Προς το περιεχόμενο

Κρυπτογράφηση και κωδικοποίηση σε C++


Jaco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον υπήρξε μια παρανόηση, αλλά θα το διευκρινήσω...

τo JacoAES.dll είναι το source code για τον AES μόνον και όχι για το υπόλοιπο πρόγραμμα... τον συγκεκριμένο κώδικα (του AES) θέλω να κρατήσω για τον εαυτό μου, αλλά υπάρχουν ένα σωρό άλλοι κώδικες και εκδοχές που μπορώ να δώσω αν ζητηθεί...

 

Το security issue δεν είναι στο πρόγραμμα μου, αλλά στην ίδια την πλατφόρμα της microsoft (VSTO) για το Outlook, το οποίο όπως το βρήκα και εγώ μάλλον μπορεί να το βρει οποιοσδήποτε... και δεν είναι κακό να αναφέρονται τα προβλήματα, για να ξέρει και ο κόσμος πόσο εύκολο είναι να μπουν κάποιοι επιτήδιοι στον υπολογιστή τους... το σημαντικό είναι ότι δεν αναφέρεται ποια είναι η τρύπα και αυτό αρκεί, το ότι υπάρχουν έωα σωρό τρύπες είναι μάλλον γνωστό...

 

οπότε είναι δυο διαφορετικά πράγματα...

 

Edit:

Ξαναδιαβάζοντας αυτό που έγραψες, μάλλον λες ότι θα ήταν καλύτερα να μην αναφέρω την τρύπα...

μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά τότε θα έπρεπε να δώσω τον κώδικα (όχι για το AES), αλλά για το υπόλοιπο πρόγραμμα τότε θα ήταν σα να τάιζα τον λύκο στο χέρι...

 

Όπως και να έχει πιστεύω ότι θα το λύσουν στο επόμενο VSTO v.3, οπότε και θα είναι όλα ok...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Edit:

Ξαναδιαβάζοντας αυτό που έγραψες, μάλλον λες ότι θα ήταν καλύτερα να μην αναφέρω την τρύπα...

μπορεί να έχεις και δίκιο, αλλά τότε θα έπρεπε να δώσω τον κώδικα (όχι για το AES), αλλά για το υπόλοιπο πρόγραμμα τότε θα ήταν σα να τάιζα τον λύκο στο χέρι...

 

Αυτό λέω ;)

 

Τώρα σχετικά με το source, αυτό που απλά θέλω να πω, είναι πως δεν είναι απαραίτητο (ούτε φυσικά υποχρεωτικό) να δημοσιεύσεις τον κώδικα σου. Αυτό ήθελα να τονίσω, πως δηλαδή δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις το γιατί δεν έδωσες source-code, εκτιμώ που μας το εξήγησες αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος.

 

Και αυτά τα λέω επ' ευκαιρίας διότι έχω συναντήσει κόσμο που του δίνεις freeware και ύστερα απαιτεί και το source-code, και αν αρνηθείς παρεξηγείται -οπότε βρήκα την ευκαιρία στο μήνυμα σου να εκφράσω την άλλη άποψη B) (freeware ναι - open source όχι - δικαίωμα μας για οιονδήποτε λόγο!).

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω ;)

 

Τώρα σχετικά με το source, αυτό που απλά θέλω να πω, είναι πως δεν είναι απαραίτητο (ούτε φυσικά υποχρεωτικό) να δημοσιεύσεις τον κώδικα σου. Αυτό ήθελα να τονίσω, πως δηλαδή δεν χρειάζεται να μας εξηγήσεις το γιατί δεν έδωσες source-code, εκτιμώ που μας το εξήγησες αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος.

 

Και αυτά τα λέω επ' ευκαιρίας διότι έχω συναντήσει κόσμο που του δίνεις freeware και ύστερα απαιτεί και το source-code, και αν αρνηθείς παρεξηγείται -οπότε βρήκα την ευκαιρία στο μήνυμα σου να εκφράσω την άλλη άποψη B) (freeware ναι - open source όχι - δικαίωμα μας για οιονδήποτε λόγο!).

 

Σου εύχομαι καλή συνέχεια!

 

Ευχαριστώ DirectX... καλή συνέχεια και σε σένα που κρατάς το thread της κρυπτογράφησης ζωντανό....

Δεν διαφωνώ σε αυτά που λες, το freeware δεν είναι απαραίτητα open-source... απλά προσωπικά εγώ τις περισσότερες φορές επιλέγω να δίνω και το κώδικα από αυτά που κάνω για ένα και μοναδικό λόγο... επειδή ξέρω ότι δεν θα ξαναέχω χρόνο να γυρίσω σε αυτόν, οπότε τον δίνω για να το συνεχίσει κάποιος άλλος... έτσι νιώθω ότι δεν πεθαίνει η ιδέα...

 

Από την άλλη όμως, το τσάμπα πέθανε, ειδικά σήμερα που σφίγγουν τα πράγματα, αλλά οι "κακές" συνήθειες δύσκολα κόβονται...

 

Και off-topic (όχι ότι τα άλλα ήταν on :P) καλό είναι όσοι ασχολούνται με προγραμματισμό να κοιτάξουν το VSTO και γενικά την .NET σε βάθος... έχει τεράστιο πεδίο εφαρμογών και ειδικά σήμερα που οι δουλειές είναι ζόρικες, αρκεί να ξέρεις 2-3 εργαλεία και σου ανοίγουν πολλές πορτές... το VSTO ανοίκει σε αυτήν την κατηγορία... δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με τον προγραμματισμό (ηλεκτρονικός), αλλά η ζήτηση είναι μεγάλη και το πεδίο εφαρμογών ακόμα μεγαλύτερο... imho... and out...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O bfs einai kaliteros gia tifles anazitiseis

Στην περίπτωσή μας τουλάχιστον, θεωρώ ότι μια dfs αποδίδει πολύ καλύτερα.

Αν βέβαια έχεις κάποια αιτιολόγηση ευχαρίστως να την ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωσή μας τουλάχιστον, θεωρώ ότι μια dfs αποδίδει πολύ καλύτερα.

Αν βέβαια έχεις κάποια αιτιολόγηση ευχαρίστως να την ακούσω.

 

me basi ta genika xaraktiristika to eipa. oti mporei na ilopoiithei me dfs ginetai kai me bfs. mikri einai i diafora. anti na analieis to dentro eis bathos to kaneis eis platos. apla einai alli diataksi ton kombon. fisika kai megalonei to space complexity alla:

 

BFS

Animated_BFS.gif

 

When searching large graphs that cannot be fully contained in memory, DFS suffers from non-termination when the length of a path in the search tree is infinite. The simple solution of "remember which nodes I have already seen" doesn't always work because there can be insufficient memory.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Depth-first_search

 

Optimality

For unit-step cost, breadth-first search is optimal. If the graph is not weighted, and therefore all step costs are equal, breadth-first search will find the nearest and the best solution.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Breadth-first_search

 

theorontas oti i kathe kinisi pou tha kanei exei idio baros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση εσύ θεωρείς στοιχεία του δέντρου τα επιτρεπτά τετράγωνα(τις τελείες αν θυμάμαι καλά(?))

 

Μπορείς εναλλακτικά να θεωρήσεις στοιχεία του δέντρου στα οποία θα κάνεις την αναζήτηση, όλα τα τετράγωνα τα οποία αντιστοιχούν στα τοιχώματα του λαβύρινθου, τα οποία έχουν πάντα στα δεξιά τους ή πάντρα στα αριστερά τους walkable τετράγωνο.

 

Ουσιαστικά είναι σαν να ακουμπάς το χέρι σου στον εξωτερικό τοίχο του λαβύρινθου και να προχωράς προς μια κατεύθυνση. Έτσι κάνεις ουσιαστικά αναζήτηση σε μια γραμμική λίστα, ή από διαφορετική οπτική γωνία, dfs σε ένα δέντρο που κάθε κόμβος έχει έναν απόγονο.

 

Αυτή τη μέθοδο έχω στο μυαλό μου και πιστεύω οτι αποδίδει πολύ καλύτερα απ ότι να κινήσαι στην walkable area.

 

Βέβεια το πρόβλημα που προκύπτει είναι πως θα βρεις τον εξωτερικό τοίχο.

Trial and error(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Paidia thelw na na kryptografisei mia eikona me ton algorithmo DES pws mporw na to kanw?

 

takissas, σου απαντάω εδώ για το pm σου, ώστε να μπορούν να το δουν και άλλοι...

 

1. Αν θες να γράψεις δικό σου software μπορείς να χρησιμοποιήσεις το libcrypt το οποίο είναι free και περιέχει τα εξής:

 

- symmetric ciphers (AES, DES, Blowfish, CAST5, Twofish, Arcfour)

- hash algorithms (MD4, MD5, RIPE-MD160, SHA-1, TIGER-192)

- MACs (HMAC for all hash algorithms)

- public key algorithms (RSA, ElGamal, DSA)

- large integer functions

- random numbers

and a lot of supporting functions.

 

ΕΔΩ είναι και το link για την σελίδα του libcrypt

 

2. Αν θες απλά να κάνεις encryption για να στείλεις μια φωτογραφία τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα αυτόνομο λογισμικό όπως το PGP ή αν θες freeware το GnuPG.

 

3. Εγώ στην θέση σου δεν θα χρησιμοποιούσα ακριβώς encryption για αρχεία εικόνων, αλλά θα μετέτρεπα το binary file της εικόνας σε Base64Encoding και μετά με το gzip θα το συμπίεζα... σου παρέχει εξίσου καλή ασφάλεια, μειωμένο όγκο δεδομένων και ταχύτητα στην κωδικοποίηση / αποκωδικοποίηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα!Διάβασα κάποια λίγα πράγματα από το thread αυτό και πραγματικά εντυπωσιάστικα!Είμαι φοιτητής πληροφορικής και έχω στο εξάμηνό μου C++!αλλά το βιβλίο που μας έχει δώσει ο καθηγητής είναι πραγματικά για πέταμα!επειδή εκτός από το να μάθω C++ για να περάσω το μάθημα θέλω να μάθω γενικότερα C++ θα ήθελα να μου πείτε κανένα καλό site από το οποίο θα μπορώ να διαβάσω ή κανένα καλό βιβλίο!Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια στο σαιτε το πακολουθω εδω και πολυ καιρο και ειναι πολυ καλο. σπουδαζω πληροφορικη και ειμαι στο 7 εξαμηνο, κανω ασφαλεια πληροφοριακων συστηματων, και εχουμε μια εργασια πανω στην κρυπτογραφιση ειδα και τις σημειωσεις που εχει βαλει Jaco και ειναι πολυ καλες. οι ασκηση μου ειναι πανω στους εξης αλγοριθμους Caesar cipher, Affine - Affine cipher,Monoalphabetic Substitution,Transposition cipher,Homophonic Substitution,Vigenère cipher,Beauford cipher. το προγραμμα θα ειναι σε c++ το οποιο θα εχει ενα μενου με τους παραπανω αλγοριοθμους και στο καθενα απο αυτο να γινεται κρυπτογραφιση και αποκρυπτογραφιση.οπως εχεισ καποιεσ σημειωσεις και θελει να μου τις δωσεις??σας ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ειμαι καινουργια στο σαιτε το πακολουθω εδω και πολυ καιρο και ειναι πολυ καλο. σπουδαζω πληροφορικη και ειμαι στο 7 εξαμηνο, κανω ασφαλεια πληροφοριακων συστηματων, και εχουμε μια εργασια πανω στην κρυπτογραφιση ειδα και τις σημειωσεις που εχει βαλει Jaco και ειναι πολυ καλες. οι ασκηση μου ειναι πανω στους εξης αλγοριθμους Caesar cipher, Affine - Affine cipher,Monoalphabetic Substitution,Transposition cipher,Homophonic Substitution,Vigenère cipher,Beauford cipher. το προγραμμα θα ειναι σε c++ το οποιο θα εχει ενα μενου με τους παραπανω αλγοριοθμους και στο καθενα απο αυτο να γινεται κρυπτογραφιση και αποκρυπτογραφιση.οπως εχεισ καποιεσ σημειωσεις και θελει να μου τις δωσεις??σας ευχαριστω..

 

:lol: ξερω καποιο παιδι να σε βοηθησει. στειλε μου το msn να σε κανω add. τις ιδιες εργασιες βαζει με το προηγουμενο εξαμηνο βλεπω...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα.. νέο μέλος αλλά και εγώ παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό..

 

Θα ηθέλα την βοήθεια σας ως αρχαιότεροι και αρκετά γνώστες του αντικειμένου..

 

Ψάχνω να βρώ πηγαίο κώδικα σε C++ για τον AES αλλά όχι τροποποιημένο.."τον αυθεντικό".. δεν ξερω αν γίνομαι κατανοητός.. τον χριάζομαι για την πτυχιακή μου..

 

Είπα να απευθινθώ εδώ μήπως κάποιος απο σας τον έχει πρόχειρο.. ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας και τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...