Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει φυσιολογικός άνθρωπος που δεν αγχώνεται?


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσο αφορα τα τραινα και τα μετρο εχω γεμισει το κινητο με εφαρμογες. κοιταω λεπτο προς λεπτο τι περναει και σε ποση ωρα και βγαζω λογικα συμπερασματα. αμα αργησω ξερω οτι φταιω εγω οχι το ριμαδι το μετρο,

 

κατα τ αλλα παλια ειχα πολυ αγχος λογω πολλων δυσκολιων. σημερα απλα παιρνω τα πραματα ψυχραιμα εκτος αν προκειται για θεμα υγειας εκει παραληρω. πχ deadline την παρασκευη για report, το εγραψα ηταν ετοιμο την παρασκευη και το εστειλα σημερα. δεν θα γκρεμισει κανας φουρνος αν το υπουργειο παρει το report μια μερα αργοτερα. αλλοι κανουν μηνες. αν δεν προκειται για θεματα ζωης και θανατου δεν εχει νοημα να αγχονομαστε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοω φυσιολογικός, οχι α.μ.ε.α. Εχει γινει της μοδας σημερα οτι προβλημα υγειας και αισθητικης παρουσιαζεται στον οργανισμο, να λενε ολοι οτι αυτο συνεβει (και!) λογο αγχους!!  Γινεται να αδιαφορεις για τα παντα της καθημερινοτητας σου και να μην τα σκεφτεσαι; Οχι μονο για σοβαρα θεματα, αλλα και για απλα. Οταν τρεχεις για να προλαβεις το τρενο πχ, δεν αγχωνεσαι ταυτοχρονα;  Στην εξεταστικη πχ δεν αγχωθηκατε ποτε;   

 

Εχετε βρει τροπο να μην τα παιρνετε ολα στα σοβαρα; Γινεται να ειμαστε ηρεμοι σε ολη τη διαρκεια της μερας (εξαιρουνται οι μερες διακοπων και οι Κυριακες για καποιους και οι Τεταρτες για καποιους αλλους πχ);;

 

 

agxos_494x320.jpg

 

 

Λογικό είναι να έχουμε άγχος, καθώς μετράμε τις συνέπειες των όποιων πράξεων, επιπτώσεων (πχ της αργοπορίας μας) κτλ κτλ

Το θέμα είναι να μην αγχωνόμαστε με εικασίες και υποθετικούς (μακρινούς) φόβους και υποθέσεις... (πιστεύω...)

 

Από την άλλη ζούμε και βιώνουμε και την Ελληνική πραγματικότητα όπου την πατάς χωρίς να φταίς άπειρες φορές, ελάχιστοι κάνουν την δουλειά τους όπως πρέπει κ άλλα πολλά....δεν υπάρχει δλδ περιβάλλον ηρεμίας, από την πολεοδομία, έως τους δρόμους την κίνηση και τις δημόσιες υπηρεσίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άγχος, μπορεί να σημαίνει υπευθυνότητα, μπορεί να σημαίνει και χαμηλή αυτοπεποίθηση. Ανάλογα αν οι παράγοντες που σε επηρεάζουν είναι ενδογενείς ή εξωγενείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε δεν υπαρχει άνθρωπος που να μην αγχώνεται. Αλλος περισσότερο αλλος λιγότερο. Το ζήτημα ειναι πως το διαχειρίζεται ο καθένας.

 

Αν κάποιος δεν την παλεύει...τι θα κάνουν κι οι γιατροί, κλέφτες θα γίνουν!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε και εγώ αναρωτιόμουν αν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς άγχος και γιατί με πιάνει τόσο πολύ άγχος το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Ο ψυχολόγος στον οποίο το ανέφερα μου λέει οτι όλοι έχουν άγχος. Μετά η συζήτηση πήγε στα ζώα και οτι τα ζώα δεν έχουν άγχος.

 

Δεν ξέρω πως ορίζεται ο φυσιολογικός άνθρωπος αλλά τείνω οτι είναι φυσιολογικό το άγχος και δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.

 

Και ο ψυχο-χασαπης συμφωνησε στο οτι τα ζωα δεν νιωθουν αγχος;;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταφερες να κοψεις το τσιγαρο 3 φορες σημαινει οτι 1 φορα το εχεις κοψει! τις 2 πρωτες δεν το εκοψες!!

 

 

Την 1η φορα το ειχα κοψει για 2 χρονια,την  2η για 1 χρονο και τωρα το εχω κοψει απο τον Ιουλιο.Και τις 2 φορες το ξαναρχισα απο στεναχωρια,νευρα,αγχος απο κουραση προβληματα κλπ.Ελπιζω αυτη η φορα να ειναι η τελευταια.

 

Αν δεν καπνιζες ποτε σου δεν γινεται να γνωριζεις το ποσο εθιστικο ειναι(νικοτινη).

 

Πως το εννοεις οτι τις 2 πρωτες φορες δεν το εκοψα?Επειδη δεν ηταν για παντα?

 

Πρεπει να αρχισω γυμναστικη παλι γιατι απεχω πολυ καιρο.Σε συνδυασμο με την καθιστικη δουλεια που κανω ακομα χειροτερα.Οταν εκανα χειρονακτικη εργασια που ειχε κουραση ακομα και που δεν γυμναζομουν ημουν καλυτερα.Καποια διαστηματα γυμναζομουν ταυτοχρονα.Με γυμναζε κατα καποιο τροπο η δουλεια.

 

1 λογος που δεν γυμναζομαι παντα αν και μου αρεσει η γυμναστικη ειναι οτι παιρνω πολυ δυσκολα κιλα και τα χανω πολυ ευκολα,μου λειπουν πολλα κιλα.

 

Η μονη ασκηση που κανω ειναι οι βολτες με τον σκυλο 2-3 μισαωρες βολτες περπατημα.Απο αντοχες ειμαι χαλια πιστευω,αν τρεξω λιγο θα τα φτυσω.

Κάποτε και εγώ αναρωτιόμουν αν μπορεί να υπάρξει άνθρωπος χωρίς άγχος και γιατί με πιάνει τόσο πολύ άγχος το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου.

 

Ο ψυχολόγος στον οποίο το ανέφερα μου λέει οτι όλοι έχουν άγχος. Μετά η συζήτηση πήγε στα ζώα και οτι τα ζώα δεν έχουν άγχος.

 

Δεν ξέρω πως ορίζεται ο φυσιολογικός άνθρωπος αλλά τείνω οτι είναι φυσιολογικό το άγχος και δεν υπάρχει άνθρωπος χωρίς άγχος.

 

 

Τα ζωα δεν εχουν αγχος γιατι δεν εχουν την νοημοσυνη του ανθρωπου.Σκεφτονται και λειτουργουν ενστικτωδως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά θα έλεγα ότι είμαι τύπος που δεν αγχώνεται καθόλου σε σχέση με το Μ.Ο. του πληθυσμού.

 

Π.χ. ως διαπιστευτήριο

 

 

Πανεπιστήμιο, 2ο έτος. Λόγω ευνοϊκών αστεριών έχω καταφέρει να γράψω 7.5 σε πρόοδο (#1 επί συνόλου 2) σε ένα μάθημα που πέμπτο έτος αμα λάχει ακόμα δίνουν. To set the stage, 7.5 είναι ο μεγαλύτερος βαθμός ανάμεσα σε 99 άτομα που έδωσαν. Στη δεύτερη πρόοδο χρειάζεται να γράψω ένα γελοίο 2.5 και περνάω το μάθημα!!!

 

12 το βράδυ την ημέρα πριν γράψουμε τη 2η πρόοδο, έχω αγχωθεί (για τα δικά μου δεδομένα) μη τυχόν και δεν καταφέρω να γράψω το 2.5 γιατί θα είναι για να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Παρόλα αυτά το μάθημα ζορίζει και επειδή φυσικά ασχολούμαι μόνο τελευταία στιγμή και δεν το'χω με άνεση, έχω το βάρος της πρώτης επιτυχίας να με πιέζει ακόμα παραπάνω. Δυσκολεύομαι να συγκεντρωθώ αρκετά ώστε να εκμεταλλευτώ μεθοδικά και αποτελεσματικά το χρόνο που έχω (να καλύψω όλη την ύλη δεν ήταν ποτέ μέσα στο πλάνο, οπότε το τι ακριβώς θα κάνω μετράει πολύ).

 

Εκεί κάπου αποφασίζω ότι κακώς αγχώθηκα και ότι πρέπει πρώτα απ' όλα να ξεαγχωθώ. Κάνω λοιπόν με τον εαυτό μου την εξής συμφωνία: "Θα κάτσεις τώρα και θα κωλοβαρέσεις 2 ώρες με το ρολόι κάνοντας ο,τι γουστάρεις. Μετά τις 2 ώρες θα σταματήσεις το κωλοβάρεμα, θα ξαναπιάσεις το βιβλίο και θα κάνεις πλάνο. Θα δεις ότι παρά τις 2 ώρες που έχασες το πλάνο που θα κάνεις βγαίνει και είναι αρκετό για το 2.5 που θες, οπότε χωρίς άγχος πλέον θα διαβάσεις και θα πας αύριο να περάσεις".

 

Έτσι και έγινε. Μετά από 2 ώρες έκανα πλάνο, διάβασα χαλαρός πλέον, τελικά έγραψα 6.5.

 

 

 

Επίσης έχω τον ένα κολλητό που με ξεπερνάει και σύμφωνα με το Μ.Ο. του πληθυσμού δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αλλιώς παρά εντελώς αναίσθητος.

 

Και οι δύο είμαστε πλέον ικανοί να αγχωθούμε. Αλλά βέβαια δεν πρόκειται κανείς να μας περιγράψει ως "αγχώδεις τύπους".

 

Θα έλεγα ότι είναι αναπόφευκτο όσο περνάνε τα χρόνια. Στην αρχή οι πράξεις σου δεν έχουν καμία συνέπεια ("μαμά μπαμπά"), μετά αρχίζουν να έχουν συνέπειες πάνω σου, μετά οι συνέπειες πιάνουν και τους απο γύρω, κλπ. Γενικά νομίζω όσο αυξάνεται το διακύβευμα τόσο πιο δύσκολο είναι να είσαι cool μπροστά σε ο,τι τύχει αλλά βέβαια παίζει τεράστιο ρόλο και το πώς έχεις προγραμαμτίσει το μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρανο παραδειγμα οι βουλευτες.εσεις τι πιστευετε ;αγχωνονται;

Ο πάγκαλος είναι κλασική περίπτωση πολιτικού που αγχώνεται..

Να φανταστείς απο το πολύ άγχος του κόβεται η όρεξη γι'αυτό και διατηρείται έτσι στυλάκι.

       :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ευθυνες/προβλήματα προκαλουν άγχος.Όταν είσαι 17 ίσως αγχωθεις για τις εξετάσεις.Έπειτα αν πάρεις μια δουλεια,για την οικογένεια σου κτλ.Φυσικά καλό είναι να μην εχουμε καθόλου άγχος γιατί η ζωη ειναι μικρη.Βοηθάει όπως ειπαν η διατροφή παρα πολύ και η γυμναστικη(τρέξιμο κυρίως).Αυτοι που τρώνε καθημερινά full παχυντικα φαγητά νιώθουν πολύ άσχημα με τον εαυτό τους όπως και αν καθεσε όλη μέρα σε μια καρέκλα(δουλειά πχ) βαριεσε τη ζωή σου.Κάντε υγιεινή ζωή,όχι καθιστική και το άγχος θα ελλατωθει σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...