Προς το περιεχόμενο

Pillars of Eternity – Review (PC)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Planescape: Torment, Icewind Dale, Baldur’s Gate, Fallout, Star Wars: Knights of the Old Republic, Neverwinter Nights, South Park: The Stick of Truth.Διαβάζοντας κανείς τα franchises πάνω στα οποία έχουν εργαστεί η Obsidian Entertainment ως στούντιο και οι άνθρωποι που την απαρτίζουν, το δέος είναι δεδομένο. Άνθρωποι όπως ο χαρισματικός Κρις Άβελοουν, ο πανέξυπνος Κρις Τζόουνς και ο οραματιστής Φίργκους Έρκχαρτ με θητεία σε θρυλικές εταιρείες όπως η Black Isle Studios και η Interplay, είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο πως έχουν τη δυνατότητα να προσφέρουν κάτι μοναδικό εφ’ όσον τους δοθεί η ευκαιρία. «Κι αν δεν τους δοθεί ποτέ», θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς. Well, σε αυτή την περίπτωση, τέτοιες ανήσυχες φυσιογνωμίες, τη δημιουργούν από μόνες τους!

 

Ακριβώς έτσι συνέβη και με το Pillars of Eternity, ένα old school RPG το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να αναλάβει να εκδώσει καμία πρωτοκλασάτη εταιρεία. Έτσι, η Obsidian κατέφυγε στη λύση του Kickstarter. Πριν από περίπου δύο χρόνια ζήτησε περί τα $900.000 για να συγκεντρώσει τελικά πάνω από $4 εκατ.!

 

Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν εντυπωσιακή, ξαφνιάζοντας τους ανθρώπους του στούντιο και δίνοντάς τους παράλληλα τη δυνατότητα να εργαστούν χωρίς άγχος και πίεση πάνω στο φιλόδοξο πρότζεκτ τους. Οι προσπάθειές τους εν τέλει καρποφόρησαν και έτσι, το Pillars of Eternity μετά από δυο-τρεις αναβολές, κυκλοφορεί πλέον με κάθε επισημότητα σε ψηφιακή και φυσική μορφή. Πάμε να δούμε γιατί συνιστά ένα από τα καλύτερα και συνάμα “χορταστικότερα” RPG που έχουν κυκλοφορήσει τα τελευταία χρόνια.

 

Link.png Site: Pillars of Eternity Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα να συνεχιστεί τώρα η ατέλειωτη γκρίνια της σχετικής συζήτησης. Δεν είχαμε αρκετή εκεί, οπότε τα παιδιά πρέπει να ξεδώσουν κι εδώ.

 

Στο μεταξύ βάζω να παίξω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως σημαινει το "δεν εξελισσει την εμπειρια των 90s"?

 

Θα περίμενα τόσα χρόνια μετά να έχει να δείξει κάτι παραπάνω από τα παιχνίδια των 90's. Να πάρει όσα έκαναν, να πατήσει πάνω τους και να μας προσφέρει εν τέλει κάτι ένα «κλικ» πιο πάνω. Δεν μιλάω από πλευράς γραφικών αλλά γενικότερης εμπειρίας. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυσκολο στα spells κουραστικο χερισμο και πολυ μπλα μπλα θα ελεγα. Οταν πεσει στα 20 ευρω παρτε το.Μεχρι τοτε παιξτε τα icewind dale kai baldurs gate enhanced

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ο reviewer να έχει άδικο, πρεπει να καποια στιγμή να κατασταλάξουμε. Θέλουμε αλλαγές ή όχι; Θέλουμε κάτι καθαροαιμο παλιό ή κάτι εντελώς καινούριο/διαφορετικό;

 

Γιατί έχουμε πάθει αυτή την εμμονή και θεωρούμε ντε και καλά ως αρνητικό την έλλειψη καινοτομίας; Πλέον αυτό κοιτάμε σε ενα παιχνίδι. Αρκετές καινοτομίες (και καινοτομίες) έχουν υπαρξει. Εγώ θα ήθελα καλή υλοποίηση.

 

Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή τα έχουμε δει όλα, έχουμε παίξει ένα κάρο παιχνίδια και πλέον θέλουμε καινούρια ερεθίσματα. Που αυτά θα έρθουν και μετα θα θέλουμε κι άλλα. Άρα ουσιαστικά δεν φταίει το εκάστοτε παιχνίδι, εμείς έχουμε αλλάξει..

 

Κάτι παρεμφερές γίνεται και με τα συγκροτήματα: αν μία μπάντα αλλάξει τον ήχο της κατηγορείται από τους φανς ότι δεν επρεπε να το κανουν, ότι αποξενωνεται από το κοινό που τους εκανε γνωστούς και άλλα ωραία. Αν όμως δεν αλλάξει τον ήχο της υπάρχει γκρίνια ότι τόσο καιρό τα ίδια παίζουν.

 

Νισάφι πια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι είμαι από τους λίγους που είχαν την δυνατότητα να ζήσουν την online εμπειρία τον καιρό που η Obsidian ξεκινούσε το project και περιμένωντας την ανταπόκριση. Θυμάμαι την έκπληξη στα πρόσωπά τους όταν κάθε φορά η χρηματική συμμετοχή ξεπερνούσε αυτό που είχε θέσει σαν βάση η εταιρεία. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο 1,1 εκατ. $ αρχικά, αλλά και στα υπόλοιπα. Συν του ότι οι φραγκάτοι χρήστες είχαν τη δυνατότητα να παίξουν μαζί με τους συντελεστές του παιχνιδιού, card games στα HQ της Obsidian. Αυτό και μόνο ήταν εντυπωσιακό.

Εμένα μου ήρθε την προηγούμενη εβδομάδα το collector's edition υπογεγραμμένο από την ομάδα που έφτιαξε το παιχνίδι.

Δεν το έχω ακόμα εγκαταστήσει γιατί λόγω δουλειάς δεν έχω χρόνο, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα με δικαιώσει συνολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περίμενα τόσα χρόνια μετά να έχει να δείξει κάτι παραπάνω από τα παιχνίδια των 90's. Να πάρει όσα έκαναν, να πατήσει πάνω τους και να μας προσφέρει εν τέλει κάτι ένα «κλικ» πιο πάνω. Δεν μιλάω από πλευράς γραφικών αλλά γενικότερης εμπειρίας. :)

 

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι όσοι τους στηρίξαμε στο Kickstarter ΔΕΝ θέλαμε κάτι εξελιγμένο αλλά να αναστηθεί κάτι παλιό (χωρίς να ξεφτιλιστεί με το να μετατραπεί σε FPS του κ@λου?)?????

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μεγάλη παιχνιδάρα!!!!

Όσοι "καήκαμε" με Baldur's Gate κτλ, είναι ένας τίτλος που περιμέναμε να βγει (ένα τέτοιου είδους) μερικές...δεκαετίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...