Προς το περιεχόμενο

Mandrake 9.2 και refresh rate


dimitris__

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- To kde GUI pou xrisimopoio ego exei mono 10 xronia zohs kai exei kseperasei kata poli kata tin gnomi mou to GUI twn windows.

 

Πείτε ότι θέλετε για τα windows, ότι δεν είναι ασφαλή, ότι κολλάνε, ότι μας τα επιβάλλουν, ότι τα έχουμε συνηθίσει και μας φαίνονται καλά, ότι τον παίρνει ο Bill Gates το συζητάμε.

 

ΔΕΝ δέχομαι ζωντανός οργανισμός που στέκεται στα δύο πόδια να ξεστομίσει ότι υπάρχει καλύτερο GUI από των Windows, που οι άνθρωποι έχουν κάνει τη φιλικότητα προς το χρήστη τέχνη. Το KDE (αυτό το δρόμο διάλεξα), είναι (αν εξαιρέσεις ότι γίνεται το μενού του διάφανο και οτι παραμετροποιείται πολύ) πολύ πίσω από το ανάλογο των windows 98 ως προς την ευκολία χρήσης και την ταχύτητα αντίδρασης. Για τα XP ούτε λόγος να γίνεται, πάνω που άρχισα να πιστεύω ότι το KDE θα μπορούσε να φτάσει τα WIN, τα εγκατέστησα και μου΄φυγε η μαγκιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε ότι θέλετε για τα windows' date=' ότι δεν είναι ασφαλή, ότι κολλάνε, ότι μας τα επιβάλλουν, ότι τα έχουμε συνηθίσει και μας φαίνονται καλά, ότι τον παίρνει ο Bill Gates το συζητάμε.

[/quote']

 

Auto tora pos to ebgales oti to eipa den katalaba... Ta windows einai poli kalo periballon kai poli filiko periballon. Telospanton kathenas exei tin gnomi tou alla den xreiazetai na tin kolaei se kathe frash pou tou lene.

 

ΔΕΝ δέχομαι ζωντανός οργανισμός που στέκεται στα δύο πόδια να ξεστομίσει ότι υπάρχει καλύτερο GUI από των Windows' date=' που οι άνθρωποι έχουν κάνει τη φιλικότητα προς το χρήστη τέχνη.

[/quote']

Theleis na peis oti: "Einai h prosopiki mou gnomi ...." .Den m'aresei na tous tsoubaliazeis etsi olous. Den mporo na katalabo giati prepei na min eimai zontanos organismos gia na m'aresei kati allo.

 

Το KDE (αυτό το δρόμο διάλεξα)' date=' είναι (αν εξαιρέσεις ότι γίνεται το μενού του διάφανο και οτι παραμετροποιείται πολύ) πολύ πίσω από το ανάλογο των windows 98 ως προς την ευκολία χρήσης και την ταχύτητα αντίδρασης. Για τα XP ούτε λόγος να γίνεται, πάνω που άρχισα να πιστεύω ότι το KDE θα μπορούσε να φτάσει τα WIN, τα εγκατέστησα και μου΄φυγε η μαγκιά.

[/quote']

Oson afora ta diafani menu einai ontos megali malakia alla ta eixa balei gia ena bradi pio poli apo periergia.

Alla an pragmatika pistebeis oti ta diafani menu einai oti pio dinato exei to KDE to file mou kaneis megalo sfalma.

Sou paratheto merika:

 

- To paiksimo me ta locked files ton XP den iparxei sto KDE. Mporeis na simpiezeis taineia kai tautoxrona na blepeis preview to kommati pou exei teleiosei!! Sta windows einai sxetika eukolo na breis programmataki na anoigei misoteleiomena AVIs (den sizitao gia ton media player) alla einai adinato na anoikseis misoteleiomeno AVI pou ekeini ti stigmi kataskeuazetai (locked se kapoia allh process).

- Otan diaxeirizesai arxeia (Copy, Move, Rename) den paizei rolo ana auta einai klidomena se kapoio process.

- Ginetai automata SORTING i lista arxeion kai sinexos mainei updated. Diladi an katebazeis an arxeio se ena katalogo kai exeis anoikto ton filemanager blepeis kanonika to megethos tou na allazei sinexos.

- Exeis dokimasei pote ta pollapla desktop se XP ? (Iparxei free download sto microsoft.com) Einai oti pio athlio exo dei.

- H diaxeirisi pollaplon xriston einai apisteuti! An theleis na baleis kapoion ston ipologisti sou se grafiko periballon den xreiazetai na kaneis esi logout akomi kai an autos mpei me ton logariasmo sou (Se antithesi me to remote desktop ton XP)

- Ta applets sth mpara sto kato meros tis othonis einai apo tis pio gamates idees pou exo dei.

- Exo PIII 933 kai mporo na anoikso me ton antistoixo ton videoplayer 5-6 divx taineies tautoxrona xoris na spaei kammia!!! Sta windows (pou ta exo akomi sto PC logo paixnidion directX) paizei to poli mia taineia.

- Grafo video me to xawtv apo tin karta tileorasis (to linux apo oti exo akousei den einai realtime accurate leitourgiko) xoris na exo problima me spasimata, simpiezontas realtime to video se divx (pragma adinato sta win akomi kai me to panisxiro iuVCR)

 

 

 

Kai san epilogo:

Mporo mallon na ipotheso giati den s'aresei to KDE :

- Den exei "start menu" alla "KMenu" stin bara.

- Ta CD den kanoun eject me to koumpi alla unmount me entoli.

- Den mporeis na xonepseis oti to poliagapimeno "My Documents" exei ginei "home"

- Mpaineis se selides sto internet kai sou grafoun oti prepei na exeis IE 5.0 kai pano....

 

Kai ola auta giati den exeis oreksi na matheis kati allo....

 

 

Sorry gia to terastio post me to opoio thelo apla na tekmirioso tin apopsi mou gia to KDE kai den ithela na sou epitetho....

 

 

filika hayzel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω επίσης κάποιες δυνατότητες του KDE οι οποίες το φέρνουν σε συγκεκριμένους τομείς πολύ μπροστά από τα Windows:

 

  • Τα Kuickcopy και Kuickmove. Στον konqueror αν κάνεις δεξί κλικ σε οποιοδήποτε αρχείο έχει στο μενού επιλογές move to και copy to οι οποίες ανοίγουν ως μενού έναν πολύ εύχρηστο disk navigator.
     
  • Στα παράθυρα Open και Save μπορείς να καθορίσεις εσύ τα κουμπία-συντομεύσεις για τις τοποθεσίες στο αριστερό μέρος (εκέι που στα Win έχει το My Documents, το Floppy, κλπ).
     
  • To ότι μπορείς να καθορίσεις πλήρως τα mimetypes και τα associated προγράμματα, ακόμα και την ενσωμάτωσή τους στον ίδιο τον konqueror.
     

 

Θα έγραφα και άλλα, αλλά τώρα είμαι στο Gnome και δε μου έρχονται :D

 

Όσο για την απόκριση του KDE, αλλά και του Gnome, είναι όντως πιο αργή από των Win, αλλά μάλλον είναι hardcoded οι χρόνοι αντίδρασης. Εγώ από την αναβάθμιση από Tbird 800 -> Tbred 2100 με DDR δεν είδα διαφορές στην ταχύτητα αντίδρασης. Anyway, δε με ενοχλεί, απλά είναι θέμα συνήθειας. Επιπλέον τα windows που έχουν "καλή" αντίδραση στον υπολογιστή μου για κάποιο λόγο δεν ανταποκρίνονται καθόλου για 1,5 λεπτό μετά το boot, ενώ κατά καιρούς χάνουν την επαφή με το interface. Προτιμώ το KDE γιατί τουλάχιστον έχει σταθερή απόκριση.

 

ΔΕΝ δέχομαι ζωντανός οργανισμός που στέκεται στα δύο πόδια να ξεστομίσει ότι υπάρχει καλύτερο GUI από των Windows, που οι άνθρωποι έχουν κάνει τη φιλικότητα προς το χρήστη τέχνη.

 

Μία λέξη θα πω μόνο, μετριοπάθεια . Όταν σε αυτή τη χώρα ανοίξουν τα μάτια μας και τα αυτιά μας και μάθουμε να σεβόμαστε και να παίρνουμε στα σοβαρά τις απόψεις των άλλων, μπορεί και να πάμε μπροστά.

 

P.S. Δεν είναι μόνο ο hayzel που θεωρεί κάτι άλλο πιο εύχρηστο από τα Windows, υπάρχουν και άλλοι οργανισμοί που στέκονται σε δύο πόδια.... Αν έχεις όρεξη να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση με επιχειρήματα γύρω από το θέμα δεν έχω καμία αντίρρηση (νομίζω ούτε και ο hayzel).

 

Hint: Δες πρώτα το MacOS X και μετά αν θες μιλάμε για την ευχρηστία των Windows και των οποιωνδήποτε Windows. Δεν μπορείς να δηλώνεις απόλυτα ότι το GUI των Windows είναι το πιο εύχρηστο όταν είναι το μοναδικό πράγμα που έχεις δοκιμάσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Crazy_piston : Για παραδειγμα εχω μοντελο οθονης Sony - G220 η οποια δεν υπαρχει διαθεσιμη στη λιστα της διανομης της Μandrake (9.1) :) Το βιβλιο οδηγιων της οθονης δεν το εχω πλεον , τι πρεπει να βαλω στο καθε πεδιο ή για αρχη στα πρωτα πεδια του Modeling generator;

 

Για να κανω ρυθμιση στον xserver υπαρχει προβλημα να ειμαι σε γραφικο περιβαλλον (kde) και να γινει η ολη διαδικασια κατω απο admin console;

 

Σημειωση : Ειμαι αρχαριος/ασχετος με το linux , οποτε καλο θα ηταν αν εγραψα καμια κουταμαρα παραπανω να γινει delete :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα πεδία δεν είναι απαραίτητο να τα συμπληρώσεις. Αν ξέρεις ακριβώς την ανάλυση και το refresh rate που θες βάζεις (π.χ. 1152x864 @ 90 Hz), βάζεις:

Visible Resolution: 1152x864

Refresh Rate: 70

 

και πατάς "Calculate Modeline" :D

 

Μετά παίρνεις το αποτέλεσμα και το κάνεις paste στο XF86Config στο "Section Monitor" και επανεκκινείς τα X. Όχι, δεν πειράζει αν το κάνεις μέσα από X, οι αλλαγές ισχύουν με επανεκκίνηση του Server, οπότε δεν έχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hazel χαίρομαι πολύ που μου τα είπες έτσι, με στοιχεία, χαίρομαι να μαθαίνω πραγματικά.

Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς μου ήταν υπερβολικοί για να τονίσω το point.

 

Για τον φίλο από το Ηράκλειο, αν καταφέρει νέος χρήστης και βάλει τους τελευταίους drivers για ATI σε mandrake 9.0 θα .... δεν ξέρω και γώ τι. Έκατσα με φίλο τεχνικό Η/Υ να το κάνω και ανακάλυψα ότι χρειάζομαι άλλο Xfree86 version το οποίο για να μπεί χρειάζεται άλλες βιβλιοθήκες C το dependency, του dependency, Ω! dependency...

 

Για την ταχύτητα του GUI, είναι window-ικά παράλογο να περιμένω 15'' να ανοίξει ο mozilla(ς) και 5+ o konqueror σε φρεσκοστημένο P4 @2GHz με 512RAM.

 

Αυτό με τα site που θέλουν IE είναι πράγματι σοβαρός λόγος να μην έχεις Linux. Ιδίως σε site τραπεζών που κάνω web banking θέλουν όλα IE.

 

Αυτό με το lock των αρχείων δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις αλλά όπου γίνεται είναι by design για λόγους ασφαλείας των δεδομένων και όχι από αδυναμία του λειτουργικού.

 

H διαχείριση πολλαπλών χρηστών υπάρχει στα windows server σε κανονική μορφή και όχι στην υποτυπώδη των workstation εκδόσεων.

Το unix σχεδιάστηκε με βάση το multiuser, ενώ τα windows όχι. Παρόλα αυτά στις διαδικασίες αυτές έχουν βελτιωθεί τα windows αρκετά με το Terminal Services Server, μια κουτσουρεμένη έκδοση του οποίου έχουν τα XP. Αν έχεις δει windows 2000 server να τρέχει Terminal Services θα καταλάβεις τι εννοώ. 50 χρήστες να δουλεύουν ταυτόχρονα έναν SQL client και να τρέχουν κάποιες εφαρμογές του Office μέσα από Terminal κονσόλα, όλοι στον ίδιο server, όλοι τα ίδια .exe. Μπορείς να έχεις άψογη διαχείριση δικτύου με τρίτα προγράμματα (VNC, Dameware NT utilities) ή ακόμα και με τον φοβερό (και ακριβό) Systems Manangement Server. Δεν γνωρίζω αν κάτι τέτοιο ισχύει για Linux θα ήθελα να μάθω.

 

Θέλω να πώ πολλά αλλά πρέπει να... σχολάσω. Θα ήταν καλά να είμαστε μαζι πάνω από μερικά PC και να παίζαμε και τις σφαλιάρες ..επιχειρηματολογώντας να μαθαίνουμε και πιο άμεσα αλλά...

 

Καλό σαββατοκύριακο και sorry για το υφάκι στο προηγούμενο post!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@crazy_piston : φιλε μου μπηκα σε console με login root και εγραψα στο παραθυρο που εμφανιστηκε xf86config και με ρωταγε ενα καρο πραγματα.Που ακριβως πρεπει να γραψω την γραμμη που μου εδωσε το modeline generator;;

 

Υ/Γ : Συγγνωμη για το πρηξιμο!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol, δε γράφεις xf86config, αλλά ανοίγεις με έναν editor το /etc/X11/XF86Config ή /etc/X11/XF86Config-4 ανάλογα με τη διανομή, βρίσκεις το σημείο που λέει "Section Monitor" και πετάς στο Section αυτό τη γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

axaaaaaaaaa! twra malista!! Se periptwsh pou telika den doulepsei to mode pou 8a valw vgazei error o xserver h paei gia service to monitor; Ayto to teleytaio to rwtw apla gia na eimai ligaki prosektikos me to sygkekrimeno 8ema sto mellon.Dhladh an perasw ayto pou leei o modeline generator kai den katsei swsta anoigei to mode kai opoion parei o xaros;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ανοίγει ούτως ή άλλως, αλλά μην ανησυχείς γιατί οι καινούργιες οθόνες (νομίζω και η G220) "κόβουν" μόνες τους όταν το Vrate είναι εκτός ορίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...