Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Οθόνης ≥ 27 inch 2k


Fault

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό βρίσκω και εγώ "

Refer to the detailed Warranty Policy delivered in your product packaging."

 

Καθώς δεν απάντησα στο θέμα της εγγύησης;στο μέιλ τους και πέρασαν αρκετές ώρες, τελικώς τους ήρθε η οθόνη από τον κατασκευαστή το απόγευμα και μου στείλανε νέο μήνυμα ότι η παραγγελία ολοκληρώθηκε(και με αριθμό traking UPS) .

 

Οπότε, περιμένω να παραλάβω και βλέπουμε τι θα γράφει και μέσα στο κουτί από το θέμα της εγγύησης.

 

Την οθόνη πουλάει και το άμαζον, computeruniverse(και άλλοι γνωστοί), αλλά δεν στέλνουν με αντικαταβολή. Απλά είχα την απορία με το θέμα της εγγύησης στην Ευρώπη, διότι μέχρι πριν μερικούς μήνες εισαγόταν μόνο στις Η.Π.Α. Τέλος πάντων.

 

Ευχαριστώ, όπως και να έχει.

 

Υ.Γ.: δεν ανέφερα ότι το " Refer to the detailed Warranty Policy delivered in your product packaging." το βρίσκω στην ιστοσελίδα της ίδιας της LG.com. Oπότε, ίδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγορά της Acer predator XB270HU από alternate.de ή αναμονή κυκλοφορίας της Asus PG279Q (rog swift IPS) ;

Αν δε βιάζεσαι περίμενε, καθώς αναμένεται άμεσα.

 

Θέλει κάποιον επιπλέον χρόνο από την κυκλοφορία για reviews από ειδικούς και αγοραστές βέβαια.

 

Edit: Υπερβολή το άμεσα, είναι απλώς προγραμματισμένο να κυκλοφορήσει φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε βιάζεσαι περίμενε, καθώς αναμένεται άμεσα.

 

Θέλει κάποιον επιπλέον χρόνο από την κυκλοφορία για reviews από ειδικούς και αγοραστές βέβαια.

 

Edit: Υπερβολή το άμεσα, είναι απλώς προγραμματισμένο να κυκλοφορήσει φέτος.

 

Ουσιαστικά όμως μιλάμε για τα ίδια specs πάνω-κάτω και για τα 2 monitor και το acer έχει ήδη εξαιρετικά reviews. Καμιά ιδέα για το πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά από alternate.de ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά όμως μιλάμε για τα ίδια specs πάνω-κάτω και για τα 2 monitor και το acer έχει ήδη εξαιρετικά reviews. Καμιά ιδέα για το πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά από alternate.de ?

Η Acer έχει glossy black bezels που μειώνουν το αντιλαμβανομενο βάθος του μαύρου. Κατα τα άλλα όμως είναι όντως άριστη όσον αφορά την απόδοση της.

Στείλε pm στον kogba που έκανε παραγγελια από εκεί για τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixxxer29.. και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέπτομαι και έχω κολλήση στο να πάρω την ACER μόνο και μόνο επιδεί διαβάζω το φόρουμ στο overclockers.net και μου έχουν κάνει τη ψυχή μαύρη σχετικά με την οθόνη. άσε που η ASUS θα είναι και πολύ ποιο όμορφη.

 

αν μάθεις για μεταφορικά ενημέρωσε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαβάζεις για την Acer; Για την ΧΒ270HU μιλάς; Έχω δει πολλά παράπονα για το Quality Control και πετυχαίνω κάτι τέτοια:

 

glow.jpg


 

Kαι μιλάμε για ακριβή οθόνη...Όχι οτι και οι τωρινές Asus IPS δεν έχουν θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς για αυτά που δείχνεις λέω.. βασικά ποιο πολύ θα ήθελα να την αγοράσω από Ελλάδα μόνο και μόνο γιατί θα είναι ποιο εύκολο να την στέλνω πίσω μέχρι να μου κάτσει ένα σωστό panel. αν και εδώ που φτάσαμε με βλέπω να περιμένω το asus που είναι και ποιο ωραίο.. θα δούμε, απλά μας έχει σκοτώσει όλο αυτό που συμβαίνει με της εισαγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στο alternate.de για μεταφορικά και μου έστειλαν το εξής :

 

value of goods: 749,00   Euro                                                      

charges for packaging & shipping:             15,90     Euro                                                      

cash on delivery fee:      17,00     Euro       (does not apply when paid via prepayment

(bank transfer or PayPal))                            

 

Εγώ θα την κάνω  την παραγγελία μάλλον. 10 ημέρες μου είπαν έως ότου παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, την έκανα την παραγγελία. Μου έδωσαν UPS tracking number και σύμφωνα με αυτό η παράδοση θα γίνει στις 21/08. Για να δούμε.

Θα ενημερώσω με φώτο και εντυπώσεις μόλις έρθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες παρέλαβα εχθές το μεσημέρι(αλήθεια, γιατί δεν τηλεφωνούν πριν; Μπορεί να ήμουν στη δουλειά) . Να ξεκαθαρίσω ότι είναι η πρώτη μου IPS και μάλιστα η πρώτη οθόνη υπολογιστή μετά από 10ετία που είχα την εξαίρετη Sony(με την 37" σάμσουνγκ τηλεόραση εδώ και 8μηνο).

Οπότε, δεν ξέρω πόσο αντικειμενική μπορεί να είναι η άποψή μου.

 

Επίσης από εχθές θα είμαι συνεχόμενα για δουλειά μέχρι αρχές Σεπτέμβρη, γι' αυτό όταν έχω λίγο χρόνο θα προσπαθώ να απαντώ.

 

Δεν είμαι και φανατικός των εγχειριδίων, παρά μόνο αν τα βρω σκούρα(κάποια στιγμή θα το διαβάσω προσεκτικά) .

 

Η συσκευασία άψογη χωρίς χτυπήματα. Μεταφορικά μόνο 15,9€(+ 17€ η αντικαταβολή) από alternate.de . Την έβαλα με το DVI-D της συσκευασίας (έχει και hdmi), όλα καλά. Κάθομαι κοντά της(κάτω από 40εκ σίγουρα, μπορεί και 30 όταν πληκτρολογώ) αλλά δεν υπάρχει σπιθαμή χώρος παραπάνω προς το παρόν(δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, μου αρέσει να την νοιώθω σαν κινηματογραφική εμπειρία---μεγαλούτσικη, αλλά στις ταινίες χαλαρώνω προς τα πίσω στην καρέκλα και αυξάνω την απόσταση) .

 

Είδα κάτι σαν ηχεία(ακουστικά στηθοσκόπιου) σε ένα κουτί και λέει "calibrator LG". Λέει ότι διατίθεται ανάλογα με την χώρα-ήπειρο, αλλά δεν αναφέρει περισσότερα(το άνοιξα βιαστικά και το ξαναέχωσα μέσα). Φυσικά υπάρχουν και τα cd με το κατάλληλο πρόγραμμα και οι οδηγοί. Έχει και μια σελίδα-ετικέτα που αναφέρει λεπτομερώς εργοστασιακές τιμές calibration.

Είχα διαβάσει και ξένες κριτικές και πείραξα ελάχιστα -και για καλό ή κακό-(4-5 βαθμούς) τα χρώματα, αύξησα το sharpness  στο 6  (από 5), μείωσα εντελώς (1ή 2) νομίζω την φωτεινότητα(στο τέρμα κάνει και για λαμπτήρας, για να αστειευτούμε και λιγάκι), δεν πείραξα την αντίθεση (70: θα το ψάξω περισσότερο).

 

Τα χρώματά της με έχουν μαγέψει... Πολλές φορές χαζεύω τις εικόνες των "Παραθύρων 7". Ακόμα και κάθε φορά που κλείνω τον firefox, ξαναχαζεύω λιγάκι. Εντελώς ξεκούραστη για τα μάτια.

Τα κουμπιά του μενού είναι αφής στην από κάτω δεξιά πλευρά, και ίσα που τα "χαΐδεύω" για να ενεργοποιηθούν.

0 καμμένο εικονοστοιχείο, ακόμα και τόσο κοντά δεν βλέπω "bleed" ή "glow", το μόνο που παρατήρησα τυχαία, είναι στην κάτω δεξιά μπάρα των εικονιδίων και για 3-4εκ το πολύ(στο τέρμα της οθόνης δηλαδή), ένα πιο βαθύ χρώμα (από άσπρο σαν να ξεθωριάζει προς πολύ ανοιχτό γκρι). 

 

Εγγύηση λέει 2 χρόνια, δεν το έψαξα παραπάνω(ή αν αναφέρει 0 pixel - που δεν αναφέρεται από ότι είδα στα γρήγορα), είμαι και πτώμα, ίσα-ίσα που γράφω και πρέπει να σηκωθώ χαράματα αύριο.

Ναι, η αγορά από εξωτερικό είναι πάντα λίγο επίφοβη(προτιμώ amazon συνήθως), αλλά με τα παλιο CC, δεν είχα επιλογή άλλη(και την θέλω τώρα, όχι σε 5 χρόνια ούτε σε 10, πάντα θα βγαίνει κάτι καλύτερο).

 

Αυτά.

 

Υ.Γ.: Επεξεργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...