Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση Οθόνης ≥ 27 inch 2k


Fault

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεπω σιγα σιγα πεφτουν οι τιμες για αγορα και αλλων χρηστων που θελουν απο εδω μεσα,γνωμη μου παντα ομως ειναι οσοι ενδιαφερονται να περιμενουν ακομη κανα 2-3 χρονια να πεσουν οι τιμες και να τελειοποιηθει πια η τεχνολογια.

οσον αφορα τον ts,καταρχας αφου θες photoshop και movies πας σιγουρα για ips panel φιλε μου..τωρα ως προς το μοντελο υπαρχουν πιο εξειδικευμενα ατομα απο εμενα να σε βοηθησουν.καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 155
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και τον καλύτερο scaler να έχει το monitor όταν δεν το δουλεύεις στην εγγενή ανάλυση του, το αποτέλεσμα που παίρνεις είναι το λιγότερο .....απογοητευτικό

 

Teoko, την ανάλυση στο περιβάλλον των windows πες την φτιάχνεις με zoom in και την κάνεις ουσιαστικά 2560x1440. Σε περίπτωση που δεν μπορείς να το τρέξεις ένα game, μπορούμε να την γυρίσουμε από 4k σε 2560x1440 χωρίς κανένα πρόβλημα στην ακρίβεια απεικόνισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teoko, την ανάλυση στο περιβάλλον των windows πες την φτιάχνεις με zoom in και την κάνεις ουσιαστικά 2560x1440. Σε περίπτωση που δεν μπορείς να το τρέξεις ένα game, μπορούμε να την γυρίσουμε από 4k σε 2560x1440 χωρίς κανένα πρόβλημα στην ακρίβεια απεικόνισης;

Θα έχεις πολλά θέματα. Στο θέμα ποιότητα απεικόνισης ,χοντρικά φαντάσου να βλέπεις μια ταινία DVD (sd)σε 1080p monitor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έχεις πολλά θέματα. Στο θέμα ποιότητα απεικόνισης ,χοντρικά φαντάσου να βλέπεις μια ταινία DVD (sd)σε 1080p monitor

 

Μάλιστα, κατάλαβα.Σύμφωνα με αυτό που λες και μια οθόνη 2Κ που προβάλει μία ταινία Full Hd παραμορφώνει, σωστά;

 

Οπότε δεν έχει κανένα νόημα η αγορά 4κ monitor μόνο αρνητικές συνέπειες φέρνει ίσως και μια 2κ προβληματίζει.

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο ΤΕΟΚΟΣ.

Έχωντας την XL2730Z ενώ gaming είναι πολύ καλύτερο της XL2410T, από ποιότητα εικόνας μέχρι τα pixels που είναι μικρότερα και χρειάζεται λιγότερο ΑΑ.

Αλλά Netflix ακόμα και το HD content (720p) δεν δείχνει τόσο καλό σε σχέση με πριν, γιατί απλά η οθόνη είναι μεγαλύτερη και κάνει μεγάλο scalling, ενώ Now TV δεν βλέπεται με τίποτα (sub SD) σε full screen, οπότε το 720p netbook είναι το μόνο μέσο ώστε να ευχαριστηθώ ποιότητα εικόνας παρά την μικρή διάμετρο της οθόνης.

Αυτό θα είναι ακόμα χειρότερο σε 4Κ οθόνη στις 27-28".

Σημείωση αναφέρομαι σε online content, αν έχετε BR drive στο PC η ποιότητα εικόνα είναι perfect στις BR ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνήσω σε αυτό που λέει ο ΤΕΟΚΟΣ.

 

Έχωντας την XL2730Z ενώ gaming είναι πολύ καλύτερο της XL2410T, από ποιότητα εικόνας μέχρι τα pixels που είναι μικρότερα και χρειάζεται λιγότερο ΑΑ.

 

Αλλά Netflix ακόμα και το HD content (720p) δεν δείχνει τόσο καλό σε σχέση με πριν, γιατί απλά η οθόνη είναι μεγαλύτερη και κάνει μεγάλο scalling, ενώ Now TV δεν βλέπεται με τίποτα (sub SD) σε full screen, οπότε το 720p netbook είναι το μόνο μέσο ώστε να ευχαριστηθώ ποιότητα εικόνας παρά την μικρή διάμετρο της οθόνης.

 

Αυτό θα είναι ακόμα χειρότερο σε 4Κ οθόνη στις 27-28".

 

Σημείωση αναφέρομαι σε online content, αν έχετε BR drive στο PC η ποιότητα εικόνα είναι perfect στις BR ταινίες.

 

Apoll, από την στιγμή που πήρες 27 άρα και σε ενοχλεί στα παιχνίδια και σε live streaming. Αυτό σημαίνει ότι τη δουλεύεις από πολύ κοντά. Αύξησε την απόσταση θέασης και θα είσαι complet. Δεν μπορεί να έχουμε οθόνες 27 ίντσες και να κωλάμε το πρόσωπό μας στην οθόνη γιατί είναι λογικό να βλέπουμε ατέλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apoll, από την στιγμή που πήρες 27 άρα και σε ενοχλεί στα παιχνίδια και σε live streaming. Αυτό σημαίνει ότι τη δουλεύεις από πολύ κοντά. Αύξησε την απόσταση θέασης και θα είσαι complet. Δεν μπορεί να έχουμε οθόνες 27 ίντσες και να κωλάμε το πρόσωπό μας στην οθόνη γιατί είναι λογικό να βλέπουμε ατέλειες. 

 

α) δεν είπα ότι με ενοχλεί στα παιχνίδια. Αντίθετα εκεί είναι τρομερή.

β) Netflix και Now TV έχουν σήμα SD ήτοι 640x480 ή 854x480 μετά το αρχικό scalling. Αν το μεγενθύνεις σε 2560x1440 φυσικά και φαίνεται χάλια. Αντίθετα BR δίσκοι ή HD content δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) δεν είπα ότι με ενοχλεί στα παιχνίδια. Αντίθετα εκεί είναι τρομερή.

β) Netflix και Now TV έχουν σήμα SD ήτοι 640x480 ή 854x480 μετά το αρχικό scalling. Αν το μεγενθύνεις σε 2560x1440 φυσικά και φαίνεται χάλια. Αντίθετα BR δίσκοι ή HD content δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

 

Ok, συγνώμη για την παρανόηση. Ρωτάω επειδή βλέπω αρκετές ταινίες HD ή FHD στην οθόνη του υπολογιστή και φοβάμαι μην φαίνονται χάλια σε οθόνη με ανάλυση 2560x1440 λόγω του upscaling που γίνεται. Θα σου δώσω ένα συγκεκριμένο παράδειγμα για να καταλάβεις την απορία μου. Αν βάλουμε δίπλα-δίπλα δύο monitor 27''. Tο ένα με ανάλυση  2560x1440 και το άλλο με ανάλυση 1920x1080, τα οποία θα αναπαράγουν ταυτόχρονα το ίδιο βίντεο με ανάλυση 1920x1080. Προφανώς η ποιότητα εικόνας θα είναι καλύτερη στο monitor που έχει native ανάλυση 1920x1080p, σωστά; Η διαφορά όμως θα είναι μεγάλη ή αμελιτέα;       

 

Ευχαριστώ    

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν είναι BR από δισκάκι, δεν έχεις πρόβλημα. Αν είναι τίποτα συμπιεσμένα παράνομα, σκέψου πόσο χάλια θα δείχνουν σε 4Κ στις 27" που είναι και η προκειμένη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27" και 1080p = Pixel τούβλο...

27" και 2160p = Πολύ μεγάλο upscaling στα windows που δεν υποστηρίζετε πολύ καλά. (Κυρίως από τρίτες εφαρμογές)

Εκεί είναι το πρόβλημα και όχι το να δεις ταινία σε 27", 2160p.

To ιδανικό για τις 27" είναι 1440p. Όχι νόμος βέβαια. Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την Dell u2715h φίλε μου. Είναι άριστη και πανέμορφη! Και τα game της τα παίζει τέλεια και τις ταινίες της και 2k! Για καθημερινή και γενική χρήση πρέπει να είναι φοβερή! Δεν την έχω την οθόνη αλλά ψάχνομαι και εγώ το τελευταίο διάστημα γιατί θέλω να στήσω ένα καινούργιο pc και να πάρω ένα καλό monitor που θα μου βγάλει πολύ καιρό και έχω καταλήξει στην ίδια αλλά σε 25 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στις 27" 2560χ1440 είναι η καλύτερη ανάλυση - μέγεθος.

 

Έχω την XL2730Z και έχω μείνει υπερ ευχαριστημένος, ιδίως με το Freesync κομμάτι και την ποιότητα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στις 27" 2560χ1440 είναι η καλύτερη ανάλυση - μέγεθος.

 

Έχω την XL2730Z και έχω μείνει υπερ ευχαριστημένος, ιδίως με το Freesync κομμάτι και την ποιότητα εικόνας.

 

Apoll, μπορείς να μου εξηγήσεις πρακτικά τη χρησιμότητα των Οθονών με Freesync και Gsync, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την Dell u2715h φίλε μου. Είναι άριστη και πανέμορφη! Και τα game της τα παίζει τέλεια και τις ταινίες της και 2k! Για καθημερινή και γενική χρήση πρέπει να είναι φοβερή! Δεν την έχω την οθόνη αλλά ψάχνομαι και εγώ το τελευταίο διάστημα γιατί θέλω να στήσω ένα καινούργιο pc και να πάρω ένα καλό monitor που θα μου βγάλει πολύ καιρό και έχω καταλήξει στην ίδια αλλά σε 25 ίντσες.

 

Φίλε μου έχει ενσωματωμένα ηχεία το Monitor που λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στις 27" 2560χ1440 είναι η καλύτερη ανάλυση - μέγεθος.

 

 

 

Apoll ανάμεσα στις παρακάτω δύο πια θα επέλεγες;

 

http://www.computeruniverse.net/en/products/90560016/acer-k272hulbmiidp.asp

 

http://www.computeruniverse.net/en/products/90566119/benq-gw2765ht.asp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...