την έγραψα για να την διαβάσουν όλοι. Επέμενε όσο θέλεις, δεν είναι δικαίωμά σου και αν θέλεις να γράψεις άλλα offtopic κάντο με pm. Επιμένω ότι αυτό που κάνεις είναι φασιστικό... Εκτός κι αν έχεις οικονομικά συμφέροντα από την Apple, οπότε υποστηρίζεις τη δουλειά σου και το σέβομαι, ααρκεί να γίνεται με αξιοπρέπεια και με σεβασμό στη γνώμη του άλλου.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μπροστινή τσέπη και να λυγίσει νομίζω πως είναι χοντρό (από οτι μου έχουν πει). Όποια συσκευή και να είναι αυτή, η συσκευή συνήθως βρίσκετε στη μπροστινή τσέπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν μπρορει το κινητο να αντεξει το πλυντήριο που εχει πανω του το στεγνωτήριο για να μην γέρνει δεν αξιξει !! καλα κανουν τα test να ξερουμε ! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε ο άλλος είναι 60 κιλά είτε 150 κιλά,αν το βάλεις στην κολοτσεπα και κάτσεις πάνω του θα σπάσει.

Και μετά τα φέρνουν σε μένα για φτιάξιμο :D :D :D :D

 

 

Δικαίωμά σου. Δεν προσπαθώ να σε πείσω με το ζόρι. Αν θέλεις διαβάζεις, μαθαίνεις, ενημερώνεσαι και πιστεύεις ότι θέλεις. Απλά είπα τη γνώμη μου, το να μην δέχεσαι τα επιχειρήματα του άλλου, χωρίς αντεπιχειρήματα είναι επίσης δικαίωμά σου, αλλά όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... Το αν πήρε τελικά το Pulitzer το συγκεκριμένο άρθρο παίζει πολύ λίγο ρόλο στην ουσία του. Οι NY times έχει μια συγκεκριμένη (μεγάλη) αξία σαν μέσο μαζικής ενημέρωσης ακόμα και χωρίς Pulitzer, το ίδιο και το reuters, το οποίο χρησιμοποιεί το άρθρο. Μπορείς, προσωπικά να μην δέχεσαι τίποτα και να μην ακούς κανένα, επίσης δικαίωμά σου. Απλά να θυμίσω 2 πράγματα:

α) Άπόψη χωρίς επιχειρήματα δεν είναι άποψη. Μπορεί να πάρει πολλούς χαρακτηρισμούς, ανάλογα με το περιεχόμενό της, αλλά ΔΕΝ είναι άποψη, δηλάδή δεν μου αρέσει αυτό που γράφεις -> δε με βολεύουν τα επιχειρήματά σου -> σε βγάζω σκάρτο εσένα και τις πηγές σου, χωρίς κανένα ουσιαστικό λόγο -> πετάω μερικές ατάκες και ανωτερότητα = κερδίζω τις εντυπώσεις, είναι πολύ παλιό και πολύ αναμενόμενο για ανθρώπους χωρίς επιχειρήματα και ταιριάζει περισσότερο όταν μιλάς για ποδόσφαιρο ή για πολιτικά κόμματα και

β) Αυτό που έγραψα στο πρώτο μου ποστ δεν το έγραψα για σένα προσωπικά, είναι η γνώμη μου και την έγραψα για να την διαβάσουν όλοι. Επέμενε όσο θέλεις, δεν είναι δικαίωμά σου και αν θέλεις να γράψεις άλλα offtopic κάντο με pm. Επιμένω ότι αυτό που κάνεις είναι φασιστικό... Εκτός κι αν έχεις οικονομικά συμφέροντα από την Apple, οπότε υποστηρίζεις τη δουλειά σου και το σέβομαι, ααρκεί να γίνεται με αξιοπρέπεια και με σεβασμό στη γνώμη του άλλου.

+1 και από μένα για όλα αυτά που είπες,μπράβο σου :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...