Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Οθόνης ≥ 27 inch 2k


Fault

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα site που παραθέτεις δεν μπορώ να σου πω γιατί δεν ξέρω Γερμανικά και δεν ξέρω καν αν στέλνουνε Ελλάδα.

Νομίζω όμως υπάρχει στο computeruniverse αυτή δεν είναι; LG

Το "C" τι είναι η κατανάλωση ρεύματος;

 

Ναι αυτη ειναι. Το C ειναι η ενεργειακη αποδοτικοτητα.

Βαλε ενα translate add-on στον υπολογιστη σου να βγαλεις ακρη με τα γερμανικα, ουτε εγω πολυ-ξερω, αλλα δεν ειναι δυσκολο. Καταλαβαινουν αγγλικα αν τους στειλεις mail.

 

Kαι στα 532 στο computeruniverse δεν ειναι πολυ τσιμπιμενη. Θα με ρωτησεις αν αξιζει τα 80 ευρω διαφορα η LG σε σχεση με την Asus. Αν δεν εισαι επαγγελματιας η πολυ απαιτητικος με την χρωματικη ακριβεια μαλλον οχι, αλλα οπως σου ειπα αν την κρατησεις 10 χρονια τοτε τα 80 ευρω δεν ειναι τιποτα (σε βαθος 10 χρονων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αυτη ειναι. Το C ειναι η ενεργειακη αποδοτικοτητα.

Βαλε ενα translate add-on στον υπολογιστη σου να βγαλεις ακρη με τα γερμανικα, ουτε εγω πολυ-ξερω, αλλα δεν ειναι δυσκολο. Καταλαβαινουν αγγλικα αν τους στειλεις mail.

 

Kαι στα 532 στο computeruniverse δεν ειναι πολυ τσιμπιμενη. Θα με ρωτησεις αν αξιζει τα 80 ευρω διαφορα η LG σε σχεση με την Asus. Αν δεν εισαι επαγγελματιας η πολυ απαιτητικος με την χρωματικη ακριβεια μαλλον οχι, αλλα οπως σου ειπα αν την κρατησεις 10 χρονια τοτε τα 80 ευρω δεν ειναι τιποτα (σε βαθος 10 χρονων).

 

ΧαΧα! Όχι δεν θα ήταν η ερώτηση αν αξίζει τα 80 ευρώ σε σχέση με την Asus. Γιατί εφόσον είναι καλύτερη δεν θα τσιγκουνευτώ τα 80 ευρώ για μια οθόνη που θα την έχω μια Πενταετία. 

 

Η βασική μου απορία είναι ότι δεν την ήξερα την συγκεκριμένη οθόνη μέχρι που την ανέφερες.

 

Οπότε η ερώτηση μου είναι γιατί η συγκεκριμένη οθόνη έχει ελάχιστα reviews σαν οθόνη σε Amazon και στα υπόλοιπα sites. Γιατί είναι σχετικά άγνωστη σαν οθόνη και δεν πολύ-αναφέρεται σε forum.

 

Γιατί όλοι που ψάχνουν monitor σε αυτή την κατηγορία πάνε καρφί στην Dell U27 λόγω Design;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν ακούγεται, αν μπεις σε ξένα φορουμς την βρίσκεις.

 

Η Dell δεν έχει άδικα φήμη, έχει το καλύτερο after-sale service.

 

Ορίστε πάντως thread και review της LG:

 

http://hardforum.com/showthread.php?t=1811482

 

http://www.playwares.com/xe/index.php?mid=display_review&document_srl=45089719κορεάτικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δεν ακούγεται, αν μπεις σε ξένα φορουμς την βρίσκεις.

 

Η Dell δεν έχει άδικα φήμη, έχει το καλύτερο after-sale service.

 

Ορίστε πάντως thread και review της LG:

 

http://hardforum.com/showthread.php?t=1811482

 

http://www.playwares.com/xe/index.php?mid=display_review&document_srl=45089719κορεάτικα

 

Ωραία για να μην σε κουράζω μπορείς να μου πεις επιγραμματικά για πιο λόγο εσύ διάλεξες την LG σε σχέση με την Dell;

Ο μόνος λόγος ήταν το εσωτερικό μαύρο bezel της Dell ή υπήρξε και κάτι άλλο; Ρωτάω γιατί δεν υπάρχει κάποιο συγκριτικό review για τα δύο monitor και από τα 5-6 γενικά χαρακτηριστικά δεν μπορείς να βγάλεις άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο καλύτερα color presets και bezels. Επίσης μόνο η LG γίνεται hardware calibrated αλλά αυτό δε σε ενδιαφέρει φαντάζομαι.

 

Οκ, ευχαριστώ πολύ θα σκεφτώ ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές. Γνωρίζεις κάποια αναβαθμισμένη παρουσίαση 1440p Monitor που περιμένουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ευχαριστώ πολύ θα σκεφτώ ανάμεσα σε αυτές τις δύο επιλογές. Γνωρίζεις κάποια αναβαθμισμένη παρουσίαση 1440p Monitor που περιμένουμε;

 

Kαλυτερα σκεψου αναμεσα σε LG και Asus κατα τη γνωμη μου.

 

Δεν εχει πεσει το ματι μου σε κατι συνταρακτικο που περιμενουμε αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλυτερα σκεψου αναμεσα σε LG και Asus κατα τη γνωμη μου.

 

Δεν εχει πεσει το ματι μου σε κατι συνταρακτικο που περιμενουμε αμεσα.

 

Γιατί βρε τόσο αρνητικός με την Dell; Τέσπα, ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλες αγορες.

 

Φίλε μου τσεκάροντας σήμερα τις τιμές βρήκα αυτή την BENQ σε έκπτωση και μία παρόμοια με την δική σου LG  170 ευρώ όμως πιο ακριβή. Μπορείς να βρεις διαφορές με την δική σου η οποία είναι στις πρώτες μου επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τσεκάροντας σήμερα τις τιμές βρήκα αυτή την BENQ σε έκπτωση και μία παρόμοια με την δική σου LG  170 ευρώ όμως πιο ακριβή. Μπορείς να βρεις διαφορές με την δική σου η οποία είναι στις πρώτες μου επιλογές;

 

H LG που βρηκες ειναι η εκδοση με wide-gamut για χρηση με εφαρμογες που υποστηριζουν color management, οποτε ξεχνα τη.

 

Η συγεκκριμενη BenQ ειναι semi-glossy με AHVA panel, color presets μια ιδεα χειροτερα απο την LG 27MB85R και μια ιδεα καλυτερα απο τις 27αρες Dell και Asus, αλλα εχουν μετρηθει ~20ms input lag, οποτε δεν ειναι ιδανικη για gaming. Απο τις καλες επιλογες για οσους θελουν κυριως image quality. Η LG ειναι οριακα καλυτερη ομως, χωρις να θυσιαζει την αποδοση στα παιχνιδια.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_bl2710pt.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H LG που βρηκες ειναι η εκδοση με wide-gamut για χρηση με εφαρμογες που υποστηριζουν color management, οποτε ξεχνα τη.

 

Η συγεκκριμενη BenQ ειναι semi-glossy με AHVA panel, color presets μια ιδεα χειροτερα απο την LG 27MB85R και μια ιδεα καλυτερα απο τις 27αρες Dell και Asus, αλλα εχουν μετρηθει ~20ms input lag, οποτε δεν ειναι ιδανικη για gaming. Απο τις καλες επιλογες για οσους θελουν κυριως image quality. Η LG ειναι οριακα καλυτερη ομως, χωρις να θυσιαζει την αποδοση στα παιχνιδια.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_bl2710pt.htm

 

Οκ, Mors πιο πάνω λες αν δεν κάνω λάθος πως η LG είναι η μόνη που καλιμπράρετε με Hardware. Bρήκα όμως για παράδειγμα αυτό και διάβασα ότι κουμπώνει σε όλα τα monitor, λάθος;

 

Τέλος για πιο λόγο ενώ κυκλοφορεί στις αγγελίες του forum η Rog μέσα στην εγγύηση στα ίδια χρήματα με την LG, δεν πήρες ή να μην πάρω την Rog;

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, Mors πιο πάνω λες αν δεν κάνω λάθος πως η LG είναι η μόνη που καλιμπράρετε με Hardware. Bρήκα όμως για παράδειγμα αυτό και διάβασα ότι κουμπώνει σε όλα τα monitor, λάθος;

 

Τέλος για πιο λόγο ενώ κυκλοφορεί στις αγγελίες του forum η Rog μέσα στην εγγύηση στα ίδια χρήματα με την LG, δεν πήρες ή να μην πάρω την Rog;

 

Ευχαριστώ

Άλλο τι λέει αυτό και άλλο τι ισχύει. Αν πούμε η 27αρα Asus PB278QR δεν καλυμπραρεται, διότι μόλις ξεκλειδώσεις τα χρώματα καταστρέφεται η χρωματική ακρίβεια και η αντίθεση.

 

Επίσης ο spyder δεν είναι καλός calibrator.

 

H ROG δεν αξιζει τα χρηματα της. Εχει το ποιο grainy coating που εχει χρησιμοποιηθει σε 1440p οθονη τα τελευταια χρονια ( http://www.overclockers.ru/lab/65051_5/obzor-i-testirovanie-igrovogo-monitora-asus-pg278q-dlya-izbrannyh.html#19), πολλες φορες ερχεται με 1,7 average gamma, δηλαδη εξαιρετικα ξεπλυμενα χρωματα, σε αντιθεση με τα κομματια που στελνονταν σε reviews, και εχει βγαλει παρα πολλα θεματα quality control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο τι λέει αυτό και άλλο τι ισχύει. Αν πούμε η 27αρα Asus PB278QR δεν καλυμπραρεται, διότι μόλις ξεκλειδώσεις τα χρώματα καταστρέφεται η χρωματική ακρίβεια και η αντίθεση.

 

Επίσης ο spyder δεν είναι καλός calibrator.

 

Ok, απάντησε μου αν θες και στο δεύτερο ερώτημα που σου έκανα.... για την προοπτική αγοράς μεταχειρισμένης Rog εντός εγγύησης αντί της LG. Δεν είμαι hardcore gamer μπορώ να θυσιάζω τα σπασίματα για καλύτερη χρωματική ακρίβεια  αλλά διαβάζω ότι η Rog πλησιάζει την χρωματική ακρίβεια των IPS πάνελ με 8-Bit πάνελ. Έχεις άποψη επί του θέματος;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...