Προς το περιεχόμενο

Kingston HyperX Fury DDR4 2666 MHz


crmaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι DDR4 μνήμες έχουν έρθει για να μείνουν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Προς το παρόν μόνο η πανάκριβη πλατφόρμα X99 τις εκμεταλλεύεται αλλά αυτό αναμένεται να αλλάξει με τους καινούριους επεξεργαστές της Intel (Skylake) και AMD (Zen).Μέχρι τώρα οι τιμές των DDR4 βρίσκονται σε απαγορευτικά για πολλούς επίπεδα αλλά μόλις γίνουν ευρεία διαθέσιμες φθηνές πλατφόρμες που να τις υποστηρίζουν, πιστεύουμε ότι οι τιμές τους θα πέσουν στα επίπεδα που βρίσκονται σήμερα οι DDR3 μνήμες.

 

Η Kingston είναι ιδιαίτερα γνωστή τόσο στο χώρο των προϊόντων αποθήκευσης δεδομένων όσο και στο χώρο των προϊόντων που έχουν να κάνουν με μνήμες RAM. Στη σημερινή δοκιμή θα δοκιμάσουμε ένα κιτ των 16 GB από την οικονομική σειρά DDR4 με την ονομασία Fury. Για τους πιο ενθουσιώδεις που θέλουν πιο σφιχτούς χρονισμούς, πέραν των αυξημένων MHz, υπάρχει και η σειρά Predator τα μέλη της οποίας κοστίζουν όμως αρκετά παραπάνω.

 

Link.png Site: Kingston HyperX Fury DDR4 2666 MHz Review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για το κατατοπιστικό review.

 

Απλά να σημειώσω ότι οι αντίστοιχες Predator στα 2666MHz που έχουν χαμηλότερους χρονισμούς (CL13), δουλεύουν ήδη στα 1.35v, ας πούμε ότι είναι "factory overclocked". Δοκιμάσατε μήπως πόσο μπορούν να πέσουν οι χρόνισμοι των Fury στα 2666MHz όταν δουλεύουν στα 1.35v;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το δοκίμασα και αυτό και με πολύ καλά αποτελέσματα μιας και έτρεξα πολλές δοκιμές, απλά επειδή είμαι εκτός εργαστηρίου σήμερα δε θυμάμαι ακριβώς τους χρονισμούς. Αύριο θα τους ποστάρω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

   Ωραίο το review. Ερώτηση. Έχω τις ίδιες και τις έχω αφήσει σε στοκ συχνότητα. Η ,μητρική είτε με xmp profile  είτε με auto, τους δίνει 1,25. Ξέρω απειροελάχιστη διαφορά, αλλά μήπως συμβάλει στην περίεργη συμπεριφορά της μητρικής όπου κατα το cold boot κλείνει και ξανανοίγει μετά απο 1 sec παλι μόνη της. Έχω δοκιμάσει και με 1.20 τα πήγε καλύτερα. Μήπως θέλει και λίγο παραπάνω αντί για παρακάτω που τις βάζω?

 

Μητρικη Asrock x99 extreme 6 με bios verison P 1.90 και μηδέν OC  σε cpu/vga/ram

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν πιστεύω ότι παίζουν ρόλο τα χαμηλά Volts γιατί οι συγκεκριμένες δουλεύουν με χαμηλή τάση ούτως ή άλλος. Θα ξεκαθάριζε το τοπίο πάντως για το αν ευθύνονται οι μνήμες αν είχες να δοκιμάσεις ένα άλλο DDR4 κιτ. 

 

Εμένα μάλλον η mainboard μου φαίνεται πάντως ότι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθαινα το ιδιο ακριβως σε asrock μητρικη παλαιοτερου socket ομως εστρωσε με bios update ισως στρωσει και σενα σε καποιο μελοντικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου ειχε ξεκινησει με bios 1 40,, εφτασε 1 90 και μαλιστα το βγαλανε για ram το συγκεκριμενο αλλα το ιδιο. Παντως με 1 20 δεν το κανει τοσο συχνα, αλλο σετ δυστυχως δεν εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντασου ειχε ξεκινησει με bios 1 40,, εφτασε 1 90 και μαλιστα το βγαλανε για ram το συγκεκριμενο αλλα το ιδιο. Παντως με 1 20 δεν το κανει τοσο συχνα, αλλο σετ δυστυχως δεν εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για το κατατοπιστικό review.

 

Απλά να σημειώσω ότι οι αντίστοιχες Predator στα 2666MHz που έχουν χαμηλότερους χρονισμούς (CL13), δουλεύουν ήδη στα 1.35v, ας πούμε ότι είναι "factory overclocked". Δοκιμάσατε μήπως πόσο μπορούν να πέσουν οι χρόνισμοι των Fury στα 2666MHz όταν δουλεύουν στα 1.35v;

Capture577.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

αναμένουμε πως και πως Skylake, για να δούμε διαφορές ανάμεσα σε DDR3 και DDR4 στην ίδια πλατφόρμα με τον ίδιο CPU...

 

μάλλον θα γελάσουν και οι πέτρες από τις διαφορές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...