Προς το περιεχόμενο

Κινέζοι επιστήμονες τροποποιούν γενετικά ανθρώπινα έμβρυα


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα πρωτα πρεπει να περασουμε στον απολυταρχισμο. Οποτε ξεκινα να σκεφτεσαι και να φοβασαι για αυτο πρωτα, και μετα για τα αλλα.

 

Ειτε σκεφτομαι, ειτε φοβαμαι για κατι,οταν η πλειοψηφια πειστει να θεωρει οτι αυτο το κατι ειναι το σωστο, θα μου το σερβιρει χωρις πολλα πολλα και θα μου ευχηθει καλη ορεξη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειτε σκεφτομαι, ειτε φοβαμαι για κατι,οταν η πλειοψηφια πειστει να θεωρει οτι αυτο το κατι ειναι το σωστο, θα μου το σερβιρει χωρις πολλα πολλα και θα μου ευχηθει καλη ορεξη.

 

Ετσι γινεται παντα, και στις εκλογες απο μια εστω ψευτικη πλειοψηφια, βγαινει κυβερνηση, και σε ολες τις αποφασεις της ζωης μας, η πλειοψηφια κερδιζει. Ειτε η αποφαση της πλειοψηφιας ειναι σωστη ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λέει η εξελικτική βιολογία που διαβάζεις;

 

π.χ. λες το IQ πέφτει ενώ συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: Flynn effect

Test score increases have been continuous and approximately linear from the earliest years of testing to the present.

 

Λες ακόμα ότι το γενετικά δυνατότερο προκύπτει από με την διασταύρωση τελείως διαφορετικών γονιδίων και γράφεις κάποια άστοχα πράγματα για τις τεχνητές ράτσες σκύλων που έφτιαξε ο άνθρωπος (αλήθεια τσιουάουα με μολοσσό τι θα βγάλει; :-D ). Την θεωρία της Εξέλιξης και της Φυσικής Επιλογής με όσα γράφει για την γενετική βάση για την σεξουαλική επιλογή των θηλυκών (καθαρή προτίμηση σε άτομα με κοντινό γενετικό προφίλ, που επαληθεύεται από τις έρευνες της Εξελικτικής Ψυχολογίας και για το ανθρώπινο είδος, και πως θα μπορούσε να είναι διαφορετικά αφού θα ακύρωνε την φυσική επιλογή και την προσαρμογή) του Δαρβίνου και Φίσερ τις έχεις υπόψιν σου που λένε το ακριβώς αντίθετο;

 

 

Πως λέγεται αυτό που κρατάς ό,τι σε βολεύει,και τα άλλα δε τα αναφέρεις;

 

Recent research suggests that the Flynn effect may have ended in at least a few developed nations...

 

Επίσης,πότε μίλησα εγώ για "τεχνητές ράτσες";Όλα τεχνητές ράτσες είναι,άμα τα συγκρίνεις με τους προ αιώνος ,προγόνους τους.

Σε προβλήματα που προέκυψαν λόγω των συνεχών διασταυρώσεων των ιδίων αναφέρθηκα.Η μανία μας π.χ. να έχουμε boxer με αυτά τα χαρακτηριστικά κεφάλια,οδήγησε την ράτσα να έχει συχνές δυσμορφίες.Το αναπνευστικό πρόβλημα των πιτμπουλ,είναι επίσης ευρέως γνωστό,και οφείλεται καθαρά στις στοχοποιημένες διασταυρώσεις που έγιναν τον τελευταίο αίωνα.

Δεύτερη φορά αναφέρεσαι στα γραφόμενά μου ώς άστοχα,παρά όλα αυτά για κάποιο ανεξήγητο; λόγο,αρνείσαι να μοιραστείς πως κατέληξες σε αυτή τη διαπίστωση.

Το να μπερδεύεις την προτίμησή "μου",να έχω απογόνους με κάποιον λευκό,καστανόξανθο,κτλ επειδή καθαρά λόγω ψυχολογίας ή/και ευκολίας συνεύρεσης,είναι πιο οικείος σε εμένα,δεν έχει καμμία σχέση με την γενετική ποικιλότητα και τα ωφέλη αυτής,που θα απολάμβανες με έναν αφρικανό σύντροφο.

Τώρα πως αυτό θα ακύρωνε την φυσική επιλογή,απορώ,θα χρειαστεί να το αναπτύξεις.

Εκτός και αν αναφέρεσαι στην δυσκολία αποδοχής ενός μιγά σε μια κοινωνία,οπότε εκεί σε παραπέμπω στην ανθρώπινη βλακεία,που αναμφίβολα έπαιξε το ρόλο της,αλλά όχι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O hiv είναι ιός.

Ο καρκίνος,πολυπαραγοντικός.

 

Εδώ μιλάμε καθαρά για αφαίρεση του προβληματικού γονιδιώματος προγεννετικά,όχι προσθήκη άλλων που θα προσδώσουν υψηλό iq και βράγχια.

 

 

Εγώ τα 8 χέρια,βελτίωση θα το έλεγα.Αλλά αν πιστεύεις πως θα φυτρώσεις στομάχι,επειδή αντικατέστησαν 5 γραμμές κώδικα,προφανώς γνωρίζεις πως δουλεύει η γεν.τροποποίηση από εκπομπές του Λιακόπουλου στο extra 3.

XAAXAXAXAXA!

απλά θεούλης! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λέγεται αυτό που κρατάς ό,τι σε βολεύει,και τα άλλα δε τα αναφέρεις;

 

Recent research suggests that the Flynn effect may have ended in at least a few developed nations...

 

Επίσης,πότε μίλησα εγώ για "τεχνητές ράτσες";Όλα τεχνητές ράτσες είναι,άμα τα συγκρίνεις με τους προ αιώνος ,προγόνους τους.

Σε προβλήματα που προέκυψαν λόγω των συνεχών διασταυρώσεων των ιδίων αναφέρθηκα.Η μανία μας π.χ. να έχουμε boxer με αυτά τα χαρακτηριστικά κεφάλια,οδήγησε την ράτσα να έχει συχνές δυσμορφίες.Το αναπνευστικό πρόβλημα των πιτμπουλ,είναι επίσης ευρέως γνωστό,και οφείλεται καθαρά στις στοχοποιημένες διασταυρώσεις που έγιναν τον τελευταίο αίωνα.

Δεύτερη φορά αναφέρεσαι στα γραφόμενά μου ώς άστοχα,παρά όλα αυτά για κάποιο ανεξήγητο; λόγο,αρνείσαι να μοιραστείς πως κατέληξες σε αυτή τη διαπίστωση.

Το να μπερδεύεις την προτίμησή "μου",να έχω απογόνους με κάποιον λευκό,καστανόξανθο,κτλ επειδή καθαρά λόγω ψυχολογίας ή/και ευκολίας συνεύρεσης,είναι πιο οικείος σε εμένα,δεν έχει καμμία σχέση με την γενετική ποικιλότητα και τα ωφέλη αυτής,που θα απολάμβανες με έναν αφρικανό σύντροφο.

Τώρα πως αυτό θα ακύρωνε την φυσική επιλογή,απορώ,θα χρειαστεί να το αναπτύξεις.

Εκτός και αν αναφέρεσαι στην δυσκολία αποδοχής ενός μιγά σε μια κοινωνία,οπότε εκεί σε παραπέμπω στην ανθρώπινη βλακεία,που αναμφίβολα έπαιξε το ρόλο της,αλλά όχι πια.

 

1) Είπες ότι το IQ πέφτει και σου απέδειξα ότι αυτό είναι λάθος, δεν πέφτει αλλά αντίθετα σε παγκόσμιο επίπεδο ανεβαίνει σταθερά. Τα υπόλοιπα για την στασιμότητα στην Ευρώπη (λογικό και αυτονόητο για μένα, δεν πρόκειται να στο αναλύσω γιατί η Δύση έχει σταθεροποιηθεί ενώ άλλες περιοχές με σοβαρά προβλήματα όπως ο υποσιτισμός κ.α.) είναι άσχετα.

 

2) Τα προβλήματα στα σκυλιά προκύπτουν όπως λές και εσύ από τον παράλογο υβριδισμό που έχει προκαλέσει ο άνθρωπος στην προσπάθεια να φτιάξει υπερβολικά χαρακτηριστικά στις ράτσες. Τα καθαρόαιμα σκυλιά εργασίας (ποιμενικά π.χ.) που αναπτύχθηκαν με επιλογή από τα ντόπια είδη χωρίς ακραίες διασταυρώσεις "τελείως διαφορετικών γονιδίων" (όπως γράφεις), είναι πιο υγιεί.

 

3) Νομίζω είναι αυτονόητο πως η φυσική επιλογή οδηγεί στην προσαρμογή των φυλών στο περιβάλλον. Ένας μαύρος Αφρικανός π.χ. που γράφεις δεν είναι προσαρμοσμένος γενετικά για τα ψυχρά Βόρεια κλίματα (π.χ. η μελανίνη που υπάρχει για να περιορίζει την έκθεση στον ήλιο στα τροπικά κλίματα, ή το πεπτικό τους που είναι προσαρμοσμένο σε άλλα είδη χλωρίδας και πανίδας, εξ'ού και τα σοβαρά προβλήματα με την μικροβιακή χλωρίδα και πανίδα του στομάχου που καποιες έρευνες δείχνουν να σχετίζεται με την "επιδημία" αυτισμού στους μαύρους πληθυσμούς στις πολύ ψυχρές βόρειες χώρες)

Είναι κάτι παραπάνω από μια επιφανειακή προτίμηση, αν ψάξεις τις σχετικές έρευνες θα δεις ότι τα θηλυκά άτομα σε ολόκληρο το ζωικό βασίλειο (συμπεριλαμβανομένων των ανθρώπων βεβαίως) είναι γενετικά προγραμματισμένα να επιλέγουν τα πιο προσαρμοσμένα, αρά και ικανότερα για επιβίωση, αρσενικά άτομα. Η γενετική ποικιλότητα είναι απαραίτητη για την ανοσοποιητική προστασία αλλά αρκεί η επιλογή από κοντινούς γενετικά πληθυσμούς. Μην ξεχνάς ότι το ανθρώπινο είδος εξελίχθηκε (όπως όλα τα άλλα) όταν δεν υπήρχαν αεροπλάνα και απότομες μαζικές μεταφορές πληθυσμών, το πιο μακρινό άτομο που μπορούσε να επιλέξει μια γυναίκα μέχρι πρότινος απείχε το πολύ λίγες δεκάδες χιλιόμετρα όχι κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα.

Βέβαια οι σεξουαλικές επιλογές των ανθρώπων είναι πολύ περισσότερο πολύπλοκες και ξεπερνούν τον γενετικό προγραμματισμό και την φυσική επιλογή την ίδια, π.χ. η ομοφυλοφιλία ή ο μοναχισμός δεν μπορεί για ευνόητους λόγους να έχει γενετική βάση, όμως υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θα έκανες να έγραφες την άποψή σου πέρι του θέματος.

 

Εγώ σταματήσει να ασχολούμαι 5-6 topics ago. Παλιότερα το έκανα αλλά κουράστηκα να δίνω πλήρως επιστημονικά επικυρωμένες απαντήσεις και να τις κατακρεουργεί ο κάθε αμόρφωτος συνομοσιολόγος. Για εμένα το να παραδέχεσαι πως "δεν ξέρω/δεν το χω" είναι αρετή αλλά εδώ πέφτει ένας κλασσικός διαγωνισμός ημιμάθειας σε κάθε επιστημονικό topic που ανεβαίνει.

 

Γιαυτό έχω προτείνει προ πολλού να παραμένουμε στα παιχνιδάκια/4Κ οθόνες και Χπύρηνα κινητά παρά να ανεβάζουμε ειδήσεις που δεν έχουν και να κάνουν τίποτα με την τεχνολογία αλλά καθαρά με την επιστήμη. Σε αυτήν την έρευνα δεν χρησιμοποιήθηκε καν κάποια ολοκαίνουργια τεχνολογική μέθοδος για να συνδέεται ως τεχνολογική είδηση αλλά είναι άλλο ένα επιστημονικό επίτευγμα από τα ΔΕΚΑΔΕΣ που γίνονται κάθε εβδομάδα. Απλά ο αρθρογράφος το ανακάλυψε και got hyped.

Γιατι να εξαφανισουν μια νοσο που η φυση δημιουργησε ως αμυνα των ανθρωπων κατα της ελονοσιας; Μιλαμε για μια κληρονομικη νοσο που προβλεπεται με απλη εξεταση των γονεων. Δεν ειναι καρκινος, HIV ή καποιος φονικος ιος. Καλυτερα να εψαχναν την αιτια του αλτσχαιμερ , παρκινσον κλπ σε γονιδιακο επιπεδο.

 

Για όλα αυτά που ανέφερες ψάχνουν διαφορετικές επιστημονικές ομάδες. Πάρα πολλές έρευνες γίνονται ως το πρώτο βήμα για να γίνουν σοβαρότερα πειράματα στο μέλλον, έτσι ώστε να αποδείξουν πρώτα πως γίνεται πριν αφοσιώσουν πόρους. Έτσι ακριβώς όπως αποκωδικοποιήσαμε το DNA από σκουλήκια πριν ασχοληθούμε με το ποντίκι-σκυλί-άνθρωπο. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Στην περίπτωση εδώ η θαλασσαιμία είναι μια πλήρως κατανοητή γενετική διαμόρφωση και γιαυτό χρησιμοποιήται ως μοντέλο για να εφαρμοστεί η θεραπευτική μέθοδος.

Το έμβρυο είναι και αυτό ένας άνθρωπος, μια ψυχή.

 

Ελπίζω δηλαδή και μια χλέπα σου να την θεωρείς ψυχή αφού έχει σχεδόν όσα επιθυλιακά κύτταρα όσο και τα εν λόγω έμβρυα. Μια μπάλα παραμορφομένων κυττάρων μόνο άνθρωπος δεν είναι σε αυτό το στάδιο. Εκτός εάν τον θεωρείς ήδη άνθρωπο μόνο και μόνο γιατι ΜΠΟΡΕΕιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι να γίνει υπο τις ιδανικότατες συνθήκες με την πάροδο του χρόνου.

 

Σε αυτήν την περίπτωση στον αρραβώνα σου με το καλό πάρε στην κοπέλα σου ένα μονόπετρο απο κάρβουνο βελανιδιάς, μιας που έχει το ίδιο potential να γίνει διαμάντι με τα έμβρυα που χρησιμοποιήθηκαν σε αυτήν την έρευνα να γίνουν "ανθρώπινη ψυχή" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...