Προς το περιεχόμενο

Clear. Με αυτό το app καθαρίζεις το "ένοχο παρελθόν" σου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλοί είναι εκείνοι που έχουν αναρτήσει πράγματα που έχουν μετανιώσει στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Ο συνδυασμός της πανταχού παρουσίας αυτών των υπηρεσιών και εφαρμογών και της ευκολίας χρήσης τους φαίνεται πως λειτουργεί ενθαρρυντικά για παρορμητικές συμπεριφορές.Οι αναρτήσεις, γίνονται, και μετά απλώς περνάει ο καιρός και συνήθως ξεχνιούνται (αν και όπως είναι γνωστό, όταν βρεθεί κάτι στο Internet, μένει στο Internet, για πάντα). Όταν όμως το αφεντικό σας στη δουλειά, κάποια στιγμή σας θυμίσει κάποια ανάρτηση που είχατε κάνει και είχατε ξεχάσει, τότε ενδεχομένως θα βρεθείτε σε πολύ δύσκολη θέση. Αυτό ακριβώς το πράγμα οδήγησε στην δημιουργία της Clear. Ο founder της εφαρμογής/ υπηρεσίας Ethan Czahor, απέκτησε την δουλειά των ονείρων του ως CTO της πολιτικής καμπάνιας του Jeb Bush. Αλλά η χαρά του δεν διήρκησε για πολύ. Διάφορες αναρτήσεις του στο Twitter που είχε πραγματοποιήσει πριν καιρό, ξεθάφτηκαν για να τον… δαγκώσουν. “Δημιούργησα την Clear για να εξασφαλιστεί ότι καταστάσεις σαν την δική μου, να μην συμβούν σε κανέναν άλλον στο μέλλον” έγραψε στην επίσημη ιστοσελίδα της Clear.

 

Η Clear συνδέεται με τους λογαριασμούς του χρήστη σε διάφορα κοινωνικά δίκτυα – όπως στα Twitter, Facebook και Instagram που υποστηρίζονται τουλάχιστον σε πρώτη φάση- και χάρη σε ορισμένους έξυπνους αλγόριθμους ψάχνει για προσβλητικούς όρους ή για όρους που θα μπορούσαν να είναι προσβλητική και έχουν σχέση με την φυλή, το φύλο, την θρησκεία, τον σεξουαλικό προσανατολισμό κ.ά.

 

Μόλις η εφαρμογή ολοκληρώσει την αναζήτηση στους λογαριασμούς του χρήστη στα διάφορα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δημιουργήσει μία έκθεση που περιλαμβάνει όλες τις αναρτήσεις που ενδεχομένως περιέχουν προσβλητικούς όρους ή περιεχόμενο δίνοντας την δυνατότητα στον χρήστη να διαγράψει εκείνες που θέλει άμεσα. Η εφαρμογή λειτουργεί κανονικά, αλλά ακόμα βρίσκεται σε δοκιμαστική φάση.

 

Μελλοντικά, και σε μία προσπάθεια να βελτιστοποιηθούν οι αλγόριθμοι, θα προστεθεί η δυνατότητα ανάλυσης αναρτήσεων σε blog καθώς και οπτικού περιεχομένου (φωτογραφίες, video). Η εφαρμογή όπως αναφέραμε βρίσκεται σε δοκιμαστική φάση και αν και είναι διαθέσιμη στο App Store της Apple, με την εγγραφή σας εξασφαλίζετε για την ώρα μία θέση στη λίστα αναμονής.

 

Clear | File.png Download: Apple App Store

 

Link.png Site: Digital Trends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Clear. Με αυτό το app καθαρίζεις το "ένοχο παρελθόν" σου στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης

... μην αγχώνεσαι. Τα έχουν όλα backup τα μεγάλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Πακεταρισμένα και έτοιμα για πώληση σε όποιον ενδιαφέρεται...

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο... Απλά δεν φαίνονται, τα θέμα είναι ότι υπάρχουν. Η εφαρμογή τα βοηθάει, με έμμεσο τρόπο, να κάνουν τη δουλειά τους καλύτερα, αφού πολλοί θα νομίσουν ότι θα καθαρίσουν πραγματικά το παρελθόν τους. Η ψευδαίσθηση της ασφάλειας μας κάνει πιο απρόσεκτους...

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενοχο παρελθον το καθαριζεις και στελνεις τη σακουλα της σκουπας πακετο σε καποια εταιρεια συλλογης πληροφοριων.

 

Σαν να μαζευω τα προφυλακτικα μολις ξεμπερδεψω με "κρυφο δεσμο μου" και τα στειλω πακετο στην πεθερα ενα πραμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ειδικα το βρωμο φειςμπουκ το έχει πει οτι οι φωτογραφιες των χρηστών ανεβαίνουν στους σέρβερ και αποθηκεύονται.όταν τη διαγραφεις αυτή διαγράφεται μονο απο το προφίλ σου και όχι απο τους σέρβερ...

νομιζω και η κάργια η γκουγκλ κανει το ίδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βρίσκω χρήσιμο το app, γιατί πιστεύω ότι ο άνθρωπος "πρέπει" να αναθεωρεί τις απόψεις του και να τις διαμορφώνει ανάλογα με το περιβάλλον και την εποχή που ζει.

Το να αλλάζεις γνώμη, δεν είναι κακό, απενατίας εγώ το βρίσκω εγωιστικό και ...ηλίθιο, όπως είπε και Γκαίτε (βλέπε την υπογραφή μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα η οποία έχει μείνει και θα μείνει ανεκμετάλλευτη. Μια συνεργασία με τον Δελαπορτα και τα νευρωνικα του δίκτυα θα απογειωνε την εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lol.

 

Πραγματικά πιστεύετε πως ότι ανεβάσετε στο internet μπορείτε να το κατεβάσετε? Διαβάστε και το σχετικό άρθρο:

 

https://encyclopediadramatica.se/Streisand_Effect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπήρχε ενα site μεχρι πριν 2 χρονια που εκανε αυτην την δουλεια. του εδινες τα στοιχεια απο τον λογαριασμο σου και εβλεπες να σβηνει ολα τα post σου ενα ενα εκεινη την στιγμη. (υποστηριζε πολλα περισσοτερα site απο αυτην την εφαρμογη)

 

υπάρχει βεβαια και καλυτερη λύση:

http://justdelete.me/

 

(μια ματια σε όσα έχουν την ένδειξη 'Hard' και 'Impossible' αξίζει.)

 

 

EDIT: το βρήκα το site. δεν φαινεται να εχει λογο υπαρξης πλεον, εχουν αφαιρεθει ολα τα site από μέσα.

http://suicidemachine.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ απλά μην ανεβάζεις status και το κατούριμα σου και δεν θα ξέρουν πολλά για σένα απλό 

εγώ το έχω μόνο για chat μιας και το έχουν πολλοί,χωρίς πραγματική φωτό,στοιχεία και ημερομηνία γέννησης ότι να ναι και δεν σκαλίζει κανένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ απλά μην ανεβάζεις status και το κατούριμα σου και δεν θα ξέρουν πολλά για σένα απλό 

εγώ το έχω μόνο για chat μιας και το έχουν πολλοί,χωρίς πραγματική φωτό,στοιχεία και ημερομηνία γέννησης ότι να ναι και δεν σκαλίζει κανένας.

και νομιζεις οτι εισαι καλυμενος;;

αν ναι τοτε ζεις σε ψευδεσθησεις,

 

καινουργιο μηχανημα, καινουργιο εμαιλ νεο προφιλ στο ΦΒ. και αμεσως εβγαλε να κανω φιλους ανθρωπους απο τον κυκλο μου.

 

ψευτικη φωτο ψευτικο username, φιλος στο κινητο εκανε sync τα contacts με το FB να σου και εγω ξαφνικα με ονοματεπωνυμο και φωτο στο FB φατσα καρτα. και το τηλεφωνο μου πλεον στο account μου!!! να μην πω για τα tags!!!

 

το FB ειναι ενα trogian & keylogger στην ζωη μας πλεον και ακολουθει καθυστηρεμενα και η google πλεον αυτη την τακτικη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει ο Άδωνις στο iPhone του;Αν όχι να του το προτείνει κάποιος που έχει τουιτερ λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μια υπηρεσία που πραγματικά έσβηνε τα δεδομένα σου από το facebook, οι δικηγόροι του facebook όμως το κυνήγησαν δικαστικά. http://suicidemachine.org/download/Web_2.0_Suicide_Machine.pdf
 

 

Όποιος πάει να πειράξει το facebook ή όποιος προσπαθεί να διευκολύνει τους χρήστες να σβήσουν το προφίλ τους, τον τρώνε. Και το clear δεν θα κρατήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...