Προς το περιεχόμενο

PIPO X7S miniPc {geekbuying} 97ευρω ***ΤΕΛΟΣ***


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκινησε...

Shipping methods: NLpost
Shipping date: 4/27/2015 10:05:50 PM
Tracking Number: RSχχχχχχχχχχNL
Tracking Site: http://www.postnl.post
 
πρεπει να ειναι χρονος ρεκορ για το συγκεκριμενο σαιτ... συνηθως μονο για να τα βγαλει απο την αποθηκη του τα πραγματα κανει 1 εβδομαδα τουλαχιστο....
 

πραγματι ειναι χρονος ρεκορ ,,,, σε μια μερα !!

αλλα εμενα με Singapore post

Πιθανον να ειναι μουχλιασμενα και τα διωχνουν γρηγορα να μη βρωμανε :-D

Order Date: 4/26/2015
Order Status: Shipped
Shipping methods: Singapore post
Shipping date: 4/27/2015 11:55:14 PM
Tracking Number: RF3290Χ5601SG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή βλέπω είναι ΒΤ το τηλεχειριστήριο θα κάνει άραγε και το αυθεντικο χειριστήριο της sony για το ps3; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω είναι ΒΤ το τηλεχειριστήριο θα κάνει άραγε και το αυθεντικο χειριστήριο της sony για το ps3; 

Ναι, κάνει και το αυθεντικό, αλλά πήρα αυτό γιατί είναι συμβατό με το αυθεντικό sony και είναι και πλήρως προγραμματιζόμενο για έως 5 συσκευές ακόμα (εκτός της BT). 

 

To χειριστήριο της σονυ μπορεί να χειριστεί εκτός από την ΒΤ συσκευή και κάποια τηλεόραση, αλλά ηχοσύστημα μονο sony. 

 

Εγώ έχω με το BT το pipo, και ακόμα τηλεόραση, (αρχαίο) ηχοσύστημα, αποκωδικοποιητή mpeg4 και προτζέκτορα. Όλα με ένα χειριστήριο. 

 

Προσοχή, το χειριστήριο της σονυ υπάρχει σε 2 εκδόσεις, η παλιά που είναι μόνο ΒΤ και η καινούρια που έχει και ΒΤ και IR και μπορεί να χειριστεί και τηελόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προσθέσουμε ανεμηστηράκι  ρεύμα απο που το τροφοδοτούμε? Υπάρχει κάποια φωτογραφία κάτι για τα + - ?

Βαλε το πολυμετρο αδερφε να εισαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Mini PC κάνουν και για άλλες δουλειές εκτός Kodi;

Π.χ. μπορώ να αντικαταστήσω ένα Pentium 4 που έχω για τα παιδιά να παίζουν και να σερφάρουν στο internet ή θα είναι απελπιστικά αργά;

Μπορώ να το βάλω να προβάλει στην TV το πρόγραμμα για τις κάμερες IP που έχω;

Εφαρμογές office (κυρίως word 2010) σηκώνει;

Σε σχέση με τον Pentium 4 που έχεις τώρα, το PIPO θα είναι τουλάχιστων 2 φορές πιο γρήγορο. 

 

Κοίταξε εδώ σύγκριση επεξεργαστών http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2400&cmp[]=1081

και η σύγκριση είναι με τον γρηγορότερο Pentium 4 που είχε βγει στα 3.8Ghz....

CPU Mark 944(Intel Atom Z3736F @ 1.33GHz) 487 (Intel Pentium 4 3.80GHz)

Η κάρτα γραφικών θα είναι και αυτή πολύ πιο γρήγορη από ότι χρησιμοποιείς τώρα.

 

Για την χρήση που το θες αγόρασε το και πέταξε τον Pentium 4. Προσοχή όμως γιατί λένε ότι ανεβάζει θερμοκρασίες το μηχάνημα, βάλε του ανεμιστήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τον Pentium 4 που έχεις τώρα, το PIPO θα είναι τουλάχιστων 2 φορές πιο γρήγορο. 

 

Κοίταξε εδώ σύγκριση επεξεργαστών http://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=2400&cmp[]=1081

και η σύγκριση είναι με τον γρηγορότερο Pentium 4 που είχε βγει στα 3.8Ghz....

CPU Mark 944(Intel Atom Z3736F @ 1.33GHz) 487 (Intel Pentium 4 3.80GHz)

Η κάρτα γραφικών θα είναι και αυτή πολύ πιο γρήγορη από ότι χρησιμοποιείς τώρα.

 

Για την χρήση που το θες αγόρασε το και πέταξε τον Pentium 4. Προσοχή όμως γιατί λένε ότι ανεβάζει θερμοκρασίες το μηχάνημα, βάλε του ανεμιστήρα.

 

μην βλεπετε μονο το multithread = CPU Mark

 

σε single thread o pentium τον σκοτωνει με 845 vs 353

 

( Single thread rating may be higher than the overall rating, thread performance is just one component of the CPU Mark.)

 

για xbmc η απολυτως απλη χρηση ειναι οκ αλλα αν θες κατι να κρατησει μερικα χρονια στηνεις ενα desktop pentium

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για xbmc η απολυτως απλη χρηση ειναι οκ αλλα αν θες κατι να κρατησει μερικα χρονια στηνεις ενα desktop pentium

 

 

με 15-18 watt καταναλωση την ωρα σε ενα χρονο αγοραζεις καινουργιο και μετα απο ενα χρονο παλι καινουργιο :P (το asus at100 με παλιοτερο επεξεργαστη τρεχει μια χαρα 10 μηνες τωρα)

σε σχεση με οποιοδηποτε desktop που καιει τουλαχιστον 100-250 watt (ελαχιστες καταναλωσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

με 15-18 watt καταναλωση την ωρα σε ενα χρονο αγοραζεις καινουργιο και μετα απο ενα χρονο παλι καινουργιο :P (το asus at100 με παλιοτερο επεξεργαστη τρεχει μια χαρα 10 μηνες τωρα)

σε σχεση με οποιοδηποτε desktop που καιει τουλαχιστον 100-250 watt (ελαχιστες καταναλωσεις)

 

Μεγαλο λαθος αυτό που λες στο τελος για 100-250w, είναι 20-25 χρονια πισω αυτά τα νουμερα. Τα 15-18w που λες για το Mini pc είναι φυσικα χωρις οθονη.

 

Το τελευταιο συστημα μου που εφτιαξα πριν λιγες μερες, εχει μετρημένα χωρις την οθονη, idle 20W, FullHD playback 26W. Full load 49W.

Mobo Η97M + celeron G1840 + 16GB (2x8) ram + ssd 240GB +DVD-recorder. Το προηγουμενο μου, 4 ετιας με 4πυρηνο AMD ηταν στα 42W idle.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο λαθος αυτό που λες στο τελος για 100-250w, είναι 20-25 χρονια πισω αυτά τα νουμερα. Τα 15-18w που λες για το Mini pc είναι φυσικα χωρις οθονη.

 

Το τελευταιο συστημα μου που εφτιαξα πριν λιγες μερες, εχει μετρημένα χωρις την οθονη, idle 20W, FullHD playback 26W. Full load 49W.

Mobo Η97M + celeron G1840 + 16GB (2x8) ram + ssd 240GB +DVD-recorder. Το προηγουμενο μου, 4 ετιας με 4πυρηνο AMD ηταν στα 42W idle.

 

Ποιό τροφοδοτικό χρησιμοποίησες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

off-topic

 

 

 

Τα ιδια σχεδόν νουμερα με τα 3 παρακατω τροφοδοτικα μου. Αυτά που γραφω είναι με το πρωτο (5ετιας), το δευτερο δινει 0.5-1W ακομα πιο κατω και το τριτο 1-2w παραπανω απο το πρωτο. Μικρες οι διαφορες μιας και είναι όλα 80+ και επισης λιγα τα watts του φορτιου.

http://www.enermax.com/home.php?fn=eng/product_a1_1_1&lv0=1&lv1=54&no=90

http://www.zalman.com/global/product/Product_Read.php?Idx=644

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=100-W1-0430-KR

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...