Προς το περιεχόμενο

Που πήγε το partition??


passenger57

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου ανέθεσαν να λυσω ενα πρόβλημα με ενα συστημα.Εχω τον σκληρό δίσκο WD1800 ο οποίος ειναι 180 GB και είναι συνδεμένος με μια μητρική που έχει επάνω controller ths Promise ATA133 με τις πλακέ καλωδιοταινίες. Eχει ένα partition 4gb στο οποίο έχει τα windows 98(FAT32).Με Fdisk βλέπω πώς υπάρχει ExtDos partition 46gb το οποίο δεν είναι ενεργοποιημένο. Μου παραπνέθηκαν πως "έχασαν" ένα drive με δεδομένα.Μάλλον είναι σε αυτό το partition. Το έκανα active αλλα το λειτουργικό ΔΕΝ το βλεπει.Μπορεί κανείς να μου πει τι ακριβώς τι έχει γίνει? Μπορώ να ανακτήσω τα δεδομένα στο " χαμένο " partition? Πώς μπορώ να ενεργοποιήσω αυτο το μέρος του HD? Μήπως υπάρχει κάποιο limitation στην χωρητικότητα που μπορεί να διαβασει το λειτουργικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ligo mperdemena ta les. o 180aris einai o monos hd sto systhma h yparxei kai allos?. apo oti katalaba o sklhros exei parapanw apo ena os kai mallon xrhsimopoieis kapoio boot manager pou krybei kathe fora to allo os. episeis to fat32 yposthrizei partition ews 32gb. telospanton xrhshmopoihse to "partition magic" kai kane unhide to partition poy les pisteuw pws tha breis mia akrh.

 

yg:active kaneis to primary partition pou exei to os pou tleleis na bootareis. to ExtDos partition periexei to h ta logical partion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32gb limitation το fat32?

Ας αναθεωρήσουμε,

 

print.jpg%20

 

Αν δεν δουλέψει αυτό που σου είπε από πάνω με το pm

δοκίμασε να ξαναφτιάξεις το mbr του δίσκου με κάποιο tool ή από dos.

Εναλλακτικά ακούμπα τα data σε κάποιον άλλο δίσκο είτε με pm είτε με κάποιο data recover tool & ξαναστήσε το partitioning.

 

To Ghost βλέπει το χαμένο partition? Αν ναι τράβα του ένα Image (σε άλλο hd/partition) & άνοιξε το με έναν ghost explorer.

 

Υ.Γ. Σε τόσο μεγάλους δίσκους καλύτερα μην παίζεις με fdisk για partitioning.

Αν από την άλλη θες να το κάνεις έτσι, δούλευε πάντα ποσοστιαία.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...