Προς το περιεχόμενο

Χαρτογράφηση VDSL στην Ελλάδα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρήσιμες πληροφορίες και εξηγούν το NGA που μου είπε ο υπάλληλος της Wind την προηγούμενη βδομάδα ότι είδε στο σύστημα τον αριθμό μου και είπε ότι θα αναβαθμιστεί το KV από το οποίο παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ότι εχουν μπει καμπίνες δεν σημαίνει ότι λειτουργούν κιόλας. Η απάντηση των τεχνικών του ΟΤΕ οσων αφορά το Χαλάνδρι είναι ότι οι καμπίνες δεν εχουν ρευμα για να λειτουργήσουν ακόμη επειδη δεν εχει δωσει ρευμα ακόμη η ΔΕΗ. Παρ ολα αυτα το εμπορικο τμημα θεωρησε οτι μπορει να μου πουλησει την 30αρα για να με τραβηξει απο την φτηνη adsl της vodafone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες μερες μπαίνουν καμπινες ote vdsl και στα Ανω Πατησια (π.χ. γωνια Πατησιων & ΜακΜιλαν).

Και σημερα δεν εχουμε internet λογω των συγκεκριμενων εργασιων (μολις μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ έχω καμπίνα στην κάτω γωνία στο τετράγωνό μου εδώ Κερατσίνι από το Φλεβάρη και πριν μερικές μέρες που τσέκαρα άκουσα ανεμιστήρες να δουλεύουν κανονικά μέσα. Κοιτάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά τίποτα από διαθεσιμότητα, ούτε από Wind ούτε από Cosmote. Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό περίπου θέλουν να ενεργοποιηθούν;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καμπίνα στην κάτω γωνία στο τετράγωνό μου εδώ Κερατσίνι από το Φλεβάρη και πριν μερικές μέρες που τσέκαρα άκουσα ανεμιστήρες να δουλεύουν κανονικά μέσα. Κοιτάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά τίποτα από διαθεσιμότητα, ούτε από Wind ούτε από Cosmote. Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό περίπου θέλουν να ενεργοποιηθούν;

 

Ευχαριστώ.

Για να δεις αν όντως υπάρχει διαθεσιμότητα θα τσεκάρεις από το site της cosmote και με τηλέφωνο που ανήκει στην cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω καμπίνα στην κάτω γωνία στο τετράγωνό μου εδώ Κερατσίνι από το Φλεβάρη και πριν μερικές μέρες που τσέκαρα άκουσα ανεμιστήρες να δουλεύουν κανονικά μέσα. Κοιτάζω σχεδόν κάθε μέρα αλλά τίποτα από διαθεσιμότητα, ούτε από Wind ούτε από Cosmote. Έχει κανείς ιδέα πόσο καιρό περίπου θέλουν να ενεργοποιηθούν;

 

Ευχαριστώ.

Φιλε μου αν επιτρέπεται σε ποια διασταύρωση οδών ειναι αυτη η καμπίνα στο κερατσινι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Λούτσα, και έχω line attenuation 46.5 (!!!) κλειδώνοντας περίπου στα 5mb. Εδώ και κάμποσο καιρό, βλέπω νέες καμπίνες στη θέση των παλιών. Ακολούθησα εναέρια το box μου και κατέληξα να βρω το αρχικό box που επιβεβαιώνει ότι το kv μου είναι πλέον στα 200 μέτρα και μάλιστα περιλαμβάνεται στα kv του ΟΤΕ για vectoring με χρονοδιάγραμμα Q4 2017. Τώρα είμαι forthnet. Για να δω αν έχουν ενεργοποιηθει οι καμπίνες έκανα άιτηση για vdsl στον ΟΤΕ (ώστε να "αναγκαστεί" να δώσει από kv και όχι από ΑΚ που είμαστε 2 χιλιόμετρα μακρια) και δύστυχώς δεν παίζουν ακόμη. Ωστόσο, προχθές ήρθαν και έσκαψαν δίπλα στη νέα καμπίνα και τοποθέτησαν νέα κολώνα (ξύλινη) της ΔΕΗ, την οποία ενώσανε εναέρια με τα υπάρχοντα καλώδια της ΔΕΗ, άρα προφανώς ηλεκτροδοτήθηκε. Είναι καλά σημάδια όλα αυτά; Πότε περίπου υπάρχει πιθανότητα να δωθεί vdsl;; 

 

Όχι άλλο κάρβουνο, δώστε vdsl στο λαό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσεις να προσπαθείς για διαθεσιμότητα στον ΟΤΕ και όταν τη δεις τότε θα ρωτήσεις και στη Forthnet.

Ο χρόνος ενεργοποίησης του νέου δικτύου ποικίλλει, σε άλλες περιοχές έδωσαν αμέσως και σε άλλες σε 2-3 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνεχίσεις να προσπαθείς για διαθεσιμότητα στον ΟΤΕ και όταν τη δεις τότε θα ρωτήσεις και στη Forthnet.

Ο χρόνος ενεργοποίησης του νέου δικτύου ποικίλλει, σε άλλες περιοχές έδωσαν αμέσως και σε άλλες σε 2-3 μήνες.

μην το λες! εδω ανθουπολη εχει φτασει τους 9 μηνες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλαιότερα (2013) ο χρόνος ενεργοποίησης όλου του δικτύου μιας περιοχής ήταν 12 μήνες και στο Περιστέρι ενεργοποιήθηκαν στον 1 μήνα.

Αν ενεργοποιήθηκε μια καμπίνα στην Ανθούπολη στους 9 μήνες, δεν μπορεί να αποτελεί κανόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα αυτο λεω εχουν μπει στην ανθουπολη και στο ιλιον εκει που συνορευει με ανθουπολη καμπινες απο τον περασμενο σεπτεμβριο και ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει καμια!!! δεν ειπα πουθενα οτι ενεργοποιηθηκε μια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...