Προς το περιεχόμενο

Editorial: Επί πληρωμή mods στο Skyrim: Valve και Bethesda “κηδεύουν” το modding


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιός σε έχρησε εσένα ως οριστή της έννοιας του mod?

 

Το mod είναι πολύ απλά αυτό που σημαίνει η λέξη.. modification δηλαδή παραμετροποίησή ελληνικά.

 

Δηλαδή για παράδειγμα η AMG να μην χρεώνει τις μόντες που κάνει στην μερσέντες (ή το κάθε μικρο βελτιωτικό γκαράζ ); ναι έχουν κ@υλα οι μηχανικοί με την βελτίωση αυτοκινήτων, ναί κανείς δεν σου εγγυάτε αν κρατήσει η μηχανή αν τις βάλεις τουρμπίνες nitro και δεν συμμαζεύεται.. ειναι λόγος αυτός να μην αξίζει κατι τέτοιο χρήματα; όχι... αξία έχει το κάθε τι αν κάποιος του δώσει αξία, αν το θέλει δηλαδή άρα είναι κάτι υποκειμενικό εγώ μπορεί να μην έδινε ούτε 500€ για να φτιάξω το αμάξι μου άλλος που έχει το ίδιο μοντέλο θέλει να το σκαλίσει και να σπαταλίσει 10.000 και γουστάρει... δικό του θέμα μπράβο του. ότι δεν θέλω εγώ προσωπικά να βάλω λεφτά δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει ας σταματήσουμε να βλέπουμε τον κόσμο μέσα απο τα προσωπικά μας γούστα και αναγκες...

customization δεν θα ήταν η μετάφραση της "παραμετροποίησης" και μετατροπή, τροποποίηση το modification; Nevermind..

 

Μην κάνεις συγκρίσεις με αμάξια δεν το έχεις..

 

Η AMG btw ανήκει στην mercedes τώρα πια, δεν είναι βελτιωτής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο μονος λογος που το skyim υπάρχει εγκατεστημένο σε τοσα pc, είναι το free moding community.

Με 80+ mods, τα γραφικά και το gameplay είναι ακομα κ σημερα πολυ εντυπωσιακα!

 

Και τώρα κάθομαι και σκέφτομαι, 80+ mods, που εχω εγκατεστημενα, αν ηταν paid dlc's, πόσο θα μου κόστιζε τελικα? 

Έστω και 1ε να ειναι το καθενα, μιλαμε για πανω απο 80ε. (συν το κοστος αγοράς του game)

 

Είμαι πρόθυμος να δώσω πάνω απο 120ε για μια ολοκληρωμενη εμπειρία? Ας απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του .

 

ΥΣ. Αυτοι που ειχαν σκοπο να το αγοράσουν εστω τωρα το skyrim για 12ε, νομίζω πως πρεπει να το ξανασκευθουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LongTom τα είπες πολύ καλά έτσι ακριβώς είναι η κατάσταση. Θέλουν να βγάζουν και από την μύγα ξύγκι. Προσωπικά στηρίζω crowdfunding και το gog εχω μόνο 5-6 παιχνίδια αγορασμένα στο steam και αυτά από sale και ο λόγος είναι ότι στo User Agreement λέει ξεκάθαρα ότι το steam μπορει να προβεί σε οποιαδήποτε αλλαγή σε content που έχεις αγοράσει ανα πάσα στιγμή. Δεν ξέρεις τι γίνεται ο χοντρός αύριο μπορεί να γλυκαθεί και να χρεώνει και subscription..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα mods επί πληρωμή αφαιρέθηκαν από το Workshop του Steam. Όσοι πλήρωσαν πήραν refunds.

 

 

"We've done this because it's clear we didn't understand exactly what we were doing,"  

 

 

Πηγές:

PCGamer:

http://www.pcgamer.com/valve-has-removed-paid-mods-functionality-from-steam-workshop/

 

Steam

http://steamcommunity.com/games/SteamWorkshop/announcements/detail/208632365253244218

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"We underestimated the differences between our previously successful revenue sharing models, and the addition of paid mods to Skyrim's workshop. We understand our own game's communities pretty well, but stepping into an established, years old modding community in Skyrim was probably not the right place to start iterating. We think this made us miss the mark pretty badly, even though we believe there's a useful feature somewhere here."

 

Ορίστε,ξεκάθαρο..το πρόβλημα είναι πως πήγανε να το κάνουνε στο Skyrim,η ιδέα είναι καλή.

Κράξαν τους μαρκετίστες τους,και θα τους βάλουν να βρούν ένα καλύτερο τρόπο να το επαναπαρουσίασουν στο κοινό,αργότερα,σε νέο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι...

το πρόβλημα ήταν ότι πουλούσαν αυτά:

http://imgur.com/gallery/bqcla/

 

Αλλιώς σιγά μην έκαναν πίσω.

Και τότε που έβαλαν restrictions στις ανταλλαγές στο Steam χαμός είχε γίνει.. αυτοί ούτε που ίδρωσαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλουν να ενισχύσουν το modding και να βγουν και μάγκες, ας δώσουν (valve και developer) από την τσέπη τους για να ενισχύσουν-ευχαριστήσουν τους modders. Πχ η Bethesda αμφιβάλω αν θα πουλαγε ακόμα το skyrim 2+ χρόνια μετά την κυκλοφορία του αν δεν υπήρχε το μεράκι και ο κόπος των modders, οι οποίοι  εμπλουτίζουν συνεχώς το παιχνίδι, αλλά δεν άκουσα να έδωσε κάποια ανταμοιβή σε κανέναν.

 

Αν θέλουν λοιπόν πραγματικά, ας δίνουν έστω και ένα μικρό ποσό ανα χίλια downloads ή ας κάνουν διαγωνισμούς modding με έπαθλα και βραβεία.

 

Τρόποι υπάρχουν αν πραγματικά κοπτονται για τον κακομοίρη modder και ας μην προσπαθούν να γεμίσουν και άλλο τις τσέπες τους με τον κόπο του άλλου.

 

Λέω συχνά ότι χάρη στην valve έκοψα την πειρατεία, αλλά ώρες ώρες σκέπτομαι μήπως έκανα καλυτέρα πριν που δεν τους έδινα cent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...